Προς το περιεχόμενο

Λαμβάνετε τα μηνύματα του 112;


petasis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε redmi note 5 δεν είχε έρθει ποτέ μήνυμα του 112, και είχα ενεργοποιήσει την τηλεφωνική ειδοποίηση από το σαιτ της πολιτικής προστασίας. Χθες, χωρίς να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις, μου ήρθε κανονικά η ειδοποίηση και στη συνέχεια η τηλεφωνική κλήση. Πάροχος wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, great said:

τα μηνύματα έκτακτης ανάγκης.
να τα απενεργοποιήσετε.
κουνήστε λίγο το κεφάλι εαν έχει κάτι μέσα.

Αν τα έστελναν μόνο για πραγματική έκτακτη ανάγκη και όχι για γενική ενημέρωση και με χαρακτηρισμό σοβαρότητας Extreme, δεν θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Αλλά όταν είναι όντως ανάγκη δεν στέλνουν για να μην τρομάξει ο κόσμος.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, VasKag είπε

Στα μηνύματα είναι αλλά όταν το πατάω δεν κάνει τίποτα. 

Screenshot_2020-08-18-13-13-55-700_com.android.mms.jpg

Και σε note 5a ακριβώς το ίδιο. Δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί μέσω της εν λόγω ρύθμισης. Κάπου διάβασα ότι έχει να κάνει με το region (σε καποιες περιοχές είναι κλειδωμένη η ρύθμιση από την Xiaomi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αλλος δεν δινει στο 112 τα προσωπικα του δεδομενα, ο αλλος απενεργοποιει τις ειδοποιησεις εκτακτης αναγκης κτλ. Ενημερωτικα, το 112 ειναι πανευρωπαϊκος αριθμος. Δεν ειναι μονο για να σου ερθουν ειδοποιησεις αλλα και σε περιπτωση που βρεθεις σε εκτακτη αναγκη να καλεσεις και να ξερουν ποιος εισαι, εντοπιζουν το στιγμα σου και ξερουν που εισαι κτλ. Δεν υπαρχει καποια συνομοσια που να σχετιζεται με το τσιπακι, το 5G, τoν κορωνοϊο και τις μασκες, τους αεροψεκασμους κτλ. ηρεμιστε. 

 

ΥΓ Ελπιζω αυτοι να μην ειναι σε ηλικια ψηφου ή αναπαραγωγης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Ο αλλος δεν δινει στο 112 τα προσωπικα του δεδομενα, ο αλλος απενεργοποιει τις ειδοποιησεις εκτακτης αναγκης κτλ. Ενημερωτικα, το 112 ειναι πανευρωπαϊκος αριθμος. Δεν ειναι μονο για να σου ερθουν ειδοποιησεις αλλα και σε περιπτωση που βρεθεις σε εκτακτη αναγκη να καλεσεις και να ξερουν ποιος εισαι, εντοπιζουν το στιγμα σου και ξερουν που εισαι κτλ. Δεν υπαρχει καποια συνομοσια που να σχετιζεται με το τσιπακι, το 5G, τoν κορωνοϊο και τις μασκες, τους αεροψεκασμους κτλ. ηρεμιστε. 

ΥΓ Ελπιζω αυτοι να μην ειναι σε ηλικια ψηφου ή αναπαραγωγης.

Έχει δίκιο, το ΑΦΜ είναι καθοριστικής σημασίας για να με εντοπίσουν. Πλέον στους κούριερ δίνω το ΑΦΜ, και μου το φέρνουν το δέμα στην πόρτα χωρίς άλλα στοιχεία.

Να είμαστε ενήμεροι πρώτα, και μετά να σχολιάζουμε (και καλύτερα όχι τους άλλους).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαβασα ολο το νημα, οποτε σορι αν το χουν ξαναπει, αλλα αν το κινητό δεν ειναι ευρωπαικο μοντελο μπορει να μην εχει ολες τις επιλογες για τα μηνυματα κινδυνου - ενημερωσης.

Εχω mi a2 lite και η κοπελια το a3, το a2 μονο global εκδοση ειχε και εχω ολες τις επιλογες, η κοπελια εχει global αλλα υπαρχει και ευρωπαικο μοντελο και λειπουν καποιες επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμβάνω κανονικά τα alert του 112 σε Meizu C9 pro. Υπ όψιν, το είχα πάρει Φλεβάρη σε προσφορά 66€ ΜΕ το Φπα... 

Το ίδιο και η γυναικα μου σε ένα Honor. Νομίζω το 7S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kritikos28 είπε

Πιστέυω χρειάζεται να είναι ενεργοποιημένο το 112.Μπορεί να προλάβει καταστάσεις εάν γίνει κάτι σοβαρό.

Και τι καλύτερο παράδειγμα από την Εύβοια...

Άμα περιμένεις να σε σώσει το 112 όταν γίνει "κάτι σοβαρό", άστα βράστα.

