Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ΣΚΟΥΤΕΡ αναμεσα σε sym TL500 και XCITING-S 400I


GIANNIS400

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε Γιάννη επειδή δε σε βλέπω να αποφασίζεις, γιατί δεν ορίζεις το budget σου ακριβώς και πήγαινε κάνε TD τα 3-4 μοντέλα που σκέφτεσαι. Έχεις διαβάσει και εδώ απόψεις, σίγουρα θα χεις κανει και έρευνα στο google, αλλά αν δεν κάνεις TD ο ίδιος δε θα αποφασίσεις σίγουρα και ορθά. Πήγαινε τέσταρέ τα όχι απλά να τα δεις οπτικά, πάρε και ένα φίλο μαζι. Ο,τι και να σου λέμε εμείς δε θα βγάλεις άκρη.

Επεξ/σία από JimxxZe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 31/8/2020 στις 9:29 ΠΜ, GIANNIS400 είπε

Θα παω να το δω 😉, αν βολευει και για μεσα στην πόλη, παραξενη αναρτηση εχει, την εχει απο κάτω μεσα δεν φαινεται, άλλα μονοσοκ.

Θα διάλεγες susuki αντί για xciting 400i?

Εγω σας τα έλεγα για το συμ. Λοιπόν πάμε παρακάτω. Σουζουκι η κυμκο. Εξαρτάται τι θες.Και τα δυο πολυ καλά είναι.Τωρα αφού λες  πως δεν δινεις 7 κ για σκουτερ η καλύτερη επιλογή είναι το κυμκο400. Το σουζουκι ήταν η δεύτερη επιλογή μου μετά το μπεμβε. Αλλά είδα πως ήταν πολυ πιο βολικό το x για εμένα. 
Καλό το χμαξ αλλα με χαλάει το μπροστά λάστιχο που είναι λεπτό. Xciting και τελείωσες. Μην το ψάχνεις άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τροχοί στο xchiting είναι 15 μπροστά και 14 ιντσών πίσω, μηπως ειναι μικροι και αυτο εγκυμονεί  κινδύνους σε λακουβες και σαμαρακια?

Επίσης απο ποιο κατάστημα θα περνατε ενα kymco καινουριο στην Αθηνα ή Χαλκιδα

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα πόσα το βρίσκεις το Kymco; Επειδή είναι κοντά σε τιμή εγώ θα κοιτούσα πιο πολύ το xmax 400. Περισσότερους χώρους, το kymco ούτε full face κράνος δεν χωράει κάτω από τη σέλα, είναι YAMAHA που αν το προσέχεις το μοσχοπουλάς μετά από κάποια χρόνια. Αν έπαιζε κανα 1000ρικο φθηνότερο διαφορά το kymco τότε θα το σκεφτόμουν, αλλά όχι στα ίδια σχεδόν λεφτά να πάρω Kymco έναντι Yamaha xmax. Αλλά ξαναλέω, πήγαινε κάντα TD ρε μαν, τι ακριβώς περιμένεις να διαβάσεις άλλο δηλαδή; 

Επεξ/σία από JimxxZe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GIANNIS400 είπε

Οι τροχοί στο xchiting είναι 15 μπροστά και 14 ιντσών πίσω, μηπως ειναι μικροι και αυτο εγκυμονεί  κινδύνους σε λακουβες και σαμαρακια?

Επίσης απο ποιο κατάστημα θα περνατε ενα kymco καινουριο στην Αθηνα ή Χαλκιδα

Δλδ αυτό το θέμα που λέτε όλοι με το μέγεθος των τροχών φτάνει πια. Ο κάθε κατασκευαστής το έχει προβλέψει. Μην ασχολησε με αυτά τα πράγματα. Όλοι κάνετε λες και θα οδηγείτε σε ναρκοπέδιο με λακούβες. Γιναμε όλοι ειδικοί τωρα δοκιμαστεσ αναρτήσεων.Το dt που είχα ήταν μια χαρά. Χμαξ για μένα ούτε από έξω. Σκουριάζει. Όλοι το λένε.

Πηγαινε σε τρεις εμπόρους και παρε προσφορεσ. και τέλος. Όλοι τα ίδια είναι σχεδόν.Προτοιμησε τον πιο κοντινό σου έμπορο που έχει και συνεργείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mp123 said:

Χμαξ για μένα ούτε από έξω. Σκουριάζει. Όλοι το λένε.

Γίνανε όλοι ειδικοί. Φτάνει πια!

Ο κατασκευαστής έχει προβλέψει για αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickTG είπε

Γίνανε όλοι ειδικοί. Φτάνει πια!

Ο κατασκευαστής έχει προβλέψει για αυτά. 

Δεν τα λέω Εγω Ένας φίλος μου το είπε.😂

Αλλα ένα τμαξ θα το έπαιρνα Αμα το έφτανα. Και ας σκουριάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, mp123 said:

Δεν τα λέω Εγω Ένας φίλος μου το είπε.😂

Αλλα ένα τμαξ θα το έπαιρνα Αμα το έφτανα. Και ας σκουριάζει.

