Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Ανοίγω αυτό το θέμα για όλους εμάς που  γραφτήκαμε στο ΕΑΠ και από Οκτώβριο, αρχίζουμε μαθήματα.

Έχω πάρει ως πρώτο μάθημα το ΠΛΗ10 και θα ήθελα  να ρωτήσω εάν έχει κάποιος σημειώσεις ή κάποια PDF, ώστε να αρχίσω την προετοιμασία.

Υπάρχει το eap-forum, αλλά δεν βλέπω συμμετοχή τα τελευταία χρόνια

Φυσικά το θέμα είναι για όλους όσους ενδιαφέρονται για ανταλλαγή απόψεων σε αυτό τον κλάδο, είτε έχουν εγγραφεί, είτε φοιτούν ήδη σε μεγαλύτερο έτος

Επεξ/σία από DevC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι αλλα αν δεν έχεις μπει στις κλειστές ομάδες (αυτό έπρεπε απο τον Οκτώβριο)...τότε ετοιμάσου για ψάξιμο... Εντάξει με λίγη ,C θα περάσεις άνετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει τον 1ο τόμο του ΠΛΗ10 και ξεκίνησα λίγο το διάβασμα. Οι πρώτες ενότητες βλέπω έχουν αρκετή θεωρία, πχ ιστορική αναδρομή υπολογιστή, και αναρωτιέμαι εάν πρέπει να δώσω βάρος εκεί ή να τα περάσω μια ανάγνωση και να δώσω βάρος στο πρακτικό κομμάτι. Μετατροπές δυαδικό-δεκαδικο-16αδικο κτλ..

Ξέρετε εάν στις εξετάσεις υπάρχει και θεωριτικο κομμάτι ; Η αποστήθιση παραγράφων είναι το χειρότερο μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρως τσάμπα χρόνο στα βιβλία του ΕΑΠ.  Κατά γενική ομολογία ελάχιστα από αυτά (ψιλο) αξίζουν... . Μια ανάγνωση μόνο.

Θεωρητικό κομμάτι όχι δεν παίζει, μόνο ασκήσεις. 

Ξεκίνα με μετατροπές όπως είδες, και ψευδογλωσσα (αν δεν εχεις καθολου ιδεα απο προγραμματισμό)  ή κατευθείαν C.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2019 στις 12:19 ΠΜ, DevC είπε

Έχω βρει τον 1ο τόμο του ΠΛΗ10 και ξεκίνησα λίγο το διάβασμα. Οι πρώτες ενότητες βλέπω έχουν αρκετή θεωρία, πχ ιστορική αναδρομή υπολογιστή, και αναρωτιέμαι εάν πρέπει να δώσω βάρος εκεί ή να τα περάσω μια ανάγνωση και να δώσω βάρος στο πρακτικό κομμάτι. Μετατροπές δυαδικό-δεκαδικο-16αδικο κτλ..

Ξέρετε εάν στις εξετάσεις υπάρχει και θεωριτικο κομμάτι ; Η αποστήθιση παραγράφων είναι το χειρότερο μου... 

έχει μετατροπές πολλές και πράξεις αν θυμάμαι καλά με άλλα συστήματα προσθέσεις, αφαιρέσεις και τα σχετικά επίσης έχει γλώσσα C, διαγράμματα flow chart , ψευδοκώδικα 

 

Στις 13/6/2019 στις 6:52 ΠΜ, DevC είπε

Ακόμα μια ερώτηση παιδιά.

Στις γραπτές εξετάσεις επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται επιστημονικά κομπιουτεράκια ;

ναι, εννοείται και σε κάποιες δίναμε και με ανοικτές σημειώσεις

γενικά έχει πολύ μαθηματικά και όχι με τη κλασσική τους μορφή ....

εδώ για ότι χρειαστείς αν έχεις FB

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφφφ.. μου έφυγε ένα μικρό βάρος με το κομπιούτερακι. Τα μαθηματικά είναι που φοβάμαι, όχι τόσο τη C. Εργάζομαι ήδη πάνω στη C#, οπότε θα μου είναι, πιστεύω, πιο βατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΕΑΠ δεν το τελειώνεις με τα βιβλία που σου παραχωρούν, διάβασε τα βιβλία εξασκήσου και μόλις έρθει η πρώτη εργασία πάρε με να γελάσουμε μαζί, θέλει φροντιστήριο για ΕΑΠ, εξωσχολικά βιβλία και αλλά που θα τα καταλάβεις αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, livaspy είπε

θέλει φροντιστήριο για ΕΑΠ, εξωσχολικά βιβλία και αλλά που θα τα καταλάβεις αργότερα...

Δεν ισχύει.

Απλά μη νομίσει κάποιος ότι πληροφορική = μόνο κώδικας. Εκεί την πατάνε κάποιοι που θεωρούν τον εαυτό τους έτοιμο, επειδή ξέρουν C κλπ.

Έχει αρκετά μαθηματικά.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...