Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Πάντως αν δεν βιάζεσαι, λογικά το επόμενο χρονικό διάστημα θα ανοίξουν λογικά προσφορές από αλυσίδες με την εγκατάσταση στην τιμή. Φυσικά δεν μπορώ να ξέρω πότε, πόσο και αν .

Που το στηριζεις αυτο? Συνεβαινε καθε χρονο ως και το 2020, αρα θα γινει και φετος? Γιατι πρεπει να παρω κλιματιστικο και εγω αλλα μπορω να περιμενω ενα δυο μηνες αν ειναι να γλιτωσω κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, gasgounis είπε

Που το στηριζεις αυτο? Συνεβαινε καθε χρονο ως και το 2020, αρα θα γινει και φετος? Γιατι πρεπει να παρω κλιματιστικο και εγω αλλα μπορω να περιμενω ενα δυο μηνες αν ειναι να γλιτωσω κατι...

Από άλλες χρονιές όπου έχουμε δει ότι παίζουν προσφορές τέλη (ή και μέσα) Μαΐου, τέλη Αυγούστου και φυσικά BF. 

Και όπου λέω προσφορές πχ δώρο ο ΦΠΑ ή παζάρι και δωρεάν εγκατάσταση . 

Εννοείται ότι δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει φέτος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

κάνω έρευνα για αγορά κλιματιστικού, έχω δει τα παρακάτω μοντέλα της inventor https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/dark

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/comfort   (mitsubishi compressor) 

Κοίταξα πρώτα για Inventor λόγο των πολύ καλών σχολίων που διαβάζω σε reviews για την εξυπηρέτηση και την εγγύηση 10 ετών 

Καταρχάς δεν έχω καταλήξει ακόμη αν θα πάρω 18000btu ή 24000btu βάση του χώρου μου που είναι ενιαίος σαλονοκουζίνα 40τμ και δύο υπνλοδωμάτια σύνολο 75τμ. Παραθέτω παρακάτω στοιχεία απο την εφαρμογή. 

Το κλιματιστικό θα  μπεί στον ενιαίο. (δεν θέλω να βάλω έξτρα στα δωμάτια)

Βέβαια διαβάζοντας  προηγούμενες σελίδες στο φόρουμ είδα διάφορα για ελάχιστες καταναλώσεις όταν πιάσει θερμοκρασία, το εύρος λειτουργίας σε watt του inverter. πχ για το dark 24 :  

  • Κατανάλωση - Ψύξη2.160 (700-2.900) w

τα 700w ελάχιστη κατανάλωση όταν έχει πιάσει θερμοκρασία μου φαίνοντε πολλά, διάβασα τιμές της τάξεις των 100 - 200w για κάποια μοντέλα εδω μέσα.

Πως βλέπετε τα παραπάνω δύο inventor? 

Θα ήθελα να μου προτείνετε  τα 3 καλύτερα μοντέλα βάση της εμπειρίας σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

 

βαση του προγραμμάτος έχω τα παρακάτω δεδομένα:

Θερμικές Απώλειες

7199.12Watt

6191.24KCal/h

95.99Watt/m2

82.55KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Ρέθυμνο - Κλιματική ζώνη Α
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:21 ℃
Έτος Kατασκευής:2006
Εμβαδό Κατοικίας:75 m2
Ύψος Ορόφου:2.75 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων:Καμία Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με:Αέρα
Μόνωση Οροφής:Καλή μόνωση - 5εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:5
Παράθυρα:1
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, isnogood_bad είπε

Καλησπέρα σας,

κάνω έρευνα για αγορά κλιματιστικού, έχω δει τα παρακάτω μοντέλα της inventor https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/dark

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/comfort   (mitsubishi compressor) 

Κοίταξα πρώτα για Inventor λόγο των πολύ καλών σχολίων που διαβάζω σε reviews για την εξυπηρέτηση και την εγγύηση 10 ετών 

Καταρχάς δεν έχω καταλήξει ακόμη αν θα πάρω 18000btu ή 24000btu βάση του χώρου μου που είναι ενιαίος σαλονοκουζίνα 40τμ και δύο υπνλοδωμάτια σύνολο 75τμ. Παραθέτω παρακάτω στοιχεία απο την εφαρμογή. 