Να πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί με σκούτερ καθώς δεν μου αρέσουν. 

Αν όμως αναγκαζόμουν να πάρω θα κοιτούσα πρώτα τις αναρτήσεις σε συνδυασμό με τη συμπεριφορά στο δρόμο και μετά να έχει φυσιολογικό κόστος συντήρησης και καλή αξιοπιστία όσο γίνεται. 

Στο τέλος θα έβλεπα πως όσα θα έπαιρνα είναι πανάκριβα χωρίς λόγο και θα πήγαινα σε κανονική μηχανή. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickTG είπε

Να πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί με σκούτερ καθώς δεν μου αρέσουν. 

Αν όμως αναγκαζόμουν να πάρω θα κοιτούσα πρώτα τις αναρτήσεις σε συνδυασμό με τη συμπεριφορά στο δρόμο και μετά να έχει φυσιολογικό κόστος συντήρησης και καλή αξιοπιστία όσο γίνεται. 

Στο τέλος θα έβλεπα πως όσα θα έπαιρνα είναι πανάκριβα χωρίς λόγο και θα πήγαινα σε κανονική μηχανή. :P

Και μηχανή και σκουτερ.

Μόλις έκλεισα Honda cb500f. Οκτώβρη θα έρθει η νέα παραλαβή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2020 στις 2:17 ΜΜ, JimxxZe είπε

Στα πόσα το βρίσκεις το Kymco; Επειδή είναι κοντά σε τιμή εγώ θα κοιτούσα πιο πολύ το xmax 400. Περισσότερους χώρους, το kymco ούτε full face κράνος δεν χωράει κάτω από τη σέλα, είναι YAMAHA που αν το προσέχεις το μοσχοπουλάς μετά από κάποια χρόνια. Αν έπαιζε κανα 1000ρικο φθηνότερο διαφορά το kymco τότε θα το σκεφτόμουν, αλλά όχι στα ίδια σχεδόν λεφτά να πάρω Kymco έναντι Yamaha xmax. Αλλά ξαναλέω, πήγαινε κάντα TD ρε μαν, τι ακριβώς περιμένεις να διαβάσεις άλλο δηλαδή; 

αν εννοείς το xchiting με το xmax400, εχουν διαφορα 1400€ 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Τελικα εμαθε κανεις τι πηρε ο @GIANNIS400 😁 

Εγω ειμαι κατοχος ενος beverly 300 tourer 10' και πιστευω μετα απο μια 10ετια να παρω κατι καλυτερο και πιο μεγαλο , κοιταω 3 λοιπον και θελω την δικη σας γνωμη

 

Maxsym TL 500 

Maxsym TL 508 (Δυσπιστος λογο χρηματων για sym)

Kymco AK550

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 26/8/2020 στις 3:24 ΜΜ, bill_zaf είπε

Να παρεις το tl για το πιο σημαντικο πλεονεκτιμα απεναντι στο kymco, εχει ξεχωριστο ψαλιδι στον πισω τροχο και οχι 60 κιλα μή αναρτωμενο βαρος οπως το kymco. Αυτο κ μονο το καθιστα ανωτερο σε οδηγικη συμπεριφορα ,ασφαλεια και ανεση. Μην ακουσω ξανα για διαφορα δυναμης αναμεσα σε μονοκυλινδρο και δικυλινδρο...το 400αρι θα χει απλα ενα αρπαγμα χαμηλα λογο υψηλης συμπιεσης συνάμα με το κυβικο αλλα εχει μειονεκτημα στις ψηλες στροφες,εχει κραδασμους στην επιταχυνση απο χαμηλες στροφες και επισης υψηλοτερη καταναλωση οταν πηγαινεις γρηγορα.

Ο δικυλινδρος ειναι πιο γραμμικος κ ησυχος, οτι χρειαζεται ενα σκουτερ.

Οδηγησε τα, στριψε κ με τα δυο, πεσε σε λακουβες κ σαμαρακια, βαλε κ 2ο ατομο και θα με θυμηθεις...μηχανικος μοτοσυκλετων ειμαι, δεν τα γραφω για πλακα

Βλακιες... Τα δοκιμασα και τα 2 και αποφασισα να παω στο κυμκο για 5 λογους. 

πιο στιβαρο στην οδηγηση περισσοτερο νευρο καλυτερη ποιοτητα πλαστικων και εξαρτηματων που ειναι απο τα πιο σημαντικα για μενα επισης εχει συστημα noodoe.. Μονο κακο η αναρτηση πισω αν και ευχαριστημενος ειμαι οπως το δα και ο αποθηκευτικος χωρος.. τιμη του κυμκο 6500 γιατι θα βαλω δοσεις μιας και θα δωσω το tdm! 

