Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατα καιρούς διαβάζω, ακούω, μαθαίνω ο,τι προτείνονται διανομές όπως το ubuntu, το xubuntu, το linux mint κ.ο.κ σε αρχάριους χρήστες. Μάλιστα τους τονίζουν διάφοροι, άλλοτε καλοπροαίρετα άλλοτε όχι τόσο καλοπροαίρετα: μην πας σε arch μην πας σε nonsystemd κ.ο.κ

Εδώ είμαι για να πω την άλλη άποψη. Πέρασα από πολλές διανομές και είχα πάντα στο νού μου πως το arch είναι δύσκολο. Ε λοιπόν έκανα λάθος μόλις έφτασε η σειρά του να το δοκιμάσω. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή.

Το linux δεν είναι windows και δε θα γίνει ποτέ. Αν προσπαθούμε να πείσουμε το νεο χρήστη για το αντίθετο τον κοροϊδεύουμε. Γιατί όμως του προτείνουμε τις εν λόγω διανομές?

Γιατί έχουν gui. Τι θα πει gui αρχάριε χρήστη μου ? Θα πεί να μη χρησιμοποιείς εντολές από το τερματικό.

Και ποιός σου είπε οτι το arch δεν έχει gui και έχει μόνο το mint και το ubuntu ?

Δε μιλάω για καθαρό arch αλλά διανομές που βασίζονται σε αυτό και είναι πάμπολλες. Artix, endeavouros, arcolinux, manjaro.

Βάζεις το pamac και είσαι κομπλέ. Το manjaro και το arcolinux έτσι και αλλιώς το έχουν εγκατεστημένο. Αν το linux που επιλέξεις δεν το έχει, το εγκαθιστάς πανεύκολα.

Σε ένα τερματικό πατάς: ```sudo pacman -S pamac``` ή ```sudo pacman -S pamac-gtk``` αν πατήσετε αντι για ```-S``` το ```-Ss``` θα σας βγάλει όλες τις διαθέσιμες επιλογές για κατέβασμα. Ουσιαστικά το Ss είναι για αναζητάμε πακέτα/προγράμματα κ.α (κάτι που στο pamac γίνεται πανεύκολα).

ΠΡΟΣΟΧΗ:  πριν πατήσεις τις εντολές κάνεις ενημέρωση με ``` sudo pacman -Syu```. Αλλιώς κατεβάζεις τα προγράμματα σου αντι για -S με -Sy για να είναι και ενημερωμένα μαζί ενώ κατεβαίνουν !

Οι διανομές που ανέφερα έχουν τα πακέτα που χρειάζεσαι για να πορευτείς με τη μουσική σου, το internet σου, τις ταινίες σου κ.λ.π

Αν δε σου παίζει ο flashplayer (κατι που σε opera στο mint είχα πάθει και δε έφτιαχνε) υπάρχει κάτι να κατεβάσεις από το pamac σου και θα παίζουν κομπλέ. Απλά κάνε μια αναζήτηση για flash opera arch κ.λ.π στο internet. Παλιά ήταν το pepper flash που κατέβαζες τώρα είναι κάτι άλλο. Επίσης στο arch βλέπεις αν ένα πρόγραμμα που θα κατεβάσεις είναι παλιό ή έχει σταματήσει να υποστηρίζεται. Ίσως να γίνεται και αλλού αυτό αλλά στο arch είναι στάνταρ.

Κάθε φορά λοιπόν που θέλεις να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα θα ανοίγεις το pamac και στην αναζήτηση θα γράφεις το όνομα του προγράμματος. 

Πάμε να λύσουμε και το άλλο θέμα: στο arch πρέπει να κάνεις ενημερώσεις, όπως κάνεις στο κινητό και τα windows ή mac σου. Καλό είναι να τις κάνεις στην ώρα τους και αν σου βγάλει error θα διορθωθεί άμεσα. Η ομάδα της κάθε διανομής θέλει να σε έχει ευχαριστημένο και υπάρχει κόσμος που δοκιμάζει συνεχώς. Αντίθετα στο ubuntu, το mint κ.α δεν κάνεις update αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δε γίνεται να έχεις error. Απλά σε εκείνη την περίπτωση θα κάνεις οτι και με το arch. Θα ψάξεις λύση στο internet. 

Επίσης στις ρυθμίσεις του pamac δεξιά πάνω, έχει επιλογή να ενεργοποιήσεις το aur. Arch User Repository είναι μια δεξαμενή όπου διάφοροι προγραμματιστές βάζουν προγράμμτα, εικονίδια, πακέτα, fork, remixes κ.α και εσύ τα κατεβάζεις. Δεν είναι πάντα όλα οκ να τα κατεβάσεις αλλά θα σου γράφει αν είναι out of date ή not maintained. Όμως ό,τι υπάρχει στο linux το έχει το arch. Αντίθετα εγώ ήθελα να κατεβάσω το butt (για να streamάρω) και στο mint μου βγήκε ο τάκος να το εγκαταστήσω. Διαβάζοντας οδηγούς και χάνοντας χρόνο κατάφερα να το εγκαταστήσω βέβαια. Στο arch απλά αναζητάς butt στο pamac (έχοντας ενεργοποιήσει το AUR) και περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα να κατεβεί.

 

Οπότε μη φοβάσαι το arch. Βάλε αν θες και το artix που έχει διάφορα init systems ( είπαμε είσαι αρχάριος μην ανησυχείς) και θα bootάρει πιο γρήγορα το pc σου. Εγώ έπαθα πλάκα. 

 

Τέλος η ευκολία ή όχι εγκειται στο γραφικό περιβάλλον γνωστό ως de. Θα πεις τι είναι αυτό? Αυτό είναι όλα αυτά που βλέπεις στην οθόνη σου. Τα εικονίδια, τα menu, οι ρυθμίσεις κ.ο.κ Μερικά γνωστά και καλά de είναι το XFCE (περίπου 350 mb ram σε χρήση!!!) ή το KDE. Το xfce υπάρχει και στο mint ή το xubuntu που σου προτείνουν. Με τον ίδιο τρόπο δουλεύει και στο arch το XFCE. Δεν αλλάζει ο τρόπος που κάνεις τις ρυθμίσεις σου. Π.Χ με δεξί κλίκ και desktop settings στο XFCE είτε έχεις arch είτε xubuntu είτε ο,τι άλλο θα αλλάξεις το wallpaper σου.

Οπότε μη φοβάσαι και μάθε. Δοκίμασε και αυτό και δες αν σου κάνει. Εξάλλου αν βρεθείς σε αδιέξοδο θα αναζητήσεις βοήθεια και η κοινότητα θα σε βοηθήσεις. Μόνο μη διαβάζεις: εμ αφού έβαλες arch βγάλτο κ.λ.π  Ο επιμένων και ο τολμών...νικάνε!

 

 

Επεξ/σία από rhtoras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω καποιες διαφωνιες σε αυτα που εγραψες ...

27 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Βάζεις το pamac και είσαι κομπλέ. Το manjaro και το arcolinux έτσι και αλλιώς το έχουν εγκατεστημένο. Αν το linux που επιλέξεις δεν το έχει, το εγκαθιστάς πανεύκολα.

