Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Παιδια το αποφασισα τελικα. Σταθερο ΔΕΗ.
Απλα δεν καταλαβαινω τις διαφορες των 3ων προγραμμάτων, ειδικα αυτου με τα 0,17 και αυτου με τα 0,18.
Και τι ειναι αυτο το 5% που δινει εκπτωση στα αλλα δυο, ενω το αλλο (online) σου δινει το 30αρι δωρο. Δηλαδη δεν καταλαβαινω ΕΙΔΙΚΑ τις διαφορες online me enter, Το 3ο (enter+) το καταλαβαινω, δινεις κατι τις παραπανω απο το enter και εχεις ησυχη την περιβαλλοντικη σου συνειδηση + οτι υποτιθεται οτι εχεις καποιες επισκευες δωρεαν.

Που και παλι δεν καταλαβαινω που και ποτε ισχυει αυτο, διοτι λεει "χριζουν αμεσης επεμβασης"

...κατ' αρχάς ΜΗΝ προσπαθείς να..."πιάσεις όλα τα ψάρια που βλέπεις" : και κεφάλι θα κάνεις, και δεν πολυέχει νόημα. Πας σε ένα από τα δυο, κι αν σου προκύψει κάποια "έκπτωση/δώρο" επιπλέον ΕΚΕΙ,,,απλά τόσο το καλύτερο.

Κατά τ' άλλα : το Ονλάιν είναι λίγο πιο "μπελαλίδικο" και μπορεί κάνοντας κάποιο λάθος κατά τις προυποθέσεις εενργοποίησης (ή και μετά) να...ξαναβρεθείς στο Γ1. Επίσης αν τυχόν δεν έχεις από παλιά πληρωμένη εγγύηση στην ΔΕΗ, θα σου ζητήσουν,,,130. Και πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να επιλέξεις έκδοση ΜΗΝΙΑΙΟΥ, και ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ αποκλεστικά λογαριασμού (όχι χαρτί δλδ) ΚΑΙ υποχρεωτικά να δηλώσεις αυτόματη εξόφληση (την οποία θα πρέπει να την αφήνεις να γίνεται, πχ αν πεις να πληρώσεςι με κατάθεση πριν την αυτόματη εξόφληση, τον 3ο ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ μήνα που θα το κάνεις, θα σε πετάξει στο Γ1).

Το δε Έντερ θέλει κι αυτό εγγύηση αν δεν έχεις παλιότερη, αλλά αν βάλεις αυτόματη εξόφληση (ΔΕΝ είναι προαπαιτούμενη) θα την πα΄ρεις πίσω σε 1-2 λογαριασμούς ως πιστωστικό. Το "+" ασ' το, είναι,,,,*μπιπ*

Το "5%" είναι έκπτωση εμπρόθεσμης εξόφλησης ("συνέπεια") κι έχεις κι ένα 2% ακόμη αν τελικά βάλεις αυτόματη εξόφληση (στο Έντερ, διότι στο άλλο αναγκαστικά θα βάλεις).

Σούμα : το 'Εντερ είναι λίγο λιγότερο "μπελάς", ας πούμε (εσύ αυτό κράτα για εσένα).

1 ώρα πριν, peacelove7 είπε

καλησπερα αδερφε,εννοειται ξερω ωραρια θερινα χειμερινα νυχτερινο και προσεχω να μην ξεπερασω οριο 1400.Αλλα οπως ειπα ειμαι παλιο my home online N KOT B..Και πισω στην αναλυση χρεωσεων δεν φαινονται πουθενα χρεωμενες οι νυχτερινες κιλοβατορες απο ενδειξη 12 επι της τιμης νυχτερινου,φαινονται μονο ολες μαζι επι τιμη ημερησιου my homeonline.Δηλαδη ολες οι κιλοβατορες π.χ 1100απο τις οποιες 350 νυχτερινες.Σε εμενα   φαινονται ως 1100 * 0,09599.

Δεν εμφανιζεται ξεχωριστα δλδ παγια χρεωση ημερησιου  750 X 0,0095 ,παγια χρεωση νυχτερινου 350 Χ 0,0075

Ολες πανε στο ημερησιο..Ετσι πρεπει?

...σου απάντησε ήδη ο korakios σε αυτό : ναι.

20 λεπτά πριν, Inler είπε

Οπότε Washcloud επειδή λήγει η πληρωμή σε 4-5 μέρες να φροντίσω άμεσα να έχει μέσα λεφτά η κάρτα έτσι? 

