Προς το περιεχόμενο

Η Intel αναδιοργανώνεται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nick10000 είπε

το "τα καλυτερα" ειναι σχετικο (εγω πχ θεωρω την taichi καλυτερη, οι περισσοτεροι ορκιζονται στην asus κτλ κτλ ) αλλα ασχετα μ αυτο εσυ ελεγες μεχρι τωρα για extreme 4 , οχι καποιος αλλος

Οχι δεν είναι σχετικό, είναι κάτι μετρήσιμο. Η z490 ace σηκώνει 1440 ambere, η taichi δεν έχει καμία επάφη, κάπου στα 600 τερματίζει, δηλαδή κάτω από τα μισά. 


Εγώ πριν έλεγα οτι μπορείς σε mobo 3ετίας των 150€ (όπως την extreme 4) να κάνεις αναβάθμιση σε 9900k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Οχι δεν είναι σχετικό, είναι κάτι μετρήσιμο. Η z490 ace σηκώνει 1440 ambere, η taichi δεν έχει καμία επάφη, κάπου στα 600 τερματίζει, δηλαδή κάτω από τα μισά. 


Εγώ πριν έλεγα οτι μπορείς σε mobo 3ετίας των 150€ (όπως την extreme 4) να κάνεις αναβάθμιση σε 9900k. 

το Z490 ειναι chipset, οχι η μητρικη, και μια χαρα υπαρχει taichi z490.  αυτο με τα αμπερ-μαρουλια θα κανω πως δε το ειδα γιατι ειναι κριμα να κοψω τις φλεβες μου η να κατσω να αναλυω περι ρευματος, peak και μετρησεων, κι οσο για τα phases παιζει οι συγκεκριμενες να εχουν τα ιδια (δε το χω ψαξει και δε με ενδιαφερει αλλα ειναι το συνηθεστερο σεναριο)

 

Σε  extreme4 ειτε τριετιας ειτε φρεσκια (δεν εχω καταλαβει πως εχεις κανει κουλουβαχατα  τις μητρικες με τα chipset... extreme 4 υπαρχει και για το αγαπημενο σου z490) ειναι απλα κριμα να βαλεις τετοιο επεξεργαστη, κι αν ειναι παλαιοτερου chipset μαλλον θα χασεις functions οποτε μαλλον το λες και καθαρη ανοησια

 

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick10000 είπε

το Z490 ειναι chipset, οχι η μητρικη, και μια χαρα υπαρχει taichi z490.  αυτο με τα αμπερ-μαρουλια θα κανω πως δε το ειδα γιατι ειναι κριμα να κοψω τις φλεβες μου η να κατσω να αναλυω περι ρευματος, peak και μετρησεων, κι οσο για τα phases παιζει οι συγκεκριμενες να εχουν τα ιδια (δε το χω ψαξει και δε με ενδιαφερει αλλα ειναι το συνηθεστερο σεναριο)

Σε  extreme4 ειτε τριετιας ειτε φρεσκια (δεν εχω καταλαβει πως εχεις κανει κουλουβαχατα  τις μητρικες με τα chipset... extreme 4 υπαρχει και για το αγαπημενο σου z490) ειναι απλα κριμα να βαλεις τετοιο επεξεργαστη.

Mαν μου, εσύ τα έχεις κάνει κουλουβάχατα. Τόση ώρα μιλάμε για την z370 extreme 4 και το αν σηκώνει 9900k. Που σηκώνει. Ανετότατα.

Μετά σχολίασες το τι μητρική έχω, και σου είπα οτι εχω z490 ace, η οποία σε vrm είναι πολύ πάνω από την z490 taichi. Αυτά, ελπίζω να τα ξέμπλεξες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Mαν μου, εσύ τα έχεις κάνει κουλουβάχατα. Τόση ώρα μιλάμε για την z370 extreme 4 και το αν σηκώνει 9900k. Που σηκώνει. Ανετότατα.

Μετά σχολίασες το τι μητρική έχω, και σου είπα οτι εχω z490 ace, η οποία σε vrm είναι πολύ πάνω από την z490 taichi. Αυτά, ελπίζω να τα ξέμπλεξες. 

https://www.skroutz.gr/books/147928.Σχοινιά-και-κόμποι.html πιστευω θα σου αρεσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick10000 είπε

