Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Συνεχίζω με το TCL miracle 2 από το καλοκαίρι, 9αρι

το καλοκαίρι πολύ καλή αποδοση

Τωρα που το έχω για θέρμανση βγάζει χλιαρό αέρα..είναι φυσιολογικό?

Εμενα το 24αρι TCL miracle 2 που εβαλα πριν κανα μηνα σκοτωνει , αλλα εχουμε χαμηλες θερμοκρασιες εξω και το βαζω στο 25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι θερμοκρασία βάζεις δεν παίζει ρόλο ..θερμοστάτης είναι. Το θέμα είναι εάν βγάζει ζεστό/καυτό αέρα. Πχ εάν βάλεις το χέρι σου μπροστά στην έξοδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Συνεχίζω με το TCL miracle 2 από το καλοκαίρι, 9αρι

το καλοκαίρι πολύ καλή αποδοση

Τωρα που το έχω για θέρμανση βγάζει χλιαρό αέρα..είναι φυσιολογικό?

Το θέλουμε αυτό. Inverter είναι, θα κόβει όσο μπορεί για να διατηρείται ο χώρος στη σωστή θερμοκρασία.

Εκτός βέβαια αν υπάρχει βλάβη πχ να έχει χάσει φρεον αν και λογικά θα σου είχε ανάψει κάποιο fault και εννοείται θα βοηθούσε ένας μετρητής κατανάλωσης. Δλδ αν έβλεπες χίλια watts και δεν έβγαζε καυτό αέρα να ανησυχήσουμε αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα έχει κόψει πχ σε 150W τώρα που δεν κάνει κρύο.

Αν δεν έχεις μετρητή, μπορείς να δοκιμάσεις να το βάλεις 30 για λίγο ή απλά να δεις ότι σου κρατάει σωστά το δωμάτιο, μην έχεις βάλει πχ 21 και ο χώρος έχει 19.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, popopo είπε

Τοποθέτηση μονάδας στον τοίχο ακριβώς πίσω από καναπέ, πάνω ουσιαστικά από τα κεφάλια όσων κάθονται στον καναπέ, πώς φαίνεται σαν θέση; Θα ενοχλεί όσους κάθονται από κάτω; Ο απέναντι τοίχος είναι στα 4 μέτρα. 

Ακριβώς ίδια θέση, δηλαδή πάνω από τα κεφάλια μας, μου πρότεινε ο μηχανολόγος ως την ιδανική σε σχέση με τη διαμόρφωση του χώρου μου. Ωστόσο την απερριψα, εκτός από τον θόρυβο που θα τον έχεις συνεχώς από πάνω σου είναι και τα ρεύματα αέρα που θα σε χτυπάνε. Τελικά και ο ίδιος ο μηχανολόγος συμφώνησε ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να μπει η μονάδα πάνω από τον καναπέ και μου πρότεινε το αμέσως καλύτερο σημείο.

Αν μπορείς να βρεις κάποιο άλλο σημείο ίσως θα ήταν καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, grmaster2 είπε

Ο εγκαταστάτης για το fujitsu το 24αρη μου είπε να πω στον ηλεκτρολόγο να βγάλει γραμμή έξω και όχι σε πρίζα. Πώς θα βάλω μετρητή όμως έτσι?

Αν υπάρχει πρίζα ξεχωριστή με δική της ασφάλεια (νομίζω 20Α) , θα είσαι οκ. Αλλιώς όντως καλύτερα γραμμή με δική της ασφάλεια.

Μετρητή μπορείς να βάλεις ράγας ή επαγωγικό πχ Shelly 1ΕΜ αλλιώς θα πρέπει να τον παρεμβάλεις στο καλώδιο της εξωτερικής μονάδας είτε χύμα με συνδέσεις είτε με εξωτερική πρίζα ( αν δεν βρέχεται) . Εννοείται προτιμάμε το πρώτο. Έχω κάνει το δεύτερο αλλά σε 9αρι. Δεν νομίζω να το τολμούσα σε 24αρι. 