Σε ένα τερματικό πατάς: ```sudo pacman -S pamac``` ή ```sudo pacman -S pamac-gtk``` αν πατήσετε αντι για ```-S``` το ```-Ss``` θα σας βγάλει όλες τις διαθέσιμες επιλογές για κατέβασμα. Ουσιαστικά το Ss είναι για αναζητάμε πακέτα/προγράμματα κ.α (κάτι που στο pamac γίνεται πανεύκολα).

Το pamac , ειναι το πνευματικο παιδι του Manjaro και για αυτο το εχουν συμπεριλαβει στα επισημα ρεπος τους. Ερχεται προεγκατεστημενο προφανως. Στα υπολοιπα arch-based δεν ξερω κατα ποσο ειναι προεγκατεστημενο.
Αν δεν ειναι προεγκατεστημενο λοιπον δεν μπορεις να κανεις "sudo pacman -S pamac" και να μπει γιατι αυτο μπορει να γινει μονο στο Manjaro. Εγραψα παραπανω τον λογο.Στις υπολοιπες λοιπον arch-based διανομες (που χρησιμοποιουν δικα τους ρεπος ή/και τα επισημα του archlinux και ΟΧΙ του  Manjaro ) και εφοσον το pamac δεν ειναι προεγκατεστημενο , η εγκατασταση του ειναι σχετικα δυσκολη/τεχνικη για καποιον αρχαριο. Πρεπει να κατεβασει το PKGBUILD του pamac και να κανει ενα γρηγορο compile/packaging και να το εγκαταστησει.
H αλλη λυση ειναι να εγκαταστησει πρωτα καποιον AUR helper π.χ. yay και μετα να εγκαταστησει το pamac μεσω αυτου. Κατι τετοιο πλεον ειναι περιττο διοτι και το yay πρεπει να εγκατασταθει με τον ιδιο τροπο που θα εγκατασταθει και το pamac (pkgbuild , compile , packaging , installing ) . Αρα δεν υπαρχει λογος να κανει καποιος περιττες διαδικασιες...

Προσωπικα αν ερχοταν σε μενα ενας χρηστης windows και μου ελεγε τι διανομη λινουξ να χρησιμοποιησει θα του ελεγα Linux Mint για 2 λογους :
1. ubuntu-based , deb αρα παντου θα βρισκει πακετα , μεγαλη κοινοτητα αρα θα βρισκει λυσεις στα προβληματα του , ολα δουλευουν out-of-the-box , σταθερη.
2. Cinnamon. Ειναι οτι πιο κοντινο εμφασιακα (και ως εναν βαθμο λειτουργικα ) με τα Windows. Αν στειλεις καποιον windows χρηστη σε xfce/gnome 3 / kde που απεχουν αρκετα απο ο,τι ηξεραν μεχρι τωρα θα τρεχουν ουρλιαζοντας μακρυα απο το λινουξ. Θα μου πειτε και αλλες διανομες εχουν cinnamon. Σαφως. Καλυτερη υλοποιηση ομως απο την ιδια διανομη που το εφτιαξε δεν νομιζω οτι υπαρχει.

Ετσι , βαζεις τον αρχαριο χρηστη σιγα σιγα στον κοσμο του λινουξ , μαθαινει τα βασικα (εφοσον κατσει και διαβασει και 2 πραγματα περι λινουξ ) , η εμπειρια ειναι ομαλη και ηρεμη και χωρις πολλα πολλα προβληματα και εφοσον θελει να εμβαθυνει την εμπειρια χρησης του , μπορει καλλιστα να παει σε οποιαδηποτε διανομη γουσταρει πια. Εχει πλεον τις βασεις.

Μην πορωνομαστε με διανομες , επειδη αρεσει σε εμας ή επειδη εχουμε ιδεα παραπανω απο καποιον αλλον και τα καταφερνουμε. Πρεπει να προτεινουμε ιδεες και λυσεις βασει των αναγκων του καθενος. Για αυτο ειχα φτιαξει εκεινο το ποστ καποτε ωστε οταν καποιος ρωταει κατι να ξερουμε σε τι ατομο μιλαμε και να δινουμε λυσεις ιδεες και συμβουλες αναλογα.
Ακλαφτο πηγε το ποστ και ακομα συζηταμε για τα ιδια πραγματα.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εχω καποιες διαφωνιες σε αυτα που εγραψες ...

Το pamac , ειναι το πνευματικο παιδι του Manjaro και για αυτο το εχουν συμπεριλαβει στα επισημα ρεπος τους. Ερχεται προεγκατεστημενο προφανως. Στα υπολοιπα arch-based δεν ξερω κατα ποσο ειναι προεγκατεστημενο.
Αν δεν ειναι προεγκατεστημενο λοιπον δεν μπορεις να κανεις "sudo pacman -S pamac" και να μπει γιατι αυτο μπορει να γινει μονο στο Manjaro. Εγραψα παραπανω τον λογο.Στις υπολοιπες λοιπον arch-based διανομες (που χρησιμοποιουν δικα τους ρεπος ή/και τα επισημα του archlinux και ΟΧΙ του  Manjaro ) και εφοσον το pamac δεν ειναι προεγκατεστημενο , η εγκατασταση του ειναι σχετικα δυσκολη/τεχνικη για καποιον αρχαριο. Πρεπει να κατεβασει το PKGBUILD του pamac και να κανει ενα γρηγορο compile/packaging και να το εγκαταστησει.
H αλλη λυση ειναι να εγκαταστησει πρωτα καποιον AUR helper π.χ. yay και μετα να εγκαταστησει το pamac μεσω αυτου. Κατι τετοιο πλεον ειναι περιττο διοτι και το yay πρεπει να εγκατασταθει με τον ιδιο τροπο που θα εγκατασταθει και το pamac (pkgbuild , compile , packaging , installing ) . Αρα δεν υπαρχει λογος να κανει καποιος περιττες διαδικασιες...

Προσωπικα αν ερχοταν σε μενα ενας χρηστης windows και μου ελεγε τι διανομη λινουξ να χρησιμοποιησει θα του ελεγα Linux Mint για 2 λογους :
1. ubuntu-based , deb αρα παντου θα βρισκει πακετα , μεγαλη κοινοτητα αρα θα βρισκει λυσεις στα προβληματα του , ολα δουλευουν out-of-the-box , σταθερη.
2. Cinnamon. Ειναι οτι πιο κοντινο εμφασιακα (και ως εναν βαθμο λειτουργικα ) με τα Windows. Αν στειλεις καποιον windows χρηστη σε xfce/gnome 3 / kde που απεχουν αρκετα απο ο,τι ηξεραν μεχρι τωρα θα τρεχουν ουρλιαζοντας μακρυα απο το λινουξ. Θα μου πειτε και αλλες διανομες εχουν cinnamon. Σαφως. Καλυτερη υλοποιηση ομως απο την ιδια διανομη που το εφτιαξε δεν νομιζω οτι υπαρχει.

