Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Shyn είπε

Σε περιπτωση μονο ψυξης επιλεγουμε κατι διαφορετικο? Θα περασει αεραγωγος απο ενεργειακο τζακι στο δωματιο οποτε υπαρχει η πιθανοτητα να μην χρησιμοποιηθει ποτε για θερμανση.

Το legend πρέπει να είναι το ίδιο ή πολύ παρόμοιο φασόν με το easy pro. Αν ισχύει ( πιθανότατα ναι) και για 100% χρήση ψύξης, θα έβαζα το legend λόγω υπερτριπλασιας εγγύησης. 

5 λεπτά πριν, archimidis είπε

Πήρα τελικά το toshiba yukai

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

Πειτε μου 2-3 βασικά πράγματα που θα πρέπει να προσέξω στην τοποθέτηση. Ευχαριστώ 

Ρίξε μια ματιά στο sticky.

11 ώρες πριν, fonsde είπε

Καλησπέρα. Εχω ενα aquathermal aures kαι μου βγαζει error H4

το ειχα παρει απο leroy πριν 4 χρονια με 10 χρονια εγγυηση. 

 

Περνω τηλ leroy, μου δινουν τηλεφωνα αντιπροσωπειας και κανουν την παπια και μου λενε πως δεν ασχολουνται. 

Η leroy λεει ειναι εγγυηση αντιπροσωπειας και με εβαλε να κανω παραπονο 

Αν δεν βγει άκρη με την αντιπροσωπεία, μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσεις διαδικασία με καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σπουδαία νέα χωριανοί!

Τελικά ο διαολεμενος ήχος ήταν τελικά καποιος συντονισμός στην εσωτερική μονάδα.

Φαίνεται να είμαστε οκ για την ώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ερωτήσεις παρακαλώ.

1. Υπάρχει κάποια αναφορά για θόρυβο της φτερωτής σε Yokai? Ακούγετε ελάχιστα σαν τρακτέρ στην χαμηλή σκάλα και στην 3-4 πολύ περισσότερο σαν να συντονίζετε. Αυτό νομίζω δεν το έκανε αμέσως μετά την εγκατάσταση ή το παρατήρησα εγώ τώρα ένα μήνα μετά.

2. Έχει ασχοληθεί κανείς με φίλτρα? Αυτό στο σκρουτζ που είναι περίπου 60-70 πόντους επιφάνεια με άνθρακα και το κόβεις στο μέγεθος που θέλεις για τις θήκες της σήτας φίλτρου το έχει δοκιμάσει κάποιος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spyros.s είπε

Μία παρατήρηση εδώ αφού το πρόσεξα: το atxcb του φίλου μας με το atxcc που έχω εγώ έχουν διαφορετικά τηλεχειριστήρια! Στο παλαιότερο βλέπω ενδειξη quiet και led που δεν υπάρχουν στο νεώτερο! Η νέα πάντως σειρα d του 2023 έχει ίδιο με την c!   Για το χειριστήριο του perfera θα πω απλά ότι φαίνεται η διαφορά ποιότητας σε σχεση με το atxc ακόμα και από την φωτογραφία! Καλοδούλευτο να είναι!!!

Tα χειριστήρια της σειράς FTXC/ATXC 25/35b είναι πολύ καλά. Στιβαρά, με σωστές λειτουργίες και φωτιζόμενα. Σίγουρα του PERFERA έχει πιο ωραία αίσθηση και πολλές λειτουργίες(εξάλλου το μηχανημα έχει πολλά έξτρα) αλλα σε θέμα αντοχής, του χαμηλότερου μοντέλου δείχνει αρκετά πιο ανθεκτικό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2023 στις 3:10 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Αν υπάρχει φούρνος στο χώρο, εγώ θα ήμουν υπέρ του 12αριού, ειδικά αν μαγειρεύεις με τις ώρες και μεσημέρι..

Χωρίς να είναι καλή η άποψη, αλλά το 12άρι θα έχει λίγη παραπάνω "δύναμη" σε σχέση με το 9αρι, για όταν χρειάζεται..

Πιθανόν να έχει λίγα παραπάνω ελάχιστα watt..

