Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Σωστος εισαι ! :)

Αυτο που θελω να πω ειναι πως σχεδον ΠΑΝΤΑ το μηχανημα εμενα παιζει στα minimum 10%. Και καταληγω να προσπαθω με πατεντες να το κραταω εκει ωστε να μη σβησει και με πνιξει με την υγρασια & την μυρωδια .

Πχ συνηθως βαζω μια κουρτινα μπροστα στις περσιδες ωστε να κοβει τον αερα που διωχνει . Εχω δοκιμασει και με αφυγραντηρα που προσφερει θερμοτητα μεσα στο χωρο, αλλα η συνολικη καταναλωση ανεβαινει αρκετα.

Έτσι ακριβώς είναι, εάν δουλεύει συνέχεια το κλίματιστικο και έχει να καλύψει μόνο τις πράγματικες απώλειες για να διατηρήσει την θερμοκρασία, οι απαιτήσεις είναι πολύ ταπεινές..  Το παρατηρω και σε μένα.. :)

 

23 λεπτά πριν, danaos7 είπε

ρε μαγκα εισαι πρωτος  ...ευχαριστω . 100 ευρω παραπανω απο το g.e αλλα με επισημο eurovent ΄-)

Εάν δεν σε πειράζει η ελάχιστη 700watt σε 35C εξ. και το ίδιο στην αντίστοιχη θερμοκρασία στην θέρμανση τότε παρτο το θηριο :) απλά έχει υπόψιν και ότι ααααν δουλεύει συνέχεια το κλίματιστικο και καλύπτει μόνο τις απώλειες για διατήρηση .. πιθανόν να έχεις οn/off υπό συνθήκες

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έτσι ακριβώς είναι, εάν δουλεύει συνέχεια το κλίματιστικο και έχει να καλύψει μόνο τις πράγματικες απώλειες για να διατηρήσει την θερμοκρασία, οι απαιτήσεις είναι πολύ ταπεινές..  Το παρατηρω και σε μένα.. :)

Ναι αλλα αλλο Shorai αλλο Edge...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι να σου πω. Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου. Δεν το έχει κανείς μάλλον με μετρητή να ξέρουμε πόσο ρίχνει. Και ο @steliosdj μας έδειξε ότι δεν είναι ασφαλές να κάνουμε τη διαίρεση cop/input. Να φανταστείς το edge το δίνει 155W το 22άρι και στην πράξη....

360watt ελάχιστη κατανάλωση cooling 35C/27C

260watt Ελαχιστη κατανάλωση heating έχει αν δεν βλέπω λάθος το edge 22

700watt θα έχει λογικά..στους 35C και το ίδιο αντίστοιχα στην θερμανση..Όσο είναι η minimum κατανάλωση που δίνει σε αυτές τις θερμοκρασίες η εταιρεία.

Να μου πεις και η Toyo 18 856ZR 3820btu ελάχιστη απόδοση θέρμανση δίνει..Και είχε περίπου 850-900w ελάχιστη..(αν και δεν έγραφε πουθενά την ελάχιστη κατανάλωση)

23 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ναι αλλα αλλο Shorai αλλο Edge...

Cooling/Heating Ελαχ.καταναλωση

 

230w 160w Shorai 18

350w 250w  18 Edge minimum..  

Έχουν μια διαφορά ναι.. 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλεύω να στήσω το sonoff pow χωρίς flasharisma σε home assistant για να πάρω μέτρηση με grafana...

Oyf.. Το νιώθω είμαι κοντά... Είμαι στο στάδιο να τραβάει data το grafana από to influxdb...

Για το ge prime to 24ari έχω στατιστικα απο to sonoff. Ενδιαφέρεται κανείς; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Παλεύω να στήσω το sonoff pow χωρίς flasharisma σε home assistant για να πάρω μέτρηση με grafana...

Oyf.. Το νιώθω είμαι κοντά... Είμαι στο στάδιο να τραβάει data το grafana από to influxdb...

Για το ge prime to 24ari έχω στατιστικα απο to sonoff. Ενδιαφέρεται κανείς; :)

Είσαι πολύ κοντά όντως.

Απλά πες μας πόσο το έχεις δει να κατεβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Cooling/Heating Ελαχ.καταναλωση

230w 160w Shorai 18

350w 250w  18 Edge minimum..  

Έχουν μια διαφορά ναι.. 

Επιτομική διαφορά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Είσαι πολύ κοντά όντως.

Απλά πες μας πόσο το έχεις δει να κατεβαίνει.

Κάτω από 480w σε ψύξη με ζήτηση 27 και εξωτερικές 35 σε ισορροπία δεν το έχω δει να κατεβαίνει.

(4ος ρετιρέ , Χαλάνδρι, 65τμ-70, σαλόνι κουζίνα χωλ, τρία ανοίγματα διπλά τζάμια, του 1980)

Πάντως ούτε on off δεν έχω παρατηρήσει...

