Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Γιατί να επιλέξει κάποιος για παράδειγμα καθαρό debian και όχι ubuntu (το βάζω σαν το πιο δημοφιλές παράγωγο); 

Αν μιλαμε για Debian testing/unstable , τοτε παει καποιος σε αυτες για : 
1. Ειναι κατα καποιον rolling . Απλα ενημερωνεις συνεχως. Δεν εχουν αυτα τα branches , εκδοσεις και να περιμενεις ποτε θα βγει η επομενη κλπ.
2. Λογω του (1) ειναι και πιο ενημερωμενα τα πακετα ( σε σχεση με το ubuntu ).

Σε ubuntu πας για :
1. Πιο σεταρισμενη out of the box σε σχεση με το debian . 
2. Πιο δημοφιλης αρα και περισσοτερη υποστηριξη σε forums/wikis/πακετα. Σχετικα ολα αυτα γιατι και το debian δεν το λες και παραμελημενη διανομη :)
3. Αν δεν θελει καποιος rolling διανομη , ισως γιατι φοβαται να παιζει με τις τελευταιες εκδοσεις , οποτε τον βολευει το point release συστημα του ubuntu.

 

13 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Επίσης, σε γενικές γραμμές, οι based διανομές προσθέτουν κάτι στην ουσία του λογισμικού σε σχέση με τις μητρικές;

Μερικες ναι , μερικες οχι. Καποιες ας πουμε προρυθμιζουν καποιες ρυθμισεις , themes , icons , cursors και απλα το λενε διανομη. Ακυρες προσπαθειες που καποια στιγμη θα παρατηθουν και θα πεθανουν.
Καποιες αλλες πανε και βηματα παραπερα π.χ. ubuntu πηγε πολυ πιο περα απο το debian και θεωρειται πλεον κατα καποιον τροπο ανεξαρτητη διανομη απο το debian.
To Manjaro πηρε την βαση του archlinux και εχει εξελιχθει . Εχει φτιαξει δικα του εργαλεια για διαχειριση hardware/kernels/package manager gui (pamac)/κλπ.
To ιδιο εκανε καποτε το korora , που επαιρνε το Fedora και το σουλουπωνε και το εκανε λειτουργικο μιας και το pure fedora ειναι αχαρακτηριστο :)
Το Mint , που βασιζεται σε ubuntu αλλα εχει φτιαξει και αυτο δικα του εργαλεια καθως και το δικο του Desktop Environment (cinnamon).
 

13 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

αν και δοκίμασα και fedora και θα ξαναπήγαινα προς τα εκεί αν άλλαζα

Θελει δουλιτσα το Fedora στην αρχη γιατι ειναι λιγο απαλευτη.
 

13 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ arc και τα παραγωγά του, όπως και suse.

Το Suse εχει πιο business χαρακτηρα. Σε arch ή παραγωγα αν θες μια ομαλη εισοδο προτεινω Manjaro και μετα αν εξοικειωθεις παιζεις και με οποιαδηποτε αλλη arch-based ή καθαρο arch.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Αν και το νήμα έχει αρκετούς διαξιφισμούς, εγώ θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις σαν pure ασχετος που τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι.

Γιατί να επιλέξει κάποιος για παράδειγμα καθαρό debian και όχι ubuntu (το βάζω σαν το πιο δημοφιλές παράγωγο); 

Επίσης, σε γενικές γραμμές, οι based διανομές προσθέτουν κάτι στην ουσία του λογισμικού σε σχέση με τις μητρικές;

Επίσης, για να πω και εγώ την γνώμη μου, σαν άσχετος που ήμουν επέλεξα διανομή με βάση το να δουλευει out of the box. Με αυτά που είδα και διάβασα, έβαλα ubuntu based διανομή, αν και δοκίμασα και fedora και θα ξαναπήγαινα προς τα εκεί αν άλλαζα. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ arc και τα παραγωγά του, όπως και suse.