Η επιλογή δική σου, θεωρητικά και το 9αρι θα σε καλύψει (φυσικά και τι μπορεί η τσέπη σου)

Καλημέρα,

μια που την Πέμπτη έλειγε το voucher και έπρεπε να βιαστώ πήρα το παρακάτω

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc35c-rxc35c.html

απεγκατάσταση και εγκατάσταση θα μου κάνουν οι ίδιοι με επιπλέον κόστος. μου είπαν ότι τα 5 χρόνια εγγύηση ισχύουν μόνο αν κάνουν εγκατάσταση οι ίδιοι. τουλάχιστον πιστεύω ότι η εγκατάσταση θα γίνει σωστά αν και θα έχω και εγώ το νου μου για τα σημεία προσοχής που έχω διαβάσει εδώ.

υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 123Loukas123 είπε

. μου είπαν ότι τα 5 χρόνια εγγύηση ισχύουν μόνο αν κάνουν εγκατάσταση οι ίδιοι.

Πήραν χαμπάρι οι blue dealer ότι η εταιρεία τους παρακάμπτει και πουλάει εγγυήσεις σε ότι κινείται και άρχισαν τα όργανα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CorumD είπε

Tα χειριστήρια της σειράς FTXC/ATXC 25/35b είναι πολύ καλά. Στιβαρά, με σωστές λειτουργίες και φωτιζόμενα. Σίγουρα του PERFERA έχει πιο ωραία αίσθηση και πολλές λειτουργίες(εξάλλου το μηχανημα έχει πολλά έξτρα) αλλα σε θέμα αντοχής, του χαμηλότερου μοντέλου δείχνει αρκετά πιο ανθεκτικό.

Δεν εχω παραπονο απο το χειριστηριο του 25c. Πράγματι φαινεται και είναι ανθεκτικό όμως η έλλειψη φωτισμού το βράδυ είναι φάουλ που δεν επρεπε να κοψουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επίδραση έχουν τα On-off στα κλιματιστικά;

Έχω την ευκαιρία να παρακολουθώ το Mitsubishi heavy 80 του @apostolisep3

Έχουμε δει ότι από τους 10-12C βαθμούς και άνω, αλλάζει mode και από εκεί που παίζει έως και περίπου 450W σταθερά, θα πάει σε υψηλότερα ελάχιστα watts .

Στο κάτωθι παράδειγμα, ο χώρος του άρχιζε να ισορροπεί με 800W . Όμως ανέβηκε η εξωτερική και το κλιματιστικό μπήκε σε προγραμματισμό υψηλότερων ελάχιστων watts.

Τι επίδραση έχει όμως σε κατανάλωση;  Το υπολόγισα στο grafana. Μεγάλη. Συγκεκριμένα 80% περισσότερη κατανάλωση.

Από 0.8Kwh

image.png.4ee1948848f696d25c889f67a09c2e4e.png

σε 1.45Kwh μιας και πλέον έχει μπει σε περιοχή με μικρότερο cop. Άουτς

image.png.947b77eba834c69bcb7b76f51386d14a.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθετήθηκε σήμερα tishiba yukai 18.000btu σε χώρο με απώλειες 4600.η τοποθέτηση πήγε αρκετά καλά από συνεργείο του πρακτικερ.μπηκε σωλήνα 3 μέτρα,κενό που όπως είπαν θα έκαναν αλλά τους εδειξα ότι ξέρω και εγώ και η αντλία μπήκε 22 λεπτά.βασεις μπήκαν αντικραδασμικες που είχα πάρει εγώ όπως και ουπα ενισχυμένα fischer από εμένα .

Με ζήτηση 23 και εξωτερική 14.8 ξεκίνησε στα 1800 watts όπου άρχισε να πέφτει..με ζήτηση 22 έπεσε στα 305 watts..πολύ αθόρυβο και στη σκάλα 2 ίσα που το ακούς ..όμοια και έξω η μονάδα 

Screenshot_2023-03-15-12-18-16-063_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-03-15-12-12-14-330_com.tuya.smartlife.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alex19871987 καλοδούλευτο!

Μπορείς να βάλεις και άλλες όψεις της εξωτερικής; Από το πλάι κυρίως και τη διαδρομή των σωλήνων. Και 1-2 της εσωτερικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

@alex19871987 καλοδούλευτο!

