Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή χρημάτων (αμοιβή μεσίτη) για ενοικίαση.


iAndrew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, iAndrew είπε

Εγώ έπεσα σε αυτό:
 

Υποχρεώσεις του μεσίτη ακινήτων

Οι μεσίτες ακινήτων οφείλουν:

  1. Να ενημερώνουν, πριν από τη σύναψη της κύριας σύμβασης, τους εντολείς τους και τους υποψήφιους αντισυμβαλλομένους, για τις ιδιότητες του ακινήτου της εντολής, καθώς και για τυχόν πραγματικά ελαττώματα του, που έχουν περιέλθει αποδεδειγμένα σε γνώση τους.
  2. Να ενημερώνουν πριν από τη σύναψη της σύμβασης μεσιτείας τους εντολείς τους για κάθε περίπτωση συναλλαγής, στην οποία υπάρχει διπλή εντολή (εντολή και από το άλλο μέρος) ή εμπλέκεται άλλο προσωπικό ή οικονομικό ενδιαφέρον των ιδίων, πέραν εκείνου της συμφωνηθείσας αμοιβής.
  3. Να προστατεύουν το επαγγελματικό απόρρητο και να μην αποκαλύπτουν σε τρίτους προσωπικά και οικονομικά στοιχεία των εντολέων τους, πέραν αυτών που είναι αναγκαία για την κατάρτιση της σύμβασης, με την επιφύλαξη των διατάξεων του ν. 3691/2008.

Δώσε βάση σε αυτό στα bold.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας το προσεγγισουμε λιγο οικονομικα

Μιλαμε για 300+ΦΠΑ

Οτιδηποτε κανεις για να τα παρεις πισω,θα στοιχισει παραπανω απο αυτα τα λεφτα

Μπορεις μονο να τον καταγγειλεις στον συλλογο μεσιτων αλλα δεν ξερω αν εχει νοημα με δεδομενο οτι δεν μπορεις να αποδειξεις οτι γνωριζε τα ελαττώματα αλλα στα υπεκρυψε

Εγω θα προσπαθουσα να βρω μια ακρη με τον ιδιοκτητη (αφου ειναι συνεννοήσιμος ) ,στην λογικη να αγορασεις εσυ πραγματα (σε χαμηλες τιμες προφανως,οχι lux) και να τα κρατησεις απο το ενοικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου ν' αγοράσεις κάτι, να σου έρθει ταχυδρομικά κι επειδή δεν σου άρεσε να ζητήσεις από τα ΕΛΤΑ πίσω τα ταχυδρομικά! Είμαστε σοβαροί;

Το είδε το διαμέρισμα ο TS πριν υπογράψει οτιδήποτε.  Από εκεί και πέρα, το τι συμφώνησε με τον ιδιοκτήτη δεν αφορά το μεσιτικό. Αφού το είδε και συμφώνησε η δουλειά του τελείωσε εκεί. Άλλη φορά ας προσέχει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να προσέξει μάστορα; Αν πρόσεχε τι θέλει και τι δε θέλει το σπίτι
δε θα του το έδιναν και θα προχωρούσαν στο επόμενο θύμα. Πουστιά
έγινε και γι΄αυτό του γύρισαν τα χρήματα... αν δεν το διαβάσατε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Φαντάσου ν' αγοράσεις κάτι, να σου έρθει ταχυδρομικά κι επειδή δεν σου άρεσε να ζητήσεις από τα ΕΛΤΑ πίσω τα ταχυδρομικά! Είμαστε σοβαροί;

Το είδε το διαμέρισμα ο TS πριν υπογράψει οτιδήποτε.  Από εκεί και πέρα, το τι συμφώνησε με τον ιδιοκτήτη δεν αφορά το μεσιτικό. Αφού το είδε και συμφώνησε η δουλειά του τελείωσε εκεί. Άλλη φορά ας προσέχει.

