Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Για να μην ανοιξω καινούριο θέμα ρωτάω εδω,

η εταιρεία που δουλεύω αλλάζει τράπεζα και απο Eurobank παμε ETE. Ζητάνε 30€ για το ανοιγμα λογαριασμου μισθοδοσίας. 

Επειδη Δευτέρα εχω ραντεβου θελω να επιβεβαιωσω οτι θυμαμαι καλα οποτε να παω σε μουντ να τσακωθω..

Τα δεδομένα:

  • Λογαριασμό έχω αλλα εχω χρόνια να τον χηρσιμοποιησω οποτε μπορει να εχει κλεισει(?)
  • η καρτα έχει λήξη σιγουρα
  • στο e banking ενω εχω κωδικους, επειδη δεν δουλευει πλεον η συσκευη για ΟΤP δεν μπορω να μπω γιατι ζηταει κωδικο και δεν εχω ενεργοποιημένο να ερχεται στο κινητο.. Για αυτο εχω μιλησει ηδη και χρειάζομαι ουσιαστικα βεβαιωση κινητου για να το προσθεσουν και να μου ερθει εκει ο κωδικος με SMS.

Η ερωτηση

Εκτός απο τα λέφτα της νέας κάρτα, που αν δεν κανω λάθος ειναι 6€, τα υπόλοιπα που λενε ειναι κλασσικά οι χαζο ασφάλειες που δεν ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ και απλα στις πουλανε με το ετσι θελω σωστα;

Γενικα στο ανοιγμα λογαριασμου ποιο ειναι το "υποχρεωτικο" κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δ2ν εχω ανοιξει λογαριασμό προσφατα αλλα πιστεύω σου πουλανε μαλακιες, μπορεις να τα ακυρωσεις ολα. π. χ. η Alpha με το ζόρι μου εδωσε χρεωστικη με ετησια συνδρομη ( την ακυρωσα οταν το κατάλαβα). Δυστυχώς η Alpha για μενα ηταν μονόδρομος λογο της εταιρείας που δουλευω, αλλιως θα εκανα διαγραφή λογαριασμου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, μια ερώτηση για να μην ανοίξω θέμα καινούριο. Άνοιξα πρόσφατα λογαριασμό και έκανα e-banking μέσω ίντερνετ στην alpha, όλα ωραία και καλά. Πάω να κάνω και αίτηση για απλή χρεωστική και είδα ότι ήδη εκκρεμεί αίτηση και ήταν η συνδρομητική που κοστίζει 12 ευρώ τον χρόνο ενώ υπάρχει και η άλλη που είναι δωρεάν. Δεν ζήτησα τέτοια κάρτα, μπορώ καπως να την ακυρώσω και να μην χρεωθώ το ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, george94pav είπε

Καλησπέρα, μια ερώτηση για να μην ανοίξω θέμα καινούριο. Άνοιξα πρόσφατα λογαριασμό και έκανα e-banking μέσω ίντερνετ στην alpha, όλα ωραία και καλά. Πάω να κάνω και αίτηση για απλή χρεωστική και είδα ότι ήδη εκκρεμεί αίτηση και ήταν η συνδρομητική που κοστίζει 12 ευρώ τον χρόνο ενώ υπάρχει και η άλλη που είναι δωρεάν. Δεν ζήτησα τέτοια κάρτα, μπορώ καπως να την ακυρώσω και να μην χρεωθώ το ποσό;

Η ακύρωση εξαρτάται από πόσο καιρό έχεις κάνει την αίτηση και είναι θέμα τράπεζας.

Τώρα, αυτή που έχει συνδρομή δίνει και πόντους με τις συναλλαγές. Αν κάνεις τζίρο με την κάρτα, έχει νόημα αλλιώς ζητάς ακύρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ σήμερα με το άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας. Ευτυχώς που βρήκα τυχαία τη συζήτηση εδώ και διάβασα τα σχόλιά σας παιδιά. Μου τα παρουσίασε και μένα η υπάλληλος ως υποχρεωτικά τα έξοδα e-banking, χρεωστική bonus και ασφάλιση (8, 12 και 30 ευρώ αντίστοιχα) και μάλιστα επέμενε πως οι κάρτες στην Alpha Bank έχουν όλες συνδρομή. Πήγα την ίδια μέρα πίσω και ζήτησα να μου τα ακυρώσουν όλα, ακόμη και το e-banking (είμαι ήδη σε άλλη τράπεζα εδώ και χρόνια οπότε δεν το χρειάζομαι), το μόνο που ήθελα ήταν μια απλή enter visa για να μπορώ να βγάζω τον μισθό μου. 

