Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφορά την παροχή που έχετε τώρα, οπότε σωστά σας είπαν.

17 λεπτά πριν, Stavmitsos είπε

Καλημέρα σε όλους, 

 

Έχουμε το Online με τα 0,09/kwh. 

Τέλος του καλοκαιριού μετακομίζω ωστόσο και η πρώτη ενημέρωση από ΔΕΗ είναι ότι δεν μπορώ να το πάρω μαζί μου το συμβόλαιο. 

Είχε κανείς αντίστοιχη εμπειρία; 

Ευχαριστώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αφορά την παροχή που έχετε τώρα, οπότε σωστά σας είπαν.

 

Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση, πάω να βρω μια γωνιά να κλάψω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Stavmitsos είπε

Έχουμε το Online με τα 0,09/kwh. 

Τέλος του καλοκαιριού μετακομίζω ωστόσο και η πρώτη ενημέρωση από ΔΕΗ είναι ότι δεν μπορώ να το πάρω μαζί μου το συμβόλαιο. 

Ναι, ΔΕΝ υπάρχει "φορητότητα" στα συμβόλαια ρεύματος (όπως πχ στα τηλέφωνα). Αν μετακομίσεις, πάπαλα το 0,09 δυστυχώς. Και με αυτά που ζούμε, ΑΝ τυχόν θα έχεις μετά το "τέλος καλοκαιριού", τουλάχιστον κανέναν ακόμη χρόνο ισχύος συμβολαίου (και ιδανικά, αν τυχόν λήγει τέλος Νοέμβρη του '23), σκέψου σοβαρά το ενδεχόμενο να μην,,,μετακομίσεις (εάν κι εφ΄ όσον αυτό περνά απ' το χέρι σου φυσικά...Για να λες από τώρα για "τέλος καλοκαιριού", πιθανώς αλλάζεις και περιοχή/πόλη/δουλειά, άρα μάλλον χλωμό "να μην μετακομίσεις", ή και έχετε συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη εδώ και καιρό να φύγεις γιατί το θέλει ο ίδιος κτλ, άρα και σε αυτή την περίπτωση δύσκολο να μείνεις, ΑΛΛΑ αν απλά ξερωγώ λήγει το συμφωνητικό και για διάφορους λόγους θες να φύγεις, ξανασκέψου το. Επίσης - αν και δεν είναι η καλύτερη συνθήκη, για προφανείς λόγους - εφ' όσον θα πληρώνεις κανονικά το ενοίκιο, ιδανικά μέσω κατάθεσης σε τράπεζα και όχι "στο χέρι" - ΔΕΝ θα μπορέσει να σε βγάλει άμεσα, εάν δεν επιθυμεί αυτός να συνεχίσετε, και θα μπορέσεις να εξαντλήσεις το "MyHome Online" των 0,09...Και δικαστικά να πει να το πάει, θα του πάρει πάνω από 1-2 χρόνια...Βέβαια ΕΤΣΙ θα είσαι "στα καρφιά" για τουλάχιστον έναν χρόνο συν οποιαδήποτε άλλη "επίπτωση" μπορεί να έχει όλο αυτό και δεν ξέρω πόσο "νόημα" έχει να μπεις σε τέτοια διαδικασία, αλλά θέλω να σου πω "τί δυνατότητες μπορείς να έχεις" για να κινηθείς....Και η απόφαση του τί θα κάνεις, δική σου.

Όπως έχουν τα πράγματα, θα πρέπει να μπεις καλύτερα σε κυμαινόμενο στο νέο σπίτι, εκτός κι αν μέχρι τότε αλλάξουν,,,,άπαντα, με προοπτική να παίρνεις 0,10€ επιδότηση/kWh, καθώς,,,το νέο σπίτι δεν θα φαίνεται (...; ) σαν "κύρια κατοικία" ώστε να παίρνεις την φουλ επιδότηση.......

ΑΝ προβλέπεις να έχεις μεγάλες καταναλώσεις τον χειμώνα (θέρμανση μέσω ηλεκτρισμού), ΙΣΩΣ να έχει νόημα να μείνεις σε σταθερό (που ΤΩΡΑ έχει,,,,0,23, δλδ 2.5 φορές πάνω απ' ό,τι πληρώνεις σήμερα), ειδικά αν "φοβάσαι τί μπορεί να ξημερώσει με τα κυμαινόμενα (τιμές χονδρικής και επιδοτήσεις). ΑΝ τυχόν επιλέξεις αυτό, τότε να ξέρεις πως μπορείς ΕΣΤΩ να γλυτώσεις το όποιο ποσό θα σου βγει να πληρώσεις για ποινή "πρόωρης αποχώρησης" (δες στο συμβόλαιό σου το πινακάκι με τις ποινές που προβλέπονται/μήνα αποχώρησης), με το να πεις της ΔΕΗ "επειδή μετακομίζω αλλά θα συνεχίσω με το Online, ξέρω πως ΘΑ μου αλλάξετε τιμές, αλλά μπορείτε να μην μου βάλετε ποινή αποχώρησης"). Σταγόνα στον ωκεανό βέβαια, μπρος στο τί θα χάσεις λόγω της μετακόμισης, αλλά........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα σε καταστημα ΔΕΗ την Πεμπτη, συμβολαιο Γ1.

