Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, spyros.s είπε

γιατί να νοιάζομαι για τα διαγράμματα αν είμαι καλυμμένος από την απόδοση στον χώρο μου;

Γιατι τα διαγράμματα αντικατοπτρίζουν την λογικότερη επίτευξη θερμοκρασίας στόχου του καθε κλιματιστικού , θα συμφωνήσεις πιστεύω ότι ένα μηχάνημα που δουλευει σε ευθεία γραμμη έχει καλύτερη διατήρηση των συνθηκών από ένα που ανοιγοκλείνει συνέχεια , μπορεί η διαφορά στην θερμοκρασία να είναι μικρή και να λέει ο άλλος δε βαριέσαι καλά είναι μια Χ απόκλιση αλλα η διαφορά είναι υπαρκτή και κάποιοι που ίσως είμαστε πιο ψυχαναγκαστικοί δεν μπορούμε να την αγνοήσουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Dask92 είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg?view=fromvariation

 

Καλησπέρα... Γιατί δεν υπάρχει η 7ετης εγγυηση από τα καταστήματα του Κωτσοβολου και έχει μόνο 2? 

Για την 7ετή εγγύηση: "Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γίνεται η ετήσια συντήρηση του προϊόντος από εξειδικευμένο αδειούχο και πιστοποιημένο τεχνικό (υποχρεωτικά μετά τον 1ο χρόνο λειτουργίας και με την επίδειξη των αντίστοιχων αποδείξεων παροχής υπηρεσιών)."

Link Εγγύηση Toshiba

Το έχει δοκιμάσει κανείς πρακτικά? Δηλαδή επιλέγουμε οποιονδήποτε ψυκτικό θέλουμε και απλά κρατάμε την απόδειξη?

Επεξ/σία από Jackson_1919
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατι τα διαγράμματα αντικατοπτρίζουν την λογικότερη επίτευξη θερμοκρασίας στόχου του καθε κλιματιστικού , θα συμφωνήσεις πιστεύω ότι ένα μηχάνημα που δουλευει σε ευθεία γραμμη έχει καλύτερη διατήρηση των συνθηκών από ένα που ανοιγοκλείνει συνέχεια , μπορεί η διαφορά στην θερμοκρασία να είναι μικρή και να λέει ο άλλος δε βαριέσαι καλά είναι μια Χ απόκλιση αλλα η διαφορά είναι υπαρκτή και κάποιοι που ίσως είμαστε πιο ψυχαναγκαστικοί δεν μπορούμε να την αγνοήσουμε 

Θα σου απαντήσω με ενα παραδειγμα που ισχύει στο χώρο της τεχνολογίας. Βλέπεις κάποιους πιτσιρικάδες -και όχι μόνο- να αγοράζουν κάρτες γραφικών με τετραψήφιο αντίτιμο για να έχουν απόλυτο νούμερο fps. Ο μέσος χρήστης απολαμβάνει αξιοπρεπέστατη αν όχι ανάλογη εμπειρία παιχνιδιού με λιγότερα από τα μισά χρήματα.

Κάπως έτσι την πατάμε πιστεύω και με τα κλιματιστικά παρόμοιων χαρακτηριστικών...

Στην περίπτωση μας το καλύτερο δεν ειναι αυτοσκοπός και οι διαφορές ειναι ενίοτε δυσδιάκριτες...

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας.