Και εγώ έτσι κάνω οταν δεν έχω επιχειρήματα και βλέπω οτι με τάπωσαν 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν... όσον αφορά εμάς τους πελάτες - καταναλωτές,ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να υπάρχουν 2 & 3 εταιρείες. Είναι θέμα προσφοράς - ζήτησης και ανταγωνισμού, από τον οποίο προφανώς και θα κερδίσουμε, είτε με πιο ανταγωνιστικές και χαμηλότερες τιμές ,είτε με καλύτερα προϊόντα τεχνολογίας. Είναι κακό να υπάρχει μονοπώλιο . Όλοι χάνουμε από αυτό. Όσον αφορά στην αναδιάρθρωση της Intel , νομίζω ότι τα έχουμε ξανακουσει και ξαναδεί. Μακάρι για όλους να συμβεί κάτι το διαφορετικό τώρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι ως εταιρεία η Intel , έχει μείνει πολύ πίσω. Τέλος πάντων πολυεθνική είναι , θα την βρει την λύση. Είμαι με Intel 5ετιας και οφείλω να πω ότι ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ και σε παιχνίδια και στα πάντα. Η αναβάθμιση με τα μέχρι τώρα δεδομένα και για τουλάχιστον 1-2 χρόνια ακόμα είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ σε AMD RYZEN .Ας μην είμαστε fans μιας εκ των δύο εταιρειών, ας κοιτάζουμε μόνο το συμφέρον μας και την τσέπη μας. Προς το παρόν λοιπόν ( και για το εγγύς μέλλον) , υπάρχει μόνο AMD και RYZEN .... αναμένουμε εξελίξεις.

Επεξ/σία από jimagas99
διορθώσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thresh είπε

https://www.guru3d.com/news-story/intel-gets-sued-over-6-to-12-month-7nm-delay.html

Άρχισαν κιόλας τις μηνύσεις, rofl...

εε ρε φίλε όταν η amd το έχει από το 2019 και ξαφνικά πετάει η ιντελ στο ξεκάρφωμα τα λέμε το 2022 που δεν έχει βγει ούτε καν το 2020 οι επενδυτές λογικό να στραβώσουν αλλά πιστεύω υπάρχουν 3 ενδεχόμενα. 

1. Όντως δεν έχουν βρει την κατάλληλη λύση για 7nm με πολλά ghz. 

2.Έχουν συμφωνήσει με amd να κάνουν αυτό το χρονικό διάστημα να πουλήσουν ώστε να ανεβάσουν λίγο τις τιμές τους ώστε η διαφορές τους να είναι στο 20-30€

3. Έχουν έτοιμα τα τσιπ και απλά δεν έχουν βγάλει leaks ώστε μόλις σκάσουν τα ζεν 3 να πατήσει την amd στο κεφάλι... 

Το 3ο βέβαια πολύ απίθανο γιατί έπεσε η τιμή στις μετοχές αλλά ταυτόχρονα μπορεί και πολύ πιθανό να το κάναν για να ξεφορτωθεί μερικούς επενδυτές....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πάντως σχετικά με αυτό που συζητάγανε πριν ένα έχω να πω... Αν κράζεις την Intel για τις τιμές της και δεν έχεις Mi ή Χαβάι (ή όπως λέγεται κινητό) ή στην καλύτερη low budget της Samsung, δεν έχεις TV τουλάχιστον 10ετίας και δεν πας διακοπές σε ελεύθερο καμπινγκ η γνώμη σου δεν μετράει γιατί είσαι clown. Αν σκας 1000αρικα στην Apple για iPhones και Air Pods, η Intel ειδικά για εσένα έπρεπε να σε βάζει να αγοράζεις καινούρια μητρική κάθε χρόνο και να παίρνεις 300€ πιο ακριβούς επεξεργαστές. Έτσι για το brand. 

Αντίθετα, αν πιστεύεις ότι η Intel έχει βγάλει 10 γεννιές επεξεργαστών και ότι συμφέρει η αναβάθμιση απο 4η γεννιά σε 5η, 6η, 7η ή 8η είσαι για τα πανηγύρια.

Απο εκεί και πέρα, το ότι βολεύτεικε η Intel σε ένα μονοπώλειο απο το 2012 μέχρι το 2017 - 2018 και δεν έφερε "κανονική γεννιά" μέχρι να νιώσει την απειλή των Ryzen, ναι να το δεχθούμε όλοι οι Intelάκιδες. Και μπράβο στην AMD που κατάφερε να ανακάμψει απο ένα ταφό τόσο βαθύ που εγώ όπως και πολλοί άλλοι θεωρούσαμε αδύνατο να βγει. 

Ίσως αλλάξω κάποια στιγμή γνώμη στα επόμενα χρόνια. Ίσως πάρω AMD στην επόμενη αναβάθμιση (Μόλις αγόρασα έναν 10600K). Αυτό που είναι στάνταρ όμως είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξανα αγοράσω AMD GPU. Μου έχει αφήσει μία τόσο άσχημη γεύση που απλά κάμω filter out κάθε κάρτα που φέρει τον τίτλο Radeon. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...