Προς το περιεχόμενο

Google Pixel 4A: Το budget smartphone της Google ανακοινώθηκε


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, gthe είπε

Ένα από τα 2 σκέφτομαι και εγώ. Προτιμώ το nord λόγω μεγέθους οθόνης. Αλλά θα βγουν τα reviews και θα το ξεφτιλίσει το 4A το nord στη κάμερα για πλάκα! Γενικά η Google για μένα έκανε λάθος που δεν βγάζει το XL να παίξει στα ισα. Οθόνη κάτω από 6 είναι αποτρεπτική για πολύ κόσμο. 

Θα ξεφτιλίσει το  Nord το pixel? 
από oneplus 8 pro έρχομαι  και το έδωσα σε λίγες ημέρες μετά από πιξελ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 202
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, makridis είπε

Poco F2 Pro με gcam. Mic drop.

Το Poco F2 Pro δεν έχει οπτικό σταθεροποιητή. Οπότε με ή χωρίς gcam σε σκοτεινό περιβάλλον δύσκολα θα πιάνει το Pixel 4A.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Nord δυστυχώς έχει πολλές ελλείψεις και ενώ με μια πρώτη ματιά φαίνεται να έχει πολλά, δεν κανει τίποτα σωστά. Έχει περισσότερες κάμερες, αλλά είναι απογοήτευση σχεδόν σε όλες τις συνθήκες. Έχει 90Hz και δεν δουλεύει το ίδιο smooth με ένα flagship OnePlus. 

Πέρα από αυτά, είναι εμφανώς πιο αργό και για κάποιον που θα πάει πρώτη φορά σε OnePlus, ίσως τον απογοητεύσει σε βαθμό που δε θα θέλει να ξανακουσει για OnePlus. OnePlus μόνο ναυαρχίδα και τίποτε πιο κάτω. Μόνο στο OnePlus X έκανε καλή δουλειά, αλλά κι εκείνο το παράτησε στην τύχη του.

Όσο για Xiaomi, Poco, Loco, Moco, Roco, είναι γελοίο να συζητάμε σε θέμα για Pixel. 

Επεξ/σία από Vaiosss
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, petranthe said:

Το μεγάλο μείον του τηλεφώνου είναι το αδύναμο soc. Κατά τ’ αλλά είναι ένα αξιοπρεπές τηλέφωνο με καλή οθόνη και pure android.

Στα ίδια λεφτά με το iPhone 2020 SE τα βάζεις κάτω και τα ζυγίζεις τι προτιμάς.

Εγω προσωπικά θα προτιμούσα μήλο κυριως λόγω soc και iOS.

 

Εγώ θα ήθελα Soc από Apple με Android :P. Και την καλύτερη κάμερα από τα 2. Και υποστήριξη όσο δίνει η Apple. Δεν θέλω πολλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, billstamaniac είπε

Ναι στο θέμα κάμερας υπάρχουν πολύ φθηνότερα πλέον κινητά με καλύτερα αποτελέσματα

Για πες τα μας και εμάς φίλε τα κινητά στην μιση τιμή με καλύτερα αποτελέσματα.εχεις δοκιμάσει πίξελ;επειδη ασχολουμε αρκετά με φωτογραφία και έχουν περάσει από τα χέρια μου πάρα πάρα πολλά καμεροτηλεφωνα δεν ισχύει αυτό που λες.αν η κάμερα του είναι ίδια με το 4αρη το πίξελ τότε το tαp and shoot που προσφέρει είναι το κορυφαίο της αγοράς μαζί με το 11;τη το iphone ασχολουμε με τις φωτογραφικές στα κινητά από το n82 και έχω ακόμη στην κατοχή μου όλα τα κορυφαία νοκια που έχει ήταν τότε η κορυφή στον τομέα αυτό Ν8  ,808,1020 950xl κλπ.Τωρα έχω στην κατοχή μου ένα πίξελ 4Χλ και ένα p30pro και ενώ το p30 είναι πάρα πολύ καλό και με χειροκίνητες ρυθμίσεις που εγώ μπορώ να πάρω πολυ καλο αποτελεσμα χρησιμοποιώ το πίξελ πολύ πολύ περισσότερο για την ευκολία που μου δίνει και το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ γρήγορο ταπ and shoot που δίνει 99 %κορυφαίο αποτέλεσμα χωρίς το παστελιασμα που κάνουν πολλά κινητά που όχι μόνο δεν το βρίσκεις σε φθηνότερα κινητά που λες αλλά και σε κινητά 2πλασιας τιμής.μιας και πριν καταλήξω στο p30 pro και να το κρατήσω είχα ταυτόχρονα one plus 7t pro και note 10 τώρα αν μου πεις τίποτα κινεζικές με gcam κλπ πιας το αυγό και κουρεφτω βρες ρυθμίσεις βρες xml και άντε τα βρίσκεις τραβάς φωτό με gcam ,και ενώ νομίζεις ότι είναι πολύ καλή ειδικά βράδυ αν τις βάλεις δίπλα δίπλα με το 4αρη το πίξελ ξ διαφορά κάνει μπαμ σε θόρυβο και χρώματα.1000 διαπιστομενο ακόμη και με το 1plus7pro που είναι ήταν το καλύτερο κινητό με gcam που επίασα καλά κάτι redminote 8 κλπ δεν έχει καν νόημα να τα συζητήσουμε ειδικά βράδυ και σε δύσκολους εσωτερικούς χωρους

Επεξ/σία από KRIKON
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Runman είπε

Θα ξεφτιλίσει το  Nord το pixel? 
από oneplus 8 pro έρχομαι  και το έδωσα σε λίγες ημέρες μετά από πιξελ. 

Εγω το αντίθετο έγραψα. Το pixel θα ξεφτιλίσει το nord! Η μάλλον πιο σωστά... Το post process της Google στα pixels ξεφτιλίσει κάθε άλλο κινητό σε θέμα κάμερας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστη έκπληξη για όλους εμάς που μας αρέσει το look του "καθαρού" Android, χωρίς fragmentation και κινέζικα-κορεάτικα skins. Το πιο κοντινό σε "official" look Android ως τώρα ήταν το OxygenOS. Επιτέλους, αντί να ψαχνόμαστε με ROM και bugs, μπορούμε να πάμε σε κάτι official. Μαζί με τα 3 χρόνια αναβαθμίσεων και την τιμή στα 350€ (που θεωρώ πως θα πέσει λίγο, όπως έπεσε το Nord), είναι επιτέλους στα πλάνα αγοράς μου. Πάντα μου άρεσε το software των Pixel, κάθε χρόνο όμως έκαναν κάτι και το χαλούσαν αισθητικά, συν την τιμή που ήταν στο θεό. Τώρα φαίνεται να τσέκαραν όλα τα σωστά κουτάκια για πρώτη φορά μετά από 4 γενιές Pixel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Το Nord δυστυχώς έχει πολλές ελλείψεις και ενώ με μια πρώτη ματιά φαίνεται να έχει πολλά, δεν κανει τίποτα σωστά. Έχει περισσότερες κάμερες, αλλά είναι απογοήτευση σχεδόν σε όλες τις συνθήκες. Έχει 90Hz και δεν δουλεύει το ίδιο smooth με ένα flagship OnePlus. 

Πέρα από αυτά, είναι εμφανώς πιο αργό και για κάποιον που θα πάει πρώτη φορά σε OnePlus, ίσως τον απογοητεύσει σε βαθμό που δε θα θέλει να ξανακουσει για OnePlus. OnePlus μόνο ναυαρχίδα και τίποτε πιο κάτω. Μόνο στο OnePlus X έκανε καλή δουλειά, αλλά κι εκείνο το παράτησε στην τύχη του.

Όσο για Xiaomi, Poco, Loco, Moco, Roco, είναι γελοίο να συζητάμε σε θέμα για Pixel. 

Μια χαρα ειναι το Nord, spec-wise ειναι ανωτερο απο το 4α, εκτος απο τις καμερες και το λειτουργικο που ερχεται με τα εξτρα καλουδια της google. Περα απο αυτα ειναι καθαρος νικητης, μεγαλυτερη μπαταρια, οθοναρα, καλυτερο SoC. Ζυγιζει τι θελει ο καθενας και αποφασιζει, αλλα οχι και να απογοητευσει καποιον, ειναι παρα πολυ γρηγορο τηλεφωνο, και το μαρτυρανε και ολα τα reviews εκει εξω. 

Ξεχασα και το 3,5 jack, αλλα δυστηχως σε τετοιο ευρος τιμων δε γινεται να τα εχουμε ολα. 

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gippas είπε

Το Poco F2 Pro δεν έχει οπτικό σταθεροποιητή. Οπότε με ή χωρίς gcam σε σκοτεινό περιβάλλον δύσκολα θα πιάνει το Pixel 4A.

Φίλε μου μάλλον δεν είχες δει καν το poco f1 να δεις τι παπάδες έκανε με το gcam ακόμα και σε ακραία χαμηλές συνθήκες φωτισμού :) Επίσης δες samples του k30 pro zoom στο dxo (που είναι η ίδια συσκευή με το poco f2 pro - πλην του ζουμ φακού και του laser focus). Να σημειώσω ότι είμαι χρήστης iphone αλλά υπάρχουν πραγματικά διαμάντια android εκεί έξω 

Επεξ/σία από makridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα να βγει αυτό για να δω αν θα το πάρω ή θα επιλέξω το S10 e. Θέλω κάτι μικρό , αν η κάμερα του είναι αρκετά κατώτερη του S10 e , θα πάω στην σάμμη. Επιτέλους να φύγω από το iPhone 8 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Στα λεφτά αυτά , με αυτή την καμερα , με.οθονη 1080, με αναβαθμίσεις 3 χρόνια , και με καθαρό αντροιτ , δεν υπάρχει ανταγωνισμός . Από μένα +

 

Καλο, αλλά θα προτιμούσα το mi note 10 ή το πιο φθηνό mi note 10 lite. Και τα 2 παίρνουν gcam χωρίς κόλπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εύκολα το καλύτερο κινητό μεταξύ iphone se , oneplus ,  και πιο sophisticated  , και πιο optimized , η καλύτερη αγορά , το καλύτερο mid range cellphone ?

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Φυσιολογικά το A4 της Xiaomi θα είναι ισχυρότερο και φθηνοτερο, με καθαρό Android και παρόμοια υποστήριξη (το A2 παίρνει ακόμα αναβαθμίσεις και είχα πάρει την 128αρα έκδοση με 6GB Ram στα 220€, άσχετα που τώρα η τιμή του έχει πάει +50%)

Αλήθεια πόσες φορές το έβγαλε και το πήρε πίσω το Android 10 η xiaomi στο A2 ? 5 ή 6 φορές δε θυμάμαι .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KRIKON είπε

