Προς το περιεχόμενο

Πέφτει το ρεύμα και έρχεται πάλι


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Οχι Θεσσαλονίκη είμαι και δεν είχα κανένα θέμα 19 μήνες. Άναψα 2 κλίμα και όλα ταυτόχρονα και πλυντήριο. 

Μήπως χάλασε το πολύπριζο; 

Ανάβω το κλίμα και πέφτει το ρεύμα για λίγο και έρχεται μόνο. 

Για κοίτα τα καλώδια στον πίνακα ,μπορεί να έχουν καεί ή να θέλουν σφίξιμο στις επαφές με τις ασφάλειες/διακόπτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τα κλιματιστικά inverter δεν έχουν προβλήματα με ρεύματα εκκίνησης, ξεκινάνε από πολύ λίγα Watt και αυξάνουν σιγά σιγά, σε εμάς ένα ψυγείο westinghause του 70 με μέση ισχύ 250w περίπου σημειώνει πολύ υψηλότερο ρεύμα εκκίνησης από τα 24αρια Fujitsu. Το βλέπω από την πτώση τάσης στις λάμπες της ίδιας γραμμής. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ναι, αν η γραμμη που δινει στην τηλεοραση και το a/c ειναι η ιδια μπορει μετα τη 19μηνη χρηση να εχει φθαρει πια και να μην διατηρει τις ιδιες ιδιοτητες που ειχε παλαιοτερα, πριν δηλαδη "ταλαιπωρηθει" απο φορτια σαν του a/c.

Παιζουν ρολο τα φυσικα χαρακτηριστικα του καλωδιου, πχ διατομη. Εισαι βεβαιος οτι αντεχει a/c ή απλα βρηκες μπριζα και το κουμπωσες; Το σπιτι ειναι παλια κατασκευη;

*Δες κι αυτο με τον πυκνωτη που αναφερθηκε παραπανω.

Μιλα καλυτερα με τον ηλεκτρολο σου αν δε το εχεις κανει ηδη.

Δεν είναι σε πρίζα στο μπουάτ είναι το έβαλε ο μάστορας δεν ακούμπησα τίποτα εγώ. 

12 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τα κλιματιστικά inverter δεν έχουν προβλήματα με ρεύματα εκκίνησης, ξεκινάνε από πολύ λίγα Watt και αυξάνουν σιγά σιγά, σε εμάς ένα ψυγείο westinghause του 70 με μέση ισχύ 250w περίπου σημειώνει πολύ υψηλότερο ρεύμα εκκίνησης από τα 24αρια Fujitsu. Το βλέπω από την πτώση τάσης στις λάμπες της ίδιας γραμμής. 

Άρα τι κάνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Για κοίτα τα καλώδια στον πίνακα ,μπορεί να έχουν καεί ή να θέλουν σφίξιμο στις επαφές με τις ασφάλειες/διακόπτες.

Άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα πως λειτουργεί το ρεύμα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να βάλουν χέρι μέσα στον πίνακα.

Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί και να μην δίνουμε τέτοιες συμβουλές.

  • Like 5
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Για κοίτα τα καλώδια στον πίνακα ,μπορεί να έχουν καεί ή να θέλουν σφίξιμο στις επαφές με τις ασφάλειες/διακόπτες.

Καλώδια δεν έχει κανένα εξωτερικό ο πίνακας. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αλλάξω ασφάλειες. 

Μόλις τώρα, Axelq είπε

Άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα πως λειτουργεί το ρεύμα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να βάλουν χέρι μέσα στον πίνακα.

Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί και να μην δίνουμε τέτοιες συμβουλές.

Χέρι βάζω αλλά δεν έχει κανένα καλώδιο οπότε μόνο αλλαγή ασφαλείας ξέρω να κάνω. 

26 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Απο οτι θυμαμαι η εκκινηση του κλιματιστικου θελει πολυ ρευμα. Μονο η εκκινηση. Οπως και το μοτερ του πλυντηριου. Γιαυτο ο κατασκευαστης βαζει πυκνωτη. Αυτος φθείρεται...  Αλλοτε σε 2 αλλοτε σε 10 χρονια. Τον αλλάζεις και το προβλημα λυνεται. 

Ισως κανω λαθος αλλα για δες το... 

Πυκνωτή δεν ξέρω να αλλάζω οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δοκίμασε αυτό που σου είπα. Δοκίμασε την και στο ίδιο σημείο χωρίς πολύμπριζο (που δε παίζει ρολο). 
αν δες καλείς ηλεκτρολόγο. Το ότι 19 μήνες επαιζε οκ κ τώρα όχι δε λέει κάτι. 

Λοιπόν αλλαγή πρίζα κοντά δεν έχω. 

Όταν δεν λειτουργεί το κλίμα όλα πάνε μια χαρά, παίζει και τηλεόραση και ανεμιστήρας κλπ όλα κομπλέ. 

Μόλις το ανοίξω κάτι γίνεται, πέφτει κλείνουν όλα και ανοίγουν πάλι όλα. 

Σαν restart στο pc φαντάσου το. 