Καμία σχέση αυτό που λες με την περίπτωση που αναφέρω. Η μεταφορικές συνεργάζονται με άπειρες επιχειρήσεις και δουλειά τους είναι να παραδώσουν το προϊόν, δεν τους ενδιαφέρει αν είναι χαλασμένο η ακόμη και βόμβα. Ο ιδιοκτήτης του ακινήτου με έναν μεσίτη όταν πρόκειται να κλείσει το διαμέρισμα προς ενοικίαση. Και για να ξέρεις πάντα είναι σε συνεννόηση για το πως θα κινηθούν. Επίσης έμαθα πως ο μεσίτης εκτός από την μεσιτική αμοιβή που πήρε... πήρε και τα μισά από τον μήνα Αύγουστο από την ιδιοκτητρια (απ ότι είπε η ίδια) 

Να σου τύχει λοιπόν να χαιρόμαστε με την πάρτι σου. 

Επεξ/σία από iAndrew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2020 στις 7:01 ΠΜ, iAndrew είπε

Καλημέρα σε όλους. 
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα μεσιτικό γραφείο στην Θεσσαλονίκη.

Βρηκα ένα σπίτι τέλος πάντων στον Spitogato πήγαμε το είδαμε μέσα σε ΕΛΑΧΙΣΤΟ χρόνο γιατί έπρεπε να το δουν και άλλοι μετά από μένα. Το σπίτι ήταν επιπλωμένο και μου το παρουσίασαν ως τέλειο.

Τέλος πάντων πληρώνω αμοιβή : 300+ΦΠΑ = 370€ και τα δυο νοίκια 600€.

Παω εφόσον πάρω τα κλειδιά και ξεκινώ καθάρισμα κτλ και βλέπω ότι το σαλόνι οι καναπέδες στεκόντουσαν πάνω σε βιβλία και σπασμένα ξύλα... κάποιοι μηχανισμοί από παράθυρα και πόρτες δεν δούλευαν, το έπιπλο του μπάνιου ήταν σάπιο κτλ κτλ...

Παιρνω τηλ και τους ενημερώνω (και ιδιοκτήτη και μεσίτη) ο μεσίτης πριν καν πω οτιδήποτε μου λέει: χρήματα δεν επιστρέφονται... η άλλη μου λέει το σαλόνι πετά το αν δεν σου κάνει... δεν μπορώ να βάλω άλλο κτλ, και γενικώς έγινε ένα μπάχαλο. Με αποτέλεσμα να μην πάρω το σπίτι και να ακυρώσω το συμβόλαιο γιατί δεν είχε κανιά σχέση με αυτό που μου δείξανε και με αυτά που έγραφε το συμβόλαιο (πλήρως επιπλωμένο με έπιπλα σε καλή κατάσταση κτλ) 

Τωρα ρωτώ το εξής ... τι μπορώ να κάνω για να λάβω τουλάχιστον την μεσιτική αμοιβή πίσω ; Γιατί υο γραφείο μου λέει: εμείς κάναμε την δουλειά μας υπέγραψες άρα λεφτά δεν επιστρέφουμε. Μα πως κανανε την δουλειά τους εφόσον εξαιτίας τους γίνεται όλο αυτό ; Αν εξαρχής μου δείχνανε τα πρόβλημα η θα ζητούσα να πέσει η τιμή η θα έλεγα όχι... 

Επισης η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ είπε ότι θα μου επιστρέψει την εγγύηση αν ακυρώσω το συμβόλαιο και επιστρέψω το κλειδί (και ότι η κατάθεση των χρημάτων θα πάρει τρεις μέρες) 

Για πείτε guys 😕

Δώσε μου 100 ευρώ και πάμε αύριο μαζί να τα πάρουμε τα λεφτά...

Θεσσαλονίκη είμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλειδώστε το θέμα οεο, εδώ ο OP έχει ήδη πάρει τα λεφτά του πίσω και οι γραφικοί του Insomnia ποστάρουν ακόμα πως δεν θα πάρει τπτ, καλά να πάθει, δεν του χρωστάνε φράγκο κλπ. Ενώ άλλοι ζητάνε μίζα για να τον βοηθήσουν να πάρει πίσω τα λεφτά...🤣

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δώσε βάση σε αυτό στα bold.

