Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αφύγρανση πόσο κατανάλωση έχουν τα κλιματιστικά σας;

Επειδή μέτρησα σήμερα τον αφυγραντήρα που έχω ρωτάω, για λίγο που έβαλα τις προάλλες το atxc25c ξεκίνησε κάπου στα 300-400watt νομίζω και μετά έπεσε στα 160-170watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, energy52 είπε

Παιδια χαλαρωστε..δεν εχουμε χειμωνα ακομη, τωρα ξεκινα σιγα σιγα..Δεν το βρισκω σωστο παντως να συγκρινουμε 9αρι με 18αρι που βρισκεται σε ανοιχτο χωρο..Πιστευω δηλαδη πως αν στη θεση του Daikin ηταν ενα Toshiba παρομοια εικονα με on/off θα ειχαμε

Αν ήταν ένα ακριβό daikin θα είχε την εικόνα του toshiba 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Όποιος ενδιαφέρετε για 9άρι ή 12άρι Haier Tide Green αυτό το κλιματιστικό είναι φασόν του με προσφορά Black Friday -100€ https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-silver-3000-12000-btuh-82367425

Μπορούμε να βρούμε κάπου το σωστό ενεργειακό ταμπελακι για το 9αρι γιατί αυτό που έχουν στο website τους είναι αλλα τ' άλλα της Παρασκευής το γάλα; 

Επεξ/σία από lexotamilf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lexotamilf είπε

Μπορούμε να βρούμε κάπου το σωστό ενεργειακό ταμπελακι για το 9αρι γιατί αυτό που έχουν στο website τους είναι αλλα τ' άλλα της Παρασκευής το γάλα; 

Τι λάθος έχει δηλαδή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τι λάθος έχει δηλαδή ?

Αν είναι αυτή η καταναλωσ6στη θέρμανση, μόνο για 9άρι δεν μου κάνει. Και δεν ταιριάζει και το μοντέλο. IMG_20221121_203537.jpg.7d650d1637017ea8134d56196593fd12.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, lexotamilf είπε

Αν είναι αυτή η καταναλωσ6στη θέρμανση, μόνο για 9άρι δεν μου κάνει. Και δεν ταιριάζει και το μοντέλο. IMG_20221121_203537.jpg.7d650d1637017ea8134d56196593fd12.jpg

Δε μπορεί να είναι 

δε κανεις ένα refresh στη σελίδα μήπως δειξε8 τα σωστά γιατί το ε’αξα κι εγω τώρα και βγάζει 5 κλιματιστικά με αυτή τη μάρκα και τα έχει σωστά τα ταμπελάκια , μήπως υπάρχει κάπου λάθος 

μην χρησιμοποιείς τα φίλτρα για τα btu μόνο για τη μάρκα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ανάμεσα στα παρακάτω κλιματιστικά με τις αντίστοιχες ετικέτες ενεργειακής απόδοσης ποιο θα διαλέγατε για μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας στη θέρμανση.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι από πρώτη μάτια βλέπουμε ότι το 2ο ενώ έχει Α+++, η κατανάλωση του έχει διπλάσιες kwh ανά έτος σε σχέση με το 1ο.  Ποιο είναι τελικά το κριτήριο επιλογής, η ένδειξη Α+++ (SCOP)  ή  οι kwh/έτος

Ευχαριστώ.

 

 

 

image.png.e84ac881f1e0991d579c527f42906c72.png2.png.0f4f254e78e43d1caf9724c4732dab9f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, costas_crete είπε

Καλησπέρα σας,

Ανάμεσα στα παρακάτω κλιματιστικά με τις αντίστοιχες ετικέτες ενεργειακής απόδοσης ποιο θα διαλέγατε για μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας στη θέρμανση.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι από πρώτη μάτια βλέπουμε ότι το 2ο ενώ έχει Α+++, η κατανάλωση του έχει διπλάσιες kwh ανά έτος σε σχέση με το 1ο.  Ποιο είναι τελικά το κριτήριο επιλογής, η ένδειξη Α+++ (SCOP)  ή  οι kwh/έτος

Ευχαριστώ.

 

 

 

image.png.e84ac881f1e0991d579c527f42906c72.png2.png.0f4f254e78e43d1caf9724c4732dab9f.png

Δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Προσωπικά πάντως, αν είχα χώρο με λίγες απώλειες σε πόλη με ήπιο κλίμα θα έπαιρνα το πρώτο, αν είχα χώρο με πολλές απώλειες όπου το κλιματιστικο θα δούλευε έντονα και σε πόλη με βαρύ χειμώνα θα έπαιρνα το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg?view=fromvariation

 

Καλησπέρα... Γιατί δεν υπάρχει η 7ετης εγγυηση από τα καταστήματα του Κωτσοβολου και έχει μόνο 2? 

Επεξ/σία από Dask92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι μάγκικο το προϊόν και δεν έχει ανάγκη από περισσότερη εγγύηση.

Πέρα από πλάκα έχει αναφερθεί εδώ από άλλους που έστειλαν μέιλ στον εισαγωγέα, στον κώτσο κλπ και βρήκαν ότι ισχύουν τα 7 χρόνια αλλά καλού κακού ζήτα κι εσύ να στο βεβαιώσουν γραπτώς.