Edit: Περίπου 13-15 kwh την ημέρα έκαιγε τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη από 8-00 - 22:00 που το δουλεύαμε.

Ge prime + 24.000btu

 

Επεξ/σία από stazzy1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Παλεύω να στήσω το sonoff pow χωρίς flasharisma σε home assistant για να πάρω μέτρηση με grafana...

Oyf.. Το νιώθω είμαι κοντά... Είμαι στο στάδιο να τραβάει data το grafana από to influxdb...

Στο config βάλε κάτι τέτοιο:

sonoff:
  username: το user name
  password: τον κωδικό σου
  scan_interval: 60
  api_region: 'eu'
  entity_prefix: True
  debug: False

Οπότε θα φανεί στο ha

Υπόψη ότι θα πρέπει να έχεις 2 λογαριασμούς και ο ένας να δίνει στον άλλον με share.

Για να πάει Grafana , θα βάλεις κάτι τέτοιο:

influxdb:
  host: a0d7b954-influxdb
  port: 8086
  database: homeassistant
  username: homeassistant
  password: test
  max_retries: 3
  default_measurement: state
  include:
    entities:
       - sensor.sonoff_10006fa2db_power
     

Όπου θα βάλεις το entity του sonoff.

Πάντως σκέψου το να πας στον tplink hs110. Είναι πολύ καλύτερος με το home assistant.

1 λεπτό πριν, stazzy1978 είπε

Κάτω από 480w σε ψύξη με ζήτηση 27 και εξωτερικές 35 σε ισορροπία δεν το έχω δει να κατεβαίνει.

(4ος ρετιρέ , Χαλάνδρι, 65τμ-70, σαλόνι κουζίνα χωλ, τρία ανοίγματα διπλά τζάμια, του 1980)

Πάντως ούτε on off δεν έχω παρατηρήσει...

Μπορεί να θέλει τόσα ο χώρος. Με το διάγραμμα θα βγάλεις άκρη.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο video στο youtube βλέπουμε μάλλον... Homeassistant user και test pass

;)

Ευχαριστώ για το hint!

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Sebu είπε

Για ενιαιο χωρο σαλονοτραπεζαριοκουζινα, με καλη μονωση, λιγες απωλειες, που τωρα 12αρι 15ετιας δεν ψυχει επαρκως ως καθολου (στη θερμανση ομως τα καταφερνει αν ανεβασεις τη ζητουμενη θερμοκρασια στο 27 ωστε να παρεις 22 τελικα σε ολο το χωρο) και με την προοπτικη να μην απαιτηθουν ηλεκτρολογικες δουλειες για τραβηγμα ανεξαρτητης γραμμης απο τον πινακα, τι προτεινετε. 

Υπαρχει ηδη ανεξαρτητη γραμμη για το κλιματιστικο αυτο με 16 αμπερ ασφαλεια αλλα δεν ξερω αν αντεχει 16αρι a/c.

Οποτε σκεφτομουν κατι σε 12αρι ή 14αρι. Και με μπατζετ στα 800 εκτος και αν καταφερω να το χωσω σε κανενα εξοικονομω ΙΙΙ μαζι με αλλες δουλιτσες αναβαθμισης. Αληθεια τα κλιματιστικα μπαινουν ακομα στο Εξοικονομω?

Κατά αρχήν με ανεξάρτητη δικιά του γραμμή και με 16αρα ασφάλεια μπορείς να βάλεις και 18αρι ΑΝΕΤΑ 

Στο εξοικονομω εντάσσονται και τα κλιματιστικά

Επεξ/σία από ford22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, liakjim είπε

Το dark βασίζεται στο tide.

Inventor και 1200; Thanks but no thanks.

Χίλιες φορές το ge που βασίζεται στο ανώτερο tundra. Παίζει στα 850€ συχνά.

Συμφωνω απολυτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Κάτω από 480w σε ψύξη με ζήτηση 27 και εξωτερικές 35 σε ισορροπία δεν το έχω δει να κατεβαίνει.

(4ος ρετιρέ , Χαλάνδρι, 65τμ-70, σαλόνι κουζίνα χωλ, τρία ανοίγματα διπλά τζάμια, του 1980)

Πάντως ούτε on off δεν έχω παρατηρήσει...

Edit: Περίπου 13-15 kwh την ημέρα έκαιγε τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη από 8-00 - 22:00 που το δουλεύαμε.

Ge prime + 24.000btu

Νομίζω τότε ότι σχεδόν τα διπλά από ότι καίει το μορρισακι...εγώ το ρυθμίζω και ανοίγει από 12 μεσημέρι και κλείνει το πρωί στις 6 που ξυπνάω..άρα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με μπρό

20 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Νομίζω τότε ότι σχεδόν τα διπλά από ότι καίει το μορρισακι...εγώ το ρυθμίζω και ανοίγει από 12 μεσημέρι και κλείνει το πρωί στις 6 που ξυπνάω..άρα .......