Πρακτικά, ναι. Για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, korakios είπε

0,30

ναι

οχι φυσικά ,φφφφφφφφφ

διάβασε προηγούμενες αρκετές σελίδες

Οπότε επί της ουσίας για κάποιον που είναι σε home online με κοτ β, το νυχτερινο είναι αχρείαστο 

2 λεπτά πριν, peacelove7 είπε

Οπότε επί της ουσίας για κάποιον που είναι σε home online με κοτ β, το νυχτερινο είναι αχρείαστο 

Και δεν υπερβαίνει το όριο κοτ**

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, peacelove7 είπε

Οπότε επί της ουσίας για κάποιον που είναι σε home online με κοτ β, το νυχτερινο είναι αχρείαστο 

θα καταλάβεις την τεράστια αξία του νυχτερινού στο ΚΟΤ , στο αντίστοιχο θέμα

και συνέχεια για ΚΟΤ μόνο εκεί , για να μη ζαλίζω mods με αναφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skritikos είπε

Για το Νυχτερινό, δεν φαίνεται γιατί φαίνεται να μην σε έχουν περάσει σαν Νυχτερινό. Μιλάς άμεσα με ΔΕΗ και μετά ΔΕΔΔΗΕ γιατί κάπου υπάρχει θέμα αν όντως έχεις νυχτερινό ρολόι. Στον προηγούμενο πάροχο είχες τέτοιο πρόγραμμα;

 

Έχω νυχτερινό μετρητή, είχα εξ αρχής όταν παλιά ήμουν στη ΔΕΗ, μετά διέκοψα το νυχτερινό πριν ακόμα φύγω από την ΔΕΗ (ο μετρητής δεν αλλάζει), πήγα Protergia και τώρα που γύρισα ΔΕΗ ξανά το ζήτησα ξανά (με την υπογραφή του συμβολαίου). 

Πάντως, ο μετρητής νυχτερινού γράφει, κατέβηκα και είδα πριν από λίγο.... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic αλλα ισως ξερει κανείς εδώ. Protergia στο ονομα ταδε. Η ταδε απεβιωσε και πηγαμε σε ΔΕΗ με αλλο ονομα. Ηρθε επιστολη για χρεη 600€ και απειλη για διακοπη του μετρητη. Ισχυει κατι τετοιο αφου δεν υπαρχει πια η ιδιοκτητρια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

θα καταλάβεις την τεράστια αξία του νυχτερινού στο ΚΟΤ , στο αντίστοιχο θέμα

και συνέχεια για ΚΟΤ μόνο εκεί , για να μη ζαλίζω mods με αναφορές

Ναι βρε κατάλαβα, ενας που το περνάει εντός ορίου τον σώζει απ το να τον πετάξει εντελώς εκτός κοτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να έχουν κρατήσει μπακαπ στο ebill :P

Αναφορά σε κείμενο

Η υπηρεσία βρίσκεται προσωρινά εκτός λειτουργίας λόγω αναβάθμισης των συστημάτων μας. Παρακαλούμε προσπαθήστε να συνδεθείτε ξανά σε λίγες ώρες. Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, vOOz είπε

Λίγο offtopic αλλα ισως ξερει κανείς εδώ. Protergia στο ονομα ταδε. Η ταδε απεβιωσε και πηγαμε σε ΔΕΗ με αλλο ονομα. Ηρθε επιστολη για χρεη 600€ και απειλη για διακοπη του μετρητη. Ισχυει κατι τετοιο αφου δεν υπαρχει πια η ιδιοκτητρια? 

Υπάρχει - δεν υπάρχει, ΛΟΓΙΚΑ αφού έχει γίνει αλλαγή ονόματος, δεν νομίζω πως έχετε σχέση εσείς. Τώρα το αν ΠΡΑΚΤΙΚΑ κάνουν καμμιά μαλακία από ΔΕΔΔΗΕ και σας κόψουν το ρεύμα (και μετά τρέχα-γύρευε μέχρι να βγάλεις άκρη με απρόσωπες/ανοργάνωτες/ανάλγητες υπηρεσίες), άλλο καπέλο.

Δεν ξέρω αν έχει καμμία σχέση το αν είχατε ΣΥΓΓΕΝΙΚΗ σχέση με την εκλιπούσα (και αν εμπλέκονται κληρονομικά-αποδοχές οφειλών κτλ) - αν και δεν νομίζω, μάλλον απλά η Πρωτέργεια δεν έχει ιδέα για τη φάση και απλά προσπαθεί να πάρει τα φράγκα της, αλλά κινήσου γρήγορα μη μείνεις χωρίς ρεύμα στα καλά καθούμενα (και δη βαρυχειμωνιάτικα...). Στείλε φόρμα παραπόνου (λέω εγώ τώρα) στην Πρωτέργεια, τονίζοντας πως είσαι ΑΛΛΟΣ πελάτης/χρήστης της παροχής/της οικίας και ουδεμία σχέση έχεις με την αποδημήσασα και τις οφειλές της και αν θέλουν ας πάνε να τις ζητήσουν από τον Άγιο Πέτρο που πλέον έχει την επιμέλειά της....(Αν ήταν ιδιοκτήτρια του ακινήτου πάντως, υπάρχει μια τάση να "θεωρούν" πως ο ιδιοκτήτης είναι,,,συνυφασμένος με την παροχή...Πράγμα φυσικά άκυρο, αλλά.......).