βάλε όποια θες φίλε ο μόνος λόγος που υπάρχουν οι διανομές είναι για να τσακωνόμαστε στα forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, beneli είπε

βάλε όποια θες φίλε ο μόνος λόγος που υπάρχουν οι διανομές είναι για να τσακωνόμαστε στα forum

Ναι εννοείται. Εγώ ρώτησα λίγο πιο τεχνικά κάποια πράγματα γιατί με λίνουξ ασχολούμαι λίγο καιρό και δεν είμαι και προγραμματιστής ή κάτι παρεμφερές. 

Επίσης, εγώ σαν αρχάριος, ήθελα ακριβώς κάτι που να μην μοιάζει με windows όσο και αν το κάνει πιο δύσκολο. Για παράδειγμα κοιτούσα διανομές που να έχουν gnome γιατί μου φαινόταν κάτι εντελώς διαφορετικό. Γενικά το να είναι κάτι όμορφο στο μάτι μου αρέσει πολύ σε ένα λειτουργικό. Αυτός είναι και ο λόγος που ήμουν ένα τσακ να βάλω elementary το οποίο είναι πολύ ομορφο. Εκνευρίζει βέβαια που τήνει ετνελώς σε macos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2020 στις 3:45 ΜΜ, mphxths είπε

Aν μιλαμε για αρχαριο , τον ριχνουμε σε ubuntu διοτι οπως εχουμε πει χιλιαδες φορες ειναι πιο mainstream διανομη , υποστηριξη παντου , πολλα πακετα διαθεσιμα . Συνδυαστικα με την επιλογη xfce/lxde , παει καρφωτα για xubuntu/lubuntu. Προρυθμισμενα , ομορφα , λειτουργικα , ελαφρια.
Αν το μηχανημα ειναι αρκετα δυνατο να σηκωνει cinnamon , διοτι καλο και αγιο το cinnamon αλλα δεν το λες και πολυ ελαφρυ , τοτε παει σε Linux Mint. 
Αν ο χρηστης δεν ειναι και τοσο αρχαριος , μπορει να παει σε debian , arch-based (manjaro κυριως ) , fedora , opensuse , κλπ κλπ...

Γιατί να βάλει xfce/lxde ένας αρχάριος; Τι κακό έχει το default gnome 3 interface; Προσωπικά το θεωρώ ότι πιο απλό για αρχάριους - συν ότι είναι το πλέον υποστηριζόμενο desktop environment και αν ποτέ υπάρξει η εποχή του linux desktop, αυτή θα έχει έρθει με κάποιο μελλοντικό gnome version.

19 ώρες πριν, elpenor είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, πήρα μία αρκετά καλή ιδέα! Θα εγκαταστήσω μερικές διανομές να τα δω και από πρώτο χέρι.

Από αυτά που γράφετε μου έκανε εντύπωση ο αρνητισμός για το systemd, είχα την (μάλλον λάθος) εντύπωση ότι είναι ελαφρά πιο γρήγορο στο boot γιατί φορτώνει παράλληλα τα services, ότι διευκολύνει γιατί αυτοματοποιεί την εγκατάσταση νέων service/φροντίζει τα dependency και κάνει monitoring. Eμένα με έχει βολέψει πολύ προσωπικά, ίσως γιατί δεν έχω τις γνώσεις να κάνω μόνος μου optimize το init και monitor τα service. Καταλαβαίνω βέβαια απόλυτα το επιχείρημα με τα παλαιότερα μηχανήματα που έχουν λιγότερη RAM.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

@snowflake99 Σχετικά με τους drivers νομίζω ότι είναι offtopic σε αυτό το thread. Ενημερωτικά το wifi της μητρικής μου στο Ubuntu έχει 4ms avg latency ενώ στα windows κάτω από 1ms. Το link rate είναι 2.4Gbit στα windows ενώ στο Ubuntu λέει ότι βλέπει να υπάρχει δυνατότητα για 540Mbit και τελικά συνδέεται με κάτω από 50... Στην κάρτα ήχου δεν μπορώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις του gain στον ενισχυτή της ούτε την ποιότητα του DAC (hz/bit) ούτε να ελέγξω η κάθε έξοδος τι θα βγάζει, δεν έχω βρει επιλογή για bass management, speaker fill και 7.1.

