Προς το περιεχόμενο

Λέβητας πετρελαίου ή αλλαγή σε φυσικό αέριο


kourtembeu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gokuthelegend είπε

Προφανώς κάποιος δεν θα πάρει σοβαρή απάντηση από κάποιο φόρουμ. Ούτε επαγγελματίες είμαστε, ούτε γνωρίζουμε όλες τις πληροφορίες. Αυτός που δημιούργησε το θέμα θα πρέπει να πάει σε επαγγελματία τελικώς, αλλά αρχικώς μπορεί να πάρει μια ιδέα για το πως θα κινηθεί ρωτώντας κάπου.

Αν ήταν έτσι τότε να κλείναμε εντελώς το φόρουμ, εδώ τόσοι επαγγελματίες πληροφορικάριοι και ηλεκτρονικοί υπάρχουν που έχουν καταστήματα, γιατί να τους παίρνουμε την δουλειά εξηγώντας στους χρήστες πως να επισκευάζουν τους υπολογιστές τους;

μιλάμε για μια εγκατάσταση 2000-3000 € και μου φέρνεις παράδειγμα  μια  μητρική  των 15-20 € αφ ενος αφετέρου εγώ προσπαθούσα μόνος μου  Το μέλος ούτως η άλλως θα πάει σε τεχνικό Τωρα αν του πω εγω 2200 ο αλλος 2500 ο αλλος 3000 πιο το νοημα Τώρα αν ένας επαγγελματιας ψαρεύει μελάτες από ένα φόρουμ τι να πω 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, kourtembeu είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Σε υπάρχουσα διπλόκατοικία με αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου ο λέβητας λόγο παλαιότητας χρειάζεται αλλαγή. 

Έχοντας το παραπάνω ως δεδομένο και με γνώμονα ότι για αγορά και εγκατάσταση νέου λέβητα το κόστος θα κινηθεί κοντά στα 2 χιλιάδες ευρώ, αναρωτήθηκα αν αξίζει να κάνω την αλλαγή σε φυσικό αέριο και πόσο θα μου κοστίσει για δύο διαμερίσματα κάτι τέτοιο.

Να προσθέσω ότι υπάρχουν αλλά 2 διαμερίσματα στα τούβλα και μελόντικα θα πρέπει λέβητας και εγκατάσταση να μπορούν να τα υποστηρίξουν.

Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο να μου πει ένα εκτιμώμενο κόστος; Είναι πολύ πάνω από τα 2 χιλιάρικα του νέου λέβητα; 

Καλύτερα το κάθε διαμέρισμα να έχει τη δική του ατομική μονάδα φ/α. Η ευκολία, η καθαριότητα και το κόστος χρήσης δεν συγκρίνονται με το πετρέλαιο!

Γιατί να επιβαρυνθείς για μια μεγάλη μονάδα για να καλύπτει και τα δύο μελλοντικά διαμερίσματα, ενώ υπάρχει η πιθανότητα να μην θέλουν να είναι σε κεντρική θέρμανση αλλά να έχουν ατομική?

Όσο πιο ανεξάρτητα είναι τα διαμερίσματα στο θέμα της θέρμανσης τόσο λιγότερες είναι οι πιθανότητες να δημιουργηθούν προβλήματα, όσο καλές και αν είναι οι σχέσεις σας. Αλλά πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να νοικιαστεί ή να πουληθεί κάποιο διαμέρισμα. Είστε σίγουροι ότι δεν θα υπάρξουν προβλήματα?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα δύσκολα να υπάρξουν λόγο ότι όλα τα διαμερίσματα είναι οι γονείς μας εγώ και τα αδέρφια μου. 

Αλλά εφόσον ατομικά το κόστος είναι μικρότερο δεν το συζητάω καν για κεντρικό . 

Ατομικά στον καθένα το κόστος ξεπερνάει τα 2 με 3 χιλιάρικα ;

 

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Επίσης να σου πω οτι τοτε που το εβαλα εγώ δεν πληρωσα ουτε μηχανικό, ουτε την παροχή, πλήρωσα της σωληνωσεις μετά τον μετρητή και τον καυστήρα.

Τοτε έτρεχε μια επιδότηση, ολα τα ανέλαβε η εταιρεία που έκανε και την μελέτη, δεν κούνησα ούτε το δαχτυλακι μου

Ψαχτο μήπως υπάρχει κατι αντίστοιχο

Θα ξεκινήσω από αύριο το ψάξιμο σε εταιρίες κτλ. Πραγματικά λάθος στιγμή έπρεπε να είχε γίνει ήδη την περίοδο που υπήρχαν τέτοιες προσφορές. Θα ψάξω όμως μήπως και ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kourtembeu είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Σε υπάρχουσα διπλόκατοικία με αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου ο λέβητας λόγο παλαιότητας χρειάζεται αλλαγή. 

Έχοντας το παραπάνω ως δεδομένο και με γνώμονα ότι για αγορά και εγκατάσταση νέου λέβητα το κόστος θα κινηθεί κοντά στα 2 χιλιάδες ευρώ, αναρωτήθηκα αν αξίζει να κάνω την αλλαγή σε φυσικό αέριο και πόσο θα μου κοστίσει για δύο διαμερίσματα κάτι τέτοιο.

Να προσθέσω ότι υπάρχουν αλλά 2 διαμερίσματα στα τούβλα και μελόντικα θα πρέπει λέβητας και εγκατάσταση να μπορούν να τα υποστηρίξουν.

Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο να μου πει ένα εκτιμώμενο κόστος; Είναι πολύ πάνω από τα 2 χιλιάρικα του νέου λέβητα; 

Εγω ας μην ειμαι ειδικος θα σου πω τη γνωμη μου.

Μενοντας σε προηγουμενο σπιτι με κεντρικη φυσικου αεριου (με θερμιδομετρηση στο καθε διαμερισμα, ξεχωριστα) συμφερει πολυ να βαλεις φ.α για κεντρικη, κυριως λογω του οτι δεν τρεχεις να γεμισεις δεξαμενες ή μηπως σε κλεψουν στο γεμισμα ή δεν εχει να βαλει καποιος πετρελαιο κλπ. Απο την αλλη ομως παλι δεν υπαρχει 100% αυτονομια και μπορει να υπαρξουν προβληματα στο μελλον. 

Στο νεο σπιτι που πηγα βγηκα απο την αρχη απο την κεντρικη πετρελαιου (αυτονομια) και εχω κανει αιτηση για φ.α.

Ηδη το ενα απο τα 6 διαμερισματα εχει βαλει οποτε και εγω θα ειμαι ανεξαρτητος με το ζεστο μου νερο και να καιω οποτε και οπως θελω τον καυστηρα μου. 

Παρε 2-3 προσφορες για πληρη αυτονομια ανα διαμερισμα και κρινε. 

Απο τη στιγμη που η εγκατασταση σωληνωσεων και σωματων θα μπει ετσι κι αλλιως το κοστος θα ειναι στον καθε λεβητα μετα. 

Επεξ/σία από HAS1972
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Βγαίνουμε offtopic ,αλλά γιατί όχι ξύλου/πελετ λέβητα ? 

αν μπορεις καθε λιγο να ριχνεις ξυλα και τα βρισκεις φτηνα μια χαρα ειναι αλλα θελει ταισμα

...με το πελετ αν εχα μικρο σιλο να μπορεις να κανεις καποια αυτοματοποιημενη τροφοδοσια αν συμφερει η τιμη του και αυτο παιζει

ο ανθρωπος θα πρεπει να κανει μια μελετη ο μηχανικος να δει τι θερμιδες θελει το καθε διαμερισμα και μετα θα αποφασισει σε κατι αυτονομο ειτε ειναι αεριο ,πελετ η ξυλα η πετρελαιο

το αεριο εχει το πλεονεκτημα οτι δεν χρειαζεσαι καθαρισματα και ισως ειναι ποιο οικονομικο απο το πετρελαιο

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Αν εχεις την δυνατοτητα για φυσικο αεριο πας εκει, το πετρελαιο ειναι πολυ ακριβο.

Αν δεν εχεις την δυνατοτητα (πχ στο εξοχικο μου στο βουνο δεν γινοταν οσο και να το ηθελα) τοτε ναι εκει πας σε λεβητα πετρελαιου.

θα μπορουσες να βαλεις δεξαμενη αεριου αν εχει προσβαση το αυτοκινητο να στη γεμιζει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τρεχει αυτο αλλα δεν ξερω τι παίζει γιατι πλεον δεν ασχολούμαι

Δες το

https://www.google.gr/amp/s/xristika.gr/exikonomo-kat-ikon-exikonomo-aftonomo-2020-pote-etisis-dikeouchi-ke-isodimatika-kritiria/amp/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hp8 είπε

ευτυχώς που δεν έχουν κλείσει  οι σοβαρές  εταιρείες  και κάνουν οι άνθρωποι τις δουλειές τους Γιατι αν άκουγαν τον κάθε ινσομνιακ θα είχαν κλείσει και τα πανεμηστημια λογο μη ζητησεις ειδικών Για όλα έχετε λύσει και άποψη κάποιοι Αν ήταν έτσι δεν θα έτρωγαν τα παντελόνια τους στα θρανία οι μηχανολόγοι

Οι μηχανολόγοι βγάζουν τα λεφτά τους από την οποία εκπόνηση μελετών και όχι από τις τζάμπα συμβουλές που ψάχνει ο κάθε πελατακος της κακιάς ώρας. Ts μην το παίρνεις προσωπικά, ο χαρακτηρισμός δεν πηγαίνει προσωπικά σε εσενα. 

Το φυσικό αέριο είναι καλύτερο από το πετρελαιο, βάλτε έναν λέβητα ΦΑ αέριας συμπύκνωσης και θα μειώσετε το κόστος της θέρμανσης. 

Για το αν θα ειναι αυτόνομο η κεντρικό, ρωτήστε κάποιον τεχνικό αν και ο καθένας θα σας πει τα δικά του. Η κεντρική θέρμανση προσφέρει το πλεονέκτημα της ομοιόμορφης θέρμανσης του κτιρίου, η αυτόνομη προσφέρει το προφανές της αυτονομίας αλλά μεγάλη ανομοιομορφία και προβληματα ανάλογα με τις ώρες και τις προτιμήσεις του κάθε διαμερισματος, αν οι άλλοι έχουν κλειστή την θέρμανση τότε πρέπει εσύ να καταναλώσεις περισσότερη ενέργεια για να καλύψεις τις απώλειες εξαιτίας των αλλων. Όμως στις πολυκατοικιες είναι πολύ καλύτερο να έχεις αυτόνομη θέρμανση και την ησυχία σου. 

Αν στο κτίριο έχετε καλή συνεννόηση με τους υπόλοιπους η είναι οικογενειακή κατοικία γιατί να μην πάτε σε κεντρική αν όχι καλύτερα αυτόνομη. 

Για το θεμα της υποστήριξης μελλοντικών ορόφων ρωτήστε μηχανικό, δεν ξέρω αν αξίζει να πάρετε μεγαλύτερης ισχύος λέβητα για την κάλυψη των μελλοντικών ορόφων, αυτό έχειν συνέπειες σε κόστος και απόδοση συστήματος, μια άλλη εναλλακτική είναι όταν σηκώσετε τους άλλους ορόφους να περάσετε νέο δυκτιο με αυτόνομους λέβητες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Βγαίνουμε offtopic ,αλλά γιατί όχι ξύλου/πελετ λέβητα ? 

Ειχε ο θειος μου και καθε τρεις και λιγο επρεπε να ριχνει πελετ, μετα απο καποια χρονια σουτ και εβαλε αεριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kourtembeu είπε

Προβλήματα δύσκολα να υπάρξουν λόγο ότι όλα τα διαμερίσματα είναι οι γονείς μας εγώ και τα αδέρφια μου. 

Αλλά εφόσον ατομικά το κόστος είναι μικρότερο δεν το συζητάω καν για κεντρικό . 

Ατομικά στον καθένα το κόστος ξεπερνάει τα 2 με 3 χιλιάρικα ;

Θα ξεκινήσω από αύριο το ψάξιμο σε εταιρίες κτλ. Πραγματικά λάθος στιγμή έπρεπε να είχε γίνει ήδη την περίοδο που υπήρχαν τέτοιες προσφορές. Θα ψάξω όμως μήπως και ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο. 

Μια που θα μπεις στη διαδικασία βάλε 2 ατομικές εξωτερικές μονάδες στα μπαλκόνια των διαμερισμάτων να ηρεμήσεις ,είναι αθορυβες και πεντακάθαρες. Θα έχει ο καθένας το έλεγχο για πόσο θέλει να καίνε τα καλοριφέρ,πόσο ζεστό θα είναι το νερό και θα έρχονται 2 διαφορετικοί ξεκάθαροι λογαριασμοί.

Αύριο μεθαύριο μπορεί να βρεις δουλειά σε άλλη πόλη,να φύγεις ερωτικός μετανάστης στη Βραζιλία κτλ και να θες να το νοικιάσεις πουλήσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θέρμανση στην Ελλάδα δυστυχώς είναι μια πονεμένη ιστορία.στις ευρωπαϊκές χώρες οι λέβητες αερίου είναι μέσα στα σπίτια και όχι όπως εδώ πεταμένοι έξω στα μπαλκόνια.

Πολλοί λένε βάλε σύγχρονους λέβητες συμπηκνωσης αερίου/πετρελαίου για να δεις οικονομία αλλά κανείς δεν σου λέει ότι για να εκμεταλλευτείς την συμπηκνωση θα πρέπει τα νερά στην προσαγωγή να έχουν max θερμοκρασια 50 βαθμούς αλλιως χάνεται αυτό το πλεονέκτημα.

Για να μην σας ζαλίζω λοιπόν το α και το Ω σε ένα σπίτι είναι η μόνωση για να καταπολεμας τις απώλειες και 2.μηχανολογικη μελέτη θέρμανσης σχεδιασμένη να δουλεύει με θερμοκρασίες νερού κάτω από 50 βαθμούς,3.θερμοσυατικες κεφαλές σε κάθε σώμα για απόλυτο έλεγχο κάθε δωματιου χωριστά,4.αντισταθμιση η οποία παρεχει έξτρα οικονομία,αυτή είναι η πετυχημένη θέρμανση.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλη η ιστορία είναι περίπλοκη και όχι του στυλ πετάμε έναν λέβητα στον τοίχο και καθαρίσαμε.

Το πετρέλαιο για μένα είναι ο βασιλιάς της θέρμανσης όταν όλα στο λεβητοστάσιο/εγκατάσταση δουλεύουν άψογα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε
Spoiler

 

Οι μηχανολόγοι βγάζουν τα λεφτά τους από την οποία εκπόνηση μελετών και όχι από τις τζάμπα συμβουλές που ψάχνει ο κάθε πελατακος της κακιάς ώρας. Ts μην το παίρνεις προσωπικά, ο χαρακτηρισμός δεν πηγαίνει προσωπικά σε εσενα. 

Το φυσικό αέριο είναι καλύτερο από το πετρελαιο, βάλτε έναν λέβητα ΦΑ αέριας συμπύκνωσης και θα μειώσετε το κόστος της θέρμανσης. 

Για το αν θα ειναι αυτόνομο η κεντρικό, ρωτήστε κάποιον τεχνικό αν και ο καθένας θα σας πει τα δικά του. Η κεντρική θέρμανση προσφέρει το πλεονέκτημα της ομοιόμορφης θέρμανσης του κτιρίου, η αυτόνομη προσφέρει το προφανές της αυτονομίας αλλά μεγάλη ανομοιομορφία και προβληματα ανάλογα με τις ώρες και τις προτιμήσεις του κάθε διαμερισματος, αν οι άλλοι έχουν κλειστή την θέρμανση τότε πρέπει εσύ να καταναλώσεις περισσότερη ενέργεια για να καλύψεις τις απώλειες εξαιτίας των αλλων. Όμως στις πολυκατοικιες είναι πολύ καλύτερο να έχεις αυτόνομη θέρμανση και την ησυχία σου. 

Αν στο κτίριο έχετε καλή συνεννόηση με τους υπόλοιπους η είναι οικογενειακή κατοικία γιατί να μην πάτε σε κεντρική αν όχι καλύτερα αυτόνομη. 

Για το θεμα της υποστήριξης μελλοντικών ορόφων ρωτήστε μηχανικό, δεν ξέρω αν αξίζει να πάρετε μεγαλύτερης ισχύος λέβητα για την κάλυψη των μελλοντικών ορόφων, αυτό έχειν συνέπειες σε κόστος και απόδοση συστήματος, μια άλλη εναλλακτική είναι όταν σηκώσετε τους άλλους ορόφους να περάσετε νέο δυκτιο με αυτόνομους λέβητες. 

 

 

εμένα γιατι μου τα λες αυτά ? Δόξα τον μεγαλοδύναμο  την θέρμανση του σπιτιού μου την σχεδίασα - υπολόγισα - κατασκευσα μόνος μου πριν 20 χρόνια και ακόμα αντέχει Κάθε τέλος σεζόν καθαρισμός λέβητα και φίλτρου -  αλλαγή μπεκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, davarisx είπε

Η θέρμανση στην Ελλάδα δυστυχώς είναι μια πονεμένη ιστορία.στις ευρωπαϊκές χώρες οι λέβητες αερίου είναι μέσα στα σπίτια και όχι όπως εδώ πεταμένοι έξω στα μπαλκόνια.

Πολλοί λένε βάλε σύγχρονους λέβητες συμπηκνωσης αερίου/πετρελαίου για να δεις οικονομία αλλά κανείς δεν σου λέει ότι για να εκμεταλλευτείς την συμπηκνωση θα πρέπει τα νερά στην προσαγωγή να έχουν max θερμοκρασια 50 βαθμούς αλλιως χάνεται αυτό το πλεονέκτημα.

Για να μην σας ζαλίζω λοιπόν το α και το Ω σε ένα σπίτι είναι η μόνωση για να καταπολεμας τις απώλειες και 2.μηχανολογικη μελέτη θέρμανσης σχεδιασμένη να δουλεύει με θερμοκρασίες νερού κάτω από 50 βαθμούς,3.θερμοσυατικες κεφαλές σε κάθε σώμα για απόλυτο έλεγχο κάθε δωματιου χωριστά,4.αντισταθμιση η οποία παρεχει έξτρα οικονομία,αυτή είναι η πετυχημένη θέρμανση.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλη η ιστορία είναι περίπλοκη και όχι του στυλ πετάμε έναν λέβητα στον τοίχο και καθαρίσαμε.

Το πετρέλαιο για μένα είναι ο βασιλιάς της θέρμανσης όταν όλα στο λεβητοστάσιο/εγκατάσταση δουλεύουν άψογα.

το αέριο δεν αντικαθισταται με τιποτα για οικιακή χρήση(μαγείρεμα , θέρμανση )  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasbm είπε

αν μπορεις καθε λιγο να ριχνεις ξυλα και τα βρισκεις φτηνα μια χαρα ειναι αλλα θελει ταισμα

...με το πελετ αν εχα μικρο σιλο να μπορεις να κανεις καποια αυτοματοποιημενη τροφοδοσια αν συμφερει η τιμη του και αυτο παιζει

3 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Ειχε ο θειος μου και καθε τρεις και λιγο επρεπε να ριχνει πελετ, μετα απο καποια χρονια σουτ και εβαλε αεριο.

Για εξοχική κατοικία που εννοείται δεν υπάρχει παροχή αερίου . Αλλά το σταματάω εδώ μιας και είναι oftopic :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αρκετά ενδιαφέροντα όλα. Από αύριο θα ξεκινήσω την αναζήτηση. Η πολυκατοικία είναι οικογενειακή ουσιαστικά αλλά το να κρατάς και την αυτονομία σου το θεωρώ εξίσου σημαντικό. Όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω ποτέ δεν ξέρεις πως εξελίσσονται τα πράγματα. 

Θα σας κρατάω ενήμερους για προσφορές κτλ σε περίπτωση που και κάποιος άλλος αναζητήσει μελόντικα κάτι παρόμοιο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ στα χωριά βάζουν δεξαμενές με αέριο..κάποιες εταιρείες π.χ. shell τα έδινε με χρησιδανειο

Τα πέλλετ/ξύλα/πυρηνελαιο(βιομάζα)έχουν το μεγάλο αρνητικό ότι οι τιμές ανέβηκαν ,κούραση από φόρτωμα ξεφορτωμα και κακές εγκαταστάσεις...όπως και την διαδικασία που πρέπει να κάνεις όταν πέσει το ρεύμα ή ακόμη χειρότερα να μην έχουν τα έξτρα για ασφάλεια υπερθερμανσης..

Βόρεια ελλαδα αρκετοί έχουν ατομικούς καυστήρες σε μπαλκόνια ακόμη κ πετρελαιου.. (συνήθως kiturami )

..ο λέβητας χλωμό να χει σπασει και απλά ίσως να μπορείτε να κουμπωσετε καυστήρα φ.α (κινηθείτε προς riello ,buderus μπλε φλόγα)στην κεντρική..οι πιθανότητες  οπου η εγκατάσταση να μετατρέπεται σε αυτόνομη στο υπόγειο  είναι ελάχιστες. όποτε θέλει εξωτερικους σωλήνες μέσα κ έξω από το σπιτι. Το κακό με κεντρικους καυστήρες 80,90s+ ήταν ότι εβάζαν χιλιάδες θερμίδες έξτρα με έξτρα καταναλωση...με 0.5cents το πετρέλαιο δεν σε ένοιαζε παλιά..αυτό κάποιοι το ρύθμιζαν τώρα τελευταία με αλλαγή σε μικρότερα μπεκ..

καλοριφέρ ειναι με πάνελ?έχουν θερμοστατικες κεφαλές να ρυθμίζεις θερμοκρασία σε κάθε δωμάτιο?ηλιακό?

Κάποιοι λένε για επαγγελματίες κ να ακούτε μόνο αυτούς κ είναι το επάγγελμα τους...καποιοι τέτοιοι έβαλαν ενδοδαπεδια θέρμανση  σε ξύλινο πάτωμα σε όλα τα διαμερισματα..ξύλο=Κάκος αγωγός θερμοτητας

Υ.γ. ανέλυσε μας λίγο αυτοε τους 50 βαθμούς για συμπύκνωσης

Επεξ/σία από kage
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...