Μακριά από αυτήν την τράπεζα είναι ό,τι χειρότερο. 

Επεξ/σία από 18theo12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 18theo12 είπε

Μακριά από αυτήν την τράπεζα είναι ό,τι χειρότερο. 

Μπα, σε όλες τα ίδια κάνουν, σε όλες οι υπάλληλοι αφήνουν να εννοηθεί ότι τα extra όπως ασφάλιση κάρτας είναι υποχρεωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Μπα, σε όλες τα ίδια κάνουν, σε όλες οι υπάλληλοι αφήνουν να εννοηθεί ότι τα extra όπως ασφάλιση κάρτας είναι υποχρεωτικά.

Έχω λογαριασμούς σε Eurobank, Πειραιώς και Εθνική και προσωπικά δεν αντιμετώπισα ποτέ κάτι παρόμοιο. Στην Πειραιώς με είχαν ενημερώσει για τη διαδικασία της ασφάλισης χωρίς όμως να μου πουν πως είναι και υποχρεωτικό. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 18theo12 είπε

Έχω λογαριασμούς σε Eurobank, Πειραιώς και Εθνική και προσωπικά δεν αντιμετώπισα ποτέ κάτι παρόμοιο. Στην Πειραιώς με είχαν ενημερώσει για τη διαδικασία της ασφάλισης χωρίς όμως να μου πουν πως είναι και υποχρεωτικό. 

Ε απλά δεν έτυχε σε σένα, μία περίπτωση μόνο δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα. Για όλες τις τράπεζες υπάρχουν αντίστοιχα παράπονα, και μάλιστα τα πιο πολλά είναι για την Εθνική, ίσως επειδή έχει τη μεγαλύτερη πελατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι στο θέμα, θέλω να ανοίξω έναν λογαριασμό μέσω του APP στην τράπεζα αυτή.

Το παρακάτω που αναφέρει για 12€, χρεωστική κάρτα, είναι υποχρεωτικό ή υπάρχει βήμα παρακάτω που μας επιτρέπει να ΜΗΝ την βγάλουμε αυτή την κάρτα με 12€/έτος;

Spoiler

253620452_418433603154524_1498613327988445480_n.jpg.8d07d5b850ca46e13e8cfb3fc131954a.jpg

 

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Κάπου εδώ θα ήθελα να παραθεσω και την δική μου εμπειρία. Κλείνω ραντεβου για τη δημιουργία λογαριασμου μισθοδοσίας στην alpha bank και μ λέει ο υπάλληλος τηλεφωνικά για τις χρεώσεις σαν να είναι θεσφατο τιμής 50 € συνολικά. Μου ακουγεται περιεργο του λέω θα σας ξανακαλεσω και παιρνω την εξυπηρέτηση πελατων και ζητάω να μου πουν τα δικαιολογητικά και τι θα χρειαστεί γενικότερα. Φυσικά ο υπάλληλος με παραπεμπει σε κλείσιμο ραντεβου σε κατάστημα και εκεί θα μου λυθούν οι απορίες. Εξηγώ στο τηλεφωνο ότι ήδη το έχω κάνει απλά ενημερωστε με για τις χρεώσεις και μου απαντά ο υπάλληλος " Ο, τι σας έχει πει το κατάστημα λοιπόν ". 

Λέω δεν μπορεί επειδή είχα ξανά ανοιξει πριν χρόνια στην εθνική και δεν μ είχα ζητήσει τίποτα χρηματικής φυσεως και μπήκα σ αυτό το φόρουμ όπου ω Θεοί ενημερώθηκα τι παιζει. ( και σας ευχαριστω έναν έναν γι αυτό). 

Με μεγαλυτερο θάρρος πλεον καλώ το κατάστημα που είχα κλείσει ραντεβού αλλά τους είχα πει ότι θα τους ξαναπαρω για επιβεβαίωση και τους λέω:

" Μιλήσαμε προηγουμενως για τη δημιουργία λογαριασμου, θα έρθω απλά σας το λέω από τώρα με ενδιαφέρει η ΑΠΛΗ ΚΑΡΤΑ όχι bonus κλπ και καθόλου η ασφάλεια. 

