Προς το περιεχόμενο

Πέφτει το ρεύμα και έρχεται πάλι


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, petasis είπε

Και εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα είναι το κλιματιστικό. Πόσο χρονών είναι, και τι (18άρι, 24άρι; )

Γενικά διάβασα πράγματα που δεν είναι καλά. Σφηνωμένη ασφάλεια ίσως είναι υπερθέρμανση (δεν είναι καλό αυτό).

Εγώ στην θέση σου δεν θα πείραζα τίποτα, και δεν θα λειτουργούσα καθόλου το κλιματιστικό μέχρι να έρθει ηλεκτρολόγος να τα φτιάξει.

Και θα μάζευα σημαντικές πληροφορίες, όπως τι καλώδια έχει η γραμμή (πάχος), τι άλλο υπάρχει πάνω στην γραμμή, και ποια είναι η ασφάλεια στον πίνακα.

Αν στο άνοιγμα του κλιματιστικού έκλεινε μόνο η τηλεόραση, θα μπορούσε να έφταιγε και η τηλεόραση (το τροφοδοτικό της δεν μπορεί να διατηρήσει την τάση μέχρι να περάσει η βύθιση τάσης που προκαλεί το κλιματιστικό). Αλλά αν το κάνουν και άλλες συσκευές (ανεμιστήρες ανέφερες νομίζω), τότε μάλλον το κλιματιστικό σου άρχισε να ζητά μεγαλύτερα ρεύματα εκκίνησης. Αυτό ίσως σχετίζεται με του πυκνωτές που σου είπαν πιο πριν, για αυτό ρωτώ ηλικία.

Τώρα αν έχεις τέτοια βλάβη στο κλιματιστικό, θές είτε ηλεκτρολόγο είτε ηλεκτρονικό.

Σε κάθε περίπτωση να ρωτήσεις το ηλεκτρολόγο αν η ασφάλεια που έχει καλύπτει επαρκώς τα καλώδια που έχει η γραμμή.

Σε κάθε περίπτωση, να έρθει ηλεκτρολόγος, και είτε μην βάζεις αυτό το κλιματιστικό, είτε να κλείνεις πρώτα όλες τις συσκευές που επηρεάζονται, όταν ανοίγεις το κλιματιστικό.

Δεν το ανοίγω καθόλου είμαστε κομπλέ.

Μάστορα στην καρδιά του καλοκαιριού δύσκολα.. Από βδομάδα θα έρθει κ αν. 

Εγώ πιστεύω είναι οι ασφάλειες, αύριο πρωί θα κλείσω γενικό διακόπτη και θα κάνω μερικά τεστ. 

Θα πάω σε μαγαζι και θα πάρω πορσελάνες καινούριες. Θα αλλάξω και τις ασφάλειες τις 35 αμπέρ και βλέπουμε. 

24 λεπτά πριν, soteras είπε

Ο πινακας παντως θελει φουντου πολλα πολλα λαθη απο ετικες που λειπουν απο ασφαλεις που δεν ειναι διπλες εκι που πρεπει επισης η ελατωματικη ειναι τερμα αριστερα εχει πεταξει κεφαλι ολοκληρο κομματι την αλλαζεις με κλειστο γενικο εννοειτε

Όταν δεν έχεις δικό σου σπίτι αυτά παθαίνεις τα ξέρεις. 

Πάντως μέχρι τώρα ήταν μια χαρά τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Δεν το ανοίγω καθόλου είμαστε κομπλέ.

Μάστορα στην καρδιά του καλοκαιριού δύσκολα.. Από βδομάδα θα έρθει κ αν. 

Εγώ πιστεύω είναι οι ασφάλειες, αύριο πρωί θα κλείσω γενικό διακόπτη και θα κάνω μερικά τεστ. 

Θα πάω σε μαγαζι και θα πάρω πορσελάνες καινούριες. Θα αλλάξω και τις ασφάλειες τις 35 αμπέρ και βλέπουμε. 

Όταν δεν έχεις δικό σου σπίτι αυτά παθαίνεις τα ξέρεις. 

Πάντως μέχρι τώρα ήταν μια χαρά τα πάντα. 

Μην ξοδευτείς πρώτα με ασφάλειες, περίμενε να έρθει ηλεκτρολόγος να το δει, μπορει να μην φταίνε αυτές, και αυτο ειναι το πιθανότερο, η ασφάλεια η πέφτει η δεν πέφτει, η καίγεται η δεν καίγεται, δεν υπάρχει κάτι άλλο ενδιάμεσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Μην ξοδευτείς πρώτα με ασφάλειες, περίμενε να έρθει ηλεκτρολόγος να το δει, μπορει να μην φταίνε αυτές, και αυτο ειναι το πιθανότερο, η ασφάλεια η πέφτει η δεν πέφτει, η καίγεται η δεν καίγεται, δεν υπάρχει κάτι άλλο ενδιάμεσο. 

Αφού μίλησα μαζί του και υπάρχει.... 

Αν εχει ανοίξει πίσω το κεφάλι και έχει βγει το σύρμα έξω δουλεύει και δεν δουλεύει. Θα δούμε αν βρω μάστορα το πρωί 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση από κακό σφίξιμο των αγωγών να εχει λιωσει η επαφή και να περνάει το ρεύμα αλλά να έχει δημιουργηθεί υψηλή αντίσταση και πτώση τάσης. 

 

Αφού θα τα αλλάξει που θα τα αλλάξει εγώ στην θεση σου θα αντικαταστουσα και τις τρεις βιδωτες ασφάλειες με αντίστοιχους ασφαλειοδιακόπτες έτσι ώστε αν καούν να πέφτει ι διακόπτης και να μην ψάχνω για να αλλάζω το φυσίγγιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, veteranos123 είπε

Υπάρχει περίπτωση από κακό σφίξιμο των αγωγών να εχει λιωσει η επαφή και να περνάει το ρεύμα αλλά να έχει δημιουργηθεί υψηλή αντίσταση και πτώση τάσης. 

Αφού θα τα αλλάξει που θα τα αλλάξει εγώ στην θεση σου θα αντικαταστουσα και τις τρεις βιδωτες ασφάλειες με αντίστοιχους ασφαλειοδιακόπτες έτσι ώστε αν καούν να πέφτει ι διακόπτης και να μην ψάχνω για να αλλάζω το φυσίγγιο

Έπεσε ο διακόπτης χτες, σήμερα μου το είπε η γυναίκα μου, έλειπα για δουλειά. 

Θα περιμένω τον μάστορα από Δευτέρα δεν γίνεται, υπάρχει κάποιο θέμα εδώ αν και χωρίς το κλίμα όλο πάνε ρολόι. 

Μια χαρά όλα εκτός του κλίματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτές που θες να αλλάξεις είναι γενικές ασφάλειες. Τριφασικό ρεύμα έχεις. 

Πιθανότατα να έχεις χάλαρές ή καμένες επαφές και να δημιουργείται πτώση τάσης. 

Επεξ/σία από veteranos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, veteranos123 είπε

Αυτές που θες να αλλάξεις είναι γενικές ασφάλειες. Τριφασικό ρεύμα έχεις. 

Πιθανότατα να έχεις χάλαρές ή καμένες επαφές και να δημιουργείται πτώση τάσης. 

βρε αυτο σκεφτομαι αλλα αν γινει στραβη θα μεινω χωρις ρευμα...ΟΛΟΙ λειπουν και θα παω μετα να μεινω σε ξενοδοχειο αστο.

Αν ακουει κανενας απο θεσσαλονικη ανατολικα Ηλεκτρολογος ας μου στειλει κ βλεπουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, veteranos123 είπε

Αστ2ο έτσι και μην ανάβεις βάρδιες καταναλώσεις μέχρι να έρθει ηλεκτρολόγος γιατί είναι επικίνδυνο 

ρε συ σκαμε εχει καυσωνα τρελη ζεστη εβγαλε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε το καπάκι του πίνακα και σφίξε όλες τι βίδες που μπορείς με το ανάλογο μονωμένο κατσαβίδι, εφόσον βεβαιωθείς ότι το κάθε  καλώδιο είναι στην θέση του

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να σου μετρήσει στον πίνακα να δει αν είναι μοιρασμένο το φορτίο ...μην αλλάζεις ασφάλειες γιατί μπορεί και να δημιουργήσεις πρόβλημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostasbm είπε

φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να σου μετρήσει στον πίνακα να δει αν είναι μοιρασμένο το φορτίο ...μην αλλάζεις ασφάλειες γιατί μπορεί και να δημιουργήσεις πρόβλημα

Που να τον βρω;  πήρα σε δύο άτομα λείπουν. Σε ξένο δεν πάω θα μου πάρει πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Που να τον βρω;  πήρα σε δύο άτομα λείπουν. Σε ξένο δεν πάω θα μου πάρει πολλά. 

το θεμα ειναι να μη δημιουργησεις καποιο θεμα σε τηλεοραση η αλλη συσκευη...η πτωση ειναι ο εχθρος ολων των συσκευων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, veteranos123 είπε

Βάζεις τα λεφτά πάνω από την ασφάλεια σου?

Οκ που να τον βρω όμως; 

Θα κάνω μια γύρα στη γειτονιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...