Ετσι , βαζεις τον αρχαριο χρηστη σιγα σιγα στον κοσμο του λινουξ , μαθαινει τα βασικα (εφοσον κατσει και διαβασει και 2 πραγματα περι λινουξ ) , η εμπειρια ειναι ομαλη και ηρεμη και χωρις πολλα πολλα προβληματα και εφοσον θελει να εμβαθυνει την εμπειρια χρησης του , μπορει καλλιστα να παει σε οποιαδηποτε διανομη γουσταρει πια. Εχει πλεον τις βασεις.

Μην πορωνομαστε με διανομες , επειδη αρεσει σε εμας ή επειδη εχουμε ιδεα παραπανω απο καποιον αλλον και τα καταφερνουμε. Πρεπει να προτεινουμε ιδεες και λυσεις βασει των αναγκων του καθενος. Για αυτο ειχα φτιαξει εκεινο το ποστ καποτε ωστε οταν καποιος ρωταει κατι να ξερουμε σε τι ατομο μιλαμε και να δινουμε λυσεις ιδεες και συμβουλες αναλογα.
Ακλαφτο πηγε το ποστ και ακομα συζηταμε για τα ιδια πραγματα.

Αρχηγέ μου εγώ σε όσες διανομές δοκίμασα με ``` sudo pacman -S pamac-gtk``` δε δυσκολεύτηκα... σου μιλάω για artix π.χ !

Αυτό που λες οτι μόνο στο manjaro δεν ισχύει. Και εκτός του pamac υπάρχει και το octopi άρα έχεις και δεύτερη επιλογή για gui εγκατάσταση.

Ο νεός χρήστης με xfce μια χαρά θα το δεί να μοιάζει με windows αν αυτή είναι η κάψα του. 

Ε?

 

Δεν είναι θέμα πόρωσης: μεγάλη κοινότητα έχουν όλες οι διανομές βασισμένες σε arch, απείρως πιο πολλές επιλογές και φυσικά όλα τα πακέτα υπάρχουν γιατι ARCH. Λύσεις θα βρεις για arch  όσο και για mint. 

O Αρχάριος μπορεί να πάει σε Artix, Manjaro, EndeavourOS, rebornOS και δε θα έχει θέμα. Μην τον τρομάζουμε χωρίς λόγο τον νεοεισερχόμενο. Όσο για σταθερότητα μια χαρα σταθερό είναι και το Artix και το EndeavourOS και όλα. Γιατί επειδή είναι rolling ? Μην αναπαράγουμε ατάκες προ δεκαετίας όταν υπήρχε αστάθεια. Πλέον όλα είναι μια χαρά. Μην αντιδράμε στο arch για να αντιδράμε. 

580a04a33ec99202bdb8e8081e24739b54099ab4_2_690x431.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αρχηγέ μου εγώ σε όσες διανομές δοκίμασα με ``` sudo pacman -S pamac-gtk``` δε δυσκολεύτηκα... σου μιλάω για artix π.χ !

Οσες arch-based το εχουν προεγκατεστημενο , ειναι λογικο οτι το εχουν σε καποιο ρεπος τους. Ειπα οτι το Manjaro ειναι σιγουρο οτι το εχει. Προφανως και καποιες αλλες arch-based διανομες θα το εχουν γιατι ειναι καλο εργαλειο. Αρα και αυτες θα το εχουν στα ρεπος τους. Ειναι αυτονοητο. Τι γινεται με οσες δεν το εχουν ? Θα ψαχνει ο χρηστης ποιες το εχουν και ποιες οχι? Το θεμα δεν ειναι το pamac. Το θεμα ειναι οτι ενα pamac δεν φερνει την ανοιξη...

25 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ο νεός χρήστης με xfce μια χαρά θα το δεί να μοιάζει με windows αν αυτή είναι η κάψα του. 

Nαι η καψα του ειναι να παει σε ενα γνωριμο περιβαλλον. Η δυναμη της συνηθειας ειναι μεγαλη. Και αν μου λες οτι αυτο μοιαζει με αυτο , τοτε αρχιζουμε να ξεχναμε και αυτα που ξερουμε και βλεπουμε. Μην μου πεις για παραμετροποιηση του xfce και τετοια..μιλαμε για αρχαριο χρηστη. Να μου ελεγες για το kde , να το δεχομουν..φερνει πιο πολυ προς windows..το cinnamon ομως ειναι πιο κοντα απο ολα. Εδω πολλοι χρηστες βλεπουν εικονιδια να αλλαζουν θεση και πελαγωνουν και μου λες οτι αν δουν μπαρες πανω κατω καινουργια εικονιδια και ιστοριες δεν θα φρικαρουν? Σοβαρα τωρα ? Εδω windows χρηστες χασανε το start menu και παραλιγο να ξεκινησουν 3ο Παγκοσμιο Πολεμο...

29 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δεν είναι θέμα πόρωσης: μεγάλη κοινότητα έχουν όλες οι διανομές βασισμένες σε arch, απείρως πιο πολλές επιλογές και φυσικά όλα τα πακέτα υπάρχουν γιατι ARCH. Λύσεις θα βρεις για arch  όσο και για mint. 

O Αρχάριος μπορεί να πάει σε Artix, Manjaro, EndeavourOS, rebornOS και δε θα έχει θέμα.

Ναι αυτα που λες δειχνουν πορωση. Και εμενα μου αρεσει το archlinux και τα παραγωγα του αλλα δεν θα τα προτεινα σε νεοεισερχομενο χρηστη. Οπως και να το κανουμε ειναι πιο "τεχνικη" διανομη. Δεν φοβιζουμε κανεναν. Την αληθεια λεμε. Η πιο well-polished , works-out-of-the-box , near-windows-experience , user-friendly-οσο-γινεται-σε-λινουξ-διανομη ειναι το Linux Mint. Το Manjaro ερχεται κοντα απο τις arch-based αλλα under the hood ειναι archlinux αρα αρκετα τεχνικη διανομη ως εναν βαθμο.Yπαρχουν και αλλες διανομες "καλες" για αρχαριους χρηστες αλλα κατα την γνωμη μου το Linux mint τικαρει τα περισσοτερα κουτακια ...

ΥΓ : Την αναφορα στο octopi κανω πως δεν την ειδα. Σαπιο εργαλειο , δεν συγκρινεται με pamac που 1ον εχει το manjaro team να το εξελισσει , 2ον εχει φερει υποστηριξη flatpak/snaps σε ενα εργαλειο ολα μαζι νοικοκυρεμενα, πραγμα που δεν βλεπω να γινεται τουλαχιστον στο ορατο μελλον στο octopi. Καμμια συγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οσες arch-based το εχουν προεγκατεστημενο , ειναι λογικο οτι το εχουν σε καποιο ρεπος τους. Ειπα οτι το Manjaro ειναι σιγουρο οτι το εχει. Προφανως και καποιες αλλες arch-based διανομες θα το εχουν γιατι ειναι καλο εργαλειο. Αρα και αυτες θα το εχουν στα ρεπος τους. Ειναι αυτονοητο. Τι γινεται με οσες δεν το εχουν ? Θα ψαχνει ο χρηστης ποιες το εχουν και ποιες οχι? Το θεμα δεν ειναι το pamac. Το θεμα ειναι οτι ενα pamac δεν φερνει την ανοιξη...