 

 

Στις 28/8/2020 στις 7:24 ΜΜ, JimxxZe είπε

Τόσα λεφτά για SYM δε θα έδινα. Η θα τα έδινα μπροστά για ένα καινούργιο ΑΚ 550 η θα έβρισκα κάνα μεταχειρισμένο ΑΚ. Αν έλεγες ότι δε το θες τόσο συχνά για ταξίδια και μάλιστα δικαβαλο το 400αρι Κυμκο θα ήταν ιδανικό,αλλά δικαβαλο σε εθνική με 400cc μονοκυλιδνρο θα ζοριζεστε.

Πάντως κοιτάς σε λάθος κατηγορία. Για τη χρήση που το θέλεις φίλε μου είσαι ακριβώς για Honda CB 500x. Βαλιτσα πίσω και όταν θες τα ταξίδια σου θα βάζεις και τα πλαϊνά και θα πηγαίνεις, και όσο για τη πόλη καλύτερη και από σκοοτερ. Θα μπαίνεις και σε οφφ ροαδ διαδρομές σε κανα νησάκι τα καλοκαίρια κάτι που με σκούτερ θα το σκεφτεσαι. Τα σκούτερ προβλεπονται για πόλη εκτός και αν θες να δώσεις καμία δεκαρα και πάνω να πας τίποτα ιντεγκρα, X-ADV κλπ που δε βλέπω να έχεις πρόθεση για τόσα έξοδα.  

Τι θα ζοριζεστε?? Τι αλλο θα ακουσω ρε παιδια εδω μεσα?. Πηγαινα ταξιδι με το 300 αρι το σκουτερ περυσι και θα ζοριζομαι με το 400 😆😆😆??? 

Στις 30/8/2020 στις 7:26 ΜΜ, TRILOBYTER είπε

Χμμμ, επιδοσεις σε σκουτερ ψαχνεις; Dont get me wrong, και εγω εχω ενα σκουτερ. Αλλα οτι και να παρεις αργο θα ειναι, αφου το θελεις και για ταξιδια γιατι να μην παρεις μια μηχανη; Στην πολη η μηχανη αν επιλεξεις σωστα ισως ειναι ξαι πιο ευκινητη, και περισσοτερο δε θα καει. Σε ταξιδια εννοειται κερδιζει σε ολα μιας και θα εχει πολυ παραπανω γκαζι, πολυ καλυτερες αναρτησεις και φρενα κλπ. Αμα ηθελες καθαρα σκουτερ πολης, θα σου ελεγα να παρεις οποιο απ τα δυο σου αρεσει παραπανω εφοσον τα εχεις οδηγησει. Αμα θελεις επιδοσεις ισως να κοιτουσες σε αλλου ειδους σκουτερ παντως. Κανενα μεταχειρισμενο tmax οσο πιο καινουργιο γινεται, η το kymko 550, η κανενα διχρονο μαλοσσι για τσαγια σε πολυ μεγαλυτερα σκουτερ..

 

Το xciting επειδη το εχει μια φιλη μου θα ελεγα οτι εχει κακη ποιοτητα κατασκευης, και η πισω αναρτηση δε παλευεται.

Το xciting εχει απιστευτη ποιοτητα κατασκευης. ΔΕΥΤΕΡΟΝ δεν ζοριζεσαι σε ταξιδια με ενα 300 αρι θα ζοριστεις με 400 ?? Ειχα 300 αρι περυσι και πηρα tdm υποτιθεται να με πιο ανετος..και τωρα το πουλαω να παω στο 400αρι .. Γιατι?.. Γιατι βαρεθηκα να αλλαζω ταχυτητα με συμπλεκτη.. γιατι δεν ημουν ανετος στην σελα γιατι η κοπελα μου στα 30 λεπτα ποναγε!!! Σκουτερ λοιπον ειναι ο ορισμος της ξεκουρασης ειναι πολυθρονα.. δεν κουραζεσαι.. κι αν κουραστεις σιγουρα θα ναι λογω ωρας και σιγουρα καλυτερο απο μηχανη! 

Δεν ειναι τυχαιο που ολοι επιλεγουν σκουτερ στην σημερον ημερα. Ο πατερας μου εχει το xmax 400 και περυσι το καλοκαιρι δικαβαλο πηγε πρεβεζα απο αθηνα και ενα μετα γυρισε την μιση κρητη... Ειναι μαξι σκουτερ προοριζοντε για ταξιδια ακομα και σε ολη την ευρωπη και συμφερουν γιατι βολευουν και στην πολη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 31/5/2021 στις 10:19 ΜΜ, LordPanag είπε

AK550 θα ζοριζεται για διαδρομες που θα περιλαμβανουν ορεινο στροφιλικι ?

 

 

 

Δεν νομίζω να ζορίζεται (εδώ δε ζορίζεται το δικό μου με τη μισή δύναμη) αλλά θα κάνεις touring με 12λιτρο ντεπόζιτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...