Γενικά μίλα με τον ηλεκτρολόγο σου.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 Εννοείται προτιμάμε το πρώτο. Έχω κάνει το δεύτερο αλλά σε 9αρι. Δεν νομίζω να το τολμούσα σε 24αρι. 

Γενικά μίλα με τον ηλεκτρολόγο σου.

Εγώ έκανα το δεύτερο σε 24αρι Fujitsu με την έγκριση πάντα του ηλεκτρολόγου ο οποίος έκανε και την μετατροπή.

Απλά θα πρέπει τα φις να μην είναι της πλάκας αλλά επώνυμα. Η τοποθέτηση του κλιματιστικού βέβαια δεν έχει γίνει ακόμα, ελπίζω ότι και στην πράξη δεν θα υπάρξει πρόβλημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ράγας εννοείς αυτό, βέβαια εγώ έχω τριφασικό. Να υποθέσω αυτο δεν έχει wifi

https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/metrisi/ilektronika-organa/ilektronikoi-metrites-energeias/hager-metritis-energeias-1-fasikos-40a_194051/

To shelly καλό φαίνεται υπάρχει Ελλάδα? Και ποιο παίρνουμε?

https://shop.shelly.cloud/shelly-em-120a-clamp-wifi-smart-home-automation#139

Να υποθέσω δεν έχει wifi το συγκεκριμένο κλιματιστικό από μόνο του

Επεξ/σία από grmaster2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, grmaster2 είπε

ράγας εννοείς αυτό, βέβαια εγώ έχω τριφασικό. Να υποθέσω αυτο δεν έχει wifi

https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/metrisi/ilektronika-organa/ilektronikoi-metrites-energeias/hager-metritis-energeias-1-fasikos-40a_194051/

To shelly καλό φαίνεται υπάρχει Ελλάδα? Και ποιο παίρνουμε?

https://shop.shelly.cloud/shelly-em-120a-clamp-wifi-smart-home-automation#139

Να υποθέσω δεν έχει wifi το συγκεκριμένο κλιματιστικό από μόνο του

Υπάρχουν ράγας με WiFi . Μονοφασικό θα έβαζες για χρήση στο κλιματιστικό , από μια φάση παίρνει. Αρκεί η γραμμή να έχει δική της ασφάλεια.

Τα Shelly δεν χρειάζεται να έχουν έρθει Ελλάδα, κατευθείαν από το eshop τους. Έχω αγοράσει τέσσερις Shelly 1 pm από εκεί. Ήρθαν πολύ γρήγορα. Αν πας σε τέτοια λύση αρκεί με τα 40Α. Κοίτα και τι λέει ο φίλος πιο πάνω που έβαλε με ηλεκτρολόγο στο καλώδιο.

WiFi δεν έχει το κλιματιστικό αλλά το δουλεύω με broadlink rm mini 3 χωρίς πρόβλημα. Νομίζω έχει βγει και 4.  Ειδικά στο homeassistant είναι τέλειο.

Screenshot_2021-11-01-13-07-45-69_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.60731f7ce8959087e4fed1d5ebf7d088.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2021 στις 2:03 ΜΜ, popopo είπε

Τοποθέτηση μονάδας στον τοίχο ακριβώς πίσω από καναπέ, πάνω ουσιαστικά από τα κεφάλια όσων κάθονται στον καναπέ, πώς φαίνεται σαν θέση; Θα ενοχλεί όσους κάθονται από κάτω; Ο απέναντι τοίχος είναι στα 4 μέτρα. 

Στην ψύξη ισως σ ενοχλήσει, κ εγω έτσι το τοποθετησα και δεν έχω θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Να επανέλθω με εντυπώσεις στη θέρμανση για το daikin ΑΤΧC25B μετά την αναβάθμιση λογισμικού που έγινε το καλοκαίρι. Να επισημάνω οτι οι παρατηρήσεις αφορούν 4 μηχανήματα και είναι κοινές. 

Όταν κλείνει ο συμπιεστής κλείνει και ο ανεμιστήρας μέσα (στη θέρμανση). Νομίζω οτι πριν συνέχιζε να λειτουργεί.

Ποτέ δεν υπερδιορθώνει. Πάντα 1 βαθμό κάτω απο τη ζητούμενη

Εξωτερική 17, εσωτερική 18.5 όταν το ανοίξω σε  ζήτηση 22, κάνει on off και ο χώρος σε 20 min πηγαίνει  20.5.

Ο ανεμιστήρας δεν υπακούει πάντα στις εντολές (μόνο θέρμανση) όταν η ζητούμενη είναι κοντά στη θερμοκρασία του χώρου. πχ όταν  ζητάω 22 και έχω στο χώρο 20.5 δεν μπορώ να βάλω μεγάλη ταχύτητα ανεμιστήρα, μόνο 1η ταχύτητα ή quiet. Όταν ζητήσω παραπάνω, πχ 24 μπορώ να ανεβάσω τον ανεμιστήρα αλλά αφού περάσει 1 min περίπου.

Θα δούμε και στα περισσότερα κρύα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tstathop2003 είπε

Καλησπέρα

Να επανέλθω με εντυπώσεις στη θέρμανση για το daikin ΑΤΧC25B μετά την αναβάθμιση λογισμικού που έγινε το καλοκαίρι. Να επισημάνω οτι οι παρατηρήσεις αφορούν 4 μηχανήματα και είναι κοινές. 

Όταν κλείνει ο συμπιεστής κλείνει και ο ανεμιστήρας μέσα (στη θέρμανση). Νομίζω οτι πριν συνέχιζε να λειτουργεί.

Ποτέ δεν υπερδιορθώνει. Πάντα 1 βαθμό κάτω απο τη ζητούμενη

Εξωτερική 17, εσωτερική 18.5 όταν το ανοίξω σε  ζήτηση 22, κάνει on off και ο χώρος σε 20 min πηγαίνει  20.5.

Ο ανεμιστήρας δεν υπακούει πάντα στις εντολές (μόνο θέρμανση) όταν η ζητούμενη είναι κοντά στη θερμοκρασία του χώρου. πχ όταν  ζητάω 22 και έχω στο χώρο 20.5 δεν μπορώ να βάλω μεγάλη ταχύτητα ανεμιστήρα, μόνο 1η ταχύτητα ή quiet. Όταν ζητήσω παραπάνω, πχ 24 μπορώ να ανεβάσω τον ανεμιστήρα αλλά αφού περάσει 1 min περίπου.

Θα δούμε και στα περισσότερα κρύα.

Τώρα αυτά είναι φυσιολογικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, grmaster2 είπε

ράγας εννοείς αυτό, βέβαια εγώ έχω τριφασικό. Να υποθέσω αυτο δεν έχει wifi

https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/metrisi/ilektronika-organa/ilektronikoi-metrites-energeias/hager-metritis-energeias-1-fasikos-40a_194051/

To shelly καλό φαίνεται υπάρχει Ελλάδα? Και ποιο παίρνουμε?

https://shop.shelly.cloud/shelly-em-120a-clamp-wifi-smart-home-automation#139

Να υποθέσω δεν έχει wifi το συγκεκριμένο κλιματιστικό από μόνο του

Ράγας

[24,05€ 20% OFF]1P 63A eWelink Single Phase Din Rail WIFI Smart Switch Energy Meter Leakage Protection Remote Read KWh Meter Wattmeter Works with Alexa Google Smart Home from Consumer Electronics on banggood
https://banggood.app.link/ZjSeKy3NPkb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

@liakjim το localhost3000 για το tp link δε δουλευει πλεον στο pc; το ανοιγω μετα απο πολυ καιρο αλλα δε συνδεεται..

Ναι κανονικά δουλεύει.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...