Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την προσφορά του 20% που παίζει αυτές τις μέρες, με δωρεάν εγκατάσταση και δωροεπιταγή ανακύκλωσης υπάρχει κάποιο που να αξίζει σε 12000btu για Υ/Δ και χρηση κρυο/ζεστη, 70/30; Χωρίς την προσφορά ήμουν μεταξύ TCL Miracle II και Haier Tundra Green

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Βασικα αναμεσα στο σαλονι και το ενα υπνοδωματιο υπαρχει και εκει μια τεραστια συρόμενη πόρτα αλλα ειναι παντα κλειστή και ειναι και επιπλα πισω απο την πόρτα. Αν δεν ειχαμε τα έπιπλα και την ανοίγαμε μαλλον θα χε νόημα να έμπαινε ένα 18αρι. Αλλά θελουν πέταμα τα έπιπλα που δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ.

Επίσης απο ότι διαβασα λέγατε πως όταν το ανοίγεις το κλιματιστικό στην αρχη καίει τα περισσότερα. Οπότε το 18αρι θα καίει πολύ παραπάνω απο το 12αρι. Και αν δεν το ανοιγουμε και πολλές ώρες μάλλον δεν θα μας συμφέρει ετσι δεν ειναι; Αν ειναι έτσι παω στο 12αρι, δεν θελουμε να το καιμε και με τις ώρες σίγουρα ειδικα στο σαλόνι που δεν πολυκαθόμαστε.

τωρα για 9αρι λεω να μην το ρισκάρω οπως είπες και εσυ, θα ξαναρωτήσω τον μηχανικο μου να δω τι θα πει!

Αν ξερει και αυτος γιατι στην αρχη ειχε πει να βαζαμε τρία 9αρια ! Μετα του φανηκε καλή ιδεα για το σαλόνι και το 12αρι και το 18αρι, ή μονο ενα 18αρι! Αλλα πχ καντο τώρα εικόνα να εχουμε ενα μονο 18αρι στο σαλονι και να το αναβουμε να ναι φουρνος πχ το χειμώνα για να ζεσταθουμε εμεις στα δωμάτια και να χανεται η ζέστη άδικα. Μου φαινεται χαζο.

Η θεωρία λέει χώρος και κλιματιστικό. Δεν ξέρω τον χώρο σας αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα χρειαστείτε παραπάνω από ένα μηχάνημα αντί για ένα μεγάλο κεντρικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CptBill είπε

αρχικη βλαβη 16 Μαρτιου

Ενημερωση στις 2 Απριλιου απο τη λεοματ 15 μερες για  ανταλλακτικο.

Βαδιζουμε ολοταχος για το 2ο μηνα χωρις το daikin επειδη η αντιπροσωπεια ειναι αχρηστη.

Ποτε ξανα daikin για επαρχιακη πολη.

10 μήνες ανταλλαγή mail και στοιχείων διαγραμμάτων και άλλα ,4 επισκέψεις από συνεργείο για καταγραφή παρακολούθηση τοποθέτηση καταγραφικου από την επίσημη αντιπροσωπεία για να γίνει αντικατάσταση πλακέτας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η θεωρία λέει χώρος και κλιματιστικό. Δεν ξέρω τον χώρο σας αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα χρειαστείτε παραπάνω από ένα μηχάνημα αντί για ένα μεγάλο κεντρικά.

σε ευχαριστω! το 12αρι θα ναι στα σιγουρα ενταξει απο οτι κατάλαβα για 23 τμ ......ενταξει επειδη οπως ειπα υπαρχει και ενα τοιχος ενδιάμεσα καλύτερα το 12αρι απο το 9αρι πιστευω και εγω

και αν ειναι θα βαλουμε και ενα 9αρι στο ενα υπνοδωματιο

σε ευχαριστω και παλι για την βοηθεια !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

10 μήνες ανταλλαγή mail και στοιχείων διαγραμμάτων και άλλα ,4 επισκέψεις από συνεργείο για καταγραφή παρακολούθηση τοποθέτηση καταγραφικου από την επίσημη αντιπροσωπεία για να γίνει αντικατάσταση πλακέτας 

Σου κάηκε και σένα το Daikin; Κοίτα να δεις πράγματα...

🥱

Και έμεινες τόσο καιρό χωρίς κλιματιστικό; Και τον χειμώνα πως τον έβγαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σου κάηκε και σένα το Daikin; Κοίτα να δεις πράγματα...

🥱

Και έμεινες τόσο καιρό χωρίς κλιματιστικό; Και τον χειμώνα πως τον έβγαλες;

κάηκε η γούνα του απο την ΔΕΗ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σου κάηκε και σένα το Daikin;

Είναι τόσο σαβούρα τελικα που καίγονται ? Σε μένα  μόνο ρεύμα έκαιγε τζάμπα 

14 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

κάηκε η γούνα του απο την ΔΕΗ :P

Ευτυχώς έχω αλλάξει πάροχο και μου ήρθε φθηνότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παλιότερα στο φροντιστήριο μου ανοιγαν κλιματιστικό και με έπιανε βράχνιασμα στη φωνη και έβηχα για να φύγει και ενας καθηγητής πέταγε συνεχώς υπονοούμενα για τσιγάρα, ή με ρώταγε στην ταξη σου καπνίζουν λεω οχι κανενας δεν καπνιζει και ελεγε ειρωνικά αυτο εγω δεν το πιστευω με τίποτα. ΧΡΟΝΙΑ μετά μιας και παντα ήμουν τερμα αθωα κατάλαβα πως αυτος ο τρελος υπονοούσε ότι κάπνιζα!