Αγόρασα τον περασμένο Μάιο ένα 24άρι κλιματιστικό της TCL από σκρουτζομάγαζο που συνεργάζεται με το επίσημο service της ΤCL στην Ελλάδα. 
Το κλιματιστικό χρησιμοποιήθηκε κανονικά όλο το καλοκαίρι με εξαιρετική απόδοση στο χώρο μας. Έλα όμως που ήρθε ο καιρός να το χρησιμοποιήσουμε τώρα που άρχισαν λίγο τα κρύα. Το κλιματιστικό αρνείται να βγάλει ζεστό αέρα, το ανάβουμε στη θέρμανση, βγάζει δροσερό αέρα για 5 περίπου λεπτά και στη συνέχεια μένει άπραγο. Στην ψύξη δουλεύει κανονικά. Κάλεσα τον τεχνικό που μου έκανε την εγκατάσταση (μου τον έστειλαν από το κατάστημα - ακολούθησα τα πάντα ώστε να μη στραβώσει κάτι με την εγγύηση) και δεν κατάφερε να βγάλει άκρη, οπότε έδωσε το πρόβλημα στο επίσημο service. 
Εν αναμονή λοιπόν, τι πρέπει να προσέξω όταν έρθουν οι τεχνικοί στο σπίτι; Έχω το δικαίωμα να ζητήσω αντικατάσταση του μηχανήματος;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Επεξ/σία από xristakos88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν έχεις δικαίωμα αντικατάστασης μετά από 6 μήνες χρήσης αλλά σίγουρα επισκευής στα πλαίσια της εγγύησης! Καλά ξεμπερδέματα σε κάθε περίπτωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xristakos88 είπε

Καλημέρα σας.

Αγόρασα τον περασμένο Μάιο ένα 24άρι κλιματιστικό της TCL από σκρουτζομάγαζο που συνεργάζεται με το επίσημο service της ΤCL στην Ελλάδα. 
Το κλιματιστικό χρησιμοποιήθηκε κανονικά όλο το καλοκαίρι με εξαιρετική απόδοση στο χώρο μας. Έλα όμως που ήρθε ο καιρός να το χρησιμοποιήσουμε τώρα που άρχισαν λίγο τα κρύα. Το κλιματιστικό αρνείται να βγάλει ζεστό αέρα, το ανάβουμε στη θέρμανση, βγάζει δροσερό αέρα για 5 περίπου λεπτά και στη συνέχεια μένει άπραγο. Στην ψύξη δουλεύει κανονικά. Κάλεσα τον τεχνικό που μου έκανε την εγκατάσταση (μου τον έστειλαν από το κατάστημα - ακολούθησα τα πάντα ώστε να μη στραβώσει κάτι με την εγγύηση) και δεν κατάφερε να βγάλει άκρη, οπότε έδωσε το πρόβλημα στο επίσημο service. 
Εν αναμονή λοιπόν, τι πρέπει να προσέξω όταν έρθουν οι τεχνικοί στο σπίτι; Έχω το δικαίωμα να ζητήσω αντικατάσταση του μηχανήματος;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Θα δοκίμαζα για δοκιμή ρύθμιση 30C και θα επιβεβαίωνα ότι είναι σε λειτουργία θέρμανσης και όχι τίποτα auto. Αν και πάλι δεν βγάζει ζεστό αέρα, υπάρχει μια ισχυρή πιθανότητα να έχει χάσει φρεον λογικά από κακή εγκατάσταση ( συνδέσεις σωλήνων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα δοκίμαζα για δοκιμή ρύθμιση 30C και θα επιβεβαίωνα ότι είναι σε λειτουργία θέρμανσης και όχι τίποτα auto. Αν και πάλι δεν βγάζει ζεστό αέρα, υπάρχει μια ισχυρή πιθανότητα να έχει χάσει φρεον λογικά από κακή εγκατάσταση ( συνδέσεις σωλήνων).

Δοκιμάστηκε και από εμένα και από τον τεχνικό στους 30 βαθμούς και στην σωστή επιλογή από το τηλεχειριστήριο. Φρέον δεν έχει χάσει σύμφωνα με την επίσκεψη του τεχνικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xristakos88 είπε

Δοκιμάστηκε και από εμένα και από τον τεχνικό στους 30 βαθμούς και στην σωστή επιλογή από το τηλεχειριστήριο. Φρέον δεν έχει χάσει σύμφωνα με την επίσκεψη του τεχνικού.