Για πες τα μας και εμάς φίλε τα κινητά στην μιση τιμή με καλύτερα αποτελέσματα.εχεις δοκιμάσει πίξελ;επειδη ασχολουμε αρκετά με φωτογραφία και έχουν περάσει από τα χέρια μου πάρα πάρα πολλά καμεροτηλεφωνα δεν ισχύει αυτό που λες.αν η κάμερα του είναι ίδια με το 4αρη το πίξελ τότε το tαp and shoot που προσφέρει είναι το κορυφαίο της αγοράς μαζί με το 11;τη το iphone ασχολουμε με τις φωτογραφικές στα κινητά από το n82 και έχω ακόμη στην κατοχή μου όλα τα κορυφαία νοκια που έχει ήταν τότε η κορυφή στον τομέα αυτό Ν8  ,808,1020 950xl κλπ.Τωρα έχω στην κατοχή μου ένα πίξελ 4Χλ και ένα p30pro και ενώ το p30 είναι πάρα πολύ καλό και με χειροκίνητες ρυθμίσεις που εγώ μπορώ να πάρω πολυ καλο αποτελεσμα χρησιμοποιώ το πίξελ πολύ πολύ περισσότερο για την ευκολία που μου δίνει και το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ γρήγορο ταπ and shoot που δίνει 99 %κορυφαίο αποτέλεσμα χωρίς το παστελιασμα που κάνουν πολλά κινητά που όχι μόνο δεν το βρίσκεις σε φθηνότερα κινητά που λες αλλά και σε κινητά 2πλασιας τιμής.μιας και πριν καταλήξω στο p30 pro και να το κρατήσω είχα ταυτόχρονα one plus 7t pro και note 10 τώρα αν μου πεις τίποτα κινεζικές με gcam κλπ πιας το αυγό και κουρεφτω βρες ρυθμίσεις βρες xml και άντε τα βρίσκεις τραβάς φωτό με gcam ,και ενώ νομίζεις ότι είναι πολύ καλή ειδικά βράδυ αν τις βάλεις δίπλα δίπλα με το 4αρη το πίξελ ξ διαφορά κάνει μπαμ σε θόρυβο και χρώματα.1000 διαπιστομενο ακόμη και με το 1plus7pro που είναι ήταν το καλύτερο κινητό με gcam που επίασα καλά κάτι redminote 8 κλπ δεν έχει καν νόημα να τα συζητήσουμε ειδικά βράδυ και σε δύσκολους εσωτερικούς χωρους

Motorola one Vision υστερεί σε socket σε σχέση με το pixel αλλά από φωτό σκίζει στην τιμή του 180€ κ στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά πάνω κάτω τα ίδια προσφέρουν 

Επεξ/σία από billstamaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, makridis είπε

Φίλε μου μάλλον δεν είχες δει καν το poco f1 να δεις τι παπάδες έκανε με το gcam ακόμα και σε ακραία χαμηλές συνθήκες φωτισμού :) Επίσης δες samples του k30 pro zoom στο dxo (που είναι η ίδια συσκευή με το poco f2 pro - πλην του ζουμ φακού και του laser focus). Να σημειώσω ότι είμαι χρήστης iphone αλλά υπάρχουν πραγματικά διαμάντια android εκεί έξω 

Το ότι μια συσκευή παίρνει Gcam, δεν σημαίνει κάτι. Ναι, μπορει οι Devs να έχουν κάνει καλή δουλειά στην Gcam μιας συσκευής, αλλά ούτε ίδια ποιότητα φωτογραφίας με ένα pixel παίρνεις, ούτε την εμπειρία χρήσης μιας Pixel συσκευής, που δουλεύει η κάμερα της χωρίς bugs, χωρίς force close η δεν δουλεύει για όλους τους επιπλέον φακούς. Χωριά φυσικά τα XML, που κάθεσαι να ψάχνεις η να ρυθμίσεις μόνος σου σύμφωνα με τις δικές του προτιμήσεις, είναι το ίδιο βολικό. 

Στο Pixel είσαι point and shoot και δεν ασχολείσαι άλλο. Άς μη συζητήσουμε το ποσό δύσχρηστο και bloated είναι το Miui, για να το συζητάμε σε θέμα για Google Pixel.

1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

Μια χαρα ειναι το Nord, spec-wise ειναι ανωτερο απο το 4α, εκτος απο τις καμερες και το λειτουργικο που ερχεται με τα εξτρα καλουδια της google. Περα απο αυτα ειναι καθαρος νικητης, μεγαλυτερη μπαταρια, οθοναρα, καλυτερο SoC. Ζυγιζει τι θελει ο καθενας και αποφασιζει, αλλα οχι και να απογοητευσει καποιον, ειναι παρα πολυ γρηγορο τηλεφωνο, και το μαρτυρανε και ολα τα reviews εκει εξω. 

Ξεχασα και το 3,5 jack, αλλα δυστηχως σε τετοιο ευρος τιμων δε γινεται να τα εχουμε ολα. 

Ανώτερο στα χαρτιά. Κι εγώ γουσταρω OnePlus αλλά δεν θα το πρότεινα γενικότερα.

Επεξ/σία από Vaiosss
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...