Τοτε ή δεν κανει σωστα την δουλεια του και δεν επισκεφτηκε το σπιτι/αρκεστηκε στις φωτο που εδωσε η ιδιοκτητρια, ή ηξερε τα προβληματα και επελεξε να μην τα δειξει στην αγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Τοτε ή δεν κανει σωστα την δουλεια του και δεν επισκεφτηκε το σπιτι/αρκεστηκε στις φωτο που εδωσε η ιδιοκτητρια, ή ηξερε τα προβληματα και επελεξε να μην τα δειξει στην αγγελια.

Όλα αυτά που έγραψες είναι δικά σου αυθαίρετα και λανθασμένα συμπεράσματα.

Το ποια ακριβώς ήταν η δουλειά του στην συγκεκριμένη περίπτωση - και κατ επέκταση το αν την έκανε σωστά ή όχι - προκύπτει μόνο από την εντολή που είχε υπογράψει ο ts, και όχι από τις υποθέσεις σου.

Επίσης ο ισχυρισμός "ήξερε τα προβλήματα και τα απέκρυψε" θα πρέπει να αποδειχθεί κάπως, αλλιώς δεν υπάρχει κάτι μεμπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2020 στις 7:01 ΠΜ, iAndrew είπε

Καλημέρα σε όλους. 
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα μεσιτικό γραφείο στην Θεσσαλονίκη.

Βρηκα ένα σπίτι τέλος πάντων στον Spitogato πήγαμε το είδαμε μέσα σε ΕΛΑΧΙΣΤΟ χρόνο γιατί έπρεπε να το δουν και άλλοι μετά από μένα. Το σπίτι ήταν επιπλωμένο και μου το παρουσίασαν ως τέλειο.

Τέλος πάντων πληρώνω αμοιβή : 300+ΦΠΑ = 370€ και τα δυο νοίκια 600€.

Παω εφόσον πάρω τα κλειδιά και ξεκινώ καθάρισμα κτλ και βλέπω ότι το σαλόνι οι καναπέδες στεκόντουσαν πάνω σε βιβλία και σπασμένα ξύλα... κάποιοι μηχανισμοί από παράθυρα και πόρτες δεν δούλευαν, το έπιπλο του μπάνιου ήταν σάπιο κτλ κτλ...

Παιρνω τηλ και τους ενημερώνω (και ιδιοκτήτη και μεσίτη) ο μεσίτης πριν καν πω οτιδήποτε μου λέει: χρήματα δεν επιστρέφονται... η άλλη μου λέει το σαλόνι πετά το αν δεν σου κάνει... δεν μπορώ να βάλω άλλο κτλ, και γενικώς έγινε ένα μπάχαλο. Με αποτέλεσμα να μην πάρω το σπίτι και να ακυρώσω το συμβόλαιο γιατί δεν είχε κανιά σχέση με αυτό που μου δείξανε και με αυτά που έγραφε το συμβόλαιο (πλήρως επιπλωμένο με έπιπλα σε καλή κατάσταση κτλ) 

Τωρα ρωτώ το εξής ... τι μπορώ να κάνω για να λάβω τουλάχιστον την μεσιτική αμοιβή πίσω ; Γιατί υο γραφείο μου λέει: εμείς κάναμε την δουλειά μας υπέγραψες άρα λεφτά δεν επιστρέφουμε. Μα πως κανανε την δουλειά τους εφόσον εξαιτίας τους γίνεται όλο αυτό ; Αν εξαρχής μου δείχνανε τα πρόβλημα η θα ζητούσα να πέσει η τιμή η θα έλεγα όχι... 

