Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, washcloud είπε

Η κρατική επιδότηση (πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης αναφέρεται στον λογαριασμό και αποδίδεται για κάθε μήνα με διαφορετικό συντελεστή έκπτωσης επί της κιλοβατώρας, από Σεπτέμβρη έως και τώρα), έχει να κάνει με τον τύπο "προγράμματος" που είσαι : το Γ1 που είσαι είναι κυμαινόμενης διατίμησης με βάση την περίφημη "ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώσεων προμήθειας", που σημαίνει ότι αν η τιμή χονδρικής που αγοράζει ο πάροχος για να σου πουλήσει μετά, έχει περάσει ένα θεσπισμένο όριο τιμής αγοράς (γύρω στα 50€ η ΜΕΓΑβατώρα που ήταν μέχρι τέλος άνοιξης '21), τότε θα σου χρεώσει "κατόπιν εορτής" (συνήθως στον εκκαθαριστικό 4μήνου) μια προσαύξηση της τάξεως του 0,24€ επί της προϋπάρχουσας τιμής κιλοβατώρας (0,11 στο Γ1), κι από εκεί θα σου αφαιρέσει διάφορες τυχούσες εκπτώσεις (πχ το Γ1 έχει μία "έκπτωση ενέργειας -30% επί του 0,11 ), όπως και την κρατική επιδότηση (0,10 ο μέσος όρος της για τους μήνες από Σεπτέμβρη έως και Δεκέμβρη), αλλά και ένα επιπλέον -0,02 που έδωσε η ΔΕΗ για τις κιλοβατώρες από 300 ως 600 για κάθε μήνα (κάτι δηλαδή σαν "συνέχεια" της κρατικής επιδότησης που σταμάταγε στις πρώτες 300 kWh του κάθε μήνα, και μετά για άλλες 300 αναλάμβανε η ΔΕΗ με μια επιπλέον εκπτωσούλα...).

Τα ΣΤΑΘΕΡΑ προγράμματα όπως το Ονλάιν και το Έντερ της ΔΕΗ, επιδοτήθηκαν και αυτά για από Σπετέμβρη ως Δεκέμβρη (για Γενάρη δεν έχουμε ενημέρωση μετά τις εξαγγελίες της περασμένης βδομάδας άρα παίζει να κόπηκε) με 0,02 επί της κιλοβατώρας (για τις πρώτες 300 του μήνα). Τον προηγούμενο μήνα δηλαδή, το Ονλάιν από 0,17 που το είχε ανεβάσει η ΔΕΗ, έπεφτε στα 0,15 με την επιδότηση για τα σταθερά...

Αρα η επιδότηση ήταν/είναι συνδεδεμένη με το ΕΙΔΟΣ προγράμματος και υπό μία έννοια με το ύψος της κατανάλωσης (για την ακρίβεια, για τον Γενάρη οι πρώτες 150kWh θα επιδοτηθούν με 0,16 και οι επόμενες 150 με 0,12 - άρα μ.ο. 0,14, πράγμα που σημαίνει ότι πρακτικά ήδη ξεκίνησε το κουτούρεμα της επιδότησης και ποιος ξέρει τί θα παίξει τον Φλεβάρη και μετά...)

Ναι.

...εξαρτάται. Στην ΔΕΗ συνήθως υπάρχει. Σε άλλους παρόχους, μπορεί να μην την δεις,,,,,,ΟΥΤΕ στον εκκαθαριστικό. Ή μπορεί έστω να την δεις "κουτσουρεμένη" (εκκαθαριστικοί 4μηνου Σεπτέμβρη - Δεκέμβρη που αντί να τιμολογηθούν με μ.ο. -0.10€ επί της κιλοβατώρας, να έχουν τιμολογηθεί με μόνο 0,03 που ήταν η επιδότηση ΓΙΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ....).

Εμένα σήμερα μου ήρθε λογαριασμός έναντι και δεν είχε καμία έκπτωση.