Εκκαθαριστικος απο Προτεργια ακομα δεν ηρθε παρ' ολο που με πηραν τηλ την Παρασκευη και ρωτησαν γιατι φευγω. Μου ειπαν οτι την Δευτερα (χθες) θα εχει ολοκληρωθει η διαδικασια.. Ειναι φυσιολογικη η καθυστεριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Εκανα σε καταστημα ΔΕΗ την Πεμπτη, συμβολαιο Γ1.

Εκκαθαριστικος απο Προτεργια ακομα δεν ηρθε παρ' ολο που με πηραν τηλ την Παρασκευη και ρωτησαν γιατι φευγω. Μου ειπαν οτι την Δευτερα (χθες) θα εχει ολοκληρωθει η διαδικασια.. Ειναι φυσιολογικη η καθυστεριση?

..."καθυστέρηση" εννοείς το να μην σου έχει ΕΡΘΕΙ ο ΤΕΛΙΚΟΣ από Πρωτέργεια; Αν ναι, "φυσιολογικότατη".

Αν με το "έρθει" εννοείς "εκδοθεί" (και να τον δεις online), και πάλι "φυσιολογικό" το λες. Το αφύσικο θα ήταν να βγει εντός 3 (εργάσιμων) ημερών...Τί σε αποσχολεί όμως το πότε θα βγει ο τελικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Εκανα σε καταστημα ΔΕΗ την Πεμπτη, συμβολαιο Γ1.

Εκκαθαριστικος απο Προτεργια ακομα δεν ηρθε 

Είμαι και εγώ σε ίδια κατάσταση. Μου ειπαν πως ο τελικός θα εκδοθεί κανονικα στην ημερομηνία που εκδίδονται κάθε μήνα οι λογαριασμοί (εμένα πάντα 5η μέρα του μήνα και μου έρχεται μέχρι την 10η) 

Σχετικά με το αν έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή ακόμα άγνωστο καθώς στην ΥΔΕ ο αριθμός παροχής είναι ακόμα ίδιος. ( ημερομηνία αίτησης ήταν η 14/6) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, washcloud είπε

..."καθυστέρηση" εννοείς το να μην σου έχει ΕΡΘΕΙ ο ΤΕΛΙΚΟΣ από Πρωτέργεια; Αν ναι, "φυσιολογικότατη".

Αν με το "έρθει" εννοείς "εκδοθεί" (και να τον δεις online), και πάλι "φυσιολογικό" το λες. Το αφύσικο θα ήταν να βγει εντός 3 (εργάσιμων) ημερών...Τί σε αποσχολεί όμως το πότε θα βγει ο τελικός;

Γιατι αν απο λαθος δεν εχει προχωρησει η διαδικασια και ειμαι ακομα προτεργια, θα πληρωσω τον μηνα με το τιμολογιο αοριστου της προτεργιας χωρις εκπτωση και με ρητρα. Και θα το καταλαβω οταν ερθει ο επομενος λογαριασμος.

 

@lk24. Με αλλαγη παροχου δεν αλλαζει ο αρ. παροχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Γιατι αν απο λαθος δεν εχει προχωρησει η διαδικασια και ειμαι ακομα προτεργια, θα πληρωσω τον μηνα με το τιμολογιο αοριστου της προτεργιας χωρις εκπτωση και με ρητρα. Και θα το καταλαβω οταν ερθει ο επομενος λογαριασμος.

...πράγμα για το οποίο πάνω-κάτω δεν μπορείς να κάνεις κάτι (ό,που και να πάρεις πχ τηλέφωνα, δεν θα βγάλεις άκρη σχετικά με το ΠΟΙΟΣ από τους 3 εμπλεκόμενους καθυστεράει και πού...). Αυτό εννοώ με το "γιατί να σε απασχολεί"...Ας έρθει πρώτα, και βλέπεις...

9 ώρες πριν, lk24 είπε

Αλλάζει το τελευταίο ψηφίο (+1) 

...τα δύο τελευταία (θεωρητικά)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, apapadop837 είπε

Καλησπέρα σε όλες. Έχω να μπω καμπόσο καιρό είναι η αλήθεια, πολλή δουλειά.

Βγήκε επιτέλους το ΦΕΚ & αν ναι, πως θα κινηθούμε;

wtf bro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, apapadop837 είπε

Καλησπέρα σε όλες. Έχω να μπω καμπόσο καιρό είναι η αλήθεια, πολλή δουλειά.

Βγήκε επιτέλους το ΦΕΚ & αν ναι, πως θα κινηθούμε;

ναι καλέ ,ντιπ στραβό είσαι , ομπρώς κορίτσια για powerpass

εκτός αν εννοείς κάτι άλλο , ενθουσιάστηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...