Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, m4rk0s είπε

- Αν ο ανεμιστήρας της Εξωτερικής μοναδας κοιτάει φάτσα προς την κατεύθυνση του ανέμου κ μπουκώνει...

- Αν έχει εμπόδιο μπροστά του για να μην γυρνάει ο αέρας εξόδου στην είσοδο κ πέφτει η απόδοση (βοηθάει σε λιγότερα defrost χειμώνα - αν έχεις την παραπάνω περιπτωση)...οπότε η ροή προσπερνάει το εμπόδιο πχ φρακτη/ κλειστη πρόσοψη μπαλκονιού, για μονάδες που είναι δαπεδο

- Θεωρητικά βελτιώνει το μικροκλιμα του μπαλκονιου απο το  effect του αερα εξοδου κρυο/ζέστη - και για να μην τρώει όλο τον αέρα αυτός που περνάει μπροστά από τον ανεμιστήρα...

Όλα τα παραπάνω για  airflow deflectors όπως της εικόνας.

Παρόμοιο scope έχουν και τα wind baffles, παίζουν εργοστασιακά αλλά είναι συνήθως για πιο critical καταστασεις

Πολύ ενδιαφέρον.

Το δικό μου asyg24klca έχει την έξοδο του ανεμιστήρα στον βοριά. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι κατεβάζει αρκετούς βαθμούς τη θερμοκρασία στο μπαλκόνι μιας και έχει μπροστά του εμπόδια. Το μπαλκόνι επίσης δεν το βλέπει ποτέ ο ήλιος. Ίσως να επιβαρύνει το φαινόμενο του defrosting.

Λες κάτι να βοηθούσε;

Φαντάσου τον χειμώνα στρέφω λίγο τη μονάδα λοξά ώστε να κατευθυνθεί ο εξερχόμενος αέρας προς τα κάγκελα και έξω αντί να εγκλωβιστεί στο μπαλκόνι και να τον τραβήξει πάλι κρύο .

Εδώ φωτογραφία από πάνω

730305738_imageproxy(2).jpg.3db71af5de5e

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Πολύ ενδιαφέρον.

Το δικό μου asyg24klca έχει την έξοδο του ανεμιστήρα στον βοριά. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι κατεβάζει αρκετούς βαθμούς τη θερμοκρασία στο μπαλκόνι μιας και έχει μπροστά του εμπόδια. Το μπαλκόνι επίσης δεν το βλέπει ποτέ ο ήλιος. Ίσως να επιβαρύνει το φαινόμενο του defrosting.

Λες κάτι να βοηθούσε;

Φαντάσου τον χειμώνα στρέφω λίγο τη μονάδα λοξά ώστε να κατευθυνθεί ο εξερχόμενος αέρας προς τα κάγκελα και έξω αντί να εγκλωβιστεί στο μπαλκόνι και να τον τραβήξει πάλι κρύο .

Εδώ φωτογραφία από πάνω

730305738_imageproxy(2).jpg.3db71af5de5e

 

Ακριβως για τετοιες περιπτωσεις ειναι..αλλα το θέμα είναι οτι εδω Ελλαδιτσα, δεν κυκλοφορουν ακομα...αν και θα επρεπε με το πανικο που γινεται και μπαινουν οι εξωτερικες μοναδες οπου να ναι...( καλα να μου πεις εδω τρεχουν τα νερα πανω σου, ο αερας θα μας πηραζε..αλλα λεμε)

Υπάρχουν στο εξωτερικο απο PVC, Plexiglass αλλα και μεταλλικά ( google search ευκολα) ακομα και με μαγνητες για να μην χρειαστει να τρυπήσεις το σασι της εξωτερικης...

Καπως έτσι είναι και η δικη μου περιπτωση στο μπαλκονι και επιπλέον ο αέρας στροβιλίζεται δεξιά/ αριστερά γιατι έχω και ζελατίνες μπροστά, οπότε πρέπει να κοπεί το ρεύμα αέρα για να μπορέσει να αποδώσει ο ανεμιστήρας.

Σκέψου πόσο χρειάζονται που τα εργοστασιακά τυφλώνουν τελείως τον ανεμιστηρα απο το ρεύμα αέρα...δες Φωτό!

