Προς το περιεχόμενο

Νέο iMac 27’’ από την Apple με επεξεργαστή Intel 10ης γενιάς


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

891187438_.png.15a0023e060e151c26c2e5a4371e0a06.png

Βγαίνει 2625 εουρος να τα αφήσω? (μαζι με την σουπερ ντουπερ οθόνη)

Τι παίρνεις:

CPU 12/24 , διπλάσια μνήμη

SSD, GPU κινούνται στα ίδια επίπεδα

Μητρική που δέχεται τους νέους ryzen 4000  και PCI 4.0 για τους νέους ταχύτατους NVME

Κουτι έβαλα ένα απλό κλαιν, απλά να έχει καλό airflow

ποντικια, πληκτρολόγια ιστορίες ο καθένας με ότι βολεύετε βάλτε ότι θέτε

windows πάρτε μια αδεία των 10 ευρώ (όλοι αυτό κάνουν, εκτός και αν το θες για επιχείρηση)

Συναρμολόγηση στο φέρνει έτοιμο στημένο το κατάστημα για να μην κουράζεστε

Καλώδια έχει μέσα λολ

Τα κάνει όλα γρήγορα με στυλ (έχει και κόκκινο φωτάκι το fan του κουτιού) πλήρως αναβαθμήσιμο και συμφέρει....αυτά κύριοι

Βγαίνει πιο ακριβά ή μου φαίνεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βγαίνει πιο ακριβά ή μου φαίνεται???

Βλέπεις εσύ το ίδιο μηχάνημα; που και να μην εξηγούσα κάτω στα σχόλια, θα σε μαλώσω ;)

μπορούσα άνετα να βάλω 8/16 cpu και 8 giga ram...αλλά με +300 ευρωπουλάκια σου έφτιαξα καλύτερο μηχάνημα με προοπτικές.

Μόνο την τιμή είδες μου φαίνεται...τσ τσ τσ 🤣

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Βλέπεις εσύ το ίδιο μηχάνημα; που και να μην εξηγούσα κάτω στα σχόλια, θα σε μαλώσω ;)

μπορούσα άνετα να βάλω 8/16 cpu και 8 giga ram...αλλά με +300 ευρωπουλάκια σου έφτιαξα καλύτερο μηχάνημα με προοπτικές.

Μόνο την τιμή είδες μου φαίνεται...τσ τσ τσ 🤣

Όχι φίλε μου μόνος σου γράψεις ότι το μηχάνημα σαν δύναμη είναι πάνω κάτω στα ίδια... 

Για να το απλούστευσω, και να μην κρύβεσαι πίσω από γκρι ζώνες... για να κάνεις ακριβώς το ίδιο μηχάνημα πόσα θα ξοδέψεις???

Προς έκπληξη βλέπω στο αν στο mac βάλω 16 γίγα μνήμη φτάνει τα 2499 ΔΟΛΆΡΙΑ οπότε πάλι φτηνότερο από τα 2625 ΕΥΡΩ που μου λες...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όχι φίλε μου μόνος σου γράψεις ότι το μηχάνημα σαν δύναμη είναι πάνω κάτω στα ίδια... 

Για να το απλούστευσω, και να μην κρύβεσαι πίσω από γκρι ζώνες... για να κάνεις ακριβώς το ίδιο μηχάνημα πόσα θα ξοδέψεις???

Προς έκπληξη βλέπω στο αν στο mac βάλω 16 γίγα μνήμη φτάνει τα 2499 ΔΟΛΆΡΙΑ οπότε πάλι φτηνότερο από τα 2625 ΕΥΡΩ που μου λες...

Που και να βάλεις τον 10 πύρηνο να δεις πόσο θα πάει...ουπς 2900 εουρος...θες να δεις τι άλλο μπορώ να βάλω για να φτάσω τα 2900 έουρος στο υπάρχον 12/24core built ;)

32 giga ram και 1ΤΒ NVME Gen4...ουπς 🤣;)

Οπότε με αυτά και με εκείνα φτάσαμε στο αρχικό ερώτημα...μπορεί κάποιος να πάρει καλύτερο no-all in one μηχάνημα στα στα 3000; μάλλον ναι ;)😆

1274097103_.png.392e692d8b3d6ef8550a4b459fb4e4db.png

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ConstantineP είπε

Που και να βάλεις τον 10 πύρηνο να δεις πόσο θα πάει...ουπς 2900 εουρος...θες να δεις τι άλλο μπορώ να βάλω για να φτάσω τα 2900 έουρος στο υπάρχον 12/24core built ;)

32 giga ram και 1ΤΒ NVME Gen4...ουπς 🤣;)

1274097103_.png.392e692d8b3d6ef8550a4b459fb4e4db.png

Συνεχίζεις τον χαβά σου... διάβασε από την αρχή την συνομιλία μας, δες που έχεις ξεφύγει και διόρθωσε τις οποιοδήποτε ανακρίβειες γιατί δεν μπορείς να κρυφτείς και έλα σοβαρά να μου απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, AtiX είπε

Συνεχίζεις τον χαβά σου... διάβασε από την αρχή την συνομιλία μας, δες που έχεις ξεφύγει και διόρθωσε τις οποιοδήποτε ανακρίβειες γιατί δεν μπορείς να κρυφτείς και έλα σοβαρά να μου απαντήσεις...