Το κλιματιστικό θα  μπεί στον ενιαίο. (δεν θέλω να βάλω έξτρα στα δωμάτια)

Βέβαια διαβάζοντας  προηγούμενες σελίδες στο φόρουμ είδα διάφορα για ελάχιστες καταναλώσεις όταν πιάσει θερμοκρασία, το εύρος λειτουργίας σε watt του inverter. πχ για το dark 24 :  

  • Κατανάλωση - Ψύξη2.160 (700-2.900) w

τα 700w ελάχιστη κατανάλωση όταν έχει πιάσει θερμοκρασία μου φαίνοντε πολλά, διάβασα τιμές της τάξεις των 100 - 200w για κάποια μοντέλα εδω μέσα.

Πως βλέπετε τα παραπάνω δύο inventor? 

Θα ήθελα να μου προτείνετε  τα 3 καλύτερα μοντέλα βάση της εμπειρίας σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

 

βαση του προγραμμάτος έχω τα παρακάτω δεδομένα:

Θερμικές Απώλειες

7199.12Watt

6191.24KCal/h

95.99Watt/m2

82.55KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Ρέθυμνο - Κλιματική ζώνη Α
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:21 ℃
Έτος Kατασκευής:2006
Εμβαδό Κατοικίας:75 m2
Ύψος Ορόφου:2.75 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων:Καμία Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με:Αέρα
Μόνωση Οροφής:Καλή μόνωση - 5εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:5
Παράθυρα:1
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Τι άλλο ψάχνεις από ένα κλιματιστικό; Χρήση; Αν μπορείς απάντησε όλες τις ερωτήσεις του ερωτηματολογίου.

Επίσης τα υπνοδωμάτια θα θέλουν ξεχωριστά μηχανήματα οπότε τα τετραγωνικά στην εφαρμογή θα πάνε ανάλογα και επίσης θα πρέπει να τα τρέξεις 3 φορές. Ίσως να θέλεις 18 + 2Χ9

Θα βοηθούσε και μια κάτοψη του σπιτιού.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα μπορούσα να έχω προτάσεις με βάση τα παρακάτω;

  1. Ποσό που διαθέτουμε : έως 650 ΕΥΡ
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση ενος General electric δεν είμαι σίγουρος πόσα BTU 9000-12000, μάλλον οριακό
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιάφορο το από που αλλά με ατοκες δόσεις προτιμητέο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη/10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Περιστέρι, 0 το χειμώνα 45 το καλοκαίρι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi, ιονιστής, απαραίτητα, μεγάλη εγγυηση προτιμητέο, αθόρυβο επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): έντονη ηλιοφάνεια, καλή μόνωση και κουφώματα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

3636.88
Watt
3127.72
KCal/h
103.91
Watt/m2
89.36
KCal/h/m2

για 24 βαθμούς

Ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα στην μεγάλη αυτή παρέα που απο όσο άντεξα να διαβάσω έχει φτάσει το "θέμα" αλλου και κερδίζεις αρκετές γνώσεις ψάχνοντας.Στον προβληματισμό μου τώρα:

Θελω να αγοράσω ενα aircodition για το σπίτι μου στην Θεσσαλονίκη που είναι ρετιρέ (με πλάκα απο πάνω) και πολλές φορές καίει ο τόπος μέσα και δεν αντέχεται.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :εως 1500
  2. Νέα αγορά δυστηχώς δεν είχε τιποτα πρίν
  3. Επιθυμητό κατάστημα:Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού:κυρίως μόνο ψύξη απλα θα με ενδιέφερε να μπορεί οριακά να καλύψει σε περίπτωση προβλήματος φυσικού αερίου κλπ. 
  5. Συχνότητα χρήσης:Αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 42τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα αλλά θα με ενδιέφερε λόγω διαρύθμισης "Τ"  οριακά να μπορει να επηρεάσει έστω λίγο κάποιο δωμάτιο στην άκρη του "Τ" 
  7. Τοποθεσία:Θεσσαλονίκη με 42C το καλοκαίρι και -10C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features :wifi , ιονιστής(αν κανει δουλεία λόγω βρέφους ναι),  μεγάλη εγγύηση (νορμαλ οχι 2 έτη), αθόρυβο (και εδω νορμαλ λόγω οτι δεν ειναι κρεβατοκάμαρα)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων: ενεργειακά κουφώματα καινούρια με διπλα τζάμια, Νότιος προσανατολισμός,έντονη ηλιοφάνεια όλη την ημέρα και ειδικά το καλοκαίρι λόγω οτι είναι ρετιρέ βράζει το ταβάνι.
  10. ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ:μην γνωρίζοντας την μόνωση σε κτίριο-οροφή-δάπεδο,έβαλα πλημμελης μόνωση τοιχοποιια θεωρόντας οτι έτσι χτίζεται,πλημελης μονωση δαπέδου και καμία μόνωση οροφής-ταράτσα με μόνωση μόνο για βροχόπτωση. τα αποτελέσματα ήταν:
  11. 9344.62
    Watt
    8036.37
    KCal/h
    222.49
    Watt/m2
    191.34
  12. ενω με πλημμελής σε όλα :
  13. 5660.02
  14. Watt
    4867.61
    KCal/h
    134.76
    Watt/m2
    115.90
  15. Οποια βοήθεια απαραίτητη λογω οτι πελάγωσα με μάρκες ποιότητα και πώς αποδίδει-κατανάλωση σε δύσκολες συνθήκες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JetBlack είπε

Καλησπέρα, θα μπορούσα να έχω προτάσεις με βάση τα παρακάτω;

  1. Ποσό που διαθέτουμε : έως 650 ΕΥΡ
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση ενος General electric δεν είμαι σίγουρος πόσα BTU 9000-12000, μάλλον οριακό
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιάφορο το από που αλλά με ατοκες δόσεις προτιμητέο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη/10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Περιστέρι, 0 το χειμώνα 45 το καλοκαίρι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi, ιονιστής, απαραίτητα, μεγάλη εγγυηση προτιμητέο, αθόρυβο επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): έντονη ηλιοφάνεια, καλή μόνωση και κουφώματα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

3636.88
Watt
3127.72
KCal/h
103.91
Watt/m2
89.36
KCal/h/m2

για 24 βαθμούς

Ευχαριστώ πολύ !

Μήπως θα μπορούσες να βγάλεις φωτογραφία από το ταμπελάκι του παλιού; Αμφιταλαντεύομαι αν θα πρέπει να προτείνουμε 12άρι ή 18άρι.

πχ 12άρι -> https://www.skroutz.gr/s/23188494/Inventor-Dark-DRVI32-12WF-DRVO32-12.html

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213811-inventor-drvi32-12wf-dark

18άρι -> https://www.bestprice.gr/item/2156612560/tcl-ocarina-18chsdtpg11i.html

https://www.skroutz.gr/s/23190454/TCL-Era-Plus-18CHSA-YA21-White.html

Εννοείται ότι καλύπτει το 12άρι, είναι σαφώς πιο αποδοτικό.

1 ώρα πριν, nitο είπε

Καλησπέρα και απο μένα στην μεγάλη αυτή παρέα που απο όσο άντεξα να διαβάσω έχει φτάσει το "θέμα" αλλου και κερδίζεις αρκετές γνώσεις ψάχνοντας.Στον προβληματισμό μου τώρα:

Θελω να αγοράσω ενα aircodition για το σπίτι μου στην Θεσσαλονίκη που είναι ρετιρέ (με πλάκα απο πάνω) και πολλές φορές καίει ο τόπος μέσα και δεν αντέχεται.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :εως 1500
  2. Νέα αγορά δυστηχώς δεν είχε τιποτα πρίν
  3. Επιθυμητό κατάστημα:Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού:κυρίως μόνο ψύξη απλα θα με ενδιέφερε να μπορεί οριακά να καλύψει σε περίπτωση προβλήματος φυσικού αερίου κλπ. 
  5. Συχνότητα χρήσης:Αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 42τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα αλλά θα με ενδιέφερε λόγω διαρύθμισης "Τ"  οριακά να μπορει να επηρεάσει έστω λίγο κάποιο δωμάτιο στην άκρη του "Τ" 
  7. Τοποθεσία:Θεσσαλονίκη με 42C το καλοκαίρι και -10C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features :wifi , ιονιστής(αν κανει δουλεία λόγω βρέφους ναι),  μεγάλη εγγύηση (νορμαλ οχι 2 έτη), αθόρυβο (και εδω νορμαλ λόγω οτι δεν ειναι κρεβατοκάμαρα)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων: ενεργειακά κουφώματα καινούρια με διπλα τζάμια, Νότιος προσανατολισμός,έντονη ηλιοφάνεια όλη την ημέρα και ειδικά το καλοκαίρι λόγω οτι είναι ρετιρέ βράζει το ταβάνι.
  10. ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ:μην γνωρίζοντας την μόνωση σε κτίριο-οροφή-δάπεδο,έβαλα πλημμελης μόνωση τοιχοποιια θεωρόντας οτι έτσι χτίζεται,πλημελης μονωση δαπέδου και καμία μόνωση οροφής-ταράτσα με μόνωση μόνο για βροχόπτωση. τα αποτελέσματα ήταν:
  11. 9344.62
    Watt
    8036.37
    KCal/h
    222.49
    Watt/m2
    191.34
  12. ενω με πλημμελής σε όλα :
  13. 5660.02
  14. Watt
    4867.61
    KCal/h
    134.76
    Watt/m2
    115.90
  15. Οποια βοήθεια απαραίτητη λογω οτι πελάγωσα με μάρκες ποιότητα και πώς αποδίδει-κατανάλωση σε δύσκολες συνθήκες

 

Άραγε να καλύπτει 22άρι; https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E.html

Δεν είμαι σίγουρος.

Οπότε https://www.skroutz.gr/s/23188582/Inventor-Dark-DRVI32-24WF-DRVO32-24.html

και https://www.skroutz.gr/s/18727449/Toshiba-Shorai-Premium-24J2AVRG-E-B24J2KVRG.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως θα μπορούσες να βγάλεις φωτογραφία από το ταμπελάκι του παλιού; Αμφιταλαντεύομαι αν θα πρέπει να προτείνουμε 12άρι ή 18άρι.

πχ 12άρι -> https://www.skroutz.gr/s/23188494/Inventor-Dark-DRVI32-12WF-DRVO32-12.html

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213811-inventor-drvi32-12wf-dark

18άρι -> https://www.bestprice.gr/item/2156612560/tcl-ocarina-18chsdtpg11i.html

https://www.skroutz.gr/s/23190454/TCL-Era-Plus-18CHSA-YA21-White.html

Εννοείται ότι καλύπτει το 12άρι, είναι σαφώς πιο αποδοτικό.

 

Άραγε να καλύπτει 22άρι; https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E.html

Δεν είμαι σίγουρος.

Οπότε https://www.skroutz.gr/s/23188582/Inventor-Dark-DRVI32-24WF-DRVO32-24.html

και https://www.skroutz.gr/s/18727449/Toshiba-Shorai-Premium-24J2AVRG-E-B24J2KVRG.html

 

Σε ευχαριστώ ειλικρινάγια την άμμεση απάντηση!Φοβάμαι το 22άρι λόγω ταράτσας και οι διαφορές είναι μικρές πιστεύω.

Να φανταστώ το dark το πρότεινες με κυριότερα κριτήρια την εγγύηση,την απόδοση λόγω υψηλού seer και τον συμπιεστή Mitsubishi και εξωτ μονάδα haier?

Θα μπορούσε να αποδώσει το ίδιο καλά σε υψηλές θερμοκρασίες πχ με ενα πιο επώνυμο fujitsu,toshiba

Και τέλος τα πιο ακριβά μοντέλα πχ ASYG24KMTA η το tosjiba edge απευθυνονται σε αυτούς που θα χρησιμοποιούν περισσότερο και θερμανση οπότε αξίζει να αναιβουν οικονομικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nitο είπε

Να φανταστώ το dark το πρότεινες με κυριότερα κριτήρια την εγγύηση,την απόδοση λόγω υψηλού seer και τον συμπιεστή Mitsubishi και εξωτ μονάδα haier?

Ακριβώς!

7 λεπτά πριν, nitο είπε

Και τέλος τα πιο ακριβά μοντέλα πχ ASYG24KMTA η το tosjiba edge απευθυνονται σε αυτούς που θα χρησιμοποιούν περισσότερο και θερμανση οπότε αξίζει να αναιβουν οικονομικά;

Το edge δεν είναι τόσο καλό σε ψύξη σε σχέση με το shorai premium (και για αυτό σου έβαλα το 2ο).

