Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Σκέφτομαι για κάποιον άλλο πάροχο με κλειδωμένες τιμές που έχουν γίνει σε συμφωνία με την εταιρία που δουλεύω

προς το παρών κανένα τρέχων εμπορικό σταθερό δε συμφέρει , το τι θα γίνει αργότερα , άγνωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/6/2022 στις 1:07 ΠΜ, korakios είπε

αν προλάβει και ενημερωθεί το σύστημα μόνο τα υπόλοιπα , αλλά υπάρχει περίπτωση αν είχε εγγύηση και την επέστρεψε πριν λόγω πάγιας να την ξαναχρεώσει (έτσι λέει στο site)

Οχι ποτε δεν μας χρεωσαν εγγυηση, η παγια εντολη εγινε στον 2ο λογαριασμο..αρα θα ενημερωθει το συστημα κι ολα καλα, ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LuNaTiC είπε

Ναι το γνωρίζω... απλά δεν είναι τιμές που βλέπεις στα site κτλ ... συμφέρει... τέσπα μη βγαίνουμε και πολύ εκτός θέματος !

Αν είναι καλές τιμές ναι. Έχω συναδέλφο που παίρνει επιδοτήσεις χωρίς ρήτρα και μας τρολαρει κάθε μηνα επειδή όλοι δίνουν 500ρια και αυτος μέσο όρο δίνει 15-30€ μηνα. Λογικά.εχει κάποιο μη εμπορικό διαθέσιμο πολλά χρονια

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν είναι καλές τιμές ναι. Έχω συναδέλφο που παίρνει επιδοτήσεις χωρίς ρήτρα και μας τρολαρει κάθε μηνα επειδή όλοι δίνουν 500ρια και αυτος μέσο όρο δίνει 15-30€ μηνα. Λογικά.εχει κάποιο μη εμπορικό διαθέσιμο πολλά χρονια

 

Κάποια στιγμή αν το πάρει χαμπάρι ο πάροχος, έχουν το δικαίωμα απ'τον ΚΠΗΕ να χρεώσουν ρήτρα αναπροσαρμογής για τα τελευταία 2 χρόνια αναδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κάποια στιγμή αν το πάρει χαμπάρι ο πάροχος, έχουν το δικαίωμα απ'τον ΚΠΗΕ να χρεώσουν ρήτρα αναπροσαρμογής για τα τελευταία 2 χρόνια αναδρομικά.

Χλωμό να έχει bug το σύστημα. Πάντως δίνει 0.07 kWh . Έχω δει όλους τους λογαριασμούς πουθενά ρήτρα μόνο επιδοτήσεις. Ίσως είναι σε κάποιο προνόμιακο για λίγους.

Τους το είχε πει μήπως πάει κάτι λάθος αλλά.του είπαν ότι είναι οκ. Απλά είχε άγχος γιατί έδινε τόσα λιγα

 

Οι υπόλοιποι υποφέρουμε.

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

 

Τους το είχε πει μήπως πάει κάτι λάθος αλλά.του είπαν ότι είναι οκ.

 

Πήγε κιόλας να βγάλει τα μάτια του μόνος του και τη γλύτωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πολλές εταιρίες κάνουν συμφωνίες με άλλες και με παροχους γενικότερα και παίρνουν καλές τιμές...
Ειδικά εαν μια επιχείριση μπορεί να φέρει 400-500 συμβόλαια στην εταιρία/πάροχο

Αν όλα πάνε καλά ίσως πέσω στα 0.055 γιατί τον τελευταίο καιρό έχω πληρώσει πολλάαααααααα ! και δεν περισσεύουν δυστυχώς

(παράδειγμα... πριν 10 χρόνια είχαμε κάνει συμφωνία με την Vodafone να μας δίνει επιδότηση για κάθε συσκευή 220 ευρώ ... ανεξαρτήτως πάγιου.. οπότε έχω αυτό το νούμερο με ένα πολύ συμβολικό πάγιο... εκτός τον ενδοεταιρικών που το χρησιμοποιώ παίρνω και +220 ευρώ στην επιδότησή μου κάθε χρονιά..)
Δυστυχώς σαν καταναλωτές δεν μπορούμε κάπως να δράσουμε ομαδικά/μαζικά... και ένα ένα πρόβατο μας τρώει ο λύκος σε πολλά πράγματα εκεί έξω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Να πω κάτι. Από Ιούλιο δε θα έπεφταν οι τιμές;;; Αυτό γιατί λέει Αύγουστο;

γιατί απο Αύγουστο θα εφαρμοστεί , αλλά μπορεί και να έχεις αύξηση , εξαρτάται πως σε κάλυπταν οι επιδοτήσεις ανάλογα την κατανάλωση και αν είναι κύρια κατοικία

δηλαδή για Ιούνιο με κύρια κατοικία

με 300kw/μήνα βγαίνει 0,1325€/kw και για μικρή κατανάλωση με 150kw/μήνα 0,11€/kw

το σκαμπανέβασμα δεν το γλυτώνει κάποιος μιας και προβλέπεται ανα μήνα να αλλάζουν οι "σταθερές" τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Να πω κάτι. Από Ιούλιο δε θα έπεφταν οι τιμές;;; Αυτό γιατί λέει Αύγουστο;

Αφού πρέπει λέει να αναρτήσουν τις τιμές τους ένα μήνα πριν. Πως θα το κάνουν; με χρονομηχανή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί απο Αύγουστο θα εφαρμοστεί , αλλά μπορεί και να έχεις αύξηση , εξαρτάται πως σε κάλυπταν οι επιδοτήσεις ανάλογα την κατανάλωση και αν είναι κύρια κατοικία

δηλαδή για Ιούνιο με κύρια κατοικία

με 300kw/μήνα βγαίνει 0,1325€/kw και για μικρή κατανάλωση με 150kw/μήνα 0,11€/kw

το σκαμπανέβασμα δεν το γλυτώνει κάποιος μιας και προβλέπεται ανα μήνα να αλλάζουν οι "σταθερές" τιμές

Αυτό με την κυρία κατοικία τι ρόλο παίζει ; 

Άλλαξα το όνομα σε συμβόλαιο Γ1Ν σε συμβόλαιο Γ1Ν. (Κληρονομιά από άτομο που έχει "φύγει" προ 10ετιας). Σε εμένα φαίνεται πρώτη δευτερεύουσα κατοικία και δεν δικαιουμουν την επιστροφή του power pass. 

Τώρα θα πληρώνω διαφορετική τιμή Γ1Ν από το προηγούμενο Γ1Ν επειδή δεν είναι κυρία κατοικία μου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Αυτό με την κυρία κατοικία τι ρόλο παίζει ; 

στις επιδοτήσεις

Update , απο Μάιο/Ιούνιο 0,10 για μη κύρια κατοικία (χωρίς όριο)
Μάιος : 0,205€/kw<150kw/μήνα και 0,16€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα , 0,215€/kw για ΚΟΤ
Ιούνιος : 0,185€/kw<150kw/μήνα και 0,14€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα , 0,195€/kw για ΚΟΤ (σε αναμονή για ΦΕΚ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, satsok2 είπε

Να πω κάτι. Από Ιούλιο δε θα έπεφταν οι τιμές;;; Αυτό γιατί λέει Αύγουστο;

Καλά από Σεπτέμβριο το βλέπω να ξεκινάει😂😂

 

53 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αφού πρέπει λέει να αναρτήσουν τις τιμές τους ένα μήνα πριν. Πως θα το κάνουν; με χρονομηχανή; 

Θα παίζουν τζόγο😂😂

Επεξ/σία από M298
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...