Σιγά μην παραδεχόταν αυτός που στο εγκατέστησε ότι έχασε φρεον...🤫

Τέλος πάντων. Αν θέλεις ενημέρωσε μας για το τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xristakos88 είπε

Δοκιμάστηκε και από εμένα και από τον τεχνικό στους 30 βαθμούς και στην σωστή επιλογή από το τηλεχειριστήριο. Φρέον δεν έχει χάσει σύμφωνα με την επίσκεψη του τεχνικού.

Επειδή λες ότι μένει άπραγο τότε ίσως είναι πρόβλημα επικοινωνίας πλακετών εσωτερική με εξωτερική 

Σε κάθε περίπτωση κλείσε μια το διακόπτη από το πίνακα που είναι το κλιματιστικό και ξαναδοκιμάσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, xristakos88 είπε

Δοκιμάστηκε και από εμένα και από τον τεχνικό στους 30 βαθμούς και στην σωστή επιλογή από το τηλεχειριστήριο. Φρέον δεν έχει χάσει σύμφωνα με την επίσκεψη του τεχνικού.

Δοκίμασε και αυτό που λέει και ο Δήμος από πάνω. Κλείσε την ασφάλεια που του δίνει ρεύμα για πάνω από 5 λεπτά. Επίσης για καλό και για κακό, βάλε καινούργιες μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια ερώτηση, σε εγκατάσταση νέου μηχανήματος, με σωληνώσεις 1/4 & 1/2, λόγω δυσκολίας σημείου εγκατάστασης, ο τεχνικός ανέφερε πως θα περαστούν οι σωληνώσεις μέχρι ένα σημείο, μετά θα κοπούν και θα κολληθούν με άλλο κομμάτι ίδια διατομής για να φτάσουν στο μηχάνημα που θα συνδεθεί με ρακόρ...

Γενικά αντενδείκνυται να κολληθούν οι σωλήνες σε κάποιο σημείο;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, iordanis78 είπε

Αφου λέει ότι στο κρυο λειτουργεί μια χαρά για να μην λειτουργεί στο ζεστό έχει πρόβλημα η τριοδη και δεν γυρνάει στο ζεστό

 

Το ....λειτουργεί.... με το ....λειτουργούσε το καλοκαίρι .....απέχουν παρασάγγας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/11/2022 στις 4:23 ΜΜ, liakjim είπε

Το ξέρω ότι σε ταλαιπωρω, αλλά μπορείς να βάλεις ένα screenshot από αυτά που έχεις επιλέξει στις ερωτήσεις; Πάλι βγαίνουν λίγο ψηλότερα από ότι θα περίμενε κανείς από αυτά που λες .

τα ξαναεβαλα αλλα νομιζω ειναι χειροτερο ?

 

Θερμικές Απώλειες 

19064.96Watt

16395.87KCal/h

501.71Watt/m2

431.47KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:22 ℃
Έτος Kατασκευής:1965
Εμβαδό Κατοικίας:38 m2
Ύψος Ορόφου:20 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωση
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:1
Παράθυρα:2
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

 

 

Θερμικές Απώλειες

 

6612.93Watt

5687.12KCal/h

348.05Watt/m2

299.32KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:22 ℃
Έτος Kατασκευής:1965
Εμβαδό Κατοικίας:19 m2
Ύψος Ορόφου:20 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωση
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:1
Παράθυρα:1
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

 

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nosstrom είπε

τα ξαναεβαλα αλλα νομιζω ειναι χειροτερο ?

 

Θερμικές Απώλειες

19064.96Watt

16395.87KCal/h

501.71Watt/m2

431.47KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:22 ℃
Έτος Kατασκευής:1965
Εμβαδό Κατοικίας:38 m2
Ύψος Ορόφου:20 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωση
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:1
Παράθυρα:2
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Έχεις λάθος το ύψος ορόφου ,άντε να είναι 3,4m

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...