Το kmta δεν στο έβαλα λόγω χαμηλής σχετικά εγγύησης και υψηλού κόστους αν και πρέπει να είναι και γ*μώ τα εργαλεία (έχω το Asyg24klca).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το edge δεν είναι τόσο καλό σε ψύξη σε σχέση με το shorai premium (και για αυτό σου έβαλα το 2ο).

Μια χαρά θα είναι το Edge για το χώρο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Μια χαρά θα είναι το Edge για το χώρο του.

Δεν αντιλέγω, αλλά από αυτά που έχουμε δει θα προτιμούσα το premium με θα χαμηλότερα ελάχιστα watts. Εννοείται με την απαραίτητη διαφορά τιμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι άλλο ψάχνεις από ένα κλιματιστικό; Χρήση; Αν μπορείς απάντησε όλες τις ερωτήσεις του ερωτηματολογίου.

Επίσης τα υπνοδωμάτια θα θέλουν ξεχωριστά μηχανήματα οπότε τα τετραγωνικά στην εφαρμογή θα πάνε ανάλογα και επίσης θα πρέπει να τα τρέξεις 3 φορές. Ίσως να θέλεις 18 + 2Χ9

Θα βοηθούσε και μια κάτοψη του σπιτιού.

Βασικά ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το inventor dark 18.000 μέχρι που μπήκα εδώ και άρχισα να ψάχνομαι περισότερο. Με προβληματήζουν τα ελάχιστα watt κατανάλωσης. 

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1200e
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ΡΕΘΥΜΝΟ 40 ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 5 ΧΕΙΜΩΝΑ
  8.  Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:  WIFI, ΜΕΓΑΛΗ ΕΓΓΥΗΣΗ
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):  σχετικά καλή μόνωση, μονωμένη ταράτσα, διπλά τζάμια 2 πλευρές εκτεθειμένες βορά και νότο.   
  10.  Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

 

 

 

7199.12Watt

6191.24KCal/h

95.99Watt/m2

82.55KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Ακριβώς!

Το edge δεν είναι τόσο καλό σε ψύξη σε σχέση με το shorai premium (και για αυτό σου έβαλα το 2ο).

Το kmta δεν στο έβαλα λόγω χαμηλής σχετικά εγγύησης και υψηλού κόστους αν και πρέπει να είναι και γ*μώ τα εργαλεία (έχω το Asyg24klca).

Tο θεμα είναι διαβάζοντας τοσα πράγματα εδω μέσα,αξίζει για την χρήση μου(κυρίως ψύξη)

1)να δαπανήσω αυτα τα χρήματα για κάτι που πολλοί το κατατασουν σε κατηγορία κινεζοφασόν η να δώσω λίγα παραπάνω για κάτι πιο επώνυμο πχ toshiba-fujitsu θα δω διαφορά σε κάτι ;

2)να φοβηθώ οτι δεν εχει eurovent η να αφεθώ στην ποιότητα συμπιεστή Mitsubishi και στην εξωτ. haier?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nito32003 είπε

Tο θεμα είναι διαβάζοντας τοσα πράγματα εδω μέσα,αξίζει για την χρήση μου(κυρίως ψύξη)

1)να δαπανήσω αυτα τα χρήματα για κάτι που πολλοί το κατατασουν σε κατηγορία κινεζοφασόν η να δώσω λίγα παραπάνω για κάτι πιο επώνυμο πχ toshiba-fujitsu θα δω διαφορά σε κάτι ;

2)να φοβηθώ οτι δεν εχει eurovent η να αφεθώ στην ποιότητα συμπιεστή Mitsubishi και στην εξωτ. haier?

 

Λάθος quote;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λάθος quote;

ναι συγνωμη πανω στο " Το edge δεν είναι τόσο καλό σε ψύξη σε σχέση με το shorai premium (και για αυτό σου έβαλα το 2ο).

Το kmta δεν στο έβαλα λόγω χαμηλής σχετικά εγγύησης και υψηλού κόστους αν και πρέπει να είναι και γ*μώ τα εργαλεία (έχω το Asyg24klca)" ηθελα να το απαντησω σαν εξτρα αμφιβολια-φοβο που εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...