Ταυτόχρονα μιλήστε ΚΑΙ με ΔΕΗ (mail), μπας και ως ο νέος σας πάροχος, έχει κάτι για να σας υποστηρίξει, ως άσχετους με το θέμα οφειλών της συγχωρεμένης. Και δεν ξέρω αν έχει νόημα να κάνετε και μία καταγγελία στην ΡΑΕ, για,,,,"άδικο τραμπουκισμό από τρίτους/άσχετους με εσάς, για άσχετη με εσάς υπόθεση" - όχι τίποτ' άλλο, αλλά μήπως πιάσει σαν υπόθεση που είναι "υπό εξέταση" και φρενάρει καμμιά μαλακία από ΔΕΔΔΗΕ που λέγαμε.....

Είστε ενοικιαστές μήπως εσείς; Και ήρθε στο σπίτι η επιστολή που προοριζόταν για την πεθαμένη (την πρώην ιδιοκτήτριά σας μάλλον); Ή έχει δικά σας στοιχεία επάνω; (Όνομα κλπ)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έκανε τη μαλακια η σύζυγος, πήγε και πλήρωσε τη ΔΕΗ πριν τη λήξη του λογαριασμού (μέσω web banking)

Να ζητήσουμε ακύρωση συναλλαγής ή να το αφήσουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Την έκανε τη μαλακια η σύζυγος, πήγε και πλήρωσε τη ΔΕΗ πριν τη λήξη του λογαριασμού (μέσω web banking)

Να ζητήσουμε ακύρωση συναλλαγής γάμου ή να το αφήσουμε ;

φιξντ  :-D

Βασικά για να μην το έχεις έγνοια ζήτα την ακύρωση (συναλλαγής :P) - θα έλεγα εγώ...

...αλλά κι έτσι να το αφήσεις, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως θέλει 3 συνεχόμενες φορές να γίνει η...ίδια *μπιπ* για να έχεις πρόβλημα...

[Νομίζω πως "υπεύθυνα" δεν θα μπορέσει να σου απαντήσει ΟΥΤΕ ο head dev των συστημάτων της ΔΕΗ πάντως...🙄 (το ebill και τα subsys του είναι σε φάση να εξελιχθούν σε κάτι σαν το Skynet νομίζω...😛)]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, washcloud είπε

φιξντ  :-D

Βασικά για να μην το έχεις έγνοια ζήτα την ακύρωση (συναλλαγής :P) - θα έλεγα εγώ...

...αλλά κι έτσι να το αφήσεις, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως θέλει 3 συνεχόμενες φορές να γίνει η...ίδια *μπιπ* για να έχεις πρόβλημα...

[Νομίζω πως "υπεύθυνα" δεν θα μπορέσει να σου απαντήσει ΟΥΤΕ ο head dev των συστημάτων της ΔΕΗ πάντως...🙄 (το ebill και τα subsys του είναι σε φάση να εξελιχθούν σε κάτι σαν το Skynet νομίζω...😛)]

Δεν προλάβαμε να την ακυρώσουμε…

Να στείλω άραγε κανα mail στην ΔΕΗ να ζητήσω επιστροφή ούτως ώστε να γίνει η χρέωση μέσω της κάρτας στην ώρα της ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χωρίς να γνωρίζω ούτε γι' αστείο για την φάση (και ούτε να μπορώ να σκεφτώ κάτι "λογικό" που να ισχύει), θα έλεγα να μην το παραμπλέξεις. Το πολύ να τους ενημέρωσεις για το τί παίχτηκε, για να είσαι ολίγον τί "καλυμμένος" ΑΝ κάνει τα δικά του το σύστημά τους, ώστε σε αυτή την επρίπτωση να επικαλεστείς ότι "σας τα 'χα πει"...

Και να σου διευκρινίσουν αν είναι πρόβλημα αυτό που έγινε, ή ισχύει το "3 συνεχόμενες"...

(...και στις 14 Φεβρουαρίου, χειροπέδες στην σύζυγο....Θα το πάρει στην αρχή "αλλιώς" και έτσι όλα θα κυλήσουν ομαλά...😅)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

...χωρίς να γνωρίζω ούτε γι' αστείο για την φάση (και ούτε να μπορώ να σκεφτώ κάτι "λογικό" που να ισχύει), θα έλεγα να μην το παραμπλέξεις. Το πολύ να τους ενημέρωσεις για το τί παίχτηκε, για να είσαι ολίγον τί "καλυμμένος" ΑΝ κάνει τα δικά του το σύστημά τους, ώστε σε αυτή την επρίπτωση να επικαλεστείς ότι "σας τα 'χα πει"...

Και να σου διευκρινίσουν αν είναι πρόβλημα αυτό που έγινε, ή ισχύει το "3 συνεχόμενες"...

(...και στις 14 Φεβρουαρίου, χειροπέδες στην σύζυγο....Θα το πάρει στην αρχή "αλλιώς" και έτσι όλα θα κυλήσουν ομαλά...😅)

Όντως έτσι το χειρίστηκα. Έστειλα ένα mail και περιμένω να δω τι θα μου πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...