Προς το περιεχόμενο

Συντομη παρουσιαση χαρακτηριστικων βασικων διανομων Linux


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοιγω αυτο το θεμα , σαν μια προσπαθεια να παρουσιαστουν τα χαρακτηριστικα βασικων διανομων ωστε να βοηθηθουν οσοι ξεκινανε τωρα με το Linux ή οποιοσδηποτε κανει distro hopping.
Το επιπεδο δυσκολιας που αναφερω σε καθε διανομη αφορα μεσο χρηστη με καθημερινη εμπειρια στους Η/Υ και τα windows. Το ξερω οτι υπαρχουν και αλλες διανομες που δεν εχω συμπεριλαβει αλλα προσπαθησα να κρατησω την λιστα μικρη και να αφορα μονο τις σοβαρες κυριες διανομες και τα πιο αξιολογα παραγωγα τους.

Κρατηστε το νημα καθαρο , γραφτε γνωμες , συμπληρωστε ο,τι κρινετε απαραιτητο , διορθωστε αν καπου δεν εχω γραψει κατι σωστα. Μην αρχισουμε παλι τα "η δικη μου ειναι καλυτερη" , "γιατι δεν εβαλες την αλλη που αγαπω πολυ"  και αλλα τετοια. Ειπαμε , βασικες και σοβαρες διανομες και παραγωγα ΜΟΝΟ.Αν ενας αρχαριος ξεκινησει με καποια απο αυτες , μετα εχει τα εφοδια να παει και παρα περα.

1. Debian

  • Download link : Debian
  • Package manager : apt (deb)
  • Release model : fixed (stable) , semi-rolling (testing) , rolling (unstable)
  • Default DE : Gnome
  • Σχολια : Μια απο τις βασικες και πιο παλιες διανομες. Εχει σαν φιλοσοφια το free software για αυτο απο default λειπουν πολλα proprietary  πακετα/firmwares/drivers. Μεγαλο community , μεγαλη γκαμα διαθεσιμων πακετων. Το apt πολυ δυνατο. Εμφανισιακα uncustom-αριστο απο default.
  • Αξιολογα παραγωγα : Kali linux (testing) , LMDE (stable) , MX Linux (stable)
  • Επιπεδο δυσκολιας : 6/10

2. OpenSUSE

  • Download link : Leap , Tumbleweed
  • Package Manager : zypper (rpm)
  • Release Model : fixed (Leap) , rolling (Tumbleweed)
  • Default DE : KDE , Gnome
  • Σχολια Μια απο τις βασικες και πιο παλιες διανομες. Απανταται κυριως σε σερβερς αλλα μπορει να λειτουργησει πολυ καλα και σε home περιβαλλον. Το YaST ειναι απο τα πιο δυνατα εργαλεια διαχειρισης συστηματος που υπαρχει σε διανομη. Απο τις καλυτερες KDE υλοποιησεις.
  • Επιπεδο δυσκολιας : 7/10

3. Fedora

  • Download linkWorkstation , Rawhide
  • Package manager : dnf (rpm)
  • Release model : fixed (Workstation) , rolling (Rawhide)
  • Default DE : Gnome
  • Σχολια : Απο τις πιο παλιες διανομες. Προωθει το gnome3/wayland και για αυτο εχει και την καλυτερη υλοποιηση αυτων. Το rawhide ειναι ακραια bleeding edge και συνισταται μονο σε τολμηρους προχωρημενους χρηστες. Ειναι το test field της Red Hat.
  • Επιπεδο δυσκολιας : 7/10

4. Archlinux

  • Download link : Archlinux
  • Package manager : pacman
  • Release model : rolling
  • Default DE : N/A
  • Σχολια : Ανεξαρτητη διανομη που συνδυαζει σταθεροτητα με τα τελευταια πακετα της κυκλοφοριας. Προσβαση στο AUR οπου καποιος μπορει να βρει σχεδον τα παντα. Ο pacman ειναι απο τους πιο γρηγορους και δυνατους package managers. Απευθυνεται σε εμπειρους χρηστες που θελουν απολυτο ελεγχο του συστηματος τους ακολουθωντας μια KISS φιλοσοφια. Απο τα πιο πληρεστατα wiki ολων των εποχων.
  • Αξιολογα παραγωγα : Manjaro , Endeavour OS 
  • Επιπεδο δυσκολιας : 9/10

5. Ubuntu

  • Download link : Ubuntu
  • Package manager : apt (deb)
  • Release model : fixed
  • Default DE : Gnome
  • Σχολια : Η πιο διαδεδομενη διανομη λινουξ αυτην την στιγμη. Σταθερη , καλογυαλισμενη . Την υποστηριζουν σχεδον ολες οι εταιριες λογισμικου και εχει μεγαλο community (forums,reddit,κλπ).
  • Αξιολογα παραγωγα : kubuntu , lubuntu , xubuntu , ubuntu mate ,Linux Mint , Pop!_OS , elementary os , zorin os , kde neon .
  • Επιπεδο δυσκολιας :  4/10

6. Gentoo

  • Download link : Gentoo
  • Package manager : portage (source)
  • Release model : rolling
  • Default DE : N/A
  • Σχολια : Διανομη που στηριζεται στην φιλοσοφια της εγκαταστασης πακετων απο το source.  Απαιτει μεγαλο ευρος τεχνικων γνωσεων και αρκετες ωρες για compiles. Για λιγους.
  • Αξιολογα παραγωγα : Sabayon (binary+source based) , Calculate (binary+source based)
  • Επιπεδο δυσκολιας : 10/10

7. Slackware

  • Download link : Slackware
  • Package manager : slackpkg (txz)
  • Release model : fixed/rolling
  • Default DE : KDE
  • Σχολια : Απο τις αρχαιοτερες διανομες. Απλη , λιτη , σταθερη με KISS φιλοσοφια. Θελει καποιες σχετικες γνωσεις λινουξ. Ενα απο τα αρνητικα της ειναι η μη αυτοματη διαχειριση των dependencies.
  • Επιπεδο δυσκολιας 9.5/10
Επεξ/σία από mphxths
  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραία πρωτοβουλία.

Να σημειώσουμε για κάποιον αρχάριο που διαβάζει το αρχικό post πως ενώ όντως το Arch δεν είναι για όλους (αλλά μπορεί να γίνει μεγάλο σχολείο ακόμη και για αρχάριους), παράγωγα όπως το Manjaro είναι πολύ λιγότερο απαιτητικά και πλησιάζουν τα Ubuntοειδή σε ευκολία εγκατάστασης/onboarding και καθημερινής χρήσης. Σε συνεργασία δε με το Arch Wiki τα προβλήματα σχεδόν λύνονται μόνα τους :P

Επεξ/σία από angmar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tritonas00 είπε

Το slackware εχει ψοφησει?

Θα επρεπε καποια στιγμη :) Ηθελα να αποφυγω να αναφερθω σε αυτην γιατι ειναι λιγο μυστηρια διανομη. Αλλα την εβαλα , γιατι ... Σεβασμος.
@angmar Με αφορμη αυτο που εγραψες , να πω αναφερομενος σε ολους , οτι το επιπεδο δυσκολιας που γραφω αναφερεται στην μαμα διανομη και οχι στα παραγωγα και ειναι προσωπικη μου κριση.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποτε ενας ειχε ρωτησει μα καλα πως θα εγκαταστησω προγραμματα στο slack χωρις pms και επιλυση dependencies?

Και καποιος, απαντησε: Μαθαινοντας

Σοφα λογια

@firewalker που εισαι ρεεε, λειπεις.

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Gentoo είναι εξαιρετικά διαμορφώσιμο και μπορεί να προσαρμοστεί με τρόπους που άλλες διανομές δεν μπορούν. Όλο το λογισμικό συντάσσεται κατά την εγκατάσταση και ο τρόπος με τον οποίο καταρτίζονται τα προγράμματα μπορούν να συντονιστούν με τα USE flags που αποφασίζουν ποιες βιβλιοθήκες και χαρακτηριστικά θα συμπεριληφθούν σε μια μεταγλώττιση. Η εγκατάσταση και συντήρηση του απαιτεί πολύ περισσότερη δουλειά από τις περισσότερες διανομές Linux. 

Δύο εγκαταστάσεις Gentoo που πραγματοποιούνται από διαφορετικά άτομα θα είναι πολύ διαφορετικές όσον αφορά τον τρόπο λειτουργίας τους και τις δυνατότητες που διαθέτουν τα εγκατεστημένα πακέτα.

Θα το παρομοίαζα με κάποιον που θέλει κουστούμι στα μέτρα του και το φτιάχνει σε ράφτη. και όλα αυτά μπορούν να εγκατασταθούν με ή χωρίς διάφορες εξαρτήσεις ορίζοντας τις USE flags που μπορούν να ρυθμιστούν από το Gentoo.

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tritonas00 είπε

Καποτε ενας ειχε ρωτησει μα καλα πως θα εγκαταστησω προγραμματα στο slack χωρις pms και επιλυση dependencies?

Και καποιος, απαντησε: Μαθαινοντας

Σοφα λογια

@firewalker που εισαι ρεεε, λειπεις.

 

Ax... ❤️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mphxths Δε θα έβαζα 6/10 στο Debian γιατί αν έχεις πρόσφατο hardware είναι πολύ πιθανό η stable (Buster) να μη δουλεύει καν και η testing πάλι κάποιες φορές να μη δουλεύει. Πχ 5700XT σε Debian 10 ακόμα και με backports δε παίζει, ενώ και στο testing μέχρι πρόσφατα δεν έπαιζε (πλέον παίζει). Και είναι κάρτα που έχει βγει από πέρυσι τον Ιούλιο.

To 4/10 του Ubuntu σε σχέση με Windows 10, MacOSX που το κατατάσσεις; Μιλάμε για χρήστη που δε ξέρει από Η/Υ αλλά έχει smart phone/tablet και τον βάζεις να κάτσει σε ένα preinstalled desktop. Προσωπικά νομίζω δε θα δυσκολευτεί περισσότερο απ' ότι στα Windows ή στο MacOSX.

Στα arch παράγωγα ξέχασες το ... Artix 😉

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου αν κάποιος θέλει να αρχίσει να δοκιμάζει διανομές, πρέπει να αρχίσει από αυτές.

Μιας και απευθύνεται σε νέους χρήστες ένα υπόμνημα χρειάζεται τύπου:

Package Manager: Εργαλείο που εγκαθιστά, απεγκαθιστά και ενημερώνει πακέτα(προγράμματα)

DE: Desktop Enviroment = Γραφικό Περιβάλλον. Αποτελείτε, Διαχειρήζεται τα παράθυρα, περιέχει τον File Manager και περιέχει το κεντρικό panel όπου μας δείχνει την ώρα μέχρι, εργαλεία σύνδεσης σε δύκτιο, Απενεργοποίηση του υπολογιστή και Περιήγηση στα εγκατεστημένα πακέτα. Μερικά απ τα βασικά DE

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε θα έβαζα 6/10 στο Debian γιατί αν έχεις πρόσφατο hardware είναι πολύ πιθανό η stable (Buster) να μη δουλεύει καν και η testing πάλι κάποιες φορές να μη δουλεύει. Πχ 5700XT σε Debian 10 ακόμα και με backports δε παίζει, ενώ και στο testing μέχρι πρόσφατα δεν έπαιζε (πλέον παίζει). Και είναι κάρτα που έχει βγει από πέρυσι τον Ιούλιο.

To 4/10 του Ubuntu σε σχέση με Windows 10, MacOSX που το κατατάσσεις; Μιλάμε για χρήστη που δε ξέρει από Η/Υ αλλά έχει smart phone/tablet και τον βάζεις να κάτσει σε ένα preinstalled desktop. Προσωπικά νομίζω δε θα δυσκολευτεί περισσότερο απ' ότι στα Windows ή στο MacOSX.

 

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Το επιπεδο δυσκολιας που αναφερω σε καθε διανομη αφορα μεσο χρηστη με καθημερινη εμπειρια στους Η/Υ και τα windows.

Μιλαμε για το ποσο ευκολα μπορει ενας χρηστης να μαθει να χρησιμοποιει μια διανομη στο επιπεδο να κανει την δουλεια του , στην ιδανικη περιπτωση οτι η διανομη δουλευει αψογα στο hardware του και δεν θα χρειαστει να ψαξει και να χτυπησει εντολες σε τερματικο σε περιπτωση που δεν ισχυει αυτο. Μιλαμε για ιδανικες συνθηκες.
Στο ubuntu εβαλα 4/10 , γιατι μην κοροιδευομαστε ειναι το πιο ευχρηστο. Αν δεν ειχε και το gnome 3 ισως το εβαζα και πιο χαμηλα . Δηλαδη ακομα πιο ευκολο.
Απο MacOS δεν εχω μεγαλη εμπειρια , το εχω δουλεψει ελαχιστα , αλλα δεν το θεωρω δυσχρηστο λειτουργικο . Δεν μπορω να το βαθμολογησω διοτι οπως ειπα δεν εχω εκτενη εμπειρια αλλα σιγουρα θα ειναι χαμηλα (στην κλιμακα 1-10). Τα windows θα τα εβαζα γυρω στο 2-3/10. Αφηνω ενα περιθωριο γιατι ακομα και αυτα θελουν μια καποια εξοικειωση . Η κλιμακα ειναι "επιπεδο δυσκολιας" να θυμησω..οσο πιο χαμηλα , τοσο πιο ευκολο το λειτουργικο/διανομη κατα την κριση μου.
 

18 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Μιας και απευθύνεται σε νέους χρήστες ένα υπόμνημα χρειάζεται

Στο αλλο ποστ μου , που πρεπει να βρισκεται κατω κατω στην 1η σελιδα στο "Λινουξ" ή μπορει να εχει φτασει και στην 2η σελιδα , θα σε γελασω , εχω λινκ σε tutorial για λινουξ ,για αρχαριους. Αν καποιος αρχαριος ριξει εκει ενα διαβασμα , μαθαινει πολλα πρωτα πραγματα περι διανομων και λινουξ. Δεν νομιζω οτι εχει αξια εδω να αρχισουμε να αναλυουμε τα διαφορα "κομματια" των διανομων.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Μιλαμε για το ποσο ευκολα μπορει ενας χρηστης να μαθει να χρησιμοποιει μια διανομη στο επιπεδο να κανει την δουλεια του , στην ιδανικη περιπτωση οτι η διανομη δουλευει αψογα στο hardware του και δεν θα χρειαστει να ψαξει και να χτυπησει εντολες σε τερματικο σε περιπτωση που δεν ισχυει αυτο. Μιλαμε για ιδανικες συνθηκες.
Στο ubuntu εβαλα 4/10 , γιατι μην κοροιδευομαστε ειναι το πιο ευχρηστο. Αν δεν ειχε και το gnome 3 ισως το εβαζα και πιο χαμηλα . Δηλαδη ακομα πιο ευκολο.
Απο MacOS δεν εχω μεγαλη εμπειρια , το εχω δουλεψει ελαχιστα , αλλα δεν το θεωρω δυσχρηστο λειτουργικο . Δεν μπορω να το βαθμολογησω διοτι οπως ειπα δεν εχω εκτενη εμπειρια αλλα σιγουρα θα ειναι χαμηλα (στην κλιμακα 1-10). Τα windows θα τα εβαζα γυρω στο 2-3/10. Αφηνω ενα περιθωριο γιατι ακομα και αυτα θελουν μια καποια εξοικειωση . Η κλιμακα ειναι "επιπεδο δυσκολιας" να θυμησω..οσο πιο χαμηλα , τοσο πιο ευκολο το λειτουργικο/διανομη κατα την κριση μου.
 

Στο αλλο ποστ μου , που πρεπει να βρισκεται κατω κατω στην 1η σελιδα στο "Λινουξ" ή μπορει να εχει φτασει και στην 2η σελιδα , θα σε γελασω , εχω λινκ σε tutorial για λινουξ ,για αρχαριους. Αν καποιος αρχαριος ριξει εκει ενα διαβασμα , μαθαινει πολλα πρωτα πραγματα περι διανομων και λινουξ. Δεν νομιζω οτι εχει αξια εδω να αρχισουμε να αναλυουμε τα διαφορα "κομματια" των διανομων.

Εγώ πιστεύω ότι τα 10άρια, όπως έχουν γίνει τώρα, είναι πιο δύσκολα από π.χ. το Linux Mint. Θα πω μόνο Control Panel / Settings Manager, σε αντιδιαστολή με Settings App στο XFCE και το ανάλογο στο Cinnamon.

Στο Mint εγώ θα έβαζα επίπεδο δυσκολίας 2, δηλαδή πανεύκολο, παιχνιδάκι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Εγώ πιστεύω ότι τα 10άρια, όπως έχουν γίνει τώρα, είναι πιο δύσκολα

Οσο κρατανε και τα settings (app) και το control panel και ψαχνεις ρυθμισεις δεξια και αριστερα , ειναι οντως ενα μπλεξιμο. Αλλα γενικως ειναι αρκετα ευχρηστα τα windows για εναν μεσο χρηστη. Και για χρηση και για συντηρηση σε φυσιολογικα επιπεδα. Δεν λεμε να μπει ο αλλος σε regedit και να αρχισει να χωνεται σε απειρες ρυθμισεις κλπ. Αν δεν κανει καμμια χοντραδα ο χρηστης δυσκολα να μαλακιστουν τα windows απο μονα τους (αποκλειουμε προβληματα h/w και τα σχετικα).
 

4 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Στο Mint εγώ θα έβαζα επίπεδο δυσκολίας 2, δηλαδή πανεύκολο, παιχνιδάκι.

Το επιπεδο δυσκολιας που εχω βαλει αναφερεται στις πρωταρχικες διανομες και οχι στα παραγωγα. Τα παραγωγα εξ'ορισμου ειναι πιο ευχρηστα απο τις μαμα διανομες τους . Για αυτο αλλωστε και υπαρχουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mphxths είπε

Οσο κρατανε και τα settings (app) και το control panel και ψαχνεις ρυθμισεις δεξια και αριστερα , ειναι οντως ενα μπλεξιμο. Αλλα γενικως ειναι αρκετα ευχρηστα τα windows για εναν μεσο χρηστη. Και για χρηση και για συντηρηση σε φυσιολογικα επιπεδα. Δεν λεμε να μπει ο αλλος σε regedit και να αρχισει να χωνεται σε απειρες ρυθμισεις κλπ. Αν δεν κανει καμμια χοντραδα ο χρηστης δυσκολα να μαλακιστουν τα windows απο μονα τους (αποκλειουμε προβληματα h/w και τα σχετικα).
 

Το επιπεδο δυσκολιας που εχω βαλει αναφερεται στις πρωταρχικες διανομες και οχι στα παραγωγα. Τα παραγωγα εξ'ορισμου ειναι πιο ευχρηστα απο τις μαμα διανομες τους . Για αυτο αλλωστε και υπαρχουν.

Δεν είναι θέμα για windows, μην μας κανείς να το κάνουμε!!! 

Πιστεύω ότι το θέμα είναι μια πλήρης και σύντομη περιγραφή όλων των κύριων διανομών και των κύριων παρακλαδιών τους. Καλώς επικεντρώθηκε στις desktop διανομές, γιατί αν άρχιζε τα server κομμάτια άντε να βάλουμε και rhel και centos και μετά θα λέγαμε γιατί να μην πούμε και για BSD κλπ... Οπότε ναι, μια χαρά. Θυμάμαι το 200κατι πριν το 4 πάντως σίγουρα, κουβεντιάζαμε για Linux διανομές στην σχολή, όπου ένας φίλος είχε βάλει slackware και έλεγε ότι ήταν το πρώτο linux, και ένας άλλος έλεγε Debian και πόσο δυνατή κοινότητα είχε...Πάντα απολάμβανα αυτού του είδους τις συζητήσεις. Καλά και οι δυο τους φοβερά μυαλά και είναι σε κορυφαίες θέσεις στον τεχνολογικό κλάδο σήμερα...Εγώ ο μαύρος Ubuntu άντε και Ubuntu server, μέχρι εκεί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Εγώ πιστεύω ότι τα 10άρια, όπως έχουν γίνει τώρα, είναι πιο δύσκολα από π.χ. το Linux Mint. Θα πω μόνο Control Panel / Settings Manager, σε αντιδιαστολή με Settings App στο XFCE και το ανάλογο στο Cinnamon.

Ευχαριστώ.

Ωραίο thread πάντως για να μπαίνουν οι αρχάριοι και αν δεν τους καλύψει κάτι να ρωτάνε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...