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κανείς έξυπνη πρίζα BroadLink;


Την προσοχή μου τράβηξαν κάποιες φωτογραφίες από ξένο φόρουμ (όπου δεν είμαι εγγεγραμμένος αλλά απλώς διαβάζω) τις οποίες επισυνάπτω. Ο χρήστης λέει ότι χρησιμοποιεί ένα BroadLink SP3S για παρακολούθηση κατανάλωσης AC και η φωτογραφία είναι από την εφαρμογή BroadLink-Universal TV Remote.
Μου άρεσε που, απευθείας στην εφαρμογή, εμφανίζεται ένα γράφημα της συμπεριφοράς κατανάλωσης.
Έψαξα αμέσως το SP3S...φαίνεται ότι είναι παλιότερο μοντέλο. Τώρα βλέπω ότι το BroadLink SP4L-EU εμφανίζεται στην αναζήτησή μου. Κατά τύχη έχει κανείς αυτό το SP4L-EU, μπορεί να μου πει αν μπορεί να δει τέτοιο γράφημα με την ίδια εφαρμογή;

ΥΓ: τα διαγράμματα είναι από Midea Breezeless και, πολύ ενδιαφέρον, η πρώτη φωτογραφία είναι για 9k btu, Heat mode, 29.10, set 22, η δεύτερη φωτογραφία αντιπροσωπεύει τη συμπεριφορά κατανάλωσης (Heat mode) συσκευής 12k btu για μια ολόκληρη νύχτα, set 22, πριν από δύο ημέρες ( χωρίς τις εξωτερικές συνθήκες θερμοκρασίας)... τέλος πάντων, δεν μοιάζει καθόλου με εκείνη τη γνωστή συμπεριφορά των Midea που έχει συζητηθεί ...

breezeless 09.jpg

brezeeless.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, amotida είπε

δεν μοιάζει καθόλου με εκείνη τη γνωστή συμπεριφορά των Midea που έχει συζητηθεί ...

 

Και όμως, είναι τυπικά διαγράμματα midea.

ΥΓ Ενδιαφέρον εύρημα για το blitzwolf. Προσωπικά έχω δύο αλλά τα έχω φλασαρει με esphome οπότε δεν μπορώ να σου πω τι παίζει με το official app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και όμως, είναι τυπικά διαγράμματα midea.

Είχα προσπαθήσει να πω ότι δεν βλέπω τα συνηθισμένα on/off και υψηλά ελάχιστα watt

BlitzWolf = BroadLink ;

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, amotida είπε

Είχα προσπαθήσει να πω ότι δεν βλέπω τα συνηθισμένα on/off και υψηλά ελάχιστα watt

Τέτοια διαγράμματα έχω ανεβάσει από το δικό μου carrier.

Το θέμα στα midea είναι στα 18-24Κ BTUs, όχι τόσο στα μικρά ( που και εκεί είναι στην υψηλή περιοχή όταν πχ basic Daikin/Toshiba/Fujitsu παίζουν στα 120-140W). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα παραπάνω τα διαγράμματα από το atxc25c το kuro και το shorai...δεν θα χαρακτηρίσω την άποψη κανενός αλλά θα παραθέσω απλά την δική μου. Πιστεύω λοιπόν ότι όταν  επιλέγουμε ένα κλιματιστικό οι..."πολλοί", ως γνώμονα έχουμε ένα συνδυασμό καλής απόδοσης,  οικονομίας ρεύματος και λογικής τιμής κτίσης. Περαιτέρω ασχολούμαστε με την αξιοπιστία και την εγγύηση που επίσης για κάποιους αποτελούν παράγοντα επιλογής όπως άλλωστε και με τον παραγόμενο θόρυβο.  Οι διάφοροι πίνακες που κατά καιρούς ανεβαίνουν, σίγουρα βοηθούν όσους ασχολούνται να προτείνουν την ιδανική επιλογή για τον καθένα και να διακρίνουμε τις όποιες διαφορές. Πέραν όμως από την ανάγνωση οποιουδήποτε πίνακα, όταν ο κάτοχος δεν κρυώνει ή ζεσταίνεται με την χρήση του κλιματιστικού του και αυτό επιτυγχάνεται παράλληλα με χαμηλή κατανάλωση τότε γιατί να μην είναι ευχαριστημένος με την επιλογή του; Με άλλα λόγια γιατί να νοιάζομαι για τα διαγράμματα αν είμαι καλυμμένος από την απόδοση στον χώρο μου; Προφανώς και ένα urura ή ένα daisekai θα τα καταφέρει καλύτερα από ένα βασικό μοντέλο στο 20-30% της τιμής όμως το καλύτερο δεν ειναι το ιδανικότερο για όλους αφού η απόσβεση μπορεί να μην έρθει ποτέ! Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τα κορυφαία χαρακτηριστικά δεν αρκούν ως παράγοντες επιλογής αφού ο κάθε χώρος θέλει την μελέτη του για να βρεθεί η χρυσή τομή.

 

 

 

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...