Screenshot 2021-11-04 082946.jpg

Επεξ/σία από m4rk0s
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Ακριβως για τετοιες περιπτωσεις ειναι..αλλα το θέμα είναι οτι εδω Ελλαδιτσα, δεν κυκλοφορουν ακομα...αν και θα επρεπε με το πανικο που γινεται και μπαινουν οι εξωτερικες μοναδες οπου να ναι...( καλα να μου πεις εδω τρεχουν τα νερα πανω σου, ο αερας θα μας πηραζε..αλλα λεμε)

Υπάρχουν στο εξωτερικο απο PVC, Plexiglass αλλα και μεταλλικά ( google search ευκολα) ακομα και με μαγνητες για να μην χρειαστει να τρυπισεις το σασι της εξωτερικης...

Καπως έτσι είναι και η δικη μου περιπτωση στο μπαλκονι και επιπλέον ο αέρας στροβιλίζεται δεξιά/ αριστερά γιατι έχω και ζελατίνες μπροστά, οπότε πρέπει να κοπεί το ρεύμα αέρα για να μπορέσει να αποδώσει ο ανεμιστήρας.

Όντως φαίνεται ενδιαφέρον. Πείτε αν βρείτε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, m4rk0s είπε

Ακριβως για τετοιες περιπτωσεις ειναι..αλλα το θέμα είναι οτι εδω Ελλαδιτσα, δεν κυκλοφορουν ακομα...αν και θα επρεπε με το πανικο που γινεται και μπαινουν οι εξωτερικες μοναδες οπου να ναι...( καλα να μου πεις εδω τρεχουν τα νερα πανω σου, ο αερας θα μας πηραζε..αλλα λεμε)

Υπάρχουν στο εξωτερικο απο PVC, Plexiglass αλλα και μεταλλικά ( google search ευκολα) ακομα και με μαγνητες για να μην χρειαστει να τρυπήσεις το σασι της εξωτερικης...

Καπως έτσι είναι και η δικη μου περιπτωση στο μπαλκονι και επιπλέον ο αέρας στροβιλίζεται δεξιά/ αριστερά γιατι έχω και ζελατίνες μπροστά, οπότε πρέπει να κοπεί το ρεύμα αέρα για να μπορέσει να αποδώσει ο ανεμιστήρας.

Σκέψου πόσο χρειάζονται που τα εργοστασιακά τυφλώνουν τελείως τον ανεμιστηρα απο το ρεύμα αέρα...δες Φωτό!

Screenshot 2021-11-04 082946.jpg

Κάτι τέτοιο https://www.theaczone.com/product/air-deflection-louvre-for-condensor/

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ε ναι ακριβως αυτό, και σε μαγνητικό ακόμα καλύτερα. Απλά το ψάχνω Ελλάδα, αλλά απο Internet δεν φαίνεται να υπάρχει τπτ...

Ίσως και Κάτι τέτοιο:

https://windbafflesdirect.com/

 

Screenshot 2021-11-04 102240.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΤΟΧΟΥΣ TCL : Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς έπραξε με την καταχώρηση της εγγυήσεως ( επίσημο δίκτυο τουρνικιωτη)  ?
Κατέβασα το έντυπο , το σφράγισα στο κατάστημα αγοράς , και μου το σφράγισε και ο εγκαταστατης .
Πρέπει να το στείλω κάπου ( ηλεκτρονικά ή ταχυδρομείο ) ? το κρατάω όπως ειναι μαζί με την απόδειξη ?

Για βοηθάτε ρε παίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι για 15τμ.

Κοίτα, αν ένας χώρος βγάλει κάπου 3500 πάμε σε 12άρι, 2500 σε 9άρι και κάτω από 2000 πχ 1500 πάμε σε κάτι με follow me.

Χαλαρά κοιτάμε σε daikin atxc35c, atxc25c στις 2 πρώτες περιπτώσεις. Για τον μικρό χώρο μάλλον σε follow me πχ carrier crystal ή ΄καποιο midea πχ το Mission II.

 

Καλημέρα, και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, εχω μια ερώτηση.

Επειδή μπορώ να περιμένω black friday να κοιτάω μόνο αυτα τα δυο μοντέλα( carrier crystal ή ΄καποιο midea πχ το Mission II.) μπούν σε κάποια προσφορά , η να έχω το νου μου και σε κάτι άλλο ?

Ιδανικά κοιτάω κάτι στα 400 με εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, savvassfa είπε

Καλημέρα, και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, εχω μια ερώτηση.

Επειδή μπορώ να περιμένω black friday να κοιτάω μόνο αυτα τα δυο μοντέλα( carrier crystal ή ΄καποιο midea πχ το Mission II.) μπούν σε κάποια προσφορά , η να έχω το νου μου και σε κάτι άλλο ?

Ιδανικά κοιτάω κάτι στα 400 με εγκατάσταση.