 

 

 

Επεξ/σία από nikos33340
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Ashaman είπε

Τωρα ειμαι σε κατασταση: "το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση"

Ξερει κανεις ποσο χρονο παιρνει συνηθως αυτο? 

...όσο προαιρηθεί η ΔΕΗ. Πριν από ένα- ενάμισο μήνα, μπορεί και να καθυστεράγανε για βδομάδες...(και στο μεταξύ χρεωνεσαι με τιμές Γ1. Θα χρειαστεί να κάνεις αμφισβήτηση ποσών "ρήτρας", αν σου έρθουνε τέτοια που θα θεωρείς ότι θ' αξίζει τον κόπο ν' ασχοληθείς - πχ πες πάνω από 10€ ξερωγω)

4 λεπτά πριν, nikos33340 είπε

Εμένα σήμερα μου ήρθε λογαριασμός έναντι και δεν είχε καμία έκπτωση.

Ίσως να είναι ακριβώς ενδεικτικό του ότι έκπτωση στα σταθερα, τέλος. Σε εκκαθαριστικούς, θα είμαστε σίγουροι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

Ίσως να είναι ακριβώς ενδεικτικό του ότι έκπτωση στα σταθερα, τέλος. Σε εκκαθαριστικούς, θα είμαστε σίγουροι...

Είμαι ΔΕΗ από αρχές Νοέμβρη (OnLine) και έχουν βγει 2 λογαριασμοί

Κανένας δεν είχε την έκπτωση των 2 λεπτών ανά kwh 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.

13 λεπτά πριν, washcloud είπε

...όσο προαιρηθεί η ΔΕΗ. Πριν από ένα- ενάμισο μήνα, μπορεί και να καθυστεράγανε για βδομάδες...(και στο μεταξύ χρεωνεσαι με τιμές Γ1. Θα χρειαστεί να κάνεις αμφισβήτηση ποσών "ρήτρας", αν σου έρθουνε τέτοια που θα θεωρείς ότι θ' αξίζει τον κόπο ν' ασχοληθείς - πχ πες πάνω από 10€ ξερωγω)

Ίσως να είναι ακριβώς ενδεικτικό του ότι έκπτωση στα σταθερα, τέλος. Σε εκκαθαριστικούς, θα είμαστε σίγουροι...

Η τιμή της κιλοβατώρας αν δεν είσαι σε σταθερό πρόγραμμα πόσο περίπου μπορεί να είναι σήμερα;

Επεξ/σία από nikos33340
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μαγαζί που έχει αυτην την στιγμή Volton Γ21 ΕΠΑΓΓΕΜΑΤΙΚΟ και με μεση μινιαια κατανάλωση 450 - 500kwh σε ποιο πρόγραμμα της δεή μπορεί να μπεί? Φανταστείτε ότι για το μηνα Δεκεμβριο που έκαψε λίγο παραπάνω και έφτασε 688kwh ήρθε λογαριασμός 247€ με ΟΤΣ 164€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liberis tsabras είπε

16/9/21 με τιμες παρομοιες με αυτες που σου εγραψα.
Εξακολουθω ομως να μην καταλαβαινω τι σχεση εχει το αν ειναι εκκαθαριστικος η οχι με την τιμη KWh που αποτυπωνεται ακομα και σε εναν εναντι...

...το 0,11 είναι η "ονομαστική, αρχική τιμή κιλοβατώρας". Από εκεί και πέρα αφαιρείς (για τις δικές σου καταναλώσεις)  ένα 30% αυτής της τιμής για "έκπτωση ενέργειας", προσθέτεις +0.18 (τόσο περίπου βγαίνει η "αναπροσαρμογή", η "αύξηση" αν θες δηλαδή, για το συγκεκριμένο 4μηνο), αφαιρείς την αντίστοιχη κρατική επιδότηση για το διάστημα τιμολόγησης (πχ ο επόμενος εκκαθαριστικός θα έχει έναν μέσο όρο γύρω στο -0,10 επί της τιμής της κιλοβατώρας), και όλα αυτά μας κάνουν γύρω στο 0,16 ΠΡΑΚΤΙΚΑ, η (ημερήσια) κιλοβατώρα στο Γ1.Τόσο δηλαδή θα την πληρώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