Μπορείς να βάλεις και άλλες όψεις της εξωτερικής; Από το πλάι κυρίως και τη διαδρομή των σωλήνων. Και 1-2 της εσωτερικής.

Είμαι εν αναμονή μέσα να μπει σε μπριζα δική του μονο του για αυτό αυτός ο χαμός όπως και βάψιμο εκεί που έφυγε το παλιό 

Screenshot_2023-03-15-12-30-16-839_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-03-15-12-29-17-396_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-03-15-12-29-14-114_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-03-15-12-28-08-398_com.miui.gallery.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 123Loukas123 είπε

Καλημέρα,

μια που την Πέμπτη έλειγε το voucher και έπρεπε να βιαστώ πήρα το παρακάτω

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc35c-rxc35c.html

απεγκατάσταση και εγκατάσταση θα μου κάνουν οι ίδιοι με επιπλέον κόστος. μου είπαν ότι τα 5 χρόνια εγγύηση ισχύουν μόνο αν κάνουν εγκατάσταση οι ίδιοι. τουλάχιστον πιστεύω ότι η εγκατάσταση θα γίνει σωστά αν και θα έχω και εγώ το νου μου για τα σημεία προσοχής που έχω διαβάσει εδώ.

υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

 

 

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Πήραν χαμπάρι οι blue dealer ότι η εταιρεία τους παρακάμπτει και πουλάει εγγυήσεις σε ότι κινείται και άρχισαν τα όργανα 

Ευτυχώς που το δικό μου το πήρα τον Δεκέμβριο από το συγκεκριμένο blue dealer και δεν μου είπε κάτι.

Έστειλα φωτογραφία την απόδειξη που μου έκοψε ο δικός μου εγκαταστάτης και με έβαλαν στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 123Loukas123 είπε

Καλημέρα,

μια που την Πέμπτη έλειγε το voucher και έπρεπε να βιαστώ πήρα το παρακάτω

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc35c-rxc35c.html

απεγκατάσταση και εγκατάσταση θα μου κάνουν οι ίδιοι με επιπλέον κόστος. μου είπαν ότι τα 5 χρόνια εγγύηση ισχύουν μόνο αν κάνουν εγκατάσταση οι ίδιοι. τουλάχιστον πιστεύω ότι η εγκατάσταση θα γίνει σωστά αν και θα έχω και εγώ το νου μου για τα σημεία προσοχής που έχω διαβάσει εδώ.

υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

 

να έχεις το νου σου με αυτούς...

μπορεί να έχουν αλλάξει σκεπτικό, δεν ξέρω,

είχα πάρει από αυτούς μια μονάδα καλοριφέρ, σε θέμα πώλησης και παράδοσης ήταν άψογοι, γρήγοροι σε δύο μέρες είχα από Θεσσαλονίκη τη μονάδα, αλλά δεν αναλάμβαναν τότε τοποθέτηση (πριν ένα χρόνο περίπου) έτσι μου έδωσαν 2 τηλέφωνα από υδραυλικούς που συνεργάζονταν, οι οποίοι ο ένας αδυνατούσε λόγω φόρτου εργασίας και ο άλλος μου ζητούσε σε χρήματα, την μάνα του τον πατέρα του και κανα δυο ακάλυπτες επιταγές που προφανώς θα είχε ... και όλα αυτά για σύνδεση σε υπάρχουσες γραμμές και μετακίνηση της μονάδας 2-3 μέτρα...

σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν ότι εμείς πουλάμε και δεν βάζουμε, έτσι έμεινα ένα περίπου μήνα χωρίς θέρμανση με θερμοκρασίες κοντά στο 0 (χιόνια πέρσι τον γενάρη-φλεβάρη) ψάχνοντας για υδραυλικό...τους είχα πει ότι καλό είναι εσείς να συνεργάζεστε και να έχετε μάστορες και όχι να ψάχνω εγώ ένα μήνα να βρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, IoannisSM είπε

Τι προτείνετε αντίστοιχο σε Toshiba edge 24αρι; Σε ίδια ή άλλη εταιρία. Κυρίως θέρμανση.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...