Επισης η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ είπε ότι θα μου επιστρέψει την εγγύηση αν ακυρώσω το συμβόλαιο και επιστρέψω το κλειδί (και ότι η κατάθεση των χρημάτων θα πάρει τρεις μέρες) 

Για πείτε guys 😕

Εγώ θα σου έλεγα,να πάρεις ένα τηλέφωνο στο τμήμα ασφαλείας της περιοχής που είναι το σπίτι.Να εξηγήσεις τι έγινε και να ρωτήσεις.Εάν υπάρχει νόμιμος τρόπος,να πάρεις τα λεφτά σου πίσω,θα σου το πούνε.Εγώ νομίζω ότι από την στιγμή που θα ακυρωθεί το συμβόλαιο,ακυρώνεται και η αμοιβή τους,Στην απόδειξη που σου έκοψαν?αναφέρει το συμβόλαιο?Εάν ναι νομίζω ότι μπορείς να τα πάρεις..Γενικά επειδή οι μεσίτες είναι "αεριτζίδες",τα ξέρουν όλα τα κόλπα και ξέρουν να ξεφεύγουν.Πρώτα όμως απευθύνσου στο τμήμα ασφαλείας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, albabis είπε

Εγώ θα σου έλεγα,να πάρεις ένα τηλέφωνο στο τμήμα ασφαλείας της περιοχής που είναι το σπίτι.Να εξηγήσεις τι έγινε και να ρωτήσεις.Εάν υπάρχει νόμιμος τρόπος,να πάρεις τα λεφτά σου πίσω,θα σου το πούνε.Εγώ νομίζω ότι από την στιγμή που θα ακυρωθεί το συμβόλαιο,ακυρώνεται και η αμοιβή τους,Στην απόδειξη που σου έκοψαν?αναφέρει το συμβόλαιο?Εάν ναι νομίζω ότι μπορείς να τα πάρεις..Γενικά επειδή οι μεσίτες είναι "αεριτζίδες",τα ξέρουν όλα τα κόλπα και ξέρουν να ξεφεύγουν.Πρώτα όμως απευθύνσου στο τμήμα ασφαλείας,

Έχει τελειώσει το θέμα και επιστράφηκαν όλα τα χρήματα. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2020 στις 7:01 ΠΜ, iAndrew είπε

Καλημέρα σε όλους. 
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα μεσιτικό γραφείο στην Θεσσαλονίκη.

Βρηκα ένα σπίτι τέλος πάντων στον Spitogato πήγαμε το είδαμε μέσα σε ΕΛΑΧΙΣΤΟ χρόνο γιατί έπρεπε να το δουν και άλλοι μετά από μένα. Το σπίτι ήταν επιπλωμένο και μου το παρουσίασαν ως τέλειο.

Τέλος πάντων πληρώνω αμοιβή : 300+ΦΠΑ = 370€ και τα δυο νοίκια 600€.

Παω εφόσον πάρω τα κλειδιά και ξεκινώ καθάρισμα κτλ και βλέπω ότι το σαλόνι οι καναπέδες στεκόντουσαν πάνω σε βιβλία και σπασμένα ξύλα... κάποιοι μηχανισμοί από παράθυρα και πόρτες δεν δούλευαν, το έπιπλο του μπάνιου ήταν σάπιο κτλ κτλ...

Παιρνω τηλ και τους ενημερώνω (και ιδιοκτήτη και μεσίτη) ο μεσίτης πριν καν πω οτιδήποτε μου λέει: χρήματα δεν επιστρέφονται... η άλλη μου λέει το σαλόνι πετά το αν δεν σου κάνει... δεν μπορώ να βάλω άλλο κτλ, και γενικώς έγινε ένα μπάχαλο. Με αποτέλεσμα να μην πάρω το σπίτι και να ακυρώσω το συμβόλαιο γιατί δεν είχε κανιά σχέση με αυτό που μου δείξανε και με αυτά που έγραφε το συμβόλαιο (πλήρως επιπλωμένο με έπιπλα σε καλή κατάσταση κτλ) 

Τωρα ρωτώ το εξής ... τι μπορώ να κάνω για να λάβω τουλάχιστον την μεσιτική αμοιβή πίσω ; Γιατί υο γραφείο μου λέει: εμείς κάναμε την δουλειά μας υπέγραψες άρα λεφτά δεν επιστρέφουμε. Μα πως κανανε την δουλειά τους εφόσον εξαιτίας τους γίνεται όλο αυτό ; Αν εξαρχής μου δείχνανε τα πρόβλημα η θα ζητούσα να πέσει η τιμή η θα έλεγα όχι... 