Φίλε μου όσες δεν το έχουν (δεν ξέρω κάποια χαχαχαχα) έχουν το aur και το κατεβάζεις από εκεί. Πάλι να φοβήσουμε τον κόσμο ? Αλλά και πάλι όσες ανέφερα το έχουν οπότε μην κάνουμε την τρίχα τριχιά. Τι εννοείς δε φέρνει την άνοιξη ? Είναι gui και μια χαρά κάνει αυτό που υπόσχεται.-

 

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Nαι η καψα του ειναι να παει σε ενα γνωριμο περιβαλλον. Η δυναμη της συνηθειας ειναι μεγαλη. Και αν μου λες οτι αυτο μοιαζει με αυτο , τοτε αρχιζουμε να ξεχναμε και αυτα που ξερουμε και βλεπουμε. Μην μου πεις για παραμετροποιηση του xfce και τετοια..μιλαμε για αρχαριο χρηστη. Να μου ελεγες για το kde , να το δεχομουν..φερνει πιο πολυ προς windows..το cinnamon ομως ειναι πιο κοντα απο ολα. Εδω πολλοι χρηστες βλεπουν εικονιδια να αλλαζουν θεση και πελαγωνουν και μου λες οτι αν δουν μπαρες πανω κατω καινουργια εικονιδια και ιστοριες δεν θα φρικαρουν? Σοβαρα τωρα ? Εδω windows χρηστες χασανε το start menu και παραλιγο να ξεκινησουν 3ο Παγκοσμιο Πολεμο...

Τρολλάρεις έτσι ? Σοβαρά τώρα ? Δείχνεις μια ΨΕΥΤΙΚΗ εικόνα και τη συγκρίνεις με windows. Προφανώς δεν είναι ίδιο αλλά το σωστό iso του manjaro είναι αυτό που έδειξα και ΝΑΙ μοιάζει με windows. Πες δε θέλεις οι νέοι να πάνε σε arch based μην πας να το δικιολογήσεις. Προσωπικά χρήστης που του αλλαζουν θέση στο εικονίδιο και ουρλιάζει ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΕ LINUX. Γιατί και mint να βάλει θα βρει διαφορές. Αλλά μην ψάχνουμε τον 1/1000 ας επικεντρωούμε στους 999 που μια χαρά όταν χρησιμοποιούν android βγάζουν άκρη και ας μη μοιάζει με windows.

 

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ναι αυτα που λες δειχνουν πορωση. Και εμενα μου αρεσει το archlinux και τα παραγωγα του αλλα δεν θα τα προτεινα σε νεοεισερχομενο χρηστη. Οπως και να το κανουμε ειναι πιο "τεχνικη" διανομη. Δεν φοβιζουμε κανεναν. Την αληθεια λεμε. Η πιο well-polished , works-out-of-the-box , near-windows-experience , user-friendly-οσο-γινεται-σε-λινουξ-διανομη ειναι το Linux Mint. Το Manjaro ερχεται κοντα απο τις arch-based αλλα under the hood ειναι archlinux αρα αρκετα τεχνικη διανομη ως εναν βαθμο.Yπαρχουν και αλλες διανομες "καλες" για αρχαριους χρηστες αλλα κατα την γνωμη μου το Linux mint τικαρει τα περισσοτερα κουτακια ...

Πόρωση ? Ασε την πόλωση...εεε την πόρωση! Το arch δεν ξέρω αν σου αρέσει γιατί εδώ λες πράγματα που δεν ισχυουν με το arch. Το manjaro -μιας που λες την αλήθεια- είναι arch compatible. Ρε φίλε το manjaro xfce είναι λιγότερο well polished από το mint xfce ? Δουλευόμαστε τώρα ? Δεν υπάρχει windows experience στο linux. Υπάρχει user friendly περιβάλλον και αυτό είναι το gui. Arch  based είναι μια χαρά για αρχάριο μην φοβίζουμε τον κόσμο και μην τον θεωρούμε γκαγκά. Δε λεω οτι το κάνεις αλλά γιατί το ένα xfce είναι πιο φιλικό από το άλλο ? XFCE απλά αλλάζουν πράγματα σε σημεία που ο αρχάριος δε χρειάζεται να μπει αν δε θέλει.

 

 

υ.γ. Kανω πως δε διάβασα αυτά που λες για το octopi...Ο αρχάριος πάντως ούτε ξέρει και ίσως ούτε θέλει να ξέρει τι είναι snap. Να ξέρουμε τι λέμε...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

έχουν το aur και το κατεβάζεις από εκεί

Αν δεν εχεις pamac δεν "εχεις" και aur. Εκτος και αν εχεις aur helper. Π.χ. yay. Αρα πρεπει να βαλεις το yay . Πως ? Ετσι. Ευκολακι λεμε... απλα τυφλοσουρτι , βαραμε εντολες ε ?
Η πλακα ειναι οτι παρομοια διαδικασια εχει η εγκατασταση του pamac , αρα το να βαλεις το yay ειναι περιττη διαδικασια και δεν το χρειαζεται καν το pamac.
 

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δείχνεις μια ΨΕΥΤΙΚΗ εικόνα

Δειχνω ψευτικη εικονα ? Δηλαδη μου λες οτι το vanilla xfce ΔΕΝ ειναι ετσι ? Σοβαρα τωρα ?
 

6 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Πες δε θέλεις οι νέοι να πάνε σε arch based μην πας να το δικιολογήσεις.

Ο καθε νεος χρηστης ας παει και σε gentoo , ποσως με ενδιαφερει. Αν με ρωτησει εμενα προσωπικα παντως καποιος , οχι δεν θα τον στειλω προς arch μερια για λογους που ανελυσα επανελλειμενως.
 

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Προσωπικά χρήστης που του αλλαζουν θέση στο εικονίδιο και ουρλιάζει ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΕ LINUX.

Τοτε μιλαμε για εμπειρους χρηστες. Ας τους στειλουμε στο gentoo. Πολυς αρχαριος κοσμος παει σε λινουξ για πολλους λογους. Πολλοι επειδη ξεθαψαν το παλιο μηχανημα τους και δεν τραβαει. Δεν παει απο επιλογη αλλα απο αναγκη. Και επειδη και με το Mint θα βρει διαφορα απο τα windows ας τον στειλουμε στο vanilla gnome 3 ας πουμε ?  και μετα θα του πουμε βαλε και 2-3 extensions και θα εισαι μια χαρα , μην το κανεις τοσο μεγαλο θεμα!!
 

10 λεπτά πριν, rhtoras είπε

ας επικεντρωούμε στους 999 που μια χαρά όταν χρησιμοποιούν android βγάζουν άκρη και ας μη μοιάζει με windows.

Δεν ειχαν ποτε windows στο κινητο τους. Εμαθαν στο ανδροιδ μια ζωη. Μην συγκρινεις το ανδροιδ με τις διανομες λινουξ...ειναι ακυρο τελειως.
 

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ρε φίλε το manjaro xfce είναι λιγότερο well polished από το mint xfce ?

Εγω μιλησα για linux mint cinnamon .. οχι για xfce.
 

12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Arch  based είναι μια χαρά για αρχάριο μην φοβίζουμε τον κόσμο και μην τον θεωρούμε γκαγκά.