Μια χαρά είναι το systemd. Οι παλιοί Linuxάδες βγάζουν σπυριά γιατί πρέπει να μάθουν νέα πράγματα και γιατί δε γουστάρουν τον Poettering. Κι εγώ που είμαι παλιός στο Linux είχα μία αντίδραση στην αρχή, αλλά μόλις το μάθεις το αγαπάς το systemd. Το ότι οι μεγάλες διανομές το υιοθετούν δεν είναι τυχαίο ούτε συνωμοσία. Είναι πολύ καλύτερο απ' οτιδήποτε υπάρχει. Ο τρόπος που μπορείς να διαχειριστείς το journal δε συγκρίνεται με κανένα συνδυασμό από grep, sed και άλλα μακρινάρια one liners.

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

ΑΥΤΟ που δεν έχουν καταλάβει κάποιοι είναι πως είμαι κα εγώ αρχαριος. Παρουσιαζουν μια εικονα ενος ψευτοguru που επιμένει σε μια διανομή γιατί έτσι.

Εσύ φίλε καλά τα λές...

Κόσμος που δεν εχει χρόνο να ασχοληθει βάζει και ένα artix ή endeavour και κανει μια φορά την εβδομάδα τα update. Επειδή δεν έχει χρόνο να ψάχνει τα αποθετήρια που θέλει για να βάλει ενα ρημαδοπρόγραμμα, ανοίγει pacman ή octopi και το κατεβάζει άψε σβήσε.

Eγώ ήθελα να εγκαταστήσω το butt...

Αν είναι του τερματικού, αντι να γράφει:


apt-get install libfltk1.3-dev
apt-get install libportaudio-dev
apt-get install libvorbis-dev
apt-get install libogg-dev
apt-get install libopus-dev
apt-get install libflac-dev
apt-get install libsamplerate-dev
apt-get install libmp3lame-dev
apt-get install libfdk-aac-dev
apt-get install build-essentials
apt-get install gcc
apt-get install gcc-c++
apt-get install portaudio19-dev
apt-get install libasound2 
apt-get install alsa-utils 
apt-get install alsa-oss
apt-get install jackd2

apt-show-versions libportaudio-dev

cd portaudio
./configure

make
make install

Να κατεβάσει το


tar -xzvf butt-<version>.tar.gz

και να ξαναγράφει


make
make install

Με κίνδυνο όπως εγώ σε mint κάτι να μην υπάρχει και να τρέχεις να το κατεβάσεις...

Ενώ σε archbased απλά εγκαθιστά το yay ή το trizen για να κατεβάζει από το AUR εύκολα.

Πρώτα: sudo pacman -S trizen (ή yay)

Mετά: trizen -S butt

και είναι έτοιμος.

Τωρα ποιό είναι πιο χρονοβόρο και δύσκολο ?

Μάτια έχει καθένας να κρίνει...

Στο Ubuntu πάντως κάνεις apt install butt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hawk_K είπε

Γιατί να επιλέξει κάποιος για παράδειγμα καθαρό debian και όχι ubuntu (το βάζω σαν το πιο δημοφιλές παράγωγο); 

Αν και χρησιμοποιώ μόνο debian, δεν την πρότεινω σε αρχάριο, θα του πρότεινα mint ή ubuntu.

Ο λόγος είναι ό,τι, για έναν αρχάριο η debian είναι "ελλιπής διανομή", που σημαίνει κάποια βασικά πράγματα που έχει μάθει συνήθως από τα windows, λείπουν και θέλουν εγκατάσταση, εν αντιθέση με τη mint / ubuntu  που είναι πιο "ολοκληρωμένες διανομές" από την 1η εγκατάσταση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, malakudi είπε

Γιατί να βάλει xfce/lxde ένας αρχάριος; Τι κακό έχει το default gnome 3 interface; Προσωπικά το θεωρώ ότι πιο απλό για αρχάριους - συν ότι είναι το πλέον υποστηριζόμενο desktop environment και αν ποτέ υπάρξει η εποχή του linux desktop, αυτή θα έχει έρθει με κάποιο μελλοντικό gnome version.

