Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Έχεις δίκιο συγνώμη αλλά δεν ξέρω τι να κάνω 

 

τους πήρα τους το είπα , μου λέει είναι πολύ γενικό αυτό κ ότι έχει να κάνει με τον θόρυβο κτλ 

Θόρυβος, μειωμένη απόδοση, φθορά συμπιεστή αυξημένη κατανάλωση άρνηση κάλυψης εγγύησης.

Να κάνεις γραπτή αναφορά με κοινοποίηση στο συνήγορο του καταναλωτή περί εξαπάτησης από το συνεργείο τοποθέτησης και να απαιτήσεις να έρθουν να σου βάλουν καινούργιο μηχάνημα από την αρχή όχι το ίδιο. Μόνο έτσι θα βάλουν μυαλό.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Έχεις δίκιο συγνώμη αλλά δεν ξέρω τι να κάνω 

 

τους πήρα τους το είπα , μου λέει είναι πολύ γενικό αυτό κ ότι έχει να κάνει με τον θόρυβο κτλ 

Στο χαρτί το έχω σπίτι το λέει ξεκάθαρα για δημιουργία κενού και 3 μέτρα.κακβς δεκτηκες να στο κάνουν.εγω θα τους έλεγα δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρίζουν πίσω 

κολλαει η σωλήνα να βάλει 1 μέτρο ακόμα η πρέπει από την αρχή ; 
δεν άνοιξε το κλιματιστικό ακόμα κ θα φέρει αντλία κενού 

7B4E1094-FB8A-451A-8849-B4C7D4BF3550.jpeg

Αυτή είναι η αντλία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θόρυβος, μειωμένη απόδοση, φθορά συμπιεστή αυξημένη κατανάλωση άρνηση κάλυψης εγγύησης.

Να κάνεις γραπτή αναφορά με κοινοποίηση στο συνήγορο του καταναλωτή περί εξαπάτησης από το συνεργείο τοποθέτησης και να απαιτήσεις να έρθουν να σου βάλουν καινούργιο μηχάνημα από την αρχή όχι το ίδιο. Μόνο έτσι θα βάλουν μυαλό.

Μου έκαναν το ίδιο σε δυο Daikin atx25c από Mediamarkt (ειχα ποστάρει το σκηνικό). Πήρα τηλέφωνο την Daikin, τους ανέφερα το σκηνικό με την εγκατάσταση και μου είπαν ότι τα μηχανήματα είναι εκτός εγγύησης. Για να μπουν εντός εγγύησης εγκατάσταση εκ νέου από άλλο συνεργείο με καινούργιο φρέον ζυγισμένο στα γραμμάρια που λέει ο κατασκευαστής. Αντάλλαξα μερικά γαλλικα με το Mediamarkt και το συνεργείο εγκατάστασης που τόλμησε να με πάρει για να έρθει να ξαναελέγξει (χαχαχαχα) την εγκατάσταση και πρόφανώς δεν ξαναπάτησε στο σπίτι. Ζήτησα γραπτώς από τη Daikin τα παραπάνω, τα προώθησα σε Mediamarkt (οπότε σφίξαν οι κ....) και ήρθε άλλο συνεργείο (τρία άτομα με τον ιδιοκτήτη μαζί, ποιος ξέρει τί ενημέρωση πήραν από media) που εγκατέστησε εκ νέου με νέο φρέον (και αντλία κενού αυτή τη φορά) και μετά έστειλε η Daikin για να ελέγξει και τα μηχανήματα είναι εντός πάλι στην εγγύηση. Αυτά τα ολίγα. Κυνήγα το!!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MontzOlee είπε

Μετά από γαλλικά σΤο κλιματιστικό θα μπει ένα μέτρο σωλήνα ακόμα κ αντλία κενού 

Με καινούργια σωλήνα από την αρχή..μην κάνουν κάνα αστείο κόλληση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Μετά από γαλλικά σΤο κλιματιστικό θα μπει ένα μέτρο σωλήνα ακόμα κ αντλία κενού 

Άνοιξαν τις βάνες του κλιματιστικού; Αν όχι οκ, φτάνει η αντλία. Αν ναι θέλει καινούργιο φρεον. Ποιο κλιματιστικό είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MontzOlee είπε

Όχι δεν άνοιξε τίποτα γιατί ήμουν στην τσίτα κ μέχρι να μου απαντήσετε δεν έκανα τίποτα 

Μοντέλο κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MontzOlee είπε

To Siesta 22.000btu είναι 

Οπωσδήποτε θέλεις 3 μέτρα σωληνώσεων και άνω δηλαδή τα 3 μέτρα είναι το ελάχιστο. Θα τους πεις να βάλουν καινούργιες σωλήνες από την αρχή. Γίνεται και με κόλληση αλλά υπό υπό την προϋπόθεση να ξέρει ο μάστορας και επίσης να γίνει σε περιβάλλον πλήρωσης με αδρανές αέριο για να μη σχηματιστούν οξείδια.  Ποιος το κάνει αυτό; Κανείς. Άρα νέα σωλήνωση. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Θέλω κλιματιστικό για μικρό υπνοδωμάτιο 10-11 m² με απώλειες 1700 w, το θέλω μόνο για θέρμανση, περιοχή Νέα Φιλαδέλφεια, ζητούμενη θερμοκρασία 19-20.

Θέλω το πιο οικονομικό στην κατανάλωση και ότι καλύτερο σε θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, komatoza είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Θέλω κλιματιστικό για μικρό υπνοδωμάτιο 10-11 m² με απώλειες 1700 w, το θέλω μόνο για θέρμανση, περιοχή Νέα Φιλαδέλφεια, ζητούμενη θερμοκρασία 19-20.

Θέλω το πιο οικονομικό στην κατανάλωση και ότι καλύτερο σε θόρυβο.

Μια καλή λύση είναι toshiba yukai/arata(το ίδιο αλλά το φέρνει κωτσοβολος αποκλειστικά)..μέχρι τι λεφτά??

28 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Όχι δεν άνοιξε τίποτα γιατί ήμουν στην τσίτα κ μέχρι να μου απαντήσετε δεν έκανα τίποτα 

ATXC60CV1B Daikin

Δεν άνοιξε γιατί ήταν ακόμα εκεί??η το είχε τελειώσει,είχε φύγει και επειδή άρχισες τηλέφωνα ξαναγύρισε??αν έχει ανοίξει θα πρέπει βγει το φρεον ζυγίσει και από αρχή ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν σου φαίνεται αθόρυβο το asyg071klca, ή εισαι ανεκτικός με τον θόρυβο ή είμαι ο batman

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.gif.c2f68c3102d069a10aad8f6dade9d4d2.gif

 

Μήπως παίζουν ρόλο και οι συνθήκες περιβάλλοντος και η τοποθέτηση, τι να σου πω.. Πάντως, μη το ματιάσω, η εξωτερική μονάδα, είναι σούπερ!

offtopic: Μήπως έχει δώσει κανένας με το κουπόνι του καταψύκτη, κάποιο μικρό ψυγείο με κατάψυξη ώστε να πάρει καταψύκτη? Ενώ θέλουμε να δώσουμε κοστοβόρα συσκευή, σε περιορίζει θεωρητικά (πρακτικά?) το να την δώσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...