Θα σε ταγκαρω και σενα μαζι με τον snowflake99 οταν οι γκαγκαδες θα ρωτανε πραγματα και θα θελουν λυσεις στα προβληματα τους. Να δουμε αν τους θεωρω εγω γκαγκα ή αν οντως ειναι.
 

13 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Kανω πως δε διάβασα αυτά που λες για το octopi

Κανε γιατι δεν συμφερει ουτε εσενα που το ανεφερες ουτε το ιδιο το octopi.
 

13 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ο αρχάριος πάντως ούτε ξέρει και ίσως ούτε θέλει να ξέρει τι είναι snap. Να ξέρουμε τι λέμε...

O αρχαριος οταν ψαχνει πακετα και δεν τα βρισκει και αυτα υπαρχουν σε snaps/flatpaks τοτε να δεις τι θα θελει να ξερει. Μην μου πεις περι "θα τα βρει στο AUR" γιατι θα κανω οτι δεν το ειδα.
Ωραιο και καλο το AUR αλλα μην ξεχνας οτι κρεμεσαι απο τα @@ του τυπου που το κανει "maintain" ωστε να το ενημερωνει και να μην σου περασει καμμια μαλακια μεσα. Και απο την στιγμη που οι εταιριες γυρνανε σε flatpaks/snaps και οι διανομες αρχιζουν να μην ψηνονται να συντηρουν διαφορες εφαρμογες και καταληγουμε οι πιο ενημερωμενες εκδοσεις να ειναι οι flatpaks/snaps τι θα επιλεξεις ?
Ναι ξερω , στο AUR βρισκεις τα παντα , ναι ξερω τα flatpaks/snaps εχουν τα θεματα τους ακομα ...αλλα τα universal formats ειναι το μελλον...Αρα ενας package manager με υποστηριξη για τα παντα..ειναι η καλυτερη λυση..ειτε καποιος χρησιμοποιησει snaps/flatpaks ειτε οχι..και το octopi δεν εχει τετοια υποστηριξη...Να ξερουμε τι λεμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια στιγμη θελει δεν θελει καποιος αρχαριος ειναι εξορισμου οτι θα ερθει σε επαφη με το τερματικο, οσο και να το αποφευγει οπως ο διαολος το λιβανι, ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα στο software update manager, οποιασδηποτε διανομης, δεν μπορεις να ξερεις σε πιο σταδιο ειναι τα updates πακετα, ενω στο τερματικο βλεπεις την εξελιξη download, check, αποσυμπιεση πακετων, παρολο που εχω το pamac σπανιως βαζω πακετα aur με αυτο, συνηθως το εχω για αναζητηση πακετων, μεγαλη ευκολια αυτο, κατεβαζω τα PKBUILD και με τερματικο cd /path/πακετο και makepkg, θελω να βλεπω την εξελιξη κατεβασματος και compiled κατι που κανενα gui manager δεν σου δειχνει εικονα σε τι σταδιο βρισκεται το πακετο που θα βαλεις, το τερματικο οσο και να κοπαναμε τον κωλο μας κατω δυσκολα θα φυγει απο πανω μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Καποια στιγμη θελει δεν θελει καποιος αρχαριος ειναι εξορισμου οτι θα ερθει σε επαφη με το τερματικο, οσο και να το αποφευγει οπως ο διαολος το λιβανι, ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα στο software update manager, οποιασδηποτε διανομης, δεν μπορεις να ξερεις σε πιο σταδιο ειναι τα updates πακετα, ενω στο τερματικο βλεπεις την εξελιξη download, check, αποσυμπιεση πακετων, παρολο που εχω το pamac σπανιως βαζω πακετα aur με αυτο, συνηθως το εχω για αναζητηση πακετων, μεγαλη ευκολια αυτο, κατεβαζω τα PKBUILD και με τερματικο cd /path/πακετο και makepkg, θελω να βλεπω την εξελιξη κατεβασματος και compiled κατι που κανενα gui manager δεν σου δειχνει εικονα σε τι σταδιο βρισκεται το πακετο που θα βαλεις, το τερματικο οσο και να κοπαναμε τον κωλο μας κατω δυσκολα θα φυγει απο πανω μας

Προτιμοτερο να αρχισει να παιζει ο αρχαριος με το τερματικο για την εξοικειωση και οχι απο αναγκη να γινει η δουλεια του. Τουλαχιστον στην αρχη... γνωμη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε σεις δεν το εξαντλήσατε το θέμα στο άλλο νήμα ; 😛

rhtoras, χωρίς να είμαι κάποιος εξπέρ του λίνουξ και να έχει τεράστια βαρύτητα η γνώμη μου, εγώ κλείνω προς την πλευρά του mphxths.

Σε ακούω που λες "ο αρχάριος αυτό", "ο αρχάριος εκείνο". Δυστυχώς δεν υπάρχει ο "αρχάριος". Ο καθένας μας είναι διαφορετικός και δεν ξέρουμε τι επίπεδο γνώσεων έχει κάποιος, πόσο γρήγορα μαθαίνει νέα πράγματα, και προπάντων τι διάθεση έχει για να μάθει. Όπως είπε ο μπήχτης στο άλλο νήμα, άλλοι λύνουν τον κινητήρα μόνοι τους και άλλοι βαριούνται να βάλουν νερό στις πιτσιλίθρες.

Καταλαβαίνω αυτό που λες ότι δεν πρέπει να φοβάται ο κόσμος το Arch αλλά δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις. Φυσικά και μπορεί κάποιος να βάλει άλλες διανομές. Μην ξέροντας όμως τίποτα για αυτόν που ρωτάει, τα "Artix, endeavour, manjaro, κτλ" όχι δεν είναι καλή απάντηση. Ναι η φήμη ότι το Arch σπάει έχει μεγαλοποιηθεί αλλά προέκυψε επειδή όντως σπάει. Τα πάντα σπάνε. Στο tumbleweed που μας έχουν πρήξει με την καραμέλα "λόγω της OpenQA δεν σπάει", πόσες φορές χρειάστηκε να φτιάξω κάτι. Όλα τα rolling θα σπάσουν (ενδέχεται να είναι γελοίο το σπάσιμο και να φτιάχνεται σε 1 λεπτό αλλά θα συμβεί).

Ένα πρόβλημα που βλέπω να έχει πολύς κόσμος (μεταξύ τους και εγώ) είναι να κρίνει κάτι με βάση τον εαυτό του όπως είναι τώρα και να μην μπορεί να σκεφτεί τον εαυτό του σαν αρχάριο. "Εγώ έχω το Archix και είναι εύκολη διανομή." "Έλα μωρέ και να μην υπάρχει το pamac, με ένα sudo τάδε θα το βάλεις σε 1 λεπτό". Μπορεί κάποια από αυτά που για σένα είναι 1 λεπτό, να είναι ολόκληρο βουνό για ένα αρχάριο. Δεν μαρέσουν τα στερεότυπα αλλά πολλοί archάδες συμπεριφέρονται σαν να έχουν έκπτωση για κάθε νέο άτομο που βάζουν να εγκαταστήσει Arch. Σώνει και καλά να βάλουν όλοι Arch - Arch Derivates.