Ποτε δεν συνδυασα το γραφικο περιβαλλον με το αρχαριος ή μη. Αυτα τα δυο που αναφερεις προτασσονται κυριως σε περιπτωσεις "αδυναμων" μηχανηματων επειδη ειναι ελαφρια σε resources.
Aπο την αλλη ειναι καθαρα θεμα γουστου. Προσωπικα το gnome 3 δεν το μπορω οπως ειναι . Αναγκαστικα του βαζω 2-3 extensions για να γινει πιο πρακτικο και λειτουργικο.

Σε αυτο που λες στο τελος εχεις δικιο. Το gnome 3 δεχεται αρκετη αγαπη τελευταια και δεν ξερω αν ποτε θα μεινει μονο του , αλλα σιγουρα ειναι μεταξυ των δυο που θεωρω απο τα πιο ολοκληρωμενα γραφικα αυτην την στιγμη στο λινουξ , ασχετα αν συμφωνω ή οχι με την μορφη του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ποτε δεν συνδυασα το γραφικο περιβαλλον με το αρχαριος ή μη. Αυτα τα δυο που αναφερεις προτασσονται κυριως σε περιπτωσεις "αδυναμων" μηχανηματων επειδη ειναι ελαφρια σε resources.
Aπο την αλλη ειναι καθαρα θεμα γουστου. Προσωπικα το gnome 3 δεν το μπορω οπως ειναι . Αναγκαστικα του βαζω 2-3 extensions για να γινει πιο πρακτικο και λειτουργικο.

Σε αυτο που λες στο τελος εχεις δικιο. Το gnome 3 δεχεται αρκετη αγαπη τελευταια και δεν ξερω αν ποτε θα μεινει μονο του , αλλα σιγουρα ειναι μεταξυ των δυο που θεωρω απο τα πιο ολοκληρωμενα γραφικα αυτην την στιγμη στο λινουξ , ασχετα αν συμφωνω ή οχι με την μορφη του.

Eντάξει, κι εγώ σε κάτι Atom έβαλα xfce γιατί το gnome σερνόταν, αλλά μηχανάκια ακόμα και εξαετίας δεν έχουν θέμα - πχ ένα i3 4160 με την iGPU του που έχω μια χαρά δουλεύει gnome3.

Εγώ από τις διανομές θα ήθελα περισσότερη δουλειά στο να δουλεύουν κάποια σημαντικά features για τον αρχάριο χρήστη out of the box. Για παράδειγμα θεωρώ απαράδεκτο να μην έχεις out of the box hardware acceleration σε video playback στον default browser μίας διανομής. Ή αν χρειάζεσαι κάποιο binary only driver (πχ broadcom wifi ή nvidia),  η εγκατάσταση να γίνεται με απλό τρόπο. Απλός τρόπος σημαίνει είτε τελείως αυτόματα, είτε μετά από επισήμανση από κάποιο notification. Σε αυτό πχ το Ubuntu είναι αρκετά καλό αλλά μπορεί να γίνει και καλύτερο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hawk_K είπε

Γιατί να επιλέξει κάποιος για παράδειγμα καθαρό debian και όχι ubuntu (το βάζω σαν το πιο δημοφιλές παράγωγο); 

Γιατί μπορεί να μην του αρέσει που το ubuntu έχει snaps ή που τέλοςπάντων προσπαθεί να επιβάλλει πράγματα. Πολλές φορές είναι και η δύναμη της συνήθειας (debian από τα πιο παλιά).

3 ώρες πριν, Hawk_K είπε

Επίσης, σε γενικές γραμμές, οι based διανομές προσθέτουν κάτι στην ουσία του λογισμικού σε σχέση με τις μητρικές;

Αν δε μείνουμε στις ubuntu based (που και εκεί υπάρχουν λίγες να προσφέρουν κατι νεο) γενικά προσφέρουν. Μπορεί να μη θες το systemd και όλα τα περιττά που προσφέρει +πιο αργό bootάρισμα κ.ο.κ Μπορεί επίσης να θες να έχει κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις που βολεύεσαι. Π.Χ στο openbox που χρειάζεται να γράψεις γραμμές στις ρυθμίσεις για να φτιάξεις το κάθε τί, υπάρχει η διανομή archbang. Είναι στην ουσία arch με openbox και κάποιες ρυθμίσεις που βολεύουν κόσμο. Αντίστοιχα υπάρχει το salientos δηλάδη arch με πακέτα, ρυθμίσεις και εφαρμογές εγκατεστημένες έτοιμο για gamers. Αντίστοιχα και στο debian το mxlinux χωρίς systemd κ.λ.π