Επισης η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ είπε ότι θα μου επιστρέψει την εγγύηση αν ακυρώσω το συμβόλαιο και επιστρέψω το κλειδί (και ότι η κατάθεση των χρημάτων θα πάρει τρεις μέρες) 

Για πείτε guys 😕

Μπορείς να καταφύγεις στο δικαστήριο και κατά του μεσίτη και κατά του ιδιοκτήτη - αν τους ζήτησες και δεν σου επιστρέφουν τα χρήματα που έδωσες, αλλά... είναι εχθρός σου και σύμμαχός τους ο χρόνος! Όταν γίνει η δίκη...  Βάλε κι άλλα έξοδά σου σε δικηγόρο, δικόσημα κλπ.  Η εμπειρία μου, λέει ότι είναι απίθανο να πάρεις πίσω τη μεσιτική αμοιβή. οι μεσίτες ακινήτων είναι από τους πιο "κωλοπετσωμένους" στον κόσμο. Από τον ιδιοκτήτη, μπορεί να σου επιστρέψει, τουλάχιστον την εγγύηση. Αλλά παίζει ρόλο κι ο τρόπος που θα το διαπραγματευτείς. Αν λοιπόν ζητάς εμπειρία , στη δίνουμε. Αν ζητάς νομική ερμηνεία, ρωτάς δικηγόρο.  μια λύση με το μεσίτη... ζήτησέ του να συνεχίσει να σου δείχνει κι άλλα σπίτια, χωρίς νέα αμοιβή του.  όμως, στους μεσίτες συνήθως βάζουν προβληματικά ακίνητα - που δε νοικιάζονται εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που φαίνεται ξεκάθαρα εδώ και που λογικά ισχύει και σε άλλα τόπικ είναι ότι ο καθένας μπαίνει απλά για να γράψει το μακρύ και το κοντό του χωρίς προηγουμένως να έχει διαβάσει το υπόλοιπο τόπικ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα της απατεωνιάς και της ρεμούλας πρέπει κ;ι εσυ να πράξεις το ίδιο :ποτέ δεν πληρώνουμε στην ώρα μας πρώτα βλέπουμε και εμείς οι ίδιοι εάν είναι αυτά που συμφωνήσαμε από την αρχή είναι όλα καλά  και μετά δίνουμε το χρήμα . Δυστυχώς έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω πάθει και εγώ. Τα λεφτά του μεσίτη ξέχνα τα. Μην άκους για δικηγόρους και ιστορίες.. Θα σκάσεις τουλάχιστον 500 στον δικηγόρο και δεν θα βγει απολύτως τίποτα, γιατί είναι πολύ δύσκολο να αποδειχτεί εξαπάτηση σε παροχή υπηρεσιών όπως τα μεσιτικά.

Πάλι καλά που δέχτηκε εύκολα ο ιδιοκτήτης να επιστρέψει ολη την εγγύηση, γιατί εγω είχα αντιμετωπίσει και σε αυτό πρόβλημα, αν και τα πήρα τελικά.

Άλλη φορά να προσέχεις. Οι ενοικιάσεις δεν πρέπει να γίνονται βιαστικά και με πίεση. Να μην πιστεύεις όποιον σου λέει "κλείστο τώρα γιατί σε μια ωρα δεν θα υπάρχει" γιατί 9 στις 10 φορές είναι μούφα. Να εξετάζεις τα πάντα ήρεμα και να παίρνεις όσο χρόνο χρειάζεσαι για να αποφασίσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...