Τι θα γίνει όταν σπάσει κάτι στο Arch; Μη μου πεις το χρησιμοποιώ μήνες και δεν έσπασε, ναι δεν λέω ότι δεν κάνουν δουλειά οι άνθρωποι αλλά είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα σπάσει κάτι. Αν κάποιος δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί, δεν μπορείς να του πεις "γράψου στην τάδε mailing list".

Όσον αφορά το "gui", πέρα από αυτό που είπε ο mphxths για το αν υπάρχει ή όχι το pamac στα repos, το να υπάρχει ένα γραφικό πρόγραμμα για τον package manager δεν λύνει όλα τα προβλήματα. Το mint έρχεται από τη μάνα του με ένα κάρο εργαλεία mintbackup, mintfirewall, mintdrivers, mintkernel, mintμήτσος, mintκώτσος. Με ένα κλικ έχεις nvidia οδηγό, με ένα άλλο του λες για το Χ και το Ψ, κτλ. Όλα είναι καλιμπρασμένα για την ευκολία του χρήστη.

Συμφωνώ ότι επιλογές υπάρχουν πολλές (η μάνα μου 65+ τρέχει OpenSUSE Leap με KDE plasma). Καλώς ή κακώς όμως, όταν δεν ξέρεις τίποτα για τον άλλον, τότε η απάντηση δεν μπορεί να είναι τάδε trend-of-the-week Arch Derivative. ΑΝ πρέπει να απαντήσεις κάτι χωρίς περαιτέρω πληροφορίες, τότε η απάντηση θα είναι Mint (και python αντίστοιχα στο φόρουμ του προγραμματισμού που έρχονται κάθε εβδομάδα άτομα και λένε ξερά "τι γλώσσα να μάθω" χωρίς να αναφέρουν τίποτα παραπάνω).

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Αν δεν εχεις pamac δεν "εχεις" και aur. Εκτος και αν εχεις aur helper. Π.χ. yay. Αρα πρεπει να βαλεις το yay . Πως ? Ετσι. Ευκολακι λεμε... απλα τυφλοσουρτι , βαραμε εντολες ε ?
Η πλακα ειναι οτι παρομοια διαδικασια εχει η εγκατασταση του pamac , αρα το να βαλεις το yay ειναι περιττη διαδικασια και δεν το χρειαζεται καν το pamac.

Κάθε διανομή σοβαρή βασισμένη στο arch έχει pamac στα αποθετήριά της.

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Δειχνω ψευτικη εικονα ? Δηλαδη μου λες οτι το vanilla xfce ΔΕΝ ειναι ετσι ? Σοβαρα τωρα ?

Δείχνεις vanilla xfce σε manjaro όταν το manjaro xfce δεν έχει αυτη τη μορφή. Θα το δεχομουν αν έδειχνες artix ας πούμε που με 3 κλικ αλλάζει άρδην ο όψη του vanilla XFCE (Vanilla φίλοι αρχάριοι είναι το de που σας έλεγα όπως έρχεται μαμίσιο χωρίς να πειραχτεί).

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Δεν ειχαν ποτε windows στο κινητο τους. Εμαθαν στο ανδροιδ μια ζωη. Μην συγκρινεις το ανδροιδ με τις διανομες λινουξ...ειναι ακυρο τελειως.

Είχαν symbian και άλλα os στο κινητό. Τουλάχιστον οι 25+ έτσι έμαθαν και τελικά όλοι άλλαξαν. Κάποιοι είχαν και windows phone που απέτυχαν παταγωδώς. Αρα ναι: ήθελε σημείο εκμάθησης για να δουλέψεις android.

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Εγω μιλησα για linux mint cinnamon .. οχι για xfce.

Για linux mint και μετά εξειδίκευσες στο cinnamon. Αν το έχεις δοκιμάσει το cinnamon σε arch είναι 95% ίδιο και μπορεί να γίνει 99%. Παρόλαυτά εγώ συγκρίνω διανομές όχι τα de. Αν θέλει ο αρχάριος ας βάλει Artix iso με cinnamon. Μια χαρά...

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Θα σε ταγκαρω και σενα μαζι με τον snowflake99 οταν οι γκαγκαδες θα ρωτανε πραγματα και θα θελουν λυσεις στα προβληματα τους. Να δουμε αν τους θεωρω εγω γκαγκα ή αν οντως ειναι.

Άρα άμα βάλουν mint δε θα ρωτάνε...Ενδιαφέρον!

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

O αρχαριος οταν ψαχνει πακετα και δεν τα βρισκει και αυτα υπαρχουν σε snaps/flatpaks τοτε να δεις τι θα θελει να ξερει. Μην μου πεις περι "θα τα βρει στο AUR" γιατι θα κανω οτι δεν το ειδα.

Ποιά βασικά πακέτα δε βρίσκει ο μέσος χρήστης στο aur ή τα αποθετήρια MANJARO, ARTIX,ENDEAVOURos ? Θα ήθελα να δώ από αληθινή περιέργεια.

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

αλλα τα universal formats ειναι το μελλον

Θα το δούμε αυτό γιατί ακούγεται ωραίο αλλά δεν είναι απαραίτητα το μέλλον. Το μέλλον είναι το linux για τα άλλα βλέπουμε!

57 λεπτά πριν, imitheos είπε

Καλά ρε σεις δεν το εξαντλήσατε το θέμα στο άλλο νήμα ; 😛

rhtoras, χωρίς να είμαι κάποιος εξπέρ του λίνουξ και να έχει τεράστια βαρύτητα η γνώμη μου, εγώ κλείνω προς την πλευρά του mphxths.

Σε ακούω που λες "ο αρχάριος αυτό", "ο αρχάριος εκείνο". Δυστυχώς δεν υπάρχει ο "αρχάριος". Ο καθένας μας είναι διαφορετικός και δεν ξέρουμε τι επίπεδο γνώσεων έχει κάποιος, πόσο γρήγορα μαθαίνει νέα πράγματα, και προπάντων τι διάθεση έχει για να μάθει. Όπως είπε ο μπήχτης στο άλλο νήμα, άλλοι λύνουν τον κινητήρα μόνοι τους και άλλοι βαριούνται να βάλουν νερό στις πιτσιλίθρες.

Καταλαβαίνω αυτό που λες ότι δεν πρέπει να φοβάται ο κόσμος το Arch αλλά δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις. Φυσικά και μπορεί κάποιος να βάλει άλλες διανομές. Μην ξέροντας όμως τίποτα για αυτόν που ρωτάει, τα "Artix, endeavour, manjaro, κτλ" όχι δεν είναι καλή απάντηση. Ναι η φήμη ότι το Arch σπάει έχει μεγαλοποιηθεί αλλά προέκυψε επειδή όντως σπάει. Τα πάντα σπάνε. Στο tumbleweed που μας έχουν πρήξει με την καραμέλα "λόγω της OpenQA δεν σπάει", πόσες φορές χρειάστηκε να φτιάξω κάτι. Όλα τα rolling θα σπάσουν (ενδέχεται να είναι γελοίο το σπάσιμο και να φτιάχνεται σε 1 λεπτό αλλά θα συμβεί).