 

3 ώρες πριν, Hawk_K είπε

Επίσης, για να πω και εγώ την γνώμη μου, σαν άσχετος που ήμουν επέλεξα διανομή με βάση το να δουλευει out of the box. Με αυτά που είδα και διάβασα, έβαλα ubuntu based διανομή, αν και δοκίμασα και fedora και θα ξαναπήγαινα προς τα εκεί αν άλλαζα. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ arc και τα παραγωγά του, όπως και suse.

Δοκίμασες και fedora που -προσωπικά δε θεωρώ καλή διανομή για νέους- και σου άρεσε. Και σου αξίζει μπράβο που δοκίμασες και κατι άλλο πέρα από το ubuntu. Δοκίμασε και κάτι archbased αν θες. Μπορεί να δεις πράγματα που σε καλύπτουν πιο πολύ. Χαίρομαι που νέοι χρήστες ξεφεύγουν από τα "σταντέ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Για παράδειγμα θεωρώ απαράδεκτο να μην έχεις out of the box hardware acceleration σε video playback στον default browser μίας διανομής.

Εδω δεν φταινε τοσο οι διανομες οσο οι ιδιοι οι browsers. Αυτοι δεν υποστηριζουν hardware acceleration . Τελευταια ο firefox εχει κανει καποια βηματα αλλα και παλι δεν το λες out of box αν πρεπει να πειραξεις flags για να λειτουργησει. Ο chrome στα @@ του , το ιδιο και ο chromium. Κατι ανεπισημες καταστασεις με patches / custom compiles δεν τα θεωρω out of the box καταστασεις...
 

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ή αν χρειάζεσαι κάποιο binary only driver

Πολλες διανομες δεν καταδεχονται λογω φιλοσοφιας τους να συμπεριλαβουν proprietary drivers οποτε και ειναι στα χερια του χρηστη που θα τον βρει και πως θα τον περασει. Οι υπολοιπες παλευουν προς αυτην την κατευθυνση. Το ubuntu εχει το "Additional drivers" που γινεται μια σχετικη δουλιτσα εκει ..αλλα οπως λες και συ , μπορει να γινει και καλυτερο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Στο Ubuntu πάντως κάνεις apt install butt

Eγώ ubuntu δεν είχα αλλά αυτά που πόσταρα τα είχα βρει από ubuntu forum για το mint... Τώρα αν το βάλανε στα αποθετήρια τους δεν ξέρω. Αλλά αν δεν το εγκαταστήσω δεν μπορώ να πω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Εδω δεν φταινε τοσο οι διανομες οσο οι ιδιοι οι browsers. Αυτοι δεν υποστηριζουν hardware acceleration . Τελευταια ο firefox εχει κανει καποια βηματα αλλα και παλι δεν το λες out of box αν πρεπει να πειραξεις flags για να λειτουργησει. Ο chrome στα @@ του , το ιδιο και ο chromium. Κατι ανεπισημες καταστασεις με patches / custom compiles δεν τα θεωρω out of the box καταστασεις...

Θα διαφωνήσω, είναι δουλειά της διανομής να ενεργοποιήσει ότι χρειάζεται στο firefox ή όποιον άλλον browser ενσωματώνει by default. Διανομή δε σημαίνει απλώς πακετάρω vanilla κώδικα, διανομή σημαίνει κάνω αλλαγές, patches, optimizations κτλ κτλ για να είναι η εμπειρία του χρήστη της διανομής καλύτερη.

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Eγώ ubuntu δεν είχα αλλά αυτά που πόσταρα τα είχα βρει από ubuntu forum για το mint... Τώρα αν το βάλανε στα αποθετήρια τους δεν ξέρω. Αλλά αν δεν το εγκαταστήσω δεν μπορώ να πω. 