Το έκλεισα μέχρι να περάσει η φάση του Covid γιατί δεν μπορώ να πετάγομαι
κάθε φορά για χαζομάρες του στυλ "Ο ιός εξαπλώνεται, βάλε μάσκα".

 

Επεξ/σία από eaglos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, petasis είπε

Να είμαστε ενήμεροι πρώτα, και μετά να σχολιάζουμε (και καλύτερα όχι τους άλλους).

να είμαστε αυτό λέμε....
αλλα δυστυχώς οταν υπάρχουν αντιλήψεις τετοιες απο σενα και απο τα υπόλοιπα παρόμοια άτομα/σχόλια τότε έχουμε αποτύχει παταγωδώς.
Σου ακουγετε βαρύ αλλα την επόμενη φορά που θα πιάσει φωτιά στην περιοχή σου και για κάποιο λόγο δεν την πάρεις πρέφα ή δεν πάρεις ειδοποίηση γιατι "δεν εβαλα το ΑΦΜ" μου ξανασκεψτου το και στις επόμενες εκλογές κάτσε σπίτι.

 

25 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Δε διαβασα ολο το νημα, οποτε σορι αν το χουν ξαναπει, αλλα αν το κινητό δεν ειναι ευρωπαικο μοντελο μπορει να μην εχει ολες τις επιλογες για τα μηνυματα κινδυνου - ενημερωσης.

σωστό αυτό! το έχω δει σε iphone απο dubai, δεν μπορούσες καν να κάνεις κάποιες εφαρμογές install.

4 λεπτά πριν, eaglos είπε

Το έκλεισα μέχρι να περάσει η φάση του Covid γιατί δεν μπορώ να πετάγομαι
κάθε φορά για χαζομάρες του στυλ "Ο ιός εξαπλώνεται, βάλε μάσκα".

 

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, great είπε

να είμαστε αυτό λέμε....
αλλα δυστυχώς οταν υπάρχουν αντιλήψεις τετοιες απο σενα και απο τα υπόλοιπα παρόμοια άτομα/σχόλια τότε έχουμε αποτύχει παταγωδώς.
Σου ακουγετε βαρύ αλλα την επόμενη φορά που θα πιάσει φωτιά στην περιοχή σου και για κάποιο λόγο δεν την πάρεις πρέφα ή δεν πάρεις ειδοποίηση γιατι "δεν εβαλα το ΑΦΜ" μου ξανασκεψτου το και μην πας να ψηφίσεις.

Ξέρεις υπάρχουν και άλλοι τρόποι. Π.χ. να είσαι ενεργός πολίτης, να ζητήσεις να μιλήσεις με τον DPO της υπηρεσίας του 112, και να σου εξηγήσει την αναγκαιότητα συλλογής στοιχείων, και ειδικά όνομα και ΑΦΜ. Και αναλόγως την απάντηση, να ενημερώσεις την αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων. Εγώ αυτό ξεκίνησα.

Και σκέφτομαι να ξεκινήσω και διαδικασία έλλειψης ιδιότητας στο κινητό μου του 2015. Μου απέκρυψαν ότι δεν λειτουργούν οι ειδοποιήσεις του 112.

Απλά δεν έχει δικαίωμα κανείς να μαζεύει άσχετα δεδομένα, και δεν έχει καν δικαίωμα το κράτος να με αποκόπτει από το 112 επειδή δεν δίνω προσωπικά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως οποιος εχει Xiaomi συσκευη με MIUI 11και δεν παιρνει ειδοποιησεις η ενεργοποιηση, πλεον, γινεται απο password & security -> emergency alerts.

Οι οδηγιες απο το site της πολιτικης προστασιας ειναι για το παλιο μενου.

 

 

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, petasis είπε

Εμένα είναι ένα samsung S6... Ψάχνω όλη μέρα, τζίφος.

Αν δεν έχει απαντηθεί ήδη:

Θα πας Μηνύματα - Ρυθμίσεις ( είναι οι 3 κάθετες τελείες πάνω δεξιά) - Περισσότερες ρυθμίσεις - Εκπομπή κυψέλης - Ενεργοποίησέ το.
Θα λαμβάνεις τις ειδοποιήσεις όπως λαμβάνεις τα υπόλοιπα μηνύματα, χωρίς να ηχεί σειρήνα κτλ και με κάποια χρονική καθυστέρηση.

 

Για τους υπολοίπους με πιο νέα κινητά.
Ρυθμίσεις από Android one 9.  Μηνύματα - Ρυθμίσεις ( είναι οι 3 κάθετες τελείες πάνω δεξιά) - Αν είναι δίκαρτο, επιλέγετε sim. Αλλιώς - Ασύρματες ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης - Ρυθμίσεις (είναι οι 3 κάθετες τελείες πάνω δεξιά) - Ενεργοποιήστε όποιες επιλογές επιθυμείτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...