" Ναι αλλά να ξέρετε ότι με το άνοιγμα του λογαριασμου παει πακετο και η δημιουργία web e-banking που είναι στα 8 ευρώ "

" Εχω παρει τις πληροφοριες μου απ τα κεντρικά και θα το κάνω μόνη μου εμείς τους κωδικούς "

" Εεε.. Καλά" Μάσησε τα λόγια του για λίγο και συνεχίζει: " Αλλά πλεον δεν ισχυει το ραντεβου που είχαμε 10 Φεβρουαρίου αλλά παει 18 γιατί δεν το επιβεβαιώσετε"

" Οκ του λέω"

 

Προφανώς με πηγε όσο μακρυά ήθελε για να με δυσκολέψει. Και καταλαβαίνω εννοείται όλο αυτό το συφερτο με τις πλωλησεις- έξτρα χρεώσεις που πρεπει να κάνουν οι υπάλληλοι και ότι είναι υπάλληλοι που ακολουθουν εντολές, αλλά πραγματικα εδώ δεν τίθεται ζήτημα τα ψιλά γραμματα που υποτίθεται υπάρχουν σε συμβολαια και κανεις δεν τα διαβάζει και την παταει αλλά για εξαπάτηση καθαρή αμα δεν είσαι υποψιασμενος και αν φυσικά έχεις την ανάγκη να ανοιχτεί ένας λογαριασμός για πληρωθεις όπως οπως αυτόν τον κουτσουρεμενο μισθό part time. 

Ευχαριστώ πολυ και θα έχουμε και συνέχεια από κοντά!! 😆

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μισθοδοσια μου τον τελευταιο καιρο γινεται μεσω Alpha Bank, μου ειχε κακοφανει ΠΑΡΑ πολυ που θελουν 1€/μηνα για καθε καρτα ή λογαριασμο που θες alerts, στην Εθνικη ολα αυτα ηταν ΔΩΡΕΑΝ και ΑΜΕΣΑ μεσα απο το mobile app τους και σε πολλαπλες συσκευες. Χαλι μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, asmilon said:

Η μισθοδοσια μου τον τελευταιο καιρο γινεται μεσω Alpha Bank, μου ειχε κακοφανει ΠΑΡΑ πολυ που θελουν 1€/μηνα για καθε καρτα ή λογαριασμο που θες alerts, στην Εθνικη ολα αυτα ηταν ΔΩΡΕΑΝ και ΑΜΕΣΑ μεσα απο το mobile app τους και σε πολλαπλες συσκευες. Χαλι μαυρο.

εχω βαλει σε alpha μονο email alerts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, poulinos είπε

εχω βαλει σε alpha μονο email alerts

Με σωζεις αν γινεται ετσι :) Που ειναι; Στο web banking αν παω Ρυθμισεις > Διαχειριση ειδοποιησεων βλεπω επιλογες μονο για SMS+Email για καρτες ή λογαριασμους (με χρεωση)...

Επεξ/σία από asmilon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, asmilon said:

Με σωζεις αν γινεται ετσι :) Που ειναι; Στο web banking αν παω Ρυθμισεις > Διαχειριση ειδοποιησεων βλεπω επιλογες μονο για SMS+Email για καρτες ή λογαριασμους (με χρεωση)...

ρυθμισεις. διαχείριση ειδοποιησεων μπαινεις στο sms+email για  λογαριασμους ομως και εκειμεσα θα τσεκαρεις μονο το email και οχι το sms.

πες μου αν πετυχε.εγω ετσι το εχω και λαμβανω email κανονικα για οτι κινηση κανω στον λογαριασμο( και το να αγορασεις με καρτα στην πραξη ειναι κινηση λογαριασμου) και δεν πληρωνω τιποτα. το email ερχεται ακαριαια μεσα σε 1-2 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks το ενεργοποιησα ετσι λογικα θα δουλεψει, απλα το λεκτικο τους με ειχε μπερδεψει:

Αναφορά σε κείμενο

Η επιλογή αποστολής ενημέρωσης μέσω SMS για τις ρυθμίσεις που θα ενεργοποιήσετε είναι υποχρεωτική, ενώ μέσω e-mail είναι προαιρετική.

οποτε θεωρησα πως τα sms ενεργοποιουνται υποχρεωτικα με χρεωση και email προαιρετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...