 

1 λεπτό πριν, zx1234r είπε

Φουλ ασύρματο κλιματιστικό. Είσαι πολύ μπροστά.

Α καλά...μπουάτ τα ξέρεις; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Δεν είναι σε πρίζα στο μπουάτ είναι το έβαλε ο μάστορας δεν ακούμπησα τίποτα εγώ. 

Άρα τι κάνουμε; 

Το πρώτο πράγμα στο είπανε ήδη, βάζεις την τηλεόραση σε άλλη μπριζα. Αν στο ξανακάνει τότε πάρε προέκταση και σύνδεσε την σε άλλο κύκλωμα και όχι από αυτό που τροφοδοτεί το κλιματιστικο. 

Αν κλείνουν όλες οι συσκευές του κυκλώματος τότε υπάρχει θέμα είτε με την γραμμή του κυκλώματος είτε με την ασφάλεια η κατι στον πίνακα, τον ηλεκτρολόγο δεν τον γλιτώνεις. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε κάτι κανόνια μέσα στο καλοκαίρι... 

Μπουμ!!! 

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Το πρώτο πράγμα στο είπανε ήδη, βάζεις την τηλεόραση σε άλλη μπριζα. Αν στο ξανακάνει τότε πάρε προέκταση και σύνδεσε την σε άλλο κύκλωμα και όχι από αυτό που τροφοδοτεί το κλιματιστικο. 

Θα δοκιμάσω οκ. Πρώτα θα αλλάξω όμως πολύπριζο για σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Καλώδια δεν έχει κανένα εξωτερικό ο πίνακας. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αλλάξω ασφάλειες. 

Χέρι βάζω αλλά δεν έχει κανένα καλώδιο οπότε μόνο αλλαγή ασφαλείας ξέρω να κάνω.

Ασφάλεια γιατί να αλλάξεις? Η ασφάλεια πάει αναλογικά με την διατομή του καλωδίου, άμα βάλεις μεγαλύτερη ασφάλεια δεν θα πέφτει αλλά υπάρχει περίπτωση να πάρει φωτιά το καλώδιο.

Όλο το πρόβλημα θα λυνόταν αν υπήρχε και άλλη γραμμή μέσα στο μπουάτ για να συνδεθεί εκεί το κλιματιστικό μιας και αυτή φαίνεται να μην αντέχει άλλο φορτίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Axelq είπε

Ασφάλεια γιατί να αλλάξεις? Η ασφάλεια πάει αναλογικά με την διατομή του καλωδίου, άμα βάλεις μεγαλύτερη ασφάλεια δεν θα πέφτει αλλά υπάρχει περίπτωση να πάρει φωτιά το καλώδιο.

Όλο το πρόβλημα θα λυνόταν αν υπήρχε και άλλη γραμμή μέσα στο μπουάτ για να συνδεθεί εκεί το κλιματιστικό μιας και αυτή φαίνεται να μην αντέχει άλλο φορτίο.

Την ίδια ασφάλεια θα βάλω έχω ίδιες. 

Δεν έχει άλλη γραμμή γιατί υπάρχουν και θερμοσυσσωρευτες μέσα και από ρεύμα γίνεται πανικός. Είναι δυνατός ο πίνακας 

Πρώτη φορά μου κάνει τέτοια κόλπα και Αντε να βρεις μάστορα. 

Η ασφάλεια δεν φθείρεται; Η καίγεται αμέσως και τέλος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Την ίδια ασφάλεια θα βάλω έχω ίδιες. 

Δεν έχει άλλη γραμμή γιατί υπάρχουν και θερμοσυσσωρευτες μέσα και από ρεύμα γίνεται πανικός. Είναι δυνατός ο πίνακας 

Πρώτη φορά μου κάνει τέτοια κόλπα και Αντε να βρεις μάστορα. 

Η ασφάλεια δεν φθείρεται; Η καίγεται αμέσως και τέλος; 

Κατά κύριο λόγο δεν παθαίνουν τίποτα οι ασφάλειες, σε βραχυκύκλωμα και σε περίπτωση υψηλής θερμοκρασίας στο καλώδιο σαν την δική σου, πέφτουν για να προστατέψουν το καλώδιο.

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να καεί, τις περισσότερες φορές όμως θα το καταλάβεις από την περίεργη μυρωδιά που υπάρχει όταν ανοίγεις τον πίνακα και την μαυρίλα που θα έχει μαζέψει στις επαφές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Axelq είπε

Κατά κύριο λόγο δεν παθαίνουν τίποτα οι ασφάλειες, σε βραχυκύκλωμα και σε περίπτωση υψηλής θερμοκρασίας στο καλώδιο σαν την δική σου, πέφτουν για να προστατέψουν το καλώδιο.

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να καεί, τις περισσότερες φορές όμως θα το καταλάβεις από την περίεργη μυρωδιά που υπάρχει όταν ανοίγεις τον πίνακα και την μαυρίλα που θα έχει μαζέψει στις επαφές.

Οκ θα κοιτάξω τις ασφάλειες και βλέπουμε. 

Εχω 3 καινούριες τις βάζω. 

Να κλείσω γενικό διακόπτη θέλει για την αλλαγή; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...