Ένα πρόβλημα που βλέπω να έχει πολύς κόσμος (μεταξύ τους και εγώ) είναι να κρίνει κάτι με βάση τον εαυτό του όπως είναι τώρα και να μην μπορεί να σκεφτεί τον εαυτό του σαν αρχάριο. "Εγώ έχω το Archix και είναι εύκολη διανομή." "Έλα μωρέ και να μην υπάρχει το pamac, με ένα sudo τάδε θα το βάλεις σε 1 λεπτό". Μπορεί κάποια από αυτά που για σένα είναι 1 λεπτό, να είναι ολόκληρο βουνό για ένα αρχάριο. Δεν μαρέσουν τα στερεότυπα αλλά πολλοί archάδες συμπεριφέρονται σαν να έχουν έκπτωση για κάθε νέο άτομο που βάζουν να εγκαταστήσει Arch. Σώνει και καλά να βάλουν όλοι Arch - Arch Derivates.

Τι θα γίνει όταν σπάσει κάτι στο Arch; Μη μου πεις το χρησιμοποιώ μήνες και δεν έσπασε, ναι δεν λέω ότι δεν κάνουν δουλειά οι άνθρωποι αλλά είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα σπάσει κάτι. Αν κάποιος δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί, δεν μπορείς να του πεις "γράψου στην τάδε mailing list".

Όσον αφορά το "gui", πέρα από αυτό που είπε ο mphxths για το αν υπάρχει ή όχι το pamac στα repos, το να υπάρχει ένα γραφικό πρόγραμμα για τον package manager δεν λύνει όλα τα προβλήματα. Το mint έρχεται από τη μάνα του με ένα κάρο εργαλεία mintbackup, mintfirewall, mintdrivers, mintkernel, mintμήτσος, mintκώτσος. Με ένα κλικ έχεις nvidia οδηγό, με ένα άλλο του λες για το Χ και το Ψ, κτλ. Όλα είναι καλιμπρασμένα για την ευκολία του χρήστη.

Συμφωνώ ότι επιλογές υπάρχουν πολλές (η μάνα μου 65+ τρέχει OpenSUSE Leap με KDE plasma). Καλώς ή κακώς όμως, όταν δεν ξέρεις τίποτα για τον άλλον, τότε η απάντηση δεν μπορεί να είναι τάδε trend-of-the-week Arch Derivative. ΑΝ πρέπει να απαντήσεις κάτι χωρίς περαιτέρω πληροφορίες, τότε η απάντηση θα είναι Mint (και python αντίστοιχα στο φόρουμ του προγραμματισμού που έρχονται κάθε εβδομάδα άτομα και λένε ξερά "τι γλώσσα να μάθω" χωρίς να αναφέρουν τίποτα παραπάνω).

Σε γενικές γραμμές λες και πράγματα που συμφωνώ. Και εγώ αρχάριος είμαι και δεν έπαθα τίποτα στο artix και πριν στο arch. Αμα σκαλίζεις το pc σπάει αν είσαι προσεκτικός δυσκολεύει σαν σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Μη μου πεις το χρησιμοποιώ μήνες και δεν έσπασε

 

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Και εγώ αρχάριος είμαι και δεν έπαθα τίποτα στο artix και πριν στο arch. Αμα σκαλίζεις το pc σπάει αν είσαι προσεκτικός δυσκολεύει σαν σενάριο.

 Παραβλέπω ότι αφόρισες όλα όσα έγραψα και μου απήντησες αυτό ακριβώς που είπα ότι δεν στέκει σαν επιχείρημα :). Με τη δεύτερη πρόταση όμως αφορίζεις την περίπτωση όλων αυτών των χρηστών που δεν σκάλισαν τίποτα και έσπασε το σύστημά τους.

Τέλως πάντων, κακώς μπήκα σε τόσο φιλοσοφικό νήμα 😛.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εχω την εντυπωση οτι cinammon, και mate ειναι παραγωγα του xfce? εμφανισιακα και τα 2 ειδικα στο file manager ιδιος thunar δεν ειδα και μεγαλες διαφορες στα 2 DE οποτε δεν μου εκαναν κλικ αλλα το xfce απο εποχη slackware δεν το αλλαζω με τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, imitheos είπε

 Παραβλέπω ότι αφόρισες όλα όσα έγραψα και μου απήντησες αυτό ακριβώς που είπα ότι δεν στέκει σαν επιχείρημα :). Με τη δεύτερη πρόταση όμως αφορίζεις την περίπτωση όλων αυτών των χρηστών που δεν σκάλισαν τίποτα και έσπασε το σύστημά τους.

Τέλως πάντων, κακώς μπήκα σε τόσο φιλοσοφικό νήμα 😛.

όχι βρε φίλε καλά έκανες... δεν υποννοώ οτι επειδή εμένα δεν έσπασε...όλα οκ. Βασικά έσπασε και φτιάχτηκε στο πεντάλεπτο. Θελω να πω πως είναι 1-2 search η λύση. Ο,τι έκανα και στο mint για άλλα πράγματα. Όταν λέω δεν έπαθα εννοώ κάτι που δε θα πάθαινα σε μια άλλη διανομή.

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Γιατι εχω την εντυπωση οτι cinammon, και mate ειναι παραγωγα του xfce? εμφανισιακα και τα 2 ειδικα στο file manager ιδιος thunar δεν ειδα και μεγαλες διαφορες στα 2 DE οποτε δεν μου εκαναν κλικ αλλα το xfce απο εποχη slackware δεν το αλλαζω με τιποτα.

Μate ειναι κακασχημο στα ματια μου . Καταλαβαινω τον λογο υπαρξης του βεβαια (gnome 2 nostalgia). Το xfce μπορει να γινει πανεμορφο με καμποση δουλιτσα αν και καποιες φορες μου λειπουν widgets. Το xfce αργει πολυ στις ενημερωσεις..βγαζει μια εκδοση ανα 15 χρονια. To cinnamon το θεωρω ομορφο λειτουργικο παραμετροποιησιμο αν και λιγο βαρυ οσες φορες ασχοληθηκα μαζι του.
Για μενα τα πιο πληρη DE ειναι τα KDE και gnome 3 , με τα υπερ και κατα τους και αυτα αλλα δεν ειναι του παροντος.
Τελος οταν βλεπεις μεγαλοι παιχτες (ubuntu , fedora ) να δινουν αγαπη στο gnome 3 καταλαβαινεις πιο θα προκοψει πιο πολυ και πιο γρηγορα . Και οποιο DE χασει το τραινο του wayland θα μεινει ποοοοολυ πισω. Ειτε μας αρεσει το wayland ειτε οχι.

@imitheos
Οταν εφτιαξα εκεινο το ποστ με το ερωτηματολογιο , το εφτιαξα για να μην εχουμε ακριβως αυτες τις κουβεντες. Καθε φορα το επικαλουμαι και νοιωθω οτι το διαφημιζω αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου. Ο σκοπος που το εφτιαξα ηταν ολα αυτα που εγραψες. Δηλαδη λεω αυτα που λεω , λες αυτα που λες , η καταληξη ηταν το ερωτηματολογιο.
 

49 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Κάθε διανομή σοβαρή βασισμένη στο arch έχει pamac στα αποθετήριά της.

