Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, killer131 είπε

Παιδιά καλημέρα .η γυναίκα μου εντάσσεται στους κορωνοπληκτους.εχουμε ένα σπίτι ιδιόκτητο όπου μένουμε αλλά έχουμε κ ένα σπίτι με στεγαστικό δάνειο εκτός πόλης.να κάνω μετά την αίτηση η θα φάμε ακυρο.επειδη διάβασα ότι είναι για την κατοικία που διαμενεις

γνώμη μου να κάνεις την αίτηση και να δηλώσεις στην πλατφόρμα ως κυρια κατοικία το σπίτι που έχεις το δάνειο 

εγω δηλωνω στο ε1 φιλοξενουμενος και το εχω ρωτήσει αυτο σε εκδηλωση του επιμελητηριου

η απαντηση τους ηταν οτι δεν ελεγχουν το ε1 και δεν τους ενδιαφερει το που μενεις

αλλα το ποιο δηλωνεις ως κυρια κατοικια 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, vpanos1 είπε

γνώμη μου να κάνεις την αίτηση και να δηλώσεις στην πλατφόρμα ως κυρια κατοικία το σπίτι που έχεις το δάνειο 

εγω δηλωνω στο ε1 φιλοξενουμενος και το εχω ρωτήσει αυτο σε εκδηλωση του επιμελητηριου

η απαντηση τους ηταν οτι δεν ελεγχουν το ε1 και δεν τους ενδιαφερει το που μενεις

αλλα το ποιο δηλωνεις ως κυρια κατοικια 

Συμφωνώ κι εγώ. 

Η πρώτη κατοικία στην αίτηση είναι κατά δήλωση πρώτη κατοικία. Στα πρώτα μηνύματα του νήματος, υπάρχει παράδειγμα με μέλος που αναρωτιέται όντας πληττόμενος από κουρεμένα ενοίκια (συμπεριλαμβάνεται στο νόμο η κατηγορία κορωνόπληκτων), πώς γίνεται να ενοικιάζει το ακίνητο και να το δηλώνει ταυτόχρονα κύρια κατοικία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/8/2020 στις 3:40 ΜΜ, totis13 είπε

1.2. Ποιοι θεωρούνται οικονομικά πληγέντες από κορωνοϊό;
Οικονομικά πληγέντες από τον κορωνοϊό, δηλ. κορωνόπληκτοι, θεωρούνται:
...................................................................................
γ) Άνεργοι ή μακροχρόνια άνεργοι, στους οποίους:
 παρασχέθηκε οικονομική ενίσχυση, του Μηχανισμού Στήριξης ανέργων λόγω
κορωνοϊού.

Καλα, ποιοι ηταν οι μακροχρονια ανεργοι στους οποιους παρασχεθηκε οικονομικη βοηθεια λογω κορονοιου (ή λογω οποιαδηποε αλλης αιτιας?)

Ως γνωστο οι μακροχρονια ανεργοι δε λαμβανουν τιποτα απο τη πολιτεια διοτι τους θεωρει φοροφυγαδες.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει πινακας οπου τσεκαρει αν ειναι κυρια κατοικια.Υποθετω οτι αν δεν περασει απο κει θα την κοψει

Γιατι δεν την κάνεις μονο σου και αν περασει καλως αλλιώς θα κοπει .Δεν εχεις να χασεις τιποτα

32 λεπτά πριν, killer131 είπε

Βρε παιδιά εγώ άλλη κύρια κατοικία δηλώνω κ άλλου είναι το σπίτι με το δάνειο .τι κάνω?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, killer131 είπε

Βρε παιδιά εγώ άλλη κύρια κατοικία δηλώνω κ άλλου είναι το σπίτι με το δάνειο .τι κάνω?

Στην αίτηση η κύρια κατοικία είναι κατά δήλωση. Κάνε την αίτηση δηλώνοντας ως κύρια κατοικία αυτο που έχεις προσημειωμένο.

Έχω φίλο που έχει προσημείωση στο πατρικό του στην επαρχία και μένει Αθήνα όπως δηλώνει σε ε1 τόσα χρόνια και είναι στο στάδιο παρακολούθηση επιδότησης.

2 ώρες πριν, rus είπε

Καλα, ποιοι ηταν οι μακροχρονια ανεργοι στους οποιους παρασχεθηκε οικονομικη βοηθεια λογω κορονοιου (ή λογω οποιαδηποε αλλης αιτιας?)

Ως γνωστο οι μακροχρονια ανεργοι δε λαμβανουν τιποτα απο τη πολιτεια διοτι τους θεωρει φοροφυγαδες.

https://covid19.gov.gr/chorigisi-efapax-ikonomikis-enischysis-ypsous-400-evro-se-mi-epidotoumenous-makrochronia-anergous/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, totis13 είπε

Καλα αυτο αφορουσε μονο ενα υποπολλαπλασιο των ανεργων, οσους ειχαν μεχρι 15 μηνες αν θυμαμαι καλα.  Οταν ρωτηθηκε ο υπουγος γιατι αφηνουν εξω ολους τους αλλους ειπε οτι αυτοι δε χρειαζονται, ειναι φοροφυγαδες 🤣

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Anthony3091 είπε

Σωστός! Στο στάδιο του πιστωτή περιμένεις να την κάνει η τράπεζα από την πλευρά της. Εμένα είναι ακόμα στο Αντιστοίχιση Κύριας Κατοικίας με Προσημείωση από Πιστωτή. 