Θα βοηθούσε αν τρέξεις το προγραμματακι για κάθε χώρο ξεχωριστά και θα το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pavloa είπε

Κάποια γνώμη για αυτό για θέρμανση.

Sharp AY-X12WSR/AE-X12WSR

Κινεζοφασον midea είναι με follow me. Τι εγγύηση έχει;

Αν θα δουλέψει πολύ σε θέρμανση σε χώρο με απώλειες , θα έλεγα καλύτερα Daikin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα βοηθούσε αν τρέξεις το προγραμματακι για κάθε χώρο ξεχωριστά και θα το δούμε.

Το παρακάτω ισχύει για τα δυο υπνοδωμάτια των 10τμ.

4437.02Watt

 

3815.84KCal/h

 

443.70Watt/m2

 

381.58KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:22 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:2007Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:10 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:2.50 mΑλλαγή

 

Και το παρακάτω για το υπνοδωμάτιο των 18τμ.

5380.58Watt

 

4627.30KCal/h

 

298.92Watt/m2

 

257.07

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:24 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:2007Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:18 m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κινεζοφασον midea είναι με follow me. Τι εγγύηση έχει;

Αν θα δουλέψει πολύ σε θέρμανση σε χώρο με απώλειες , θα έλεγα καλύτερα Daikin.

Η sharp αξιόπιστη μάρκα δεν είναι? Τουλάχιστον έτσι ξέρω. 2 χρόνια εγγύηση το δίνει.

Το daikin νομίζω το δίνει 3 χρόνια.

Το daikin φεύγει πάρα πολύ στην τιμή και δεν μπορώ να διαθέσω τόσα...

Κοιτάζω στο sharp τα btu για θέρμανση που έχει στο skroutz  και βλέπω ότι το δίνει 7847 btu. Ενώ αν μπω στα καταστήματα που υπάρχει διαθέσιμο μου βγάζει 13000 btu . 

Τι από τα δύο ισχύει?

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Η sharp αξιόπιστη μάρκα δεν είναι? Τουλάχιστον έτσι ξέρω. 2 χρόνια εγγύηση το δίνει.

Το daikin νομίζω το δίνει 3 χρόνια.

Το daikin φεύγει πάρα πολύ στην τιμή και δεν μπορώ να διαθέσω τόσα...

Κοιτάζω στο sharp τα btu για θέρμανση που έχει στο skroutz  και βλέπω ότι το δίνει 7847 btu. Ενώ αν μπω στα καταστήματα που υπάρχει διαθέσιμο μου βγάζει 13000 btu . 

Τι από τα δύο ισχύει?

 

Ίσως κάποτε να ήταν. Δεν ξέρω συνολικά τι παίζει αλλά το συγκεκριμένο είναι φασον midea με μικρή εγγύηση. Προσωπικά θα προτιμούσα tcl σε φθηνό που έχει 10 χρόνια εγγύηση.

1 ώρα πριν, savvassfa είπε

Το παρακάτω ισχύει για τα δυο υπνοδωμάτια των 10τμ.

4437.02Watt

 

3815.84KCal/h

 

443.70Watt/m2

 

381.58KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:22 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:2007Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:10 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:2.50 mΑλλαγή

 

Και το παρακάτω για το υπνοδωμάτιο των 18τμ.

5380.58Watt

 

4627.30KCal/h

 

298.92Watt/m2

 

257.07

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:24 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:2007Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:18 m2

Αμονωτα είναι με ξύλινα κουφώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ίσως κάποτε να ήταν. Δεν ξέρω συνολικά τι παίζει αλλά το συγκεκριμένο είναι φασον midea με μικρή εγγύηση. Προσωπικά θα προτιμούσα tcl σε φθηνό που έχει 10 χρόνια εγγύηση.

Αμονωτα είναι με ξύλινα κουφώματα;

Μονωμένα με διπλά τζάμια.

Υπολογίζουμε οτι ειδικά για την μπροστινή πλευρά του ορόφου και σύμφωνα με τον πολιτικό μηχανικό η μόνωση είναι παραπάνω απο καλή(όπως έβαλα στο πρόγραμμα.)

Αυτά σύμφωνα με τον μηχανικό.

Επεξ/σία από savvassfa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , να ρωτήσω το εξής 

Το βράδυ λέμε να χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό στο δωμάτιο της μικρής αντί του θερμαντικού που καίει πολύ .

Είναι καλό να το βάλω ως θέρμανση στα 26 πχ και στο silent όλο το βράδυ ?

Αυτό θα ανοιγοκλείνει μόνο του να υποθέσω (είναι Inventor 9000btu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...