Προς το περιεχόμενο

Βουτιά με μάσκα και αναπνευστήρα


Conan2046

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, poulinos είπε

στην ελευθερη ο αναπνευστηρας βγαινει απο το στομα κατυθειαν με το που ξεκινησεις να κατεβαινεις. για πολλους λογους. β. τα τρια λεπτα ειναι αρκετος χρονος ακομα και για να κρατησει καποιος την αναπνοη του. αλλο τοσο το να χρειαστει να κατεβει και σε χ μετρα. φοραω 45 και κατι παπουτσι και large βατραχοπεδιλα. αν το 42 ειναι 45 46 τοτε το 45 θα ηταν 50 και δεν θα βρισκα. 

σε στατικη απνοια ειχα δυο λεπτα και κατι αλλα σε κινηση περιπου 1 λεπτο αν θυμαμαι σωστα τα νουμερα που μου επετρεπε να κατεβω 20 μετρα και να ανεβω

Τα 3 λεπτά θέλουν κόπο και τρόπο. Αμα τα πιάσει θα γουστάρει πολύ γιατί αν κατεβαινει και δεν μενει δεν θα το ευχαριστιέται και φυσικά  20 μετρα δεν πρέπει να κατέβει ποτέ μόνος.

Τα πέδιλα λέω ότι πρέπει να είναι μεγαλύτερα για να τα φορά με καλτσάκια. φαντάσου να σκάσεις κανα 100 ευρω (εκεί θα καταλήξει στο τέλος) και να μην σου κανουν με στολή. 

Για να το ευχαριστηθείς πρέπει όπως όλα τα χόμπυ να βάλεις κάποια χρήματα, γιαυτό όσοι κάνουν βόλτα με επαγγελματίες γουστάρουν πολύ. 

βασικά επίσης είναι η σημαδούρα και το μαχαίρι.

Επεξ/σία από dkstopo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, dkstopo είπε

Τα 3 λεπτά θέλουν κόπο και τρόπο. Αμα τα πιάσει θα γουστάρει πολύ γιατί αν κατεβαινει και δεν μενει δεν θα το ευχαριστιέται και φυσικά  20 μετρα δεν πρέπει να κατέβει ποτέ μόνος.

Τα πέδιλα λέω ότι πρέπει να είναι μεγαλύτερα για να τα φορά με καλτσάκια. φαντάσου να σκάσεις κανα 100 ευρω (εκεί θα καταλήξει στο τέλος) και να μην σου κανουν με στολή. 

Για να το ευχαριστηθείς πρέπει όπως όλα τα χόμπυ να βάλεις κάποια χρήματα, γιαυτό όσοι κάνουν βόλτα με επαγγελματίες γουστάρουν πολύ. 

βασικά επίσης είναι η σημαδούρα και το μαχαίρι.

Δεν είμαι γνώστης αλλα η σημαδουρα και το μαχαίρι ηταν πολύ σωστή επισύμανση . Φαντάζομαι οτι η Σημαδουρα για τα σκάφη να μη σε χτυπήσουν οταν αναδυθείς και το μαχαίρι μήπως μπλεχτείς πουθενά δίκτυα πχ ή ακόμη και για κανένα σκύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα σετακι μασκα αναπνευστήρα Cressi η mares που να είναι στα λεφτά σου ,είναι από τις πιο γνωστές και παλιές εταιρίες στον χώρο και δύσκολα θα πάρεις φόλα .Βατραχοπεδιλα θα πάρεις ότι νούμερο παπούτσι φοράς η και ένα νούμερο πιο μικρά για να μην σου φεύγουν σε απότομες κινήσεις μέσα στη θάλασσα ,εγώ πχ φοράω 46 παπούτσι και 44-45 βατραχοπέδιλα,προτίμησε μαλακά και όχι σκληρές λεπίδες ,είναι πιο ξεκούραστα για πολύωρη χρήση .Τα βατραχοπέδιλα με καλτσακια απέφυγε τα ,συνήθως είναι για πιο εξειδικευμένες χρήσεις και είναι για όσους φοράνε στολή .

Καλο είναι όπως είπαν και άλλοι να πάρεις και μια σημαδούρα που θα έχεις δμενη πανω σου με νάιλον σχοινάκι καμία 10ρια μέτρα για να μην περάσει από πάνω σου κανας καπετάνιος του καλοκαιριού η κανας τουρίστας με jetski εκτός και αν θα κολυμπάς ρηχά η πολυ κοντά σε βράχια .

Γάντια και μαχαίρι αν απλά χαζεύεις τον βυθό τζάμπα θα τα πάρεις ,κακό δεν κάνουν αλλά πρακτικά θα σου είναι άχρηστα .

Προσωπικα κάνω ψαροτουφεκο από παιδάκι (είμαι 40)καθότι νησιώτης και ειχα Πολυ κοντά μου θάλασσα ,ποτέ δεν έβγαλα αναπνευστήρα από το στόμα μου στην βουτιά και ποτέ δεν ήπια νερό ,βέβαια  δεν κάνω βαθιές βουτιές οποτε ισως για αυτό δεν ειχα θέμα.

Πανω από όλα να σέβεσαι την θάλασσα και να μην φέρνεις τον εαυτό σου στα όρια σου καθώς βουτας,δεν συγχωρούνται λάθη στο νερό ειδικά αν είσαι μόνος .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dkstopo said:

Τα 3 λεπτά θέλουν κόπο και τρόπο. Αμα τα πιάσει θα γουστάρει πολύ γιατί αν κατεβαινει και δεν μενει δεν θα το ευχαριστιέται και φυσικά  20 μετρα δεν πρέπει να κατέβει ποτέ μόνος.

Τα πέδιλα λέω ότι πρέπει να είναι μεγαλύτερα για να τα φορά με καλτσάκια. φαντάσου να σκάσεις κανα 100 ευρω (εκεί θα καταλήξει στο τέλος) και να μην σου κανουν με στολή. 

Για να το ευχαριστηθείς πρέπει όπως όλα τα χόμπυ να βάλεις κάποια χρήματα, γιαυτό όσοι κάνουν βόλτα με επαγγελματίες γουστάρουν πολύ. 

βασικά επίσης είναι η σημαδούρα και το μαχαίρι.

ασχετα αν θα κατεβει 20 μετρα η 5 μετρα καλο ειναι απνοια να μην κανει μονος. το νουνερο του βατραχοπεδιλου αν παρει λεπιδα θα πρεπει να το σκεφτει με ενα ενδιαμεσο καλτσακι. αν το παρει για να ειναι χωρις καλτσακι τοτε με χοντρο καλτσακι θα ειναι μικρο οπως και το αναποδο. μονο στα ανοιχτα πεδιλα (οχι ελευθερης) μπορει να παιξει πιο ανετα. το βασικο ειναι να αποφασισεις αν θα κανει snorkelling η αν θελει να κανει απνοια διοτι το ενα δεν εχει απολυτως καμια σχεση με το αλλο σε πολλα πραγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το βγάλσιμο του αναπνευστήρα μπορεί να το εξηγήσει κανέις καλύτερα; Και εγώ 25 χρόνια ποτέ δεν τον βγάζω απο το στόμα, αλλά έτσι μου το έδειξαν οι παλαιότεροι. Όσο για την μάσκα, αν δεν υπάρχουν σπρέι και τα συναφή, σαλάκι και τρίψιμο και είναι μια χαρά. Θα πρότεινα στο παλικάρι πριν αγοράσει μάσκα να δοκιμάσει κάποιες από φίλους. Απο όταν άρχισα να έχω μούσια αγόρασα 3 μάσκες και όλες έπαιρναν νερό, τελικά σε μια κατάδυση μου έδωσε ο δάσκαλος μια δική του καλή και δεν έβαζε ούτε σταγόνα, οπότε του βούτηξα μια γιατί δεν είναι επώνυμες και δεν τις βρίσκεις εύκολα στην αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, lary7 said:

Αυτό με το βγάλσιμο του αναπνευστήρα μπορεί να το εξηγήσει κανέις καλύτερα; Και εγώ 25 χρόνια ποτέ δεν τον βγάζω απο το στόμα, αλλά έτσι μου το έδειξαν οι παλαιότεροι. Όσο για την μάσκα, αν δεν υπάρχουν σπρέι και τα συναφή, σαλάκι και τρίψιμο και είναι μια χαρά. Θα πρότεινα στο παλικάρι πριν αγοράσει μάσκα να δοκιμάσει κάποιες από φίλους. Απο όταν άρχισα να έχω μούσια αγόρασα 3 μάσκες και όλες έπαιρναν νερό, τελικά σε μια κατάδυση μου έδωσε ο δάσκαλος μια δική του καλή και δεν έβαζε ούτε σταγόνα, οπότε του βούτηξα μια γιατί δεν είναι επώνυμες και δεν τις βρίσκεις εύκολα στην αγορά.

οταν δεν εχεις τον αναπνευστηρα εχεις το στομα σου κλειστο οποτε δεν παιζει να ανοιξεις το στομα σου. οταν εχεις τον αναπνευστηρα στο στομα σου τοτε α. μπορει να ξεχαστεις και να αναπνεύσεις νομιζοντας η μπερδευοντας οτι εισαι επιφανεια. επισης το στομα σου ειναι "ανοιχτο" και το νερο προ πυλων μεσα στον αναπνευστηρα οποτε με μια λαθος κινηση θα πιεις το νερο. επισης με τον αναπνευστηρα στο στομα ειναι πιο δυσκολο να εξισωσεις ειτε εξισωνεις με  valsava ειτε frenzel. συν οτι αμα βγαζεις τον αναπνευστηρα ξεχωριζεις τις δυο καταστασεις. οτι χωρις αναπνευστηρα δεν αναπνέω ενω με αναπνευστηρα αναπνεω. επισης αν κατσει στραβα και λιποθυμήσεις ειναι πιο δυσκολο στις ενεργειες που πρεπει να γινουν απο αυτον που θα σε βγαλει στην επιφανεια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα τελικά μάσκα,ανσπνευστηρα, βατραχοπεδιλα και 2 τώρα μέρες έχω πάθει την πλάκα μου.

Είναι απίστευτα όμορφη εμπειρία, νόμιζα κατά αρχήν ότι. εδώ έχει ελάχιστα ψάρια και βρέθηκα να κολυμπώ μέσα σε κοπάδι από ψαράκια, είδα  σε κάτι μεγαλα βράχια αρκετά μεγάλα ψάρια (σχετικά με τα άλλα), είδα στο βυθό ένα ψάρι επίπεδο στο χρώμα της άμμου να κυνηγά ένα άλλο. Βέβαια αγνοω εντελώς τι είναι αυτά που είδα. Έπαθα επίσης πλάκα όταν έβλεπα  βράχια, χαράδρες και όλα αυτά χωρίς να έχω απομακρυνθεί επί της ουσίας από την ακτή. Δεν ένιωσα καν την ανάγκη να βουτήξω, απλώς επλεα στην επιφάνεια. Την πρώτη μέρα εμπαιναν λίγα νερά αλλά έσφιξα λίγο την μάσκα και σήμερα δεν είχα θέμα. Βλέπω να κολλάω άσχημα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Πήρα τελικά μάσκα,ανσπνευστηρα, βατραχοπεδιλα και 2 τώρα μέρες έχω πάθει την πλάκα μου.

Είναι απίστευτα όμορφη εμπειρία, νόμιζα κατά αρχήν ότι. εδώ έχει ελάχιστα ψάρια και βρέθηκα να κολυμπώ μέσα σε κοπάδι από ψαράκια, είδα  σε κάτι μεγαλα βράχια αρκετά μεγάλα ψάρια (σχετικά με τα άλλα), είδα στο βυθό ένα ψάρι επίπεδο στο χρώμα της άμμου να κυνηγά ένα άλλο. Βέβαια αγνοω εντελώς τι είναι αυτά που είδα. Έπαθα επίσης πλάκα όταν έβλεπα  βράχια, χαράδρες και όλα αυτά χωρίς να έχω απομακρυνθεί επί της ουσίας από την ακτή. Δεν ένιωσα καν την ανάγκη να βουτήξω, απλώς επλεα στην επιφάνεια. Την πρώτη μέρα εμπαιναν λίγα νερά αλλά έσφιξα λίγο την μάσκα και σήμερα δεν είχα θέμα. Βλέπω να κολλάω άσχημα.

καλως ηρθες στο κόσμο του "snorkeling".. Μιας κ σου αρεσει η υποθαλασσια παρατηρηση, θα σου προτεινα να κανεις μια πρώτη επαφη παιρνοντας μια φθηνη action cam με θηκη για να καταγραψεις τις "περιπετειες" σου. θα σε κανει να γουσταρεις ακομα περισσοτερο την ολη φαση.

 

εγω οταν μπαινω στο νερο, μπορει να ξεχαστω κ να κολυμπαω 1-2 ωρες και μετα αναγκαστικα βγαινω γτ εχω να αντιμετωπισω την γκρινια της κοπελας μου που εχω παρατησει μονη στην παραλια.... τρομερη εμπειρια. Τελος θα σου προτεινα να μενεις κοντα στα βραχια για να μην βρεθεις χτυπημενος απο κανα ηλιθιο καμικαζι της θαλασσας, γτ αν πεσεις σε ηλιθιο, ουτε η σημαδουρα θα σε σωσει απο την κακη στιγμη. Επισης, μην πιεζεις τον εαυτο σου στις βουτιες, στο ποσο θα κατεβεις. οι αντοχες θα ερθουν σιγα σιγα, και μιας κ εισαι τελειως αρχαριος, απεφυγε να κατεβεις σε μεγαλυτερο βαθος απο 4-5 μετρα.

 

υστερογραφο. προσωπικα απο μικρος, στις βουτιες εχω μαθει να κλεινω τον αναπνευστηρα με την γλωσσα κ οταν βγαινω στην επιφανεια παλι, φυσαω δυνατα κ συνεχιζω το κολυμπι χωρις να χρειαστει να βγει καθολου ο αναπνευστηρας απο το στομα. δεν ξερω αν ειναι σωστος ή λαθος τροπος αλλα ετσι με εχει βολεψει. Υποψιν δεν βουταω ποτε κ δεν εχω επιχειρισει ποτε να κατεβω πανω απο ~10 μετρα.

Επεξ/σία από kallair
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
52 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Πήρα τελικά μάσκα,ανσπνευστηρα, βατραχοπεδιλα και 2 τώρα μέρες έχω πάθει την πλάκα μου.

Είναι απίστευτα όμορφη εμπειρία, νόμιζα κατά αρχήν ότι. εδώ έχει ελάχιστα ψάρια και βρέθηκα να κολυμπώ μέσα σε κοπάδι από ψαράκια, είδα  σε κάτι μεγαλα βράχια αρκετά μεγάλα ψάρια (σχετικά με τα άλλα), είδα στο βυθό ένα ψάρι επίπεδο στο χρώμα της άμμου να κυνηγά ένα άλλο. Βέβαια αγνοω εντελώς τι είναι αυτά που είδα. Έπαθα επίσης πλάκα όταν έβλεπα  βράχια, χαράδρες και όλα αυτά χωρίς να έχω απομακρυνθεί επί της ουσίας από την ακτή. Δεν ένιωσα καν την ανάγκη να βουτήξω, απλώς επλεα στην επιφάνεια. Την πρώτη μέρα εμπαιναν λίγα νερά αλλά έσφιξα λίγο την μάσκα και σήμερα δεν είχα θέμα. Βλέπω να κολλάω άσχημα.

Μερικά tips για να αυξησεις τον χρόνο παραμονής κάτω απο το νερό

1) χαλάρωση χαλάρωση χαλάρωση. Προσπάθησε πριν πάρεις την τελευταία ανάσα για να κατέβεις να εισαι οσο πιο χαλάρος μπορείς και να μην σκέφτεσαι τιποτα.

2) Θα πάρεις ανάσα που θα γεμίσει πρώτα το στομάχι και μετα θα γεμίσεις και το στήθος. Ψαξε για βίντεο για το πως θα το μάθεις αυτο. 

3) Προσπάθησε να μένεις χαλαρός κάτω απο το νερό και να κάνεις όσο το δυνατόν λιγότερες κινήσεις.

4) Μην πανικοβάλεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Πήρα τελικά μάσκα,ανσπνευστηρα, βατραχοπεδιλα και 2 τώρα μέρες έχω πάθει την πλάκα μου.

Είναι απίστευτα όμορφη εμπειρία, νόμιζα κατά αρχήν ότι. εδώ έχει ελάχιστα ψάρια και βρέθηκα να κολυμπώ μέσα σε κοπάδι από ψαράκια, είδα  σε κάτι μεγαλα βράχια αρκετά μεγάλα ψάρια (σχετικά με τα άλλα), είδα στο βυθό ένα ψάρι επίπεδο στο χρώμα της άμμου να κυνηγά ένα άλλο. Βέβαια αγνοω εντελώς τι είναι αυτά που είδα. Έπαθα επίσης πλάκα όταν έβλεπα  βράχια, χαράδρες και όλα αυτά χωρίς να έχω απομακρυνθεί επί της ουσίας από την ακτή. Δεν ένιωσα καν την ανάγκη να βουτήξω, απλώς επλεα στην επιφάνεια. Την πρώτη μέρα εμπαιναν λίγα νερά αλλά έσφιξα λίγο την μάσκα και σήμερα δεν είχα θέμα. Βλέπω να κολλάω άσχημα.

Από περιέργεια, θες να μας πεις τελικά τι μάσκα και τι βατραχοπέδηλα πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Στις 19/8/2020 στις 10:49 ΠΜ, kalogeros είπε

Από περιέργεια, θες να μας πεις τελικά τι μάσκα και τι βατραχοπέδηλα πήρες;

Ένας χρόνος έχει περάσει βέβαια αλλά θα...απαντήσω. Cressi πήρα και τα βατραχοπέδιλα και την μάσκα από τοπικό μαγαζί αλλά δεν ξέρω μοντέλο, κάτι σαν αυτό: https://www.poseidonclub.gr/ypovrixio-psarema/maskes-katadusis/cressi-matrix και μεσαίου μήκους Βατραχοπέδιλα.

Να πω ότι ένα χρόνο μετά συνεχίζω και μ' αρέσει πολύ, ειδικά μετά από μια αγχωτική μέρα στην δουλειά να πάω και να κοιτάζω τον βυθό, δεν ξέρω κι εγώ πόση ώρα μπορεί να περάσει. Βουτιές κλπ κάτω από 2-3 μέτρα δεν κατεβαίνω, δεν νοιώθω και την ανάγκη, μ' αρέσει απλώς να χαζεύω και αν δω κάτι καλό να βουτάω για λίγο. Πρόβλημα με θολώματα και τέτοια δεν έχω ιδιαίτερο, αν είμαι πολύ ώρα μέσα και αρχίζει να θολώνει βγάζω το κεφάλι έξω την βγάζω, την ξαναβάζω και αυτό είναι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 18/08/2020 at 17:38, kallair said:

καλως ηρθες στο κόσμο του "snorkeling".. Μιας κ σου αρεσει η υποθαλασσια παρατηρηση, θα σου προτεινα να κανεις μια πρώτη επαφη παιρνοντας μια φθηνη action cam με θηκη για να καταγραψεις τις "περιπετειες" σου. θα σε κανει να γουσταρεις ακομα περισσοτερο την ολη φαση.

 

εγω οταν μπαινω στο νερο, μπορει να ξεχαστω κ να κολυμπαω 1-2 ωρες και μετα αναγκαστικα βγαινω γτ εχω να αντιμετωπισω την γκρινια της κοπελας μου που εχω παρατησει μονη στην παραλια.... τρομερη εμπειρια. Τελος θα σου προτεινα να μενεις κοντα στα βραχια για να μην βρεθεις χτυπημενος απο κανα ηλιθιο καμικαζι της θαλασσας, γτ αν πεσεις σε ηλιθιο, ουτε η σημαδουρα θα σε σωσει απο την κακη στιγμη. Επισης, μην πιεζεις τον εαυτο σου στις βουτιες, στο ποσο θα κατεβεις. οι αντοχες θα ερθουν σιγα σιγα, και μιας κ εισαι τελειως αρχαριος, απεφυγε να κατεβεις σε μεγαλυτερο βαθος απο 4-5 μετρα.

 

υστερογραφο. προσωπικα απο μικρος, στις βουτιες εχω μαθει να κλεινω τον αναπνευστηρα με την γλωσσα κ οταν βγαινω στην επιφανεια παλι, φυσαω δυνατα κ συνεχιζω το κολυμπι χωρις να χρειαστει να βγει καθολου ο αναπνευστηρας απο το στομα. δεν ξερω αν ειναι σωστος ή λαθος τροπος αλλα ετσι με εχει βολεψει. Υποψιν δεν βουταω ποτε κ δεν εχω επιχειρισει ποτε να κατεβω πανω απο ~10 μετρα.

στην ελευθερη καταδυση τον αναπνευστηρα τον βγαζεις απο το στομα για διαφορους λογους πριν κατεβεις.παιρνεις τις τελευταιες αναπνοες και μετα βγαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 29/09/2022 at 11:03, arnold94 said:

Αμα θέλω να βάλω μια μάσκα μεταχειρισμένη υπάρχει κάποιος τροπος να την απολυμανω ή δε χρειάζεται;

την πλενεις με ενα σαπουνακι ωραια και απλα και ειναι μια χαρα. αλλωστε απο το αλατι δεν θα εχει επιβιωσει τιποτα πανω στην μασκα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...