Μονο το Manjaro ειναι σοβαρη διανομη βασισμενη σε archlinux. Ολα τα αλλα ειναι graphic installers σε καποιο iso ή καποια διανομη που προσπαθει να κανει την επανασταση της με αβεβαιο μελλον. R.I.P Antergos.
 

51 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δείχνεις vanilla xfce σε manjaro

Διαλεξα τυχαια μια εικονα απο vanilla xfce για να δειξω οτι απεχει πολυ απο την εικονα που βλεπουν καθημερινα εδω και χρονια οι windows users. Δεν με ενδιαφερει αν ηταν manjaro ή καποια αλλη διανομη στην φωτογραφια.
 

52 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Άρα άμα βάλουν mint δε θα ρωτάνε...Ενδιαφέρον!

Θα ρωτανε. Αυτονοητο ειναι. Λιγοτερα πραγματα ομως. Λιγοτερα προβληματα. Εδω ρωτανε σε windows ...δεν θα ρωτανε σε λινουξ διανομη ? Ε αφου θα ρωτανε και σε Mint ας πανε σε gentoo ..τουλαχιστον να μαθουν λινουξ εκ βαθεως εξαρχης...αυτη ειναι η λογικη σου?
 

55 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ποιά βασικά πακέτα δε βρίσκει ο μέσος χρήστης στο aur ή τα αποθετήρια MANJARO, ARTIX,ENDEAVOURos ? Θα ήθελα να δώ από αληθινή περιέργεια.

Aρχικα δεν εγραψα την λεξη "βασικα" . Προσθετεις λεξεις που δεν γραφω και αλλαζει ολοκληρο το νοημα της κουβεντας. Θα σε παω σε ενα υποθετικο σεναριο , στο μελλον οπου τα flatpaks/snaps/appimages/whatever-format δεν εχουν προβληματα και λειτουργουν αψογα σε ολες τις διανομες. Εχεις το Χ πακετο που υπαρχει σε flatpak μορφη κατευθειαν απο την μαμα εταιρια και στο AUR απο καποιον χομπιστα που καθισε και το πακετοποιησε. Απο που θα επιλεξεις να το περασεις ? Μην δειξεις εγωισμο και πεις AUR ;)
Nαι αυτην την στιγμη το AUR εχει σχεδον ο,τι σκεφτει ενας χρηστης . Ειναι ενας απο τους  βασικους λογους να παει καποιος σε arch-based διανομη. Αλλα δεν ειναι διανομες για αρχαριους.
(6.5k orphaned πακετα σε ενα συνολο 60k.10% των πακετων δηλ. Ενα μεγαλο δημοσιο ρεπο ειναι το AUR..απλα ευχεσαι να βρεις αυτο που ψαχνεις και να μην εγκαταληφθει επειδη καποιος βαρεθηκε να ασχολειται με το πακετο σου..).
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Θα το δούμε αυτό γιατί ακούγεται ωραίο αλλά δεν είναι απαραίτητα το μέλλον. Το μέλλον είναι το linux για τα άλλα βλέπουμε!

Αμα λυσουν τα θεματακια που εχουν μια χαρα το μελλον θα ειναι. Οταν εχεις τοσο μεγαλη διασπορα formats στις διανομες και στις απαιτουμενες εξαρτησεις , εκδοσεις αυτων κλπ κλπ υπαρχει ξεκαθαρα αναγκη για universal formats. Αν θα πιασουν ή οχι ή θα εγκαταληφθει μενει να το δουμε. Το μελλον ειναι το λινουξ ? Μελλον που ? Στους σερβερς ειναι ηδη . Στα desktops θα αργησει αρκετα , προσωπικη εκτιμηση , για λογους που μπορω να σου αναλυσω αλλα 1ον δεν ειναι του παροντος 2ον θα επαναληφθω μιας και θα πω πραγματα που εχω πει χιλιαδες φορες.

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Θελω να πω πως είναι 1-2 search η λύση.

Ναι γιατι ολοι εδω μεσα θεωρεις οτι αυτα τα 1-2 search τα κανουν...ΝΟΤ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μονο το Manjaro ειναι σοβαρη διανομη βασισμενη σε archlinux. Ολα τα αλλα ειναι graphic installers σε καποιο iso ή καποια διανομη που προσπαθει να κανει την επανασταση της με αβεβαιο μελλον. R.I.P Antergos.

Βρε συ είναι το endeavour ή το artix απλά installers ? ΟΧΙ και ΟΧΙ. Οκ δεν έχουν δικο τους de σαν το JADE ή φτιάξει pamac αλλά έχουν συγκεκριμένο ρόλο που υπάρχουν. Και είναι πολύ καλές διανομές. Ειδιά το artix community edition με εγκατεστημένα προγράμματα καλύπτει πολλούς χρήστες.

Ψάξε το λίγο μην πλατιάσω.

22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Διαλεξα τυχαια μια εικονα απο vanilla xfce για να δειξω οτι απεχει πολυ απο την εικονα που βλεπουν καθημερινα εδω και χρονια οι windows users. Δεν με ενδιαφερει αν ηταν manjaro ή καποια αλλη διανομη στην φωτογραφια.

Ε ναι αλλά αν βάλεις endeavourOS με xfce  π.χ δε μοιάζει με win ? Αν και δε θεωρώ σωστή τη λογική να γίνει windowslike...

22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Θα ρωτανε. Αυτονοητο ειναι. Λιγοτερα πραγματα ομως. Λιγοτερα προβληματα. Εδω ρωτανε σε windows ...δεν θα ρωτανε σε λινουξ διανομη ? Ε αφου θα ρωτανε και σε Mint ας πανε σε gentoo ..τουλαχιστον να μαθουν λινουξ εκ βαθεως εξαρχης...αυτη ειναι η λογικη σου?

Μα πως ξερεις οτι θα ρωτάνε λιγότερα ? Εγώ π.χ στο xfce βρήκα εύκολα πολλά πράγματα χωρίς μα μου. Είχα mate και το βρήκα πιο εύκολο το xfce.

 

22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Aρχικα δεν εγραψα την λεξη "βασικα" . Προσθετεις λεξεις που δεν γραφω και αλλαζει ολοκληρο το νοημα της κουβεντας.

Βασικά δεν είπες αλλά ο μέσος αρχάριος με απλή χρήση δε θα χρειαστεί κάτι πέρα από τα βασικά πακέτα. Το θεώρησα αυτονόητο sorry! Για internet, emulation και λίγο word λίγο gimp μια χαρά είσαι με τις διανομές που λέω.

 

22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ναι γιατι ολοι εδω μεσα θεωρεις οτι αυτα τα 1-2 search τα κανουν...ΝΟΤ.

Μα κάποιος που είναι εδώ μπορεί να ρωτήσει. Κάποιος που δεν είναι θα κάνει search. Αλλιώς πως θα λύσει τυχόν θέματα ? Εδώ ο άλλος από pc δεν ξέρει ούτε και linux ή αγγλικά και βρήκε πως να ρυθμίσει την ώρα σε lubuntu (είχε ακούσει οτι είναι ελαφρύ για παλιό laptop). Άρα θα ψάξεις και άκρη θα βρεις!

Xfce-EOS-1024x576.png

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...