Μπήκε στο 19.10.  Μπορεί οι οδηγίες να ήταν για το 18.04 (το προηγούμενο LTS)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Μπήκε στο 19.10.  Μπορεί οι οδηγίες να ήταν για το 18.04 (το προηγούμενο LTS)

δεκτό αλλά εγώ παιδεύτηκα...

σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα παραδείγματα...

Αλλά τα αποθετήρια των archbased+aur ή του void είναι τα μεγαλύτερα στο linux. Γιατί να παιδευόμαστε αν κάτι υπάρχει στο κάθε POPos, Elementary, Ubuntu, Mint κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, malakudi είπε

Θα διαφωνήσω, είναι δουλειά της διανομής να ενεργοποιήσει ότι χρειάζεται στο firefox ή όποιον άλλον browser ενσωματώνει by default. Διανομή δε σημαίνει απλώς πακετάρω vanilla κώδικα, διανομή σημαίνει κάνω αλλαγές, patches, optimizations κτλ κτλ για να είναι η εμπειρία του χρήστη της διανομής καλύτερη.

Λιγο πολυ αυτο σημαινει. Απλα πακεταρω. Στην τελικη , στο θεμα με τους browsers , δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Ο chrome ειναι propriety και δεν μπορεις να τον αγγιξεις. Ουτε καν στο ρεπο τους δεν τον εχουν. Παει αυτος . Firefox ? Δεν υποστηριζε hardware accel . Αρα τι ? Θα κατσει η διανομη να προσθεσει κωδικα ? Δεν γινονται αυτα. Ακομα και αν μπορουσε. Και δεν γινονται γιατι η διανομη η ιδια (οποια και αν ειναι αυτη) θελει resources , ανθρωπινο δυναμικο και χρημα . Και οι περισσοτερες διανομες/προτζεκτς δεν τα εχουν ολα αυτα σε αφθονια. Αρα δεν γινεται να ασχοληθουν με κατι που στην τελικη δεν ειναι στην δικαιοδοσια τους. Παει και ο firefox . Chromium ? Αυτον μπορεις να το πειραξεις , και το εχουν κανει κατα διαστηματα καποιοι και εχουν φτιαξει custom builds με hardware accel . Αλλα οπως και στην περιπτωση του firefox δεν θα κατσει η διανομη να ασχοληθει για τους λογους που ανεφερα. 
Αν εσυ και εγω παμε και πουμε στην Χ διανομη , ξερεις ειναι δουλεια σου να πειραξεις τον browser για να κανεις την εμπειρια χρησης καλυτερη ξερεις τι θα σου πει ? 1ον τον ταδε δεν μπορω να τον πειραξω 2ον τον αλλον δεν θελω να τον πειραξω 3ον σηκω φυγε τραβα αλλου , εγω ετσι τους βρηκα τους browsers ετσι θα σου τους προσφερω και αν σου αρεσει.
Εισαι στον κοσμο του λινουξ , δεν βγαζουν λεφτα απο εμας , οποτε κανουν ο,τι γουσταρουν και σε οποιον αρεσει.

Σκεψου οτι ακομα και η συντηρηση / ενημερωση πακετων πλεον εχει γινει βαρος για τις διανομες. Και μιλαμε τωρα για το ubuntu που εχει canonical απο πισω αρα και χρημα και προσωπικο και προσπαθει να "ξεφορτωθει" πακετα απο την συντηρηση τους και να τα γυρισει σε snaps. Και συ λες τωρα οτι πρεπει οχι μονο να συντηρει πακετα αλλα να τα πειραζει κιολας. Αυτα δεν γινονται αδελφε :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, rhtoras είπε

δεκτό αλλά εγώ παιδεύτηκα...

σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα παραδείγματα...

Αλλά τα αποθετήρια των archbased+aur ή του void είναι τα μεγαλύτερα στο linux. Γιατί να παιδευόμαστε αν κάτι υπάρχει στο κάθε POPos, Elementary, Ubuntu, Mint κλπ ?