Εξαρτάται τι συγκρίνεις πάντα...

 

Τα κατάφερα επιτέλους...

https://prnt.sc/uf5wjj

Τώρα με 26 εξω - ζητούμενη 27 και 26.3 μεσα δείχνει αυτά ^^

Θα το αφήσω ανοιχτό αύριο να δούμε τι θα γράψει...

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, aTsgR είπε

@liakjim ξέρουμε πόσο πέφτει το Sahara η γενικά την συμπεριφορά του? έχουμε από καποιον δεδομένα? 

Μια διορθωσουλα ... Sarara ειναι το ονομα του.

Παμε στο θεμα μας τωρα. Απο οτι θυμαμαι μπορει να πεσει χαμηλα. Eιχα διαβασει για κοντα στα 100-120w θερμανση. Για ψυξη μολις βρηκα το ακολουθο.

Εδω θα διαβασεις 1-2 πραγματακια : https://translate.google.com/translate?hl=&sl=bg&tl=en&u=https%3A%2F%2Fforum.setcombg.com%2F%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8-daikin%2F52226-daikin-ururu-sarara-ftxz50n-rxz50n-11.html

Το thread ειναι για το 18αρι ftxz50n. Ειναι απο το 2016, οποτε αυτο που θα ηθελα να γνωριζω ειναι εαν απο το 2016 εως σημερα εχει αλλαξει κατι στο μοντελο. Σε ενα service manual πιθανον να βρισκαμε αναφορα για revisions.

Ομως, εχω την εντυπωση πως το ακριβες μοντελο που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη στα καταστηματα βγηκε μετα το καλοκαιρι του 2018.

 

Στο thread αυτο, θα βρεις το ακολουθο video :

Υπαρχει η γενικη εικονα οτι παιζει στα επιπεδα του perfera, αλλα εχει προσθετο και το συστημα υγρανσης/αφυγρανσης.

Η υγρασια δε ρυθμιζεται με ποσοστο, αλλα σε επιπεδο. Ρυθμιζεις ,δηλαδη low ή medium πχ . Απο οσα εχω διαβασει, κανει δουλεια και τα επιπεδα υγρασιας που δινει στο χωρο δεν ειναι παραλογα και ασχημα. Εαν θυμαμαι καλα, βγαζει περιπου 45-50% στο medium... ή στο low.

 

Επισης, στα χαρτια φαινεται οτι πεφτει πραγματικα χαμηλα. Τα rated minimum ειναι επισης πραγματικα χαμηλα.

Τελος, τα rpm του συμπιεστη, συμφωνα με το interface που ειχαμε δει και στο perfera ,  φτανουν τα 6 . Λιγοτερο απο του perfera. Δεν ξερω τι σημαινει αυτο και πως ειναι το firmware ρυθμισμενο.

 

Να τονισω οτι δεν θελω να παρω στο λαιμο μου κανεναν! Για 2000 Ευρω μηχανημα , απλα θα απαντησω "don't shoot the messenger !" :D

 

EDIT: Service manual το οποιο το εχω ξεφυλλισει μερικες φορες : http://www.daikintech.co.uk/Data/Ururu/Ururu_Split/2017/RXZ-NV1B/RXZ-NV1B_SM.pdf

Φοβερες πληροφοριες για οσους ενδιαφερονται. Εχει και ωραια διαγραμματα και φωτογραφιες για το συστημα υγρανσης/αφυγρανσης.

Φαινεται οτι το μηχανημα δεν εχει αλλαξει απο το 2014-2015 που πρωτοβγηκε.

 

Επεξ/σία από steliosdj
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι!Καταρχήν να ξέρετε ότι βοηθάτε πάρα πολύ θετικά όσους διαβάζουν και είναι σίγουρα πολλοί γιατί (συνήθως και εγώ) σίγουρα δε χρειάζεται να γράφουν πάντα όλοι.

Μια βοήθεια λοιπόν μπας και βρω λύση για τα παππούδια(γονείς μου) που είναι με 1-2 θερμοπομπούς και σε ένα δωμάτιο κάθε φορά. Το σπίτι αποτελείται από κουζίνα-τραπεζαρία 18τγ, Χωλ 15 (και ένα κλειστό σαλόνι 26τγ το ανοίγουμε μόνο σε μεγάλες γιορτές οπότε και 1 μέρα να καίει για να το καλύψει δε πειράζει) Το πρόβλημα είναι ότι στο χωλ υπάρχει εσωτερική σκάλα που πάει σε 9τγ χωλ και 2 υπνοδωμάτια 14 + 10τγ. Θα μπορέσει ένα 24άρι να καλύψει άνετα κάτω με κλειστό σαλόνι? ή λόγω εσωτερικής σκάλας δεν θα μπορεί να κάνει δουλειά?

Πιο πολύ ρωτάω από άποψη διαμόρφωσης χώρου, δηλαδή να ανεβαίνει στον πάνω όροφο η ζέστη και όχι από το πόσα BTU χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...