Προς το περιεχόμενο

Πέφτει το ρεύμα και έρχεται πάλι


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Μόνο κλίμα έβαλα αλλά δεν πείραξε καθόλου πίνακα ο άνθρωπος. 

Άρα; 

Αφού είπε θα στείλει μετά τις 17 κάποιον τι άλλο να κάνω; 

Δεν έχω επιλογή νομίζω 

'Αρα ο ιδιοκτήτης θα στείλει τον ηλεκτρολόγο του να δει καταρχήν αν η γραμμή που μπήκε πάνω το κλιματιστικό είναι αυτή που δημιούργησε το πρόβλημα. Αν είναι όντως αυτή, ο εγκαταστάτης σου έκανε βλακεία και θα τη πληρώσεις την ζημιά δυστυχώς. Αν είναι κάποια άλλη, προφανώς τα έξοδα είναι το ιδιοκτήτη.

Ε εντάξει, μετά τις 17 οκ είσαι. Άσε να δεις πότε θα έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, gthe είπε

'Αρα ο ιδιοκτήτης θα στείλει τον ηλεκτρολόγο του να δει καταρχήν αν η γραμμή που μπήκε πάνω το κλιματιστικό είναι αυτή που δημιούργησε το πρόβλημα. Αν είναι όντως αυτή, ο εγκαταστάτης σου έκανε βλακεία και θα τη πληρώσεις την ζημιά δυστυχώς. Αν είναι κάποια άλλη, προφανώς τα έξοδα είναι το ιδιοκτήτη.

Ε εντάξει, μετά τις 17 οκ είσαι. Άσε να δεις πότε θα έρθει.

Βρε συ τι λες; δεν πείραξε κανείς τίποτα. 15 μήνες λειτουργούν όλα σωστά. 

Τα καλώδια μου είπε ο μάστορας θέλουν αλλαγή σχεδόν όλα και να γίνει σωστό σχέδιο μέσα στον πίνακα. Γίνεται πανικός δεν έβγαλα φώτο για να μην τρομάξετε. 

Η ζημιά σύμφωνα με τον μάστορα έγινε από την ασφάλεια και το καλώδιο. 

Δεν πείραξε κανένας τίποτα όμως γιατί το κλίμα μπήκε πριν 15 μήνες και δουλεύει φουλ σχεδόν όλη μέρα νύχτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Βρε συ τι λες; δεν πείραξε κανείς τίποτα. 15 μήνες λειτουργούν όλα σωστά. 

Τα καλώδια μου είπε ο μάστορας θέλουν αλλαγή σχεδόν όλα και να γίνει σωστό σχέδιο μέσα στον πίνακα. Γίνεται πανικός δεν έβγαλα φώτο για να μην τρομάξετε. 

Η ζημιά σύμφωνα με τον μάστορα έγινε από την ασφάλεια και το καλώδιο. 

Δεν πείραξε κανένας τίποτα όμως γιατί το κλίμα μπήκε πριν 15 μήνες και δουλεύει φουλ σχεδόν όλη μέρα νύχτα. 

Έβαλες ένα a/c. Το a/c από ποια ηλεκτρολογική γραμμή  πήρε ρεύμα; Το έχεις απλά σε μια πρίζα σαλονιού; Μιλάμε δλδ για 10Α ασφάλεια;
Αν η ασφάλεια που κάηκε είναι η ασφάλεια της γραμμής αυτής της πρίζας σημαίνει ότι το κλιματιστικό μπήκε σε λάθος γραμμή που δεν το σήκωνε, αυτό σου λέω. Το ότι δούλευε 15 μήνες από μόνο του δεν λέει κάτι.

Εγώ δεν σου είπα ότι φταις ντε και καλά, σου είπα τι είναι πιθανό να κάνει ο ιδοκτήτης.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

το κλίμα μπήκε πριν 15 μήνες και δουλεύει φουλ σχεδόν όλη μέρα νύχτα. 

Εφοσον δεν ειχε δικια του γραμμη, με τετοια χρηση, δεν ειναι παραλογο να μην αντεξει. Οταν σου λεει ο φιλος για τον εγκαταστατη, εννοει αν αντεχει η γραμμη το επιπλεον φορτιο. Αυτο προυποθετει να ανοιξει τον πινακα, να δει τις διατομες των καλωδιων κτλπ. Δεν ξερουμε  αν αυτη τη "μοντα" με την γραμμη της κουζινας την εκανε αυτος ή προυπηρχε. 

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gthe είπε

Έβαλες ένα a/c. Το a/c από ποια ηλεκτρολογική γραμμή  πήρε ρεύμα; Το έχεις απλά σε μια πρίζα σαλονιού; Μιλάμε δλδ για 10Α ασφάλεια;
Αν η ασφάλεια που κάηκε είναι η ασφάλεια της γραμμής αυτής της πρίζας σημαίνει ότι το κλιματιστικό μπήκε σε λάθος γραμμή που δεν το σήκωνε, αυτό σου λέω. Το ότι δούλευε 15 μήνες από μόνο του δεν λέει κάτι.

Εγώ δεν σου είπα ότι φταις ντε και καλά, σου είπα τι είναι πιθανό να κάνει ο ιδοκτήτης.

Από μπουάτ πήρε ρεύμα. 

Άρα τι κάνουμε; 

1 λεπτό πριν, VasKag είπε

Εφοσον δεν ειχε δικια του γραμμη, με τετοια χρηση, δεν ειναι παραλογο να μην αντεξει. Οταν σου λεει ο φιλος για τον εγκαταστατη, εννοει αν αντεχει η γραμμη το επιπλεον φορτιο. Αυτο προυποθετει να ανοιξει τον πινακα, να δει τις διατομες των καλωδιων. Δεν ξερουμε αυτη κιολας αν αυτη το "μοντα" με την γραμμη της κουζινας την εκανε αυτος ή προυπηρχε. 

Δεν πείραξε ΤΊΠΟΤΑ είναι ψυκτικός. 

Δεν ξέρει καν να βάλει δική του γραμμή δεν είναι δουλειά του. 

 

Άρα οκ τα πληρώνω εγώ και ας πληρώσει ι ιδιοκτήτης την νέα καλωδίωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Δεν πείραξε ΤΊΠΟΤΑ είναι ψυκτικός. 

Δεν ξέρει καν να βάλει δική του γραμμή δεν είναι δουλειά του.

Αυτο τα λεει ολα. Θα επρεπε πρωτα να προηγηθει ενας ηλεκτρολογος. Ειδικα αν προκειται για παλιο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κσνει εντύπωση πάντως που αντέχει η γραμμή 5 θερμοσυσσωρευτες θηρία και όχι ένα 12ρι inverter 

1 λεπτό πριν, VasKag είπε

Αυτο τα λεει ολα. Θα επρεπε πρωτα να προηγηθει ενας ηλεκτρολογος. Ειδικα αν προκειται για παλιο σπιτι.

Ρε φίλε τι λες; έφερα ηλεκτρολόγο και υδραυλικό για έλεγχο, έσκασα 50 ευρώ για να δουν. 

Απλώς τα καλώδια πλέον έπειτα από χρήση αλλοιώθηκαν. 

Ασε που μέσα γίνεται πανικός στον πίνακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ. Μεσα σε ολα τα μηνυματα μπορει να μου διεφυγε. Δλδ οταν εφερες τον ηλεκτρολογο σου ειπε οτι μπορει να μπουν χωρις προβλημα 5(!) θερμοσυσσωρευτες και ενα a/c? (απλα ρωταω)

Επεξ/σία από VasKag
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αρχίσω τις υποθέσεις. Αυτό το καλώδιο που βλέπω μου μοιάζει 2,5άρι. Αν όντως έχει διατομή 2,5 χιλιοστά, έχει μέγιστο ρεύμα 25 ampere. Αν αυτό ήταν σε 35άρα ασφάλεια (ΑΝ) ο πίνακας δεν είναι σωστός και πρέπει να φτιαχτεί. Για να καεί, είτε δεν έκανε καλή επαφή (και ζεστάθηκε) είτε περνάει παραπάνω ρεύμα από ότι πρέπει  (οπότε πάλι ζεσταίνεται).

Ο σκοπός των ασφαλειών είναι να προστατέψουν τα καλώδια. Αν αυτό είναι 2,5 άρι θέλει 25άρα ασφάλεια, όχι 35άρα (αν πήγαινε σε τέτοια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petasis είπε

Ας αρχίσω τις υποθέσεις. Αυτό το καλώδιο που βλέπω μου μοιάζει 2,5άρι. Αν όντως έχει διατομή 2,5 χιλιοστά, έχει μέγιστο ρεύμα 25 ampere. Αν αυτό ήταν σε 35άρα ασφάλεια (ΑΝ) ο πίνακας δεν είναι σωστός και πρέπει να φτιαχτεί. Για να καεί, είτε δεν έκανε καλή επαφή (και ζεστάθηκε) είτε περνάει παραπάνω ρεύμα από ότι πρέπει  (οπότε πάλι ζεσταίνεται).

Ο σκοπός των ασφαλειών είναι να προστατέψουν τα καλώδια. Αν αυτό είναι 2,5 άρι θέλει 25άρα ασφάλεια, όχι 35άρα (αν πήγαινε σε τέτοια).

Σε μια από τις 35 πήγαινε ναι στην μεσαία νομίζω φίλε. 

Μου έβαλε ένα άλλο καλώδιο πολύ χοντρό και διαφορετικό λίγο. Αυτά είδα όσο άφηνε να δω κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Μου κσνει εντύπωση πάντως που αντέχει η γραμμή 5 θερμοσυσσωρευτες θηρία και όχι ένα 12ρι inverter 

Ρε φίλε τι λες; έφερα ηλεκτρολόγο και υδραυλικό για έλεγχο, έσκασα 50 ευρώ για να δουν. 

Απλώς τα καλώδια πλέον έπειτα από χρήση αλλοιώθηκαν. 

Ασε που μέσα γίνεται πανικός στον πίνακα. 

Τα καλώδια ΔΕΝ αλλοιώνονται. Φοβάμαι ότι οι διατομές των καλωδίων δεν είναι σωστές. Πρέπει να τα δει ηλεκτρολόγος, που να είναι και αξιόπιστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Το είπα;

Το είπα.

Το είπες βρε ναι Οκ. Και εγω πήγα βρήκα μάστορα είδες και ξηλωθηκα. 

Πήρα πάνω από 20 άτομα τηλέφωνο και ήρθε μόνο αυτός. 

Στέλιος από douleutaras. Gr

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Δεν σου μύρισε;Αυτά βρωμάνε όταν καίγονται.

Μπα όχι ρε συ. Αλλά ο πίνακας ήταν ζεστός αρκετά. Από αυτό ήταν; 

Μόλις τώρα, petasis είπε

Τα καλώδια ΔΕΝ αλλοιώνονται. Φοβάμαι ότι οι διατομές των καλωδίων δεν είναι σωστές. Πρέπει να τα δει ηλεκτρολόγος, που να είναι και αξιόπιστος.

Παιδιά τον πήρα τηλέφωνο αν δεν φέρει μάστορα έως Τρίτη μεσημέρι φέρνω δικό μου.... Το φτιάχνει και τα βγάζω από ενοίκιο. 

Σωστός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ο πινακας θελει αλλαγη οπως λεγαμε ολοι με το που τον ειδαμε ακομα και εξωτερικα θα συνιστουσα αμα παλια ανοιγες ταυτοχρονα θερμοσηφωνες κλιματισμους θερμοπσυσορευτες να μην το κανεις πλεον ενα καλωιο πηγε να παρει φωτια που σημαινει περσα υπερβολικα παραπανο ρευμα και το ρελε και ολες η ασφαλειες δεν πειραν χαμπαρι για να πεσει κατι απο ολα. Το οτι δουλευε τοσο καιρο ηταν απο φυλοτιμο

3 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Το είπες βρε ναι Οκ. Και εγω πήγα βρήκα μάστορα είδες και ξηλωθηκα. 

Πήρα πάνω από 20 άτομα τηλέφωνο και ήρθε μόνο αυτός. 

Στέλιος από douleutaras. Gr

Μπα όχι ρε συ. Αλλά ο πίνακας ήταν ζεστός αρκετά. Από αυτό ήταν; 

Αμα ηταν ζεστος αρκετα και τον αφηνες να νιωθεις τυχερος που μας γραφεις το ποσ και δεν σε κλαιμε κανα βραδυ να γινοταν κατι και να μην το επρνες πρεφα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...