Το Ubuntu έχει τα PPAs, αν κάτι είναι σημαντικό θα το βρεις σε PPA. Σε ότι αφορά το butt, θα μπορούσε ο δημιουργός του που παρέχει package για Windows και MacOSX να παρείχε και package για Ubuntu ή έστω snap. Δε το λες και κανένα σοβαρό πρόγραμμα το butt στην τελική, μπορείς να κάνεις μετάδοση και με VLC μια χαρά, το οποίο υπάρχει σε όλες τις διανομές από πάντα!

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

Λιγο πολυ αυτο σημαινει. Απλα πακεταρω. Στην τελικη , στο θεμα με τους browsers , δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Ο chrome ειναι propriety και δεν μπορεις να τον αγγιξεις. Ουτε καν στο ρεπο τους δεν τον εχουν. Παει αυτος . Firefox ? Δεν υποστηριζε hardware accel . Αρα τι ? Θα κατσει η διανομη να προσθεσει κωδικα ? Δεν γινονται αυτα. Ακομα και αν μπορουσε. Και δεν γινονται γιατι η διανομη η ιδια (οποια και αν ειναι αυτη) θελει resources , ανθρωπινο δυναμικο και χρημα . Και οι περισσοτερες διανομες/προτζεκτς δεν τα εχουν ολα αυτα σε αφθονια. Αρα δεν γινεται να ασχοληθουν με κατι που στην τελικη δεν ειναι στην δικαιοδοσια τους. Παει και ο firefox . Chromium ? Αυτον μπορεις να το πειραξεις , και το εχουν κανει κατα διαστηματα καποιοι και εχουν φτιαξει custom builds με hardware accel . Αλλα οπως και στην περιπτωση του firefox δεν θα κατσει η διανομη να ασχοληθει για τους λογους που ανεφερα. 
Αν εσυ και εγω παμε και πουμε στην Χ διανομη , ξερεις ειναι δουλεια σου να πειραξεις τον browser για να κανεις την εμπειρια χρησης καλυτερη ξερεις τι θα σου πει ? 1ον τον ταδε δεν μπορω να τον πειραξω 2ον τον αλλον δεν θελω να τον πειραξω 3ον σηκω φυγε τραβα αλλου , εγω ετσι τους βρηκα τους browsers ετσι θα σου τους προσφερω και αν σου αρεσει.
Εισαι στον κοσμο του λινουξ , δεν βγαζουν λεφτα απο εμας , οποτε κανουν ο,τι γουσταρουν και σε οποιον αρεσει.

Σκεψου οτι ακομα και η συντηρηση / ενημερωση πακετων πλεον εχει βαρος για τις διανομες. Και μιλαμε τωρα για το ubuntu που εχει canonical απο πισω αρα και χρημα και προσωπικο και προσπαθει να "ξεφορτωθει" πακετα απο την συντηρηση τους και να τα γυρισει σε snaps. Και συ λες τωρα οτι πρεπει οχι μονο να συντηρει πακετα αλλα να τα πειραζει κιολας. Αυτα δεν γινονται αδελφε :)

Φυσικά αναφέρομαι για Canonical και ίσως Redhat (IBM) και Suse, δε περιμένω κάτι από τους άλλους. Firefox υποστηρίζει va-api εδώ και κάποιο καιρό αλλά καμία διανομή δε φροντίζει να στα έχει όλα έτοιμα και να δουλεύουν out of the box. Θα έπρεπε να είναι πρωτεραιότητα.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το Ubuntu έχει τα PPAs, αν κάτι είναι σημαντικό θα το βρεις σε PPA. Σε ότι αφορά το butt, θα μπορούσε ο δημιουργός του που παρέχει package για Windows και MacOSX να παρείχε και package για Ubuntu ή έστω snap. Δε το λες και κανένα σοβαρό πρόγραμμα το butt στην τελική, μπορείς να κάνεις μετάδοση και με VLC μια χαρά.

Ναι...θα ακουστει σιγουρα η φραση "ναι ομως το AUR εινα καλυτερο" (ασχετα οτι οτι ειναι απλα μια μεγαλη ppa αποθηκη ;) ), στην τελικη παιξτε μπαλα με snap-flatpak που ειναι και "universal" ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...