Προς το περιεχόμενο

Με περισσότερες αναβαθμίσεις σε βάθος χρόνου επιλεγμένες συσκευές της Samsung


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτό που το παίζετε άνετοι και δεν σας ενοχλεί που ενώ δίνετε ένα σκασμό λεφτά, μένετε με ελλειπή υποστήριξη μετά από δύο χρόνια, είναι κάτι που δεν θα το καταλάβω ποτέ...

 Ωπα ωπα, εγώ είμαι με s10, το πηρα 450 πριν 10 μήνες και συντομα θα φυγει για ξιαομι, δεν θα φυγει κανα 300-350? Μια χαρά απώλεια 100-150 το χρόνο, οχι σκασμός λεφτά αλλά το τελευταίο θέμα της σαμυ είναι οι αναβαθμίσεις, εδώ έχει αλλά κι αλλά θέματα που μας σπρώχνουν μακριά της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ELMastas είπε

Τι γενιές ωρέ ? γιατί δεν λέτε χρόνια να καταλαβαίνει ο κόσμος ?

Πληροφοριακά η ανθρώπινη γενιά είναι γύρω στα 29 χρόνια,αλλά και οι γενιές σε διάφορες συσκευές όπως και τους Η/Υ που είναι το βασικό,αλλάζει συχνά ο χρόνος που θεωρείται γενιά Σκεφτείτε πως πρίν μερικές δεκαετίες θεωρούσε ο κόσμος μια γενιά υπολογιστών κοντά στα 8 χρόνια 1η γενιά υπολογιστών ! ( με λυχνίες 1945-1953)  👾

Σωστά ...αλλά λάθος... Η λέξη "γενιά" στον άνθρωπο αναφερεται σαφώς στα χρόνια στα οποία υπάρχει δυνατότητα τεκνοποίησης στο γενικό πληθυσμό (άρα 14 χρονια)... Όμως η ίδια λέξη έχει ταυτιστεί με την αλλαγή που δημιουργεί διαφορετικές συνθήκες σε μια αλληλουχία... Άρα η λέξη "γενιά" μπορεί να ταυτιζεται με αλλαγές στα chip , στην οθόνη, στο λογισμικό, κλπ κλπ όταν μιλάμε για υπολογιστές... Παιδιά μη γράφετε ό,τι σας κατέβει....

ΥΓ δίκιο έχεις και εμένα μου φαίνεται σωστότερο η "χρόνια" από ο,τι η "γενιά" καθώς δεν άλλαξε και κάτι ουσιαστικό τα τελευταία χρόνια... 

12 ώρες πριν, ELMastas είπε

Με τέτοιες τιμές στα κινητά,ιδιαίτερα στα ακριβότερα μοντέλα,αναρωτιέμαι αν δεν σκέφτηκαν κάποιοι ως "καινοτομία",να μπορείς να κάνεις όπως στα laptop και τα PC αλλαγή/αναβάθμιση και σε μέρη του κινητού σου εκτός βλάβης/ μπαταρίας πχ να αλλάζει η CPU GPU η και οι μνήμες κλπ δηλ πράγματα που είναι βασικά και δεν χρειάζεται να το κάνεις μόνος σου αλλά ας το έκανε εξουσιοδοτημένο κατάστημα,να βγάλουν και αυτοί ένα μεροκάματο,αλλά θα μου πείς τότε πως θα έπαιρναν λεφτά για τα νέα κινητά κάθε κάνα 2 χρόνια  ...

 

Έπαιξε αυτό το σενάριο αλλά ναυάγησε γρήγορα λόγω "χώρου" ...κοινώς είναι πλέον όλα κολλημένα μαζί στη μητρική για λόγους αισθητικής και δύσκολα αλλάζει... Ωραία θα ήταν όμως....έχεις δίκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εγω δηλαδη που εχω το 7 αλλα παιζω ακομη και με το 5s μου σας πειραζει;

εμενα οχι..τα φιλαρακια πες εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, angelob7 είπε

iphone 6s (release 2015) θα πάρει και το επόμενο ios....

απο τα λιγα που δεν μπορω να πω οτι ειναι λαθος η υπερβολικα υπερ της απλ.

μπορει να μην αξιζει να αγορασει καποιος απλ (το λεω υπερβολικα) αλλα η υποστιριξη στο software πραγματικα ειναι κατι το οποιο βγαζεις το καπελο .

ετσι πρεπει να ειναι ολοι αλλα θα αρχισουμε τα andorid ειναι ανοιχτος κωδικας (εδω γελαμε ) και η καθε εταιρεια εχει τα και τα και τα και τα ....

επρεπε να υπαρχει ενα στανταρ και εκει να παιζει στα φθηνα το λιγοτερο 3 απντειτ και στα ακριβα 5 και πανω.

εγω με note 8 δεν σηκωνει το ανδροιδ 10?ελεος απλα που το δινει σε j6 απλα ειναι να αγοραζεις και κανα κινητο ...

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΑΠΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, angelob7 είπε

iphone 6s (release 2015) θα πάρει και το επόμενο ios....

Ναι αλλά ακόμα και το iOS 14 είναι πιο ελλιπή σε σχέση με το αντροιτ 7 . Και επίσης η Samsung σταματάει στα 2 χρόνια τις major αναβαθμίσεις , όχι τις αναβαθμίσεις ασφαλείας . Ακόμα και το s7 μέχρι πριν λίγους μήνες έπαιρνε κανονικά αναβαθμίσεις ασφαλείας . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει να δωσει στους πελατες του αναβαθμισεις απλα επιλεγει Pure Android για τις συσκευες του και ολα μια χαρα. Οταν αρχιζεις τα skin για βαλεις τα δικα σου bloatware (κρυφα και φανερα) μεσα με την δικαιολογια της εξυπηρετησης του πελατη τοτε απλα σε ενδιαφερει μονο να πουλησεις και οχι οι αναγκες του καταναλωτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AtiX είπε

Αυτό που το παίζετε άνετοι και δεν σας ενοχλεί που ενώ δίνετε ένα σκασμό λεφτά, μένετε με ελλειπή υποστήριξη μετά από δύο χρόνια, είναι κάτι που δεν θα το καταλάβω ποτέ...

Που ακριβώς ειναι η ελλειπης υποστηριξη; Πες μου τι εδωσε το Android 10, το 9, το 8 στις συσκευες της Samsung που δεν το ειχαν ήδη. Πες μου μερικά γιατι βαριέμαι να κανω c/p ολα τα νεα features των τελευταιων εκδοσεων του Android και ποσα χρονια πριν τα ειχε το skin της Samsung 

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Οποιος θελει να δωσει στους πελατες του αναβαθμισεις απλα επιλεγει Pure Android για τις συσκευες του και ολα μια χαρα. Οταν αρχιζεις τα skin για βαλεις τα δικα σου bloatware (κρυφα και φανερα) μεσα με την δικαιολογια της εξυπηρετησης του πελατη τοτε απλα σε ενδιαφερει μονο να πουλησεις και οχι οι αναγκες του καταναλωτη. 

Υποθέτω οτι οι προεγκατεστημενες εφαρμογές της Apple ειναι bloat σωστα; Γιατι αδυνατώ να καταλαβω γιατι το Calendar της Apple δεν ειναι bloat αλλά αυτο της Samsung είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NamelessDead είπε

Που ακριβώς ειναι η ελλειπης υποστηριξη; Πες μου τι εδωσε το Android 10, το 9, το 8 στις συσκευες της Samsung που δεν το ειχαν ήδη. Πες μου μερικά γιατι βαριέμαι να κανω c/p ολα τα νεα features των τελευταιων εκδοσεων του Android και ποσα χρονια πριν τα ειχε το skin της Samsung

Πραγματικά αν εσένα δεν σε ενοχλεί να ξεχνάει την συσκευή και να την θεωρεί κατεργημένη, εμένα δεν με ενοχλεί...

Μπορώ όμως σαν καταναλωτής, ΕΓΩ να θέλω καλύτερη υποστήριξη γιατί τις τα έσκασα χοντρά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, petasis είπε

Αυτή η  κατάσταση με την τεχνητή κατάργηση λειτουργικών συσκευών πρέπει να τελειώνει.

οταν θα αρχισουνε να χρεωνουνε τις αναβαθμισεις τοτε ισως να τις κανουνε πιο <<καλες>> ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Είναι πραγματικά φοβερό το πως ανεχόμαστε αυτούς τους τύπους.
Μας λένε ότι θα υποστηρίζουν τις συσκευές για πάνω από 2 χρόνια και χαιρόμαστε. Ακόμα και για 5 χρόνια να έκαναν αναφορά πάλι είναι απαράδεκτο, πόσο μάλλον τα 2-3 χρόνια.

Μία συσκευή δεν πρέπει να έχει περιορισμό σε υποστήριξη. Από εκεί και πέρα δεν δηλώνεις κάτι. Την υποστηρίζεις όσο βλέπεις ότι αντέχει με τα Features που βάζεις σε σχέση με το Hardware που έχει και την αφήνεις σιγά σιγά. Δεν κάνεις δηλώσεις.

Δηλαδή εμένα μου λέει η Samsung ότι το κινητό μου μετά από 2 χρόνια είναι Obsolete, ενώ ένα Low-Mid δεν είναι που παρόλο που αδύναμη θα έχει πιο πρόσφατη αναβάθμιση;

Αλλά βέβαια το να κάνεις παραγγελίες από τον Κινέζο είναι εύκολο  και φθηνό, να κάτσεις να δουλέψεις το Software που είναι ακριβό ούτε λόγος. Να χρεώνουν τα κινητά 1000€ ξέρουν όμως.

Μα την Παναγία, θα πάω να πάρω iPhone που δεν μπορείς να έχεις ούτε Pro ρυθμίσεις στην φωτογραφική μηχανή μόνο και μόνο για τα Updates.

Γιατί ένα παλιό iPhone δεν μπορείς να το λειτουργήσεις επειδή έχει το τελευταίο Update;
Αν για κάποιον λόγο δεν μπορείς να το δουλέψεις είναι επειδή γενικά πλέον δεν μπορεί να τρέξει τόσο γρήγορα τις απαιτήσεις που υπάρχουν πλέον.

Για απντειτολαγνο σε κοβω!

Εχεις ακουσει ποτε τον ορο planned obsolence ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...