update. Προχώρησε σε Αντιστοίχιση Κύριας Κατοικίας με Προσημείωση απο Αιτούντα, αφού πρώτα ήρθε email που έλεγε ότι δεν έγινε από τους πιστωτές η αντιστοίχιση και πρέπει να γίνει χειροκίνητα. Πλέον είναι στο "παρακολούθηση επιδότησης", με πράσινο δίπλα. Στις οδηγίες λέει πρέπει να ρυθμιστούν οι οφειλές με καθυστέρηση άνω των 90 ημερών, ενώ διαβάζω στα διάφορα sites ότι επιδοτούνται και αυτά με 10% μικρότερο ποσοστό έναντι των ενήμερων. Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό?

Κι εμένα ήρθε σήμερα email που έλεγε ότι δεν έγινε από τους πιστωτές η αντιστοίχιση και πέρασε στο στάδιο " αντιστοίχιση από τον αιτούντα".

Μπαίνω μέσα στην αίτηση και βλέπω την κύρια κατοικία μου κανονικά. Στην αντιστοίχιση από την τράπεζα όμως μου είχε ερωτηματικά αντί για γράμματα, παρότι για αυτό το σπίτι έχω το δάνειο ως πρώτη κατοικία.

Πήρα κατευθείαν την τράπεζα και τους ενημέρωσα να το διορθωσουν γιατί επίσης είχε και λάθος τον ταχυδρομικό κώδικα στο ακίνητο του δανείου.Μου είπαν ότι θα το διορθωσουν και να τους καλέσω πάλι αύριο. 

Εντωμεταξυ μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω την σύμβαση δανείου και να το αποθηκεύσω, αλλά αγχώθηκα που δεν εμφανιζε σωστά τα στοιχεία και είπα να το ψάξω πριν περάσω σε αποθήκευση. Σε άλλους που το έχετε κάνει ότι γράφει στην κύρια κατοικία έχει και στην αντιστοίχιση από κάτω από την τράπεζα;

Αγχώθηκα τώρα και από λάθος της τράπεζας...αν και υπάρχουν μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkasta είπε

Σε άλλους που το έχετε κάνει ότι γράφει στην κύρια κατοικία έχει και στην αντιστοίχιση από κάτω από την τράπεζα;

Εμενα ειναι ολα ιδια εκτος απο τον κωδικο ακινητου.Στην κύρια κατοικια εχει τον ατακ απο το Ε9 ενω στην τραπεζα υποθετω τον κωδικό ακινητου  της τραπεζας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPYRER_007 είπε

Υπαρχει πινακας οπου τσεκαρει αν ειναι κυρια κατοικια.Υποθετω οτι αν δεν περασει απο κει θα την κοψει

Γιατι δεν την κάνεις μονο σου και αν περασει καλως αλλιώς θα κοπει .Δεν εχεις να χασεις τιποτα

Το έκανα φίλε μου.δηλωσα κύρια κατοικία αυτό που μένουμε.οσο αφορά το στεγαστικό στο άλλο σπίτι έχουμε απαλλαγή δανείου μέχρι 31/12 λόγο κορωνοπληκτου.πιστευω να μας εντάξουν στην επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ένα παράδοξο και από μένα

Πράσινη κουκίδα πλέον αντί για μαύρη, μετά από την αντιστοίχιση του ακινήτου που έκανα

Στάδιο "Παρακολούθηση επιδότησης" χωρίς ημερομηνία ολοκλήρωσης πλέον

Και ενώ όλα μοιάζουν θετικά, μπαίνεις στα στοιχεία της αίτησης και έχει πλέον κάποιες καρτέλες που μπορείς να δεις κάποια στοιχεία

Και ανακαλύπτεις ότι την έχουν απορρίψει (μάλλον) λόγω ύψους καταθέσεων

Έχουν προσθέσει τις καταθέσεις όλων των λογαριασμών που είμαστε συνδικαιούχοι με την σύζυγο και βρήκαν ότι ξεπερνάμε τα όρια

Μιλάμε για κοινούς λογαριασμούς με γονείς, αδέρφια, παιδιά κτλ, προστέθηκαν όλα μαζί!!!

Άντε να βγάλεις άκρη τι θα γίνει τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

37 λεπτά πριν, killer131 είπε

Το έκανα φίλε μου.δηλωσα κύρια κατοικία αυτό που μένουμε.οσο αφορά το στεγαστικό στο άλλο σπίτι έχουμε απαλλαγή δανείου μέχρι 31/12 λόγο κορωνοπληκτου.πιστευω να μας εντάξουν στην επιδότηση

Εγω  ελεγα να δηλωσεις ως κυρια κατοικία το σπιτι με το δανειο και να δεις αν πρωχωρησει...

Ετσι που το εκανες μου φενεται δυσκολο να πρωχωρησει.....

22 λεπτά πριν, petrosp_13 είπε

Ακόμα ένα παράδοξο και από μένα

Πράσινη κουκίδα πλέον αντί για μαύρη, μετά από την αντιστοίχιση του ακινήτου που έκανα

Στάδιο "Παρακολούθηση επιδότησης" χωρίς ημερομηνία ολοκλήρωσης πλέον

Και ενώ όