Προς το περιεχόμενο

Βουτιά με μάσκα και αναπνευστήρα


Conan2046

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολες οι μάσκες ( οι καλές τουλαχιστον ) έρχονται απο το εργοστάσιο με ένα λεπτό φιλμ κολλημένο πανω στα τζάμια , γι αυτο χρειάζεται η οδοντόκρεμα για να το βγάλει ή ο πιο extreme τρόπος του καψίματος που δε το εχω κάνει ποτε 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η λύση με την οδοντόκρεμα δουλεύει κανονικα.

Δεν χρειάζεται να την βάζεις στην παραλία ούτε μετά από κάθε χρήση.

 Που και που βάζεις λίγη οδοντοκρεμα στο τζαμάκι και το τρίβεις. Μετά από λίγο την αφαιρείς και καθαρίζει το τζάμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totalius είπε

Πολύ καλή η μάσκα που κοιτάζεις αλλά είναι κυρίως για ψαροντούφεκο κ ελεύθερη κατάδυση . Για snorkelling παρατήρηση βυθού θα ήταν καλύτερη αυτή στο ίδιο επίπεδο τιμής 

https://www.poseidonclub.gr/ypovrixio-psarema/maskes-katadusis/cressi-matrix

Ενδεικτικά κοιτούσα, δεν ξέρω τι μάσκες θα έχουν εκεί που θα πάω, θα ρωτήσω πάντως για cressi αφού μου λέτε όλοι τόσο καλά λόγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε για Cressi Mares Tusa xdive σιλικόνη που να ταιριάζει στο πρόσωπο σου όσο μπορείς αν μπορείς να δοκιμάσεις τώρα με τον κορώνα . Εξήγησε ότι τη θες για snorkelling κυρίως κ θα σου προτείνουν στο μαγαζί . Για κανένα λόγο δε χρειάζεται να ξεφύγεις πάνω σπο τα 50 ευρώ .
Δε μας είπες όμως σε ποια περιοχή είσαι μήπως μπορούμε να προτείνουμε κάποια μέρη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, totalius είπε

Ολες οι μάσκες ( οι καλές τουλαχιστον ) έρχονται απο το εργοστάσιο με ένα λεπτό φιλμ κολλημένο πανω στα τζάμια , γι αυτο χρειάζεται η οδοντόκρεμα για να το βγάλει ή ο πιο extreme τρόπος του καψίματος που δε το εχω κάνει ποτε 

Ωπ! Σωστός! Το είχα ξεχάσει αυτό. Εγώ πάντα κάνω τη μέθοδο με τον αναπτήρα. Καμία μάσκα μου δεν έχει πάθει το παραμικρό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η μαυρίλα φεύγει δύσκολα από τις άκρες, εκτός αν έχεις δάχτυλα μωρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/8/2020 στις 12:22 ΜΜ, totalius είπε

Ολες οι μάσκες ( οι καλές τουλαχιστον ) έρχονται απο το εργοστάσιο με ένα λεπτό φιλμ κολλημένο πανω στα τζάμια , γι αυτο χρειάζεται η οδοντόκρεμα για να το βγάλει ή ο πιο extreme τρόπος του καψίματος που δε το εχω κάνει ποτε 

Και εγω ετσι ειχα κανει ,αλλα ειναι μια μεθοδος που θελει πολυ προσοχη ,Καλυτερα να στο κανει αυτος που εχει το μαγαζι με τα καταδυτικα η' καποιος αλλος που εχει επαναλαβει την διαδικασια αρκετες φορες.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, totalius είπε


Δε μας είπες όμως σε ποια περιοχή είσαι μήπως μπορούμε να προτείνουμε κάποια μέρη .

Ηράκλειο Κρήτης, αλλά είμαι καμιά ωρίτσα από το Ηράκλειο οπότε έχω συγκεκριμένα καταστήματα εδώ, Θα το αφήσω μερικές μέρες μήπως μπορέσω να πάω και Ηράκλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2020 στις 9:24 ΠΜ, kostasbm είπε

βουτια δε κανεις με μασκα και αναππνευστηρα......πηδας με τα ποδια και κρατας τη μασκα

αλλες εχουν βαλβιδα να μην μπαινει νερο και αλλες οχι.....αναλογα με τη χρηση ....θελει εξασκηση για να συνηθισεις.....βουτα με τη μασκα χωρις αναπνευστηρα θα εισαι ποιο ανετος..απλα βρες μια μασκα να ταιριαζει καλα στο προσωπο σου...εννοειται πρεπει να πας ο ιδιος σε μαγαζι ...

Τι λέτε ρε παιδιά ;

Ποιός βάζει βαλβίδα σε αναπνευστήρα.

Μόνο εγώ θυμάμαι πιτσιρίκι να βουτάω κανονικά με τον αναπνευστήρα χωρία κανένα απολύτως πρόβλημα;

Ο μηχανισμός που χρειάζεσαι λέγεται στόμα και λειτουργία του κεντρικού νευρικού στυστηματος να μην αρχίζεις να πείνεις το νερό που θα ακουμπήσει τη γλώσα σου. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην χαλάσεις τις επιστρώσεις των γυαλιών με τέτοιες παπαριες. Πάρε ένα ειδικό σπρέι. Μετά από καμπόσο καιρό θα μάθεις να βάζεις νερό στη μάσκα και να το βγάζεις δίχως να βγάζεις το κεφάλι από το νερό. Η μάσκα πρέπει να έχει 2 κρύσταλλα όχι ένα μονοκόμματο.προσεξε τα δεσίματα στο πλάι, μερικές έχουν τα λάστιχα να εδράζουν στην σιλικόνη. Σε λίγο καιρό θα τα κόψεις εάν είναι ετσι. Η μάσκα πρέπει να περιφερειακά να είναι μαύρη. Εάν είναι διαφανή θα καταλάβεις το λαθος μετά. Πάρε απλό αναπνευστήρα χωρίς βαλβίδα από κάτω γιατί θα πιεις πολύ νερό αν ξεκινήσεις με αυτόν, θέλει εξοικείωση.  Όταν κατεβαίνεις ο αναπνευστήρα δεν βγαίνει από το στόμα. Θα καταλάβεις γιατί. Πέδιλα με 20 ευρώ δεν αγοράζουμε. Θα δυσκολευτείς να βρεις αυτά που θα λατρέψεις. Εάν φοράς 42 παπούτσι 45 46 είσαι πέδιλο. Μάσκα διαλέγεις πολύ εύκολα. Την βάζεις στην μούρη σου και ρουφάς από την μύτη. Εάν δεν πέφτει και δεν βάζει αέρα μέσα είναι δίκη σου. Δεν βάζεις το λάστιχο από πίσω. Τα γάντια είναι βασικό αξεσουάρ. Τα 5 μέτρα θα τα κατεβαίνεις από την δεύτερη εβδομάδα. Μπορείς μέχρι 3 λεπτά άνετα παραμονή. 
Καλές βουτιές. 
 

 
 

Επεξ/σία από dkstopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Τι λέτε ρε παιδιά ;

Ποιός βάζει βαλβίδα σε αναπνευστήρα.

Μόνο εγώ θυμάμαι πιτσιρίκι να βουτάω κανονικά με τον αναπνευστήρα χωρία κανένα απολύτως πρόβλημα;

Ο μηχανισμός που χρειάζεσαι λέγεται στόμα και λειτουργία του κεντρικού νευρικού στυστηματος να μην αρχίζεις να πείνεις το νερό που θα ακουμπήσει τη γλώσα σου. 

εγω δε μου αρεσε ποτε ο αναπνευστηρας...δε κανω ψαροντουφεκο....απλα βουταω με γυαλια.......αφου υπαρχουν ομως και αυτοι τι να κανουμε..απλη αναφορα εκανα δεν του ειπα παρε εκεινο η το αλλο γιατι δεν ειμαι ειδικος ....οι ειδικοι απαντησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και μια απορία άσχετη να μην ανοίγω άλλο θέμα. Πάω παραλία (σχετικά ερημική και έρχεται παρέα με βατραχοπέδιλα μάσκες και κάτι άλλο, τους βλέπω μπαίνουν, κολυμπούσαν και σαν άσχετοι (αυτό το ελεύθερο που χτυπιούνται δεξιά αριστερά σαν παλαβοί), μετά βγαίνουν βγάζουν από το σάκο τους ένα δίκτυ πρέπει να ήταν καμιά 15αριά μέτρα μακρύ το άπλωναν η μια άκρη σχεδόν στην παραλία η άλλη μέχρι όπου έφταναν (δεν πήγε και κανείς τους πιο βαθιά) και μετά έκαναν μια κυκλωτική κίνηση και έβγαζαν ότι ψάρια έβρισκαν που εκεί δεν έχει και τίποτα σπουδαίο, το έκαναν μερικές φορές, πήραν και τηλέφωνο ένα φίλο να περηφανευτούν που θα έτρωγαν φρέσκο ψαράκι και έφυγαν μετά από λίγο. Δεν ξέρω την τύφλα μου για το ψάρεμα αλλά νομίζω ότι οι ερασιτέχνες που έχουν καλάμια κλπ και ψαρεύουν στις παραλίες δεν χρειάζονται άδεια. Αυτό που έκαναν μου φαίνεται παράνομο με το δίκτυ. Είναι όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 ώρες πριν, dkstopo είπε

 Όταν κατεβαίνεις ο αναπνευστήρα δεν βγαίνει από το στόμα

Εννοείται οτι οταν κατεβαίνεις, ειδικά οταν πας αρκετά βαθιά ή κάθεσαι στα όρια σου βγάζεις αναπνευστήρα 

 

13 ώρες πριν, dkstopo είπε

Μπορείς μέχρι 3 λεπτά άνετα παραμονή. 

Εντελώς αυθαίρετο αυτό. Αν ηταν ετσι εύκολα να καθόντουσαν ολοι 3 λεπτα κάτω απο το νερό ολοι θα βαρούσαν 30αρια μετρα και δεν θα υπήρχε το scuba diving 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, dkstopo said:

Μην χαλάσεις τις επιστρώσεις των γυαλιών με τέτοιες παπαριες. Πάρε ένα ειδικό σπρέι. Μετά από καμπόσο καιρό θα μάθεις να βάζεις νερό στη μάσκα και να το βγάζεις δίχως να βγάζεις το κεφάλι από το νερό. Η μάσκα πρέπει να έχει 2 κρύσταλλα όχι ένα μονοκόμματο.προσεξε τα δεσίματα στο πλάι, μερικές έχουν τα λάστιχα να εδράζουν στην σιλικόνη. Σε λίγο καιρό θα τα κόψεις εάν είναι ετσι. Η μάσκα πρέπει να περιφερειακά να είναι μαύρη. Εάν είναι διαφανή θα καταλάβεις το λαθος μετά. Πάρε απλό αναπνευστήρα χωρίς βαλβίδα από κάτω γιατί θα πιεις πολύ νερό αν ξεκινήσεις με αυτόν, θέλει εξοικείωση.  Όταν κατεβαίνεις ο αναπνευστήρα δεν βγαίνει από το στόμα. Θα καταλάβεις γιατί. Πέδιλα με 20 ευρώ δεν αγοράζουμε. Θα δυσκολευτείς να βρεις αυτά που θα λατρέψεις. Εάν φοράς 42 παπούτσι 45 46 είσαι πέδιλο. Μάσκα διαλέγεις πολύ εύκολα. Την βάζεις στην μούρη σου και ρουφάς από την μύτη. Εάν δεν πέφτει και δεν βάζει αέρα μέσα είναι δίκη σου. Δεν βάζεις το λάστιχο από πίσω. Τα γάντια είναι βασικό αξεσουάρ. Τα 5 μέτρα θα τα κατεβαίνεις από την δεύτερη εβδομάδα. Μπορείς μέχρι 3 λεπτά άνετα παραμονή. 
Καλές βουτιές. 
 

 
 

στην ελευθερη ο αναπνευστηρας βγαινει απο το στομα κατυθειαν με το που ξεκινησεις να κατεβαινεις. για πολλους λογους. β. τα τρια λεπτα ειναι αρκετος χρονος ακομα και για να κρατησει καποιος την αναπνοη του. αλλο τοσο το να χρειαστει να κατεβει και σε χ μετρα. φοραω 45 και κατι παπουτσι και large βατραχοπεδιλα. αν το 42 ειναι 45 46 τοτε το 45 θα ηταν 50 και δεν θα βρισκα. 

σε στατικη απνοια ειχα δυο λεπτα και κατι αλλα σε κινηση περιπου 1 λεπτο αν θυμαμαι σωστα τα νουμερα που μου επετρεπε να κατεβω 20 μετρα και να ανεβω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dkstopo είπε

Μην χαλάσεις τις επιστρώσεις των γυαλιών με τέτοιες παπαριες. Πάρε ένα ειδικό σπρέι. Μετά από καμπόσο καιρό θα μάθεις να βάζεις νερό στη μάσκα και να το βγάζεις δίχως να βγάζεις το κεφάλι από το νερό. Η μάσκα πρέπει να έχει 2 κρύσταλλα όχι ένα μονοκόμματο.προσεξε τα δεσίματα στο πλάι, μερικές έχουν τα λάστιχα να εδράζουν στην σιλικόνη. Σε λίγο καιρό θα τα κόψεις εάν είναι ετσι. Η μάσκα πρέπει να περιφερειακά να είναι μαύρη. Εάν είναι διαφανή θα καταλάβεις το λαθος μετά. Πάρε απλό αναπνευστήρα χωρίς βαλβίδα από κάτω γιατί θα πιεις πολύ νερό αν ξεκινήσεις με αυτόν, θέλει εξοικείωση.  Όταν κατεβαίνεις ο αναπνευστήρα δεν βγαίνει από το στόμα. Θα καταλάβεις γιατί. Πέδιλα με 20 ευρώ δεν αγοράζουμε. Θα δυσκολευτείς να βρεις αυτά που θα λατρέψεις. Εάν φοράς 42 παπούτσι 45 46 είσαι πέδιλο. Μάσκα διαλέγεις πολύ εύκολα. Την βάζεις στην μούρη σου και ρουφάς από την μύτη. Εάν δεν πέφτει και δεν βάζει αέρα μέσα είναι δίκη σου. Δεν βάζεις το λάστιχο από πίσω. Τα γάντια είναι βασικό αξεσουάρ. Τα 5 μέτρα θα τα κατεβαίνεις από την δεύτερη εβδομάδα. Μπορείς μέχρι 3 λεπτά άνετα παραμονή. 
Καλές βουτιές. 
 

 
 

Αδερφέ, χωρίς παρεξήγηση, έχεις γράψει πολλές παπαριές σε αυτό το ποστ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...