...το 0,11 είναι η "ονομαστική, αρχική τιμή κιλοβατώρας". Από εκεί και πέρα αφαιρείς (για τις δικές σου καταναλώσεις)  ένα 30% αυτής της τιμής για "έκπτωση ενέργειας", προσθέτεις +0.18 (τόσο περίπου βγαίνει η "αναπροσαρμογή", η "αύξηση" αν θες δηλαδή, για το συγκεκριμένο 4μηνο), αφαιρείς την αντίστοιχη κρατική επιδότηση για το διάστημα τιμολόγησης (πχ ο επόμενος εκκαθαριστικός θα έχει έναν μέσο όρο γύρω στο -0,10 επί της τιμής της κιλοβατώρας), και όλα αυτά μας κάνουν γύρω στο 0,16 ΠΡΑΚΤΙΚΑ, η (ημερήσια) κιλοβατώρα στο Γ1.Τόσο δηλαδή θα την πληρώσεις.

Αν είσαι σε σταθερό πρόγραμμα πληρώνεις ρήτρα αναπροσαρμογής;

Επεξ/σία από nikos33340
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Είμαι ΔΕΗ από αρχές Νοέμβρη (OnLine) και έχουν βγει 2 λογαριασμοί

Κανένας δεν είχε την έκπτωση των 2 λεπτών ανά kwh 

...δεν ξέρω αν με αυτό εννοείς ότι "αμφιβάλλεις" ότι ισχύει η επιδότηση των 0,02 στα σταθερά, πάντως έχουμε δει εδώ λογαριασμούς που την έχουν πιστώσει κανονικά.

Προφανώς πρέπει να κάνεις αίτηση παραπόνου στην ΔΕΗ για απόδοση των ποσών που σου δεν σου έχουν αποδοθεί, κατά τ' άλλα.

19 λεπτά πριν, nikos33340 είπε

.Η τιμή της κιλοβατώρας αν δεν είσαι σε σταθερό πρόγραμμα πόσο περίπου μπορεί να είναι σήμερα;

Εξαρτάται από τον πάροχο, από το πρόγραμμα, την κατανάλωση, την επιδότηση (αν εννοείς το πόσο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πληρώνεις την - "ημερήσια" - κιλοβατώρα), τις τυχούσες εκπτώσεις...

Γενικά η "ονομαστική" τιμή kWh παίζει στους παρόχους γύρω στο 0,06. Σε αυτό προσθέτεις 0,24 την αναπροσαρμογή, και μέχρι 300kWh/μήνα, αφαιρείς (για Γενάρη) 0,12...

5 λεπτά πριν, nikos33340 είπε

Αν είσαι σε σταθερό πρόγραμμα πληρώνεις ρήτρα αναπροσαρμογής;

........? Ελπίζω να την εννοείς την ερώτηση και να μην,,,τρολάρεις.....

Όχι, τα σταθερής τιμής, αυτό ακριβώς σημαίνουν : όχι αναπροσαρμογή.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν ξέρω αν με αυτό εννοείς ότι "αμφιβάλλεις" ότι ισχύει η επιδότηση των 0,02 στα σταθερά, πάντως έχουμε δει εδώ λογαριασμούς που την έχουν πιστώσει κανονικά.

Προφανώς πρέπει να κάνεις αίτηση παραπόνου στην ΔΕΗ για απόδοση των ποσών που σου δεν σου έχουν αποδοθεί, κατά τ' άλλα.

Βασικά έχω γλιτώσει τόσο πολλά λεφτά με το online στα 0.096 (έχω μωρό και καίμε πολύ πράμα), που δεν ασχολούμαι καν με τα 6€ της επιδότησης 

Απλά ανέφερα ότι σε 2 έναντι μέχρι στιγμής (με self metering, αν παίζει κάποιο ρόλο που δε νομίζω), δεν έχω λάβει την έκπτωση, δεν αμφιβάλω κάτι

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν ξέρω αν με αυτό εννοείς ότι "αμφιβάλλεις" ότι ισχύει η επιδότηση των 0,02 στα σταθερά, πάντως έχουμε δει εδώ λογαριασμούς που την έχουν πιστώσει κανονικά.