Εγώ εχω άσθμα και δεν αντεχω καν την μυρωδια του τσιγάρου εν τω μεταξύ. Και σε καποια αλλη φαση δεν θυμαμαι που με ενα αλλο κλιματιστικό έπαθα το ίδιο ακριβώς και εκει συνειδητοποίησα πως έφταιγε το κλιματιστικο.

Δεν εχω μείνει σε σπιτι με κλιματιστικο ομως για να ξερω, και σε μια φιλη μου που εμενα δεν ειχε κλιματιστικα. Αλλα δεν θυμαμαι να το εχω ξαναπαθει σε χώρους αναμονής, νοσοκομεια, τράπεζες.

Τι εφταιγε άραγε; Τωρα ανησυχώ μην χρεώθουν οι γονεις μου για να βαλω το 9αρι στο δωματιο μου και με πειράζει και δεν το ανοίγω και τους χρεώσω άδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Παιδιά λέτε τώρα που αποφάσισα πως θα βαλω ενα 9αρι και ενα 12αρι να βαλω το black inventor ή το king ;

Αν μπορείς να καλύψεις το κόστος, το King είναι ανώτερο μηχάνημα σε όλα. Ειδικά σε θέρμανση είναι σούπερ δυνατό.

Υπόψη ότι σε παρόμοιο κόστος υπάρχει και το Daikin Perfera FTXM25N και το αντίστοιχο 35N τα οποία έχουμε δει εδώ στο φόρουμ ότι συμπεριφέρονται υποδειγματικά με πραγματικά ελάχιστες καταναλώσεις (χωρίς να έχουμε σαφές feedback για το king , μπορεί να είναι εξίσου καλά).

Το inventor φυσικά πλεονεκτεί σε εγγύηση .

Το daikin δίνει option για επέκταση εγγύησης που προσφέρει η daikin εφόσον αγοραστούν μέσω blue dealer (που συνιστάται).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν μπορείς να καλύψεις το κόστος, το King είναι ανώτερο μηχάνημα σε όλα. Ειδικά σε θέρμανση είναι σούπερ δυνατό.

Υπόψη ότι σε παρόμοιο κόστος υπάρχει και το Daikin Perfera FTXM25N και το αντίστοιχο 35N τα οποία έχουμε δει εδώ στο φόρουμ ότι συμπεριφέρονται υποδειγματικά με πραγματικά ελάχιστες καταναλώσεις (χωρίς να έχουμε σαφές feedback για το king , μπορεί να είναι εξίσου καλά).

Το inventor φυσικά πλεονεκτεί σε εγγύηση .

Το daikin δίνει option για επέκταση εγγύησης που προσφέρει η daikin εφόσον αγοραστούν μέσω blue dealer (που συνιστάται).

εχω προσφορα και για το comfort επισης, για αυτο τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, artist1 είπε

εχω προσφορα και για το comfort επισης, για αυτο τι λες;

Φασόν haier και αυτό όπως και το dark. Παρόμοια μηχανήματα σε απόδοση με διαφορές σε χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φασόν haier και αυτό όπως και το dark. Παρόμοια μηχανήματα σε απόδοση με διαφορές σε χαρακτηριστικά.

μηπως εχεις και καμια ιδεα γιατι αυτο το κλιματιστικο στο φροντιστήριο μου με πειραζε τόσο που νομιζαν πως ειμαι καμια που το ενα τσιγαρο αναβει το αλλο σβηνει;

παιζει απλα να μην το χαν καθαρισει ποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Επίσης παλιότερα στο φροντιστήριο μου ανοιγαν κλιματιστικό και με έπιανε βράχνιασμα στη φωνη και έβηχα για να φύγει και ενας καθηγητής πέταγε συνεχώς υπονοούμενα για τσιγάρα, ή με ρώταγε στην ταξη σου καπνίζουν λεω οχι κανενας δεν καπνιζει και ελεγε ειρωνικά αυτο εγω δεν το πιστευω με τίποτα. ΧΡΟΝΙΑ μετά μιας και παντα ήμουν τερμα αθωα κατάλαβα πως αυτος ο τρελος υπονοούσε ότι κάπνιζα!

Εγώ εχω άσθμα και δεν αντεχω καν την μυρωδια του τσιγάρου εν τω μεταξύ. Και σε καποια αλλη φαση δεν θυμαμαι που με ενα αλλο κλιματιστικό έπαθα το ίδιο ακριβώς και εκει συνειδητοποίησα πως έφταιγε το κλιματιστικο.

Δεν εχω μείνει σε σπιτι με κλιματιστικο ομως για να ξερω, και σε μια φιλη μου που εμενα δεν ειχε κλιματιστικα. Αλλα δεν θυμαμαι να το εχω ξαναπαθει σε χώρους αναμονής, νοσοκομεια, τράπεζες.

Τι εφταιγε άραγε; Τωρα ανησυχώ μην χρεώθουν οι γονεις μου για να βαλω το 9αρι στο δωματιο μου και με πειράζει και δεν το ανοίγω και τους χρεώσω άδικα.

Θα πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου, στην ψύξη ή στην θέρμανση σε ενοχλούσε; Μαζί με το κλιματιστικό να βάλεις και θερμόμετρο/υγρόμετρο στον χώρο που θα κλιματίζεται ώστε να δεις πότε έχεις το πρόβλημα και μετά υπάρχουν λύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, artist1 είπε

μηπως εχεις και καμια ιδεα γιατι αυτο το κλιματιστικο στο φροντιστήριο μου με πειραζε τόσο που νομιζαν πως ειμαι καμια που το ενα τσιγαρο αναβει το αλλο σβηνει;

παιζει απλα να μην το χαν καθαρισει ποτε;

Δεν ξέρω. Μπορεί να 'ηθελε καθάρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...