Προς το περιεχόμενο

Νέο iMac 27’’ από την Apple με επεξεργαστή Intel 10ης γενιάς


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Όπως θυμάμαι για την βασική έκδοση με τιμή Αμερικής που μας πρότεινες να συγκρίνουμε με τιμές Ελλάδας..αλήθεια εσύ που ξέρεις τελικά ποία είναι η βασική έκδοση? δεν είναι αυτή που είπες στην αρχή..έλα πες επιτέλους να μάθουμε και εμείς,  να σου βγάλω και άλλο built (θα έχει και αυτό καλώδια μέσα μην μου αχγώνεσε) ;) 🤣

*ΟΚ αν δεν μπορείς άστο δεν παρεξηγώ, απλά άλλη φορά να σκεφτόμαστε τι γράφουμε ;)

Όπως θα έπρεπε να θυμάσαι, αναρωτιέμαι γιατί όχι, εσύ έδωσες το λινκ και μάλιστα μου είπες να κάνω οποία σύνθεση θέλω... εσύ ανέφερες περί βασικής έκδοσης απλά σου ανέφερα ότι δεν είναι αυτή που λες για το πλαίσιο...

Αν νομίζεις ότι είσαι χέλι και θα ξεγλιστρήσεις έτσι εύκολα από αυτά που γράφεις γελάστηκες...

ΥΓ: για να μην ξεφτιλίζεσαι, διάβασε πρώτα τι έχεις γράψει, μετά τι έχεις διορθώσει και σε τι ακριβώς έχω απαντήσει εγώ...

 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όπως θα έπρεπε να θυμάσαι, αναρωτιέμαι γιατί όχι, εσύ έδωσες το λινκ και μάλιστα μου είπες να κάνω οποία σύνθεση θέλω... 

Αν νομίζεις ότι είσαι χέλι και θα ξεγλιστρήσεις έτσι εύκολα από αυτά που γράφεις γελάστηκες...

ΥΓ: για να μην ξεφτιλίζεσαι, διάβασε πρώτα τι έχεις γράψει, μετά τι έχεις διορθώσει και σε τι ακριβώς έχω απαντήσει εγώ...

Α για το ΕΠΙΣΗΜΟ site της Apple Αμερικής λες? καθόλου δεν το ξέχασα φίλτατε και για αυτό στο έστειλα για να μου πείς ποιες από όλες τις εκδόσεις θέλεις να πάρω σαν βάση...και τι μου είπες? μάντεψε την βασική....που είπες μετά ότι δεν είναι αυτή γιατί δεν ξέρω να την ξεχωρίζω επειδή πίνω μπύρες , αλλά καταβάθος αυτήν εννοούσες τότε γιατί δεν υπολόγισες το καπέλο Ελλάδας....Προεδρε του Εδεσσαικου εσύ?  🤣🤣

*Να ξεγλιστρήσω ? ποιος είπε ότι θέλω να σταματήσω την κουβέντα, εσύ πήγες να πετάξεις λευκή πετσέτα, αμέσως μετά το σχόλιο μου με την τιμή του βασικού (για σένα μοντέλου) εδώ Ελλάδα, μάλλον δεν σ άρεσε που τελικά ήταν τόσο 🤣;)

**Να ξεφτιλιστώ? μπα...δεν νομίζω (κάτι τόνους έχω διορθώσει, λες να είναι σημάδι ότι ξεφτιλίστηκα? 🤣

***Τα γραπτά πάντα μένουν, καληνύχτα Σαββατόβραδο , αύριο πάλι;) (σου δίνω το δικαίωμα  αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και εσύ ότι πετάω λευκή πετσέτα για να σε προλάβω, όλα τα σκέφτομαι don't worry) 🤣

 

 

 

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Α για το ΕΠΙΣΗΜΟ site της Apple Αμερικής λες? καθόλου δεν το ξέχασα φίλτατε και για αυτό στο έστειλα για να μου πείς ποιες από όλες τις εκδόσεις θέλεις να πάρω σαν βάση...και τι μου είπες? μάντεψε την βασική....που είπες μετά ότι δεν είναι αυτή γιατί δεν ξέρω να την ξεχωρίζω επειδή πίνω μπύρες , αλλά καταβάθος αυτήν εννοούσες τότε γιατί δεν υπολόγισες το καπέλο Ελλάδας....Προεδρε του Εδεσσαικου εσύ?  🤣🤣

*Να ξεγλιστρήσω ? ποιος είπε ότι θέλω να σταματήσω την κουβέντα, εσύ πήγες να πετάξεις λευκή πετσέτα, αμέσως μετά το σχόλιο μου με την τιμή του βασικού (για σένα μοντέλου) εδώ Ελλάδα, μάλλον δεν σ άρεσε που τελικά ήταν τόσο 🤣;)

**Να ξεφτιλιστώ? μπα...δεν νομίζω (κάτι τόνους έχω διορθώσει, λες να είναι σημάδι ότι ξεφτιλίστηκα? 🤣

***Τα γραπτά πάντα μένουν, καληνύχτα Σαββατόβραδο , αύριο πάλι;) (σου δίνω το δικαίωμα  αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και εσύ ότι πετάω λευκή πετσέτα για να σε προλάβω, όλα τα σκέφτομαι don't worry) 🤣

Robin Williams Kiss GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, AtiX είπε

Robin Williams Kiss GIF

Good morning (Vietnam) όπως έλεγε ο μακαρίτης ο Ρομπιν 😎 Τι είναι αυτό με ένα ξερό gif την έβγαλες με απογοητεύεις πάλι φίλτατε, ήθελα επιχειρήματα η έστω κάτι έξυπνο. Κρίμα κρίμα 😂

Εγώ ακόμα περιμένω να μου επιτέλους ποια είναι η βασική έκδοση, που εσύ πρώτος ανέφερες και υποδειξες:

"Ξεκινά με την βασική έκδοση των 2299 όπως στο link..." 

Η να μου αποδείξεις ότι η έκδοση των 2299  του λινκ https://www.apple.com/shop/buy-mac/imac/27-inch-3.8ghz-8-core-processor-with-turbo-boost-up-to-5.0ghz-512gb# δεν είναι η ίδια με την έκδοση των 2989 του Πλαισίου https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/desktops/imac-mac-mini/apple-imac-27-5k-retina-mxwv2gr-a-intel-core-i7-8-gb-512-gb-radeon-pro-5500-xt-8-gb-_3540456 

Ξεκαθάρισε πρώτα αυτά και μετά πάμε παρακάτω (γιατί έχεις αρχίσει να με κουράζεις λίγο, καλή η πλάκα αλλά...) 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Good morning (Vietnam) όπως έλεγε ο μακαρίτης ο Ρομπιν 😎 Τι είναι αυτό με ένα ξερό gif την έβγαλες με απογοητεύεις πάλι φίλτατε, ήθελα επιχειρήματα η έστω κάτι έξυπνο. Κρίμα κρίμα 😂

Εγώ ακόμα περιμένω να μου επιτέλους ποια είναι η βασική έκδοση, που εσύ πρώτος ανέφερες και υποδειξες:

"Ξεκινά με την βασική έκδοση των 2299 όπως στο link..." 

Η να μου αποδείξεις ότι η έκδοση των 2299  του λινκ https://www.apple.com/shop/buy-mac/imac/27-inch-3.8ghz-8-core-processor-with-turbo-boost-up-to-5.0ghz-512gb# δεν είναι η ίδια με την έκδοση των 2989 του Πλαισίου https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/desktops/imac-mac-mini/apple-imac-27-5k-retina-mxwv2gr-a-intel-core-i7-8-gb-512-gb-radeon-pro-5500-xt-8-gb-_3540456 

Ξεκαθάρισε πρώτα αυτά και μετά πάμε παρακάτω (γιατί έχεις αρχίσει να με κουράζεις λίγο, καλή η πλάκα αλλά...) 😉

 

Στις 7/8/2020 στις 3:05 ΠΜ, ConstantineP είπε

Είπαμε είναι για μεταξωτους κωλους 😂😂😂

Εγώ που δεν θέλω all in one, μπορώ να πάρω καλύτερο pc με 3000; 🤔

 

Στις 7/8/2020 στις 9:30 ΠΜ, AtiX είπε

Ναι για κάνε, αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά όπως και οθόνες, ποντίκια, καλώδια, windows κλπ... μην μου βγεις όμως φθηνότερο κατά 200 - 300 ευρω γιατί τόσο είναι ο κόπος μου για να ψάξω, παραγγείλω, συναρμολογίσω και στήσω...

Αν λύσεις το αρχικό θέμα που μόνος σου το ονόμασες καφενειακού επιπέδου, εδώ είμαστε και για τις λεπτομέριες...

ΥΓ από σήμερα είμαι σε διακοπές... αν δεν σου απαντήσω μην το πάρεις πάνω σου... 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρομαι που κάνεις ένα repeat πως άρχισε η κουβέντα αλλά όχι τα μισά...γιατί δεν έβαλες και την συνέχεια? άσε θα το κάνω εγώ γιατί μάλλον δεν "θυμάσαι"

 

Στις 7/8/2020 στις 9:30 ΠΜ, AtiX είπε
  Στις 7/8/2020 στις 3:05 ΠΜ, ConstantineP είπε

Είπαμε είναι για μεταξωτους κωλους 😂😂😂

Εγώ που δεν θέλω all in one, μπορώ να πάρω καλύτερο pc με 3000; 🤔

 

Στις 7/8/2020 στις 4:57 ΜΜ, ConstantineP είπε
Στις 7/8/2020 στις 9:30 ΠΜ, AtiX είπε

Ναι για κάνε, αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά όπως και οθόνες, ποντίκια, καλώδια, windows κλπ... μην μου βγεις όμως φθηνότερο κατά 200 - 300 ευρω γιατί τόσο είναι ο κόπος μου για να ψάξω, παραγγείλω, συναρμολογίσω και στήσω...

Εδώ είναι που σου έβαλα το επίσημο λινκ της apple γιατι δεν έχει μόνο ένα μοντέλο και επειδή είμαι δίκαιος σου λέω ποιο να πάρω σαν παράδειγμα

Στις 7/8/2020 στις 5:35 ΜΜ, AtiX είπε
Στις 7/8/2020 στις 4:57 ΜΜ, ConstantineP είπε

https://www.apple.com/shop/buy-mac/imac/27-inch-3.8ghz-8-core-processor-with-turbo-boost-up-to-5.0ghz-512gb

Ε βάλε πρώτα Βάλε τικ  σε ποια parts θέλεις, να δούμε τελική τιμή και θα σου βρω μην αγχώνεσε 😉 

Και πάμε τώρα στο καλό...

Στις 7/8/2020 στις 9:25 ΜΜ, ConstantineP είπε
Στις 7/8/2020 στις 5:35 ΜΜ, AtiX είπε

Ξεκινά με την βασική έκδοση των 2299 όπως στο link...

να σου θυμίσω μόνο η οθόνη κάνει 1500...

*Την οποία βασική έκδοση, μέχρι να αποκαλυφθεί η τιμή της εδώ Ελλάδα, δεν την αμφισβήτησες αλλά την υπερασπίστηκες όταν σου έβγαλα ένα σύστημα με καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά +300 έουρος περίπου

Αναφορά σε κείμενο
Στις 7/8/2020 στις 10:59 ΜΜ, AtiX είπε

Τι??? είδες ότι δεν σου βγαίνει η βασική έκδοση και είπες να παίξεις με τα πιο μεγάλα budgets???

Είπαμε... διαφορά 300 ευρώ και έχεις μια γκουμουτσα με καλώδια κάτω στο πάτωμα, μια οθόνη πάνω στο γραφείο καθώς και αλλά καλώδια και μερικούς ανεμιστήρες, τρεις χωρίς του κουτιού, να βουίζουν από τον δεύτερο καλοκαιρι...

Και εδώ είναι που μάθαμε την τιμή του μοντέλου στην Ελλάδα που στην αρχή το λέγαμε βασικό αλλά μετά δεν είναι κτλ κτλ...αλλά από εκεί και πέρα αρχίζεις να πουλάς τρελίτσα και τα μα και μου.

Αναφορά σε κείμενο
22 ώρες πριν, AtiX είπε

Καλα μάθε τα βασικά όπως πχ να ξεχωρίζεις ποιά είναι η βασική έκδοση ενός προϊόντος... βέβαια για να το καταφέρεις αυτό θα πρέπει να κόψεις τις μπύρες μπας και ξεκαθαρίσεις μέσα σου ποιά είναι τα μήλα και ποιά τα πορτοκάλια... 

Κατά τα άλλα (μιας και δείχνεις να μην καταλαβαίνεις, οι μπύρες που λέγαμε) το μόνο που αποδεικνύεις συνεχόμενα είναι ότι η διαφορά τιμής είναι ελάχιστη, πάντα σε σύγκριση με το budget που θα σκάσεις, μεταξύ ενός έτοιμου υπολογιστή και μάλιστα από την πανάκριβη Apple, από ένα pc συναρμολογούμενο by mitsosIT...

Η Συνέχεια η ίδια εγώ να σε κυνηγάω να μου πεις τελικά ποια είναι αυτή η βασική ρημαδοέκδοση που εννούσες, αλλά δεν....τη μια φορά πηγες να μου την σκαπουλάρεις και να την κανείς με ελαφρά και μετά μας λες οτι δεν είναι αυτή στο Πλαίσιο....

Αναφορά σε κείμενο
19 ώρες πριν, AtiX είπε

Όπως θα έπρεπε να θυμάσαι, αναρωτιέμαι γιατί όχι, εσύ έδωσες το λινκ και μάλιστα μου είπες να κάνω οποία σύνθεση θέλω...εσύ ανέφερες περί βασικής έκδοσης απλά σου ανέφερα ότι δεν είναι αυτή που λες για το πλαίσιο...

Αν νομίζεις ότι είσαι χέλι και θα ξεγλιστρήσεις έτσι εύκολα από αυτά που γράφεις γελάστηκες...

ΥΓ: για να μην ξεφτιλίζεσαι, διάβασε πρώτα τι έχεις γράψει, μετά τι έχεις διορθώσει και σε τι ακριβώς έχω απαντήσει εγώ..

 

Αλλα ακόμα μας λες (μαλλον οχι) απλά συνεχίζεις  να λες να διαβάσω απο την αρχη τι έχω γράψει....ε ναι στα εβαλα και με τη σειρά ;)

Αναφορά σε κείμενο

Αν λύσεις το αρχικό θέμα που μόνος σου το ονόμασες καφενειακού επιπέδου, εδώ είμαστε και για τις λεπτομέριες...

ΥΓ από σήμερα είμαι σε διακοπές... αν δεν σου απαντήσω μην το πάρεις πάνω σου..

Ελα το έλυσα το θέμα (για μενα βασικα ηταν λυμενο απο την αρχη) παμε τωρα στις λεπτομέρειες:

Πάμε για μια τελεύταια φορά

Η έκδοση των 2299  του λινκ https://www.apple.com/shop/buy-mac/imac/27-inch-3.8ghz-8-core-processor-with-turbo-boost-up-to-5.0ghz-512gb#

δεν είναι η ίδια με την έκδοση των 2989 του Πλαισίου https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/desktops/imac-mac-mini/apple-imac-27-5k-retina-mxwv2gr-a-intel-core-i7-8-gb-512-gb-radeon-pro-5500-xt-8-gb-_3540456 ?

*Αν δεν απαντήσεις δεν θα το πάρω πανω μου, (απλα θα ξέρω το λόγο 🤣) εξξάλου και εγω σε διακοπές είμαι και στον καφέ μου μπορώ να δω 5 λεπτά 2 λινκ  ;)

**Χαιρετισματα στις μαλβίδες

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Χαίρομαι που κάνεις ένα repeat πως άρχισε η κουβέντα αλλά όχι τα μισά...γιατί δεν έβαλες και την συνέχεια? άσε θα το κάνω εγώ γιατί μάλλον δεν "θυμάσαι"

Εδώ είναι που σου έβαλα το επίσημο λινκ της apple γιατι δεν έχει μόνο ένα μοντέλο και επειδή είμαι δίκαιος σου λέω ποιο να πάρω σαν παράδειγμα

Και πάμε τώρα στο καλό...

*Την οποία βασική έκδοση, μέχρι να αποκαλυφθεί η τιμή της εδώ Ελλάδα, δεν την αμφισβήτησες αλλά την υπερασπίστηκες όταν σου έβγαλα ένα σύστημα με καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά +300 έουρος περίπου

Και εδώ είναι που μάθαμε την τιμή του μοντέλου στην Ελλάδα που στην αρχή το λέγαμε βασικό αλλά μετά δεν είναι κτλ κτλ...αλλά από εκεί και πέρα αρχίζεις να πουλάς τρελίτσα και τα μα και μου.

Η Συνέχεια η ίδια εγώ να σε κυνηγάω να μου πεις τελικά ποια είναι αυτή η βασική ρημαδοέκδοση που εννούσες, αλλά δεν....τη μια φορά πηγες να μου την σκαπουλάρεις και να την κανείς με ελαφρά και μετά μας λες οτι δεν είναι αυτή στο Πλαίσιο....

Αλλα ακόμα μας λες (μαλλον οχι) απλά συνεχίζεις  να λες να διαβάσω απο την αρχη τι έχω γράψει....ε ναι στα εβαλα και με τη σειρά ;)

Ελα το έλυσα το θέμα (για μενα βασικα ηταν λυμενο απο την αρχη) παμε τωρα στις λεπτομέρειες:

Πάμε για μια τελεύταια φορά

Η έκδοση των 2299  του λινκ https://www.apple.com/shop/buy-mac/imac/27-inch-3.8ghz-8-core-processor-with-turbo-boost-up-to-5.0ghz-512gb#

δεν είναι η ίδια με την έκδοση των 2989 του Πλαισίου https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/desktops/imac-mac-mini/apple-imac-27-5k-retina-mxwv2gr-a-intel-core-i7-8-gb-512-gb-radeon-pro-5500-xt-8-gb-_3540456 ?

*Αν δεν απαντήσεις δεν θα το πάρω πανω μου, (απλα θα ξέρω το λόγο 🤣) εξξάλου και εγω σε διακοπές είμαι και στον καφέ μου μπορώ να δω 5 λεπτά 2 λινκ  ;)

**Χαιρετισματα στις μαλβίδες

Βλέπω παρέβλεψες, ελπίζω όχι επίτηδες ένα μου ποστ... το οποίο με λίγο σκέψη ή πράξεις απαντάει σε όλο αυτό το κατεβατό... 

Spoiler

20200809_192928.jpg.f7f1b4a43cb5e601c2c800b8a478796b.jpg

20200809_192953.jpg.31accd7baa91ad848ee0c4b87497f97d.jpg

Είναι σημερινές τιμές βέβαια...  όταν απάντησα έβγαινε λίγο φτηνότερα, μην φανταστείς τίποτα συγκλονιστικό γύρο στο δεκάευρω...

Στις 7/8/2020 στις 9:50 ΜΜ, AtiX είπε

Όχι φίλε μου μόνος σου γράψεις ότι το μηχάνημα σαν δύναμη είναι πάνω κάτω στα ίδια... 

Για να το απλούστευσω, και να μην κρύβεσαι πίσω από γκρι ζώνες... για να κάνεις ακριβώς το ίδιο μηχάνημα πόσα θα ξοδέψεις???

Προς έκπληξη βλέπω στο αν στο mac βάλω 16 γίγα μνήμη φτάνει τα 2499 ΔΟΛΆΡΙΑ οπότε πάλι φτηνότερο από τα 2625 ΕΥΡΩ που μου λες...

Ακόμα δεν μου απάντησες... πόση διαφορά έχεις κέρδος από το μηχάνημα που έστησες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, AtiX είπε

Βλέπω παρέβλεψες, ελπίζω όχι επίτηδες ένα μου ποστ... το οποίο με λίγο σκέψη ή πράξεις απαντάει σε όλο αυτό το κατεβατό... 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

20200809_192928.jpg.f7f1b4a43cb5e601c2c800b8a478796b.jpg

20200809_192953.jpg.31accd7baa91ad848ee0c4b87497f97d.jpg

Είναι σημερινές τιμές βέβαια...  όταν απάντησα έβγαινε λίγο φτηνότερα, μην φανταστείς τίποτα συγκλονιστικό γύρο στο δεκάευρω...

Ακόμα δεν μου απάντησες... πόση διαφορά έχεις κέρδος από το μηχάνημα που έστησες???

Μα μέχρι τότε φίλτατε δεν ξέραμε πόσο θα κόστιζε στην Ελλάδα 😉

Σύμφωνα με τα νέα σωστά  δεδομένα και τους γρήγορος υπολογισμούς έχουμε για τις 2 εκδόσεις (βασικές; , ίδιες; ακόμα να μου πεις με έχεις σκάσει αυτή η σιωπή σου 😂

Η εξ Αμερικής τω  2.299 (βασική?? Έτσι μου είπες)

https://www.apple.com/shop/buy-mac/imac/27-inch-3.8ghz-8-core-processor-with-turbo-boost-up-to-5.0ghz-512gb#

IMG_20200810_034109.jpg.eb064c0ccf63b4c836aee29173cfc2ec.jpg

IMG_20200810_033946.jpg.878fcb8c230cbc295aebf7817c8dfcdd.jpg

Αλλά τελικά Ελλάδα ήρθε στα 2.989

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/desktops/imac-mac-mini/apple-imac-27-5k-retina-mxwv2gr-a-intel-core-i7-8-gb-512-gb-radeon-pro-5500-xt-8-gb-_3540456

Τι χτιζεις με 2.989;

IMG-7759e0af1bdfbf00a4a1514a4b71c1ee-V.jpg.37a33b2fb47d91f24fb0a1cd5545434e.jpg

1.448 + 1500 (ή οθόνη) =2.948

Κοιτα που πάλι έχεις και ρεστα ένα 40αρι  να πάρεις μπύρες η αγριογουρονο (Ε τώρα μην με ρωτήσεις πόσο κάνει το κιλό ψαξτο μόνο σου 😉😂

Άρα στο αρχικό ερώτημα τι "καλύτερο" (παραπάνω; , καλύτερα χαρακτηριστικά; πάρτο όπως θες μην μου πιαστείς πάλι από τη λέξη 😂) pc μπορώ να πάρω με 3.000;

ε ναι λοιπόν, δεν το λες και ίδιο μηχάνημα; 😉

*Απάντησε μου επιτέλους είναι αυτές οι 2 εκδόσεις ίδιες; τρεις φορές σε έχω ρωτήσει και πετάς αετό 😉

 

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ConstantineP είπε

Μα μέχρι τότε φίλτατε δεν ξέραμε πόσο θα κόστιζε στην Ελλάδα 😉

Σύμφωνα με τα νέα σωστά  δεδομένα και τους γρήγορος υπολογισμούς έχουμε για τις 2 εκδόσεις (βασικές; , ίδιες; ακόμα να μου πεις με έχεις σκάσει αυτή η σιωπή σου 😂

Η εξ Αμερικής τω  2.299 (βασική?? Έτσι μου είπες)

https://www.apple.com/shop/buy-mac/imac/27-inch-3.8ghz-8-core-processor-with-turbo-boost-up-to-5.0ghz-512gb#

IMG_20200810_034109.jpg.eb064c0ccf63b4c836aee29173cfc2ec.jpg

IMG_20200810_033946.jpg.878fcb8c230cbc295aebf7817c8dfcdd.jpg

Αλλά τελικά Ελλάδα ήρθε στα 2.989

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/desktops/imac-mac-mini/apple-imac-27-5k-retina-mxwv2gr-a-intel-core-i7-8-gb-512-gb-radeon-pro-5500-xt-8-gb-_3540456

Τι χτιζεις με 2.989;

IMG-7759e0af1bdfbf00a4a1514a4b71c1ee-V.jpg.37a33b2fb47d91f24fb0a1cd5545434e.jpg

1.448 + 1500 (ή οθόνη) =2.948

Κοιτα που πάλι έχεις και ρεστα ένα 40αρι  να πάρεις μπύρες η αγριογουρονο (Ε τώρα μην με ρωτήσεις πόσο κάνει το κιλό ψαξτο μόνο σου 😉😂

Άρα στο αρχικό ερώτημα τι "καλύτερο" (παραπάνω; , καλύτερα χαρακτηριστικά; πάρτο όπως θες μην μου πιαστείς πάλι από τη λέξη 😂) pc μπορώ να πάρω με 3.000;

ε ναι λοιπόν, δεν το λες και ίδιο μηχάνημα; 😉

*Απάντησε μου επιτέλους είναι αυτές οι 2 εκδόσεις ίδιες; τρεις φορές σε έχω ρωτήσει και πετάς αετό 😉

Για να κλείσει το θέμα, ελπίζω, μιας και συνεχίζεις να αποδεικνύεις ότι τα mac βγαίνουν πιο ακριβά από το να συναρμολογήσεις ένα no name pc... το ίδιο γίνεται, μάντεψε με ο οποιαδήποτε μάρκα πχ στα dell ή στα surfaces... τα θέμα είναι αν αξίζει στα 3000 ευρώ να κερδίσεις ή 200-250 ευρώ ή 5-8% μεγαλύτερη απόδοση...

με λίγα λόγια μόνο σου κυνηγάς ανεμόμυλους, απλά εγώ σε βλέπω και διασκεδάζω...

ΥΓ: Ακόμα και αν από λάθος θεώρησα ότι ότι η βασική έκδοση των νέων mac είναι με τον i5, δεν καταλαβαίνω τι θα προσφέρει στην συζήτηση αφού τόσα μα τόσα ποστ αποδεικνύεις ότι αυτό που υποστηρίζεις α) είναι αυταπόδεικτο, β) δεν διαφώνησα και γ) βγάζεις ακριβώς το πόσο "κέρδους" που υποστηρίζω από την αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, AtiX είπε

Για να κλείσει το θέμα, ελπίζω, μιας και συνεχίζεις να αποδεικνύεις ότι τα mac βγαίνουν πιο ακριβά από το να συναρμολογήσεις ένα no name pc... το ίδιο γίνεται, μάντεψε με ο οποιαδήποτε μάρκα πχ στα dell ή στα surfaces... τα θέμα είναι αν αξίζει στα 3000 ευρώ να κερδίσεις ή 200-250 ευρώ ή 5-8% μεγαλύτερη απόδοση...

με λίγα λόγια μόνο σου κυνηγάς ανεμόμυλους, απλά εγώ σε βλέπω και διασκεδάζω...

ΥΓ: Ακόμα και αν από λάθος θεώρησα ότι ότι η βασική έκδοση των νέων mac είναι με τον i5, δεν καταλαβαίνω τι θα προσφέρει στην συζήτηση αφού τόσα μα τόσα ποστ αποδεικνύεις ότι αυτό που υποστηρίζεις α) είναι αυταπόδεικτο, β) δεν διαφώνησα και γ) βγάζεις ακριβώς το πόσο "κέρδους" που υποστηρίζω από την αρχή...

Μα φιλτατε δεν χρειαζεται καν να αποδειξω οτι τα mac και τα pre-built μηχανημα απο τα γνωστα brands στοιχιζουν ακριβοτερα απο ενα custom pc, ειναι γνωστο και ειδικα σε αυτο εδω το φορουμ ;)

Το μονο που απεδειξα και το υποστηριξα απο την αρχη μεχρι το τελος ειναι  τι "καλυτερο" μπορω να παρω στα 3000....το τελικο 12πυρηνο built με τα 32ram και τον τελευταιας γενιας nvme gen4 και την δυνατοτα επεκτασης στους μελλοντικους zen3. ετσι σαν ωμα τεχνικα χαρακτηρισιτκα ειναι ενα σκαλι πανω δεν τιθετε θεμα αμφισβητησης (εκτος αν αρχισουμε τα περι intel vs amd, που δεν μπορω , λυστε τα μονοι σας 🤣 )

*Ανεμομυλους μπα...ποτε δεν με συγκινησε ο Δον Κιχωτης, προτιμω να κυνηγαω μικρους Γαλατες, που μεταξυ μας αμφιβαλω αν διασκεδασαν στα αληθεια, απο τη μια λευκες πετσετες ,απο την αλλη, ναι ειναι αυτο αλλα μετα δεν ειναι, τελικα ειναι το αλλο εσυ δεν ξερεις να ξεχωριζεις και ξαναδιαβασε τι γραφεις...ε μια συγχηση υπηρχε  ;)

**α,β,γ  μια μιξη κωλοτουμπας με δοση προεδρου εδεσσαικου παλι...ε τωρα μην στα ξαναπαρω ολα ενα ενα δεν λεει. ;)

Καλη συνεχεια στις διακοπες σου (τα λεμε σε φρεσκο θεμα , αυτο το καψαμε) 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...