Προφανώς πρέπει να κάνεις αίτηση παραπόνου στην ΔΕΗ για απόδοση των ποσών που σου δεν σου έχουν αποδοθεί, κατά τ' άλλα.

Εξαρτάται από τον πάροχο, από το πρόγραμμα, την κατανάλωση, την επιδότηση (αν εννοείς το πόσο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πληρώνεις την - "ημερήσια" - κιλοβατώρα), τις τυχούσες εκπτώσεις...

Γενικά η "ονομαστική" τιμή kWh παίζει στους παρόχους γύρω στο 0,06. Σε αυτό προσθέτεις 0,24 την αναπροσαρμογή, και μέχρι 300kWh/μήνα, αφαιρείς (για Γενάρη) 0,12...

........? Ελπίζω να την εννοείς την ερώτηση και να μην,,,τρολάρεις.....

Όχι, τα σταθερής τιμής, αυτό ακριβώς σημαίνουν : όχι αναπροσαρμογή.....

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά φίλε!

Επεξ/σία από nikos33340
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, liberis tsabras said:

Οριστε. Ειναι ο τελευταιος και ειναι εναντι. Προσπαθω να καταλαβω πως "βγαινει" οτι με συμφερει το 17 και 13 του enter....

0003 cut.jpg

0004 cut.jpg

Στους έναντι δεν υπολογίζεται ρήτρα αναπροσαρμογής. Στον εκκαθαριστικό θα φανεί το έξτρα δωράκι 

38 minutes ago, AristidisZ said:

Είμαι ΔΕΗ από αρχές Νοέμβρη (OnLine) και έχουν βγει 2 λογαριασμοί

Κανένας δεν είχε την έκπτωση των 2 λεπτών ανά kwh 

Ούτε εμένα, αλλά όλοι είναι έναντι ουσιαστικά με μετρήσεις δικές μου. Στον εκκαθαριστικό υποθέτω θα δούμε κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Απλά ανέφερα ότι σε 2 έναντι μέχρι στιγμής (με self metering, αν παίζει κάποιο ρόλο που δε νομίζω), δεν έχω λάβει την αυτή την έκπτωση, δεν αμφιβάλω κάτι

...δεν έχω ιδέα πώς ακριβώς λειτουργεί το πράμμα με το να τους δίνεις εσύ κιλοβατώρες/μήνα, αλλά μιας και το τόνισες, δεν αποκλείεται να "ΦΤΑΙΕΙ" αυτό, και να δεις στον 4ο λογαριασμό (της "πραγματικής εκκαθάρισης"...; ) τις εκπτώσεις του 0,02,,,,κι ας είναι λίγες (..είσαι σίγουρος ότι μιλάμε ΜΟΝΟ για "6€"; Δεν θα προσπαθήσω να υπολογίσω, αλλά επειδή θυμάμαι ότι καις αρκετά λόγω συνθηκών, μήπως είναι περισσότερο για το 4μηνο "φωτιά" που πέρασε...; Επειδή θυμάμαι ότι πράγματι υπολογίζεις πράγματα και μάλλον θα το έχεις κάνει σωστά, δεν αντιλέγω για το ποσό - αλλά αν τυχόν είναι περισσότερο, "γιατί να τους το χαρίσεις"; Κι ας είναι πες κανένα 20άρι στο σύνολο των μηνών....)

(Καλά, δεν εννοώ να "χαραμίσεις την ζωή σου" πάνω από ένα email και φόρμες παραπόνων "για ένα 20άρι" - σίγουρα καλύτερα η ηρεμία σου και η εξασφάλιση των τιμών του "παλιού Ονλάιν", δεν το συζητώ......)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν έχω ιδέα πώς ακριβώς λειτουργεί το πράμμα με το να τους δίνεις εσύ κιλοβατώρες/μήνα, αλλά μιας και το τόνισες, δεν αποκλείεται να "ΦΤΑΙΕΙ" αυτό, και να δεις στον 4ο λογαριασμό (της "πραγματικής εκκαθάρισης"...; ) τις εκπτώσεις του 0,02,,,,κι ας είναι λίγες (..είσαι σίγουρος ότι μιλάμε ΜΟΝΟ για "6€"; Δεν θα προσπαθήσω να υπολογίσω, αλλά επειδή θυμάμαι ότι καις αρκετά λόγω συνθηκών, μήπως είναι περισσότερο για το 4μηνο "φωτιά" που πέρασε...; Επειδή θυμάμαι ότι πράγματι υπολογίζεις πράγματα και μάλλον θα το έχεις κάνει σωστά, δεν αντιλέγω για το ποσό - αλλά αν τυχόν είναι περισσότερο, "γιατί να τους το χαρίσεις"; Κι ας είναι πες κανένα 20άρι στο σύνολο των μηνών....)

(Καλά, δεν εννοώ να "χαραμίσεις την ζωή σου" πάνω από ένα email και φόρμες παραπόνων "για ένα 20άρι" - σίγουρα καλύτερα η ηρεμία σου και η εξασφάλιση των τιμών του "παλιού Ονλάιν", δεν το συζητώ......)

6 ευρώ το μήνα εννοώ, όχι επί συνόλου (0,02 * 300 kwh)

625 kwh τον Δεκέμβριο, (με φουλ νυχτερινό βέβαια), 108€

Τσάμπα με βάση τις τρέχουσες τιμές, τι να λέμε, για αυτό σου λέω ούτε mail δε στέλνω :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βοηθεια λιγο ,καποιος που εχει παλιο home online με κοτ β και νυχτερινο..Στην αναλυση των χρεωσεων οι νυχτερινες κιλοβατορες  ενω φαινονται στον πινακα ενδειξη μετρητη 12 π.χ 130 κιλοβατορες,διπλα στην αναλυση δεν φαινονται καπου χρεωμενες.π.χ  130 * τιμης νυχτερινης κιλοβατορας,παρα μονο φαινονται ολες οι κιλοβατορες ημερησιες και νυχτερινες σε μια γραμμη, επι τιμης παλαιου home online  ημερησιας 0,09599.Σε ερωτηση στο 8009001000 μου λενε οτι δεν φαινονται ξεχωριστα οι νυχτερινες με τιμη νυχτερινου επειδη δεν εχετε υπερβει οριο κοτ β 1400 κιλοβατορες..Αν υπερβω οριο κοτ β τοτε θα δω τις νυχτερινες ξεχωριστα επι την τιμη τους 0,075,διαφορετικα αθροιζονται ολες νυχτας μερας σαν ημερισιες..Ετσι γινεται?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liberis tsabras είπε

Και παλι δεν ξερω πως να "μοιρασω" την αναπροσαρμογη σε ημερησιο και νυχτερινο. Παει αναλογικα με τιμη και Kwh καταναλωσης?

...η αναπροσαρμογή αφορά το σύνολο της κατανάλωσης (ημέρας ΚΑΙ νύχτας). Αν θες σώνει και καλά να βρεις πόσο έβγαινε ως προσαυξημένη η "νυχτερινή kWh", υπολογίζεις για την συγκεκριμένη χρονική περίοδο Μάη - Σεπτέμβρη την μέση τιμή χονδρικής ΤΟΤΕ γύρω στα 100€/MWh, άρα +0,10 επί της "αρχικής τιμής κιλοβατώρας" (=0,179, κι από 'κει και πέρα θα πρέπει ν' αφαιρέσεις το -30% ως έκπτωση ενέργειας και την επιδότηση του Σεπτέμβρη). Αλλά όλα αυτά δεν έχουν πολύ νόημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...