εκεί που αναρωτήθηκα αν μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο με 3000 έουρος (ε εντάξει πήρα με 2900 κλαιν)?

ε τι δεν παίρνω?;) 🤣

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

εκεί που αναρωτήθηκα αν μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο με 3000 έουρος (ε εντάξει πήρα με 2900 κλαιν)?

ε τι δεν παίρνω?;) 🤣

Τι??? είδες ότι δεν σου βγαίνει η βασική έκδοση και είπες να παίξεις με τα πιο μεγάλα budgets???

Είπαμε... διαφορά 300 ευρώ και έχεις μια γκουμουτσα με καλώδια κάτω στο πάτωμα, μια οθόνη πάνω στο γραφείο καθώς και αλλά καλώδια και μερικούς ανεμιστήρες, τρεις χωρίς του κουτιού, να βουίζουν από τον δεύτερο καλοκαιρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AtiX είπε

Τι??? είδες ότι δεν σου βγαίνει η βασική έκδοση και είπες να παίξεις με τα πιο μεγάλα budgets???

Είπαμε... διαφορά 300 ευρώ και έχεις μια γκουμουτσα με καλώδια κάτω στο πάτωμα, μια οθόνη πάνω στο γραφείο καθώς και αλλά καλώδια και μερικούς ανεμιστήρες, τρεις χωρίς του κουτιού, να βουίζουν από τον δεύτερο καλοκαιρι...

Τιιι??? τόλμησα να σου βάλω +300 ευρω για καλύτερο μηχάνημα (καλύτερη cpu διπλάσια ram) σε σχέση με τη βασική έκδοση των μεταξωτών θεϊκών μηχανημάτων...πω πω ζημιά μέσα σε έβαλα, σωστός απατεώνας είμαι...που σε για πες μου πόσο θα στοιχίζει εδώ Ελλάδα το αριστούργημα της Apple όταν έρθει Ελλάδα? (αγριογούρονο για σκέψη) εγώ τόση ώρα παίζω με τιμές + καπέλο Ελλάδας...δεν είσαι κύριος ;)🤣

Όσο ο δραματικός μονόλογος περί γκουμούτσας, καλωδίων και ανεμιστήρων... speecs συγκρίνουμε η κορνίζες? α η γκουμούτσα που λες την αναβαθμίζω και επισκευάζω όποτε θέλω εύκολα και γρήγορα...η κορνίζα θα είναι πάντα η ίδια κορνίζα με την ιδία φώτο...τη γκουμουτσα  τι λες και άλμπουμ (ποίηση σας γράφω ρε σήμερα) τα ρέστα μου 🤣🤣

*σημείωση...σε all in one (κορνιζοpc) ναι ισως ειναι τα καλυτερα..αν και  προτιμω τη σειρά  Surface Studio.....η δυνατότητα να γίνετε πάγκος εργασίας με την touch screen...αυτό ναι, ειναι innovation ;)

 

**Από την αρχή ρώτησα τι παίρνω με 3000, αλλα είμαι τοσο large και κυριος που σε ρώτησα στη συνέχεια τις θες ;)  και όχι ένα 2 και 3 builts σου έφτιαξα 😎

 

 

Επεξ/σία από ConstantineP
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ConstantineP είπε

Κουτι έβαλα ένα απλό κλαιν, απλά να έχει καλό airflow

Ποντικια, πληκτρολόγια ιστορίες ο καθένας με ότι βολεύετε βάλτε ότι θέτε

Windows πάρτε μια αδεία των 10 ευρώ (όλοι αυτό κάνουν, εκτός και αν το θες για επιχείρηση)

Δεν νομίζω ότι χρίζει σοβαρής απάντησης.... 
*να σου θυμίσω ότι δεν έχω iMac και ο λόγος που δεν έχω τον έγραψα παραπάνω... αλλά μη λέμε ότι θέλουμε 
**καλά όλα τ' άλλα, αλλά όταν συγκρίνεις το iMac με ένα κουτί της σειράς (κλαιν)... ξέρω γω...
***εάν έγραφες ότι δεν παίζει παιχνίδια (που δεν νομίζω να παίζει κάποιος στη δουλειά του) θα ήταν σοβαρότερος λόγος από αυτό που έκατσες και έκανες παραπάνω 😄
****μόνο η οθόνη και ο επεξεργαστής φλερτάρουν στο 2χίλιαρο 

φιλικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liospi είπε

Δεν νομίζω ότι χρίζει σοβαρής απάντησης.... 
*να σου θυμίσω ότι δεν έχω iMac και ο λόγος που δεν έχω τον έγραψα παραπάνω... αλλά μη λέμε ότι θέλουμε 
**καλά όλα τ' άλλα, αλλά όταν συγκρίνεις το iMac με ένα κουτί της σειράς (κλαιν)... ξέρω γω...
***εάν έγραφες ότι δεν παίζει παιχνίδια (που δεν νομίζω να παίζει κάποιος στη δουλειά του) θα ήταν σοβαρότερος λόγος από αυτό που έκατσες και έκανες παραπάνω 😄
****μόνο η οθόνη και ο επεξεργαστής φλερτάρουν στο 2χίλιαρο 

φιλικά... 

Γενικα οι κουβεντες εδω ειναι καφενειακου επιπεδου και συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια....all in one με παραδοσιακο desktop ;)

Αλλα η συζητηση εξελιχθηκε με το ερωτημα τι καλυτερο  απο την προταση της apple  μπορω να παρω με 3.000 απο την  στιγμη που καποιος δεν θελει all in one 😉

Την απαντηση την εδωσα (εννοειτε μεσα στο ποσο ειναι και η lg οθονη των 1500 ευρω που εσυ καλως μου εδειξες, γιατι δεν ηξερα την υπαρξη της)...οποτε φτιαξαμε ενα ρεαλιστικο σεναριο τι επιδοσεις μπορεις να παρει καποιος (για να δουλεψει στα ιδια σεναρια με το imac)  απο την  μερια του παραδοσιακου desktop με το ποσο των 3000.

Και αφου για καλη μας τυχη βγηκαν και οι τιμες στην Ελλαδα σημερα (γιατι χθες συγκριναμε μηλα με πορτοκαλια με διαφορετικο καπελο το καθενα  αντιστοιχα) η βασικη εκδοση @AtiX του imac τελικα ερχεται Ελλαδα απο οτι βλεπω στο Πλαισιο στα 2.989 εορους ...οπότε ξαναλέω στο καφενειακό ερώτημα τι καλυτερο μπορώ να παρω εγω που δεν θελω all in one  με 3000 εουρος ειναι αυτο:

1500(οθονη) + 1448=2948 εουρος..εχεις και ρέστα για μπυρες 😉

εικόνα.png

 

 

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ConstantineP είπε

Και αφου για καλη μας τυχη βγηκαν και οι τιμες στην Ελλαδα σημερα (γιατι χθες συγκριναμε μηλα με πορτοκαλια με διαφορετικο καπελο το καθενα  αντιστοιχα) η βασικη εκδοση @AtiX του imac τελικα ερχεται Ελλαδα απο οτι βλεπω στο Πλαισιο στα 2.989 εορους ...οπότε ξαναλέω στο καφενειακό ερώτημα τι καλυτερο μπορώ να παρω εγω που δεν θελω all in one  με 3000 εουρος ειναι αυτο:

1500(οθονη) + 1448=2948 εουρος..εχεις και ρέστα για μπυρες 😉

εικόνα.png

Καλα μάθε τα βασικά όπως πχ να ξεχωρίζεις ποιά είναι η βασική έκδοση ενός προϊόντος... βέβαια για να το καταφέρεις αυτό θα πρέπει να κόψεις τις μπύρες μπας και ξεκαθαρίσεις μέσα σου ποιά είναι τα μήλα και ποιά τα πορτοκάλια... 

Κατά τα άλλα (μιας και δείχνεις να μην καταλαβαίνεις, οι μπύρες που λέγαμε και νομίζεις ότι είσαι σε καφενείο) το μόνο που αποδεικνύεις συνεχόμενα είναι ότι η διαφορά τιμής είναι ελάχιστη, πάντα σε σύγκριση με το budget που θα σκάσεις, μεταξύ ενός έτοιμου υπολογιστή και μάλιστα από την πανάκριβη Apple, από ένα pc συναρμολογούμενο by constantinosIT...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καλα μάθε τα βασικά όπως πχ να ξεχωρίζεις ποιά είναι η βασική έκδοση ενός προϊόντος... βέβαια για να το καταφέρεις αυτό θα πρέπει να κόψεις τις μπύρες μπας και ξεκαθαρίσεις μέσα σου ποιά είναι τα μήλα και ποιά τα πορτοκάλια... 

Κατά τα άλλα (μιας και δείχνεις να μην καταλαβαίνεις, οι μπύρες που λέγαμε) το μόνο που αποδεικνύεις συνεχόμενα είναι ότι η διαφορά τιμής είναι ελάχιστη, πάντα σε σύγκριση με το budget που θα σκάσεις, μεταξύ ενός έτοιμου υπολογιστή και μάλιστα από την πανάκριβη Apple, από ένα pc συναρμολογούμενο by mitsosIT...

Χμμ... μικρός Γαλάτης με 4 γράμματα είπε τη φράση "Ξεκινά με την βασική έκδοση των 2299 όπως στο link.."

Η οποία εδώ Ελλάδα ήρθε στα...χμμ 2989 αν δεν κάνω λάθος, δεν πέτυχε η εξυπνάδα που είπες...περίμενα κάτι καλύτερο για αντεπιχείρημα next time.

Το μόνο που αποδεικνύω στην κυριολεξία είναι τι παραπάνω (το καλύτερο είναι σχετικό γιατί μιλάμε για 2 διαφορετικές desktop υποκατηγορίες με θετικά και αρνητικά η καθεμιά)  μπορεί να πάρει κάποιος με αυτά τα λεφτά σε σχέση με το imac.

*το σχόλιο για τις μπύρες...οκ μπορούσες και καλύτερα και σε αυτό, κρίμα το αβαταρ του Αστεριξ (εκεινος διαχρονικα πετουσε πιο εξυπνες ατακες) ;)

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Το μόνο που αποδεικνύω στην κυριολεξία είναι τι παραπάνω (το καλύτερο είναι σχετικό γιατί μιλάμε για 2 διαφορετικές desktop υποκατηγορίες με θετικά και αρνητικά η καθεμιά)  μπορεί να πάρει κάποιος με αυτά τα λεφτά σε σχέση με το imac.

 

1 ώρα πριν, ConstantineP είπε

Γενικα οι κουβεντες εδω ειναι καφενειακου επιπεδου και συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια....all in one με παραδοσιακο desktop ;)

Αλλα η συζητηση εξελιχθηκε με το ερωτημα τι καλυτερο  απο την προταση της apple  μπορω να παρω με 3.000 απο την  στιγμη που καποιος δεν θελει all in one 😉

 

Ενώ ξεκίνησες με...

Στις 7/8/2020 στις 3:05 ΠΜ, ConstantineP είπε

Εγώ που δεν θέλω all in one, μπορώ να πάρω καλύτερο pc με 3000; 🤔

Οπότε μιας και η σοβαρότητα έχει φύγει εδώ και λίγη ώρα, λέω να το αφήσω έτσι εδώ μπας και καταλάβουμε ποιος νομίζει ότι είναι σε καφενείο, ποιός δεν θυμάτε τι γράφει και ποιός κατηγορεί τους άλλους ότι κάνουν αυτά που κάνει ενώ δεν βλέπει την δικιά του καμπούρα...

Όντως δεν έπρεπε ούτε να σε πάρω, πόσο μάλλον, να σου απαντήσω στα σοβαρά... πραγματικά λάθος μου, δεν θα επαναληφθεί...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ενώ ξεκίνησες με...

Οπότε μιας και η σοβαρότητα έχει φύγει εδώ και λίγη ώρα, λέω να το αφήσω έτσι εδώ μπας και καταλάβουμε ποιος νομίζει ότι είναι σε καφενείο, ποιός δεν θυμάτε τι γράφει και ποιός κατηγορεί τους άλλους ότι κάνουν αυτά που κάνει ενώ δεν βλέπει την δικιά του καμπούρα...

Όντως δεν έπρεπε ούτε να σε πάρω, πόσο μάλλον, να σου απαντήσω στα σοβαρά... πραγματικά λάθος μου, δεν θα επαναληφθεί...

Για αυτό το μάρκαρα με bolt τη λέξη "παραπάνω" και διευκρίνισα το "κυριολεκτικά" κάλε μου φίλε και έβαλα σε παρένθεση την αιτιολόγηση του περι "καλύτερου" (σαν να ήξερα ότι από αυτό θα πιαστείς ;) ) θυμάμαι πολύ καλά τη γράφω μην ανησυχείς ;)

Όπως θυμάμαι για την βασική έκδοση με τιμή Αμερικής που μας πρότεινες να συγκρίνουμε με τιμές Ελλάδας..αλήθεια εσύ που ξέρεις τελικά ποία είναι η βασική έκδοση? δεν είναι αυτή που είπες στην αρχή..έλα πες επιτέλους να μάθουμε και εμείς,  να σου βγάλω και άλλο built (θα έχει και αυτό καλώδια μέσα μην μου αχγώνεσε) ;) 🤣

*ΟΚ αν δεν μπορείς άστο δεν παρεξηγώ, απλά άλλη φορά να σκεφτόμαστε τι γράφουμε ;)

** "μια φορά να σκεφτείς και μετά να γράψεις... ΜΙΑ φορά... " μ αρέσει όταν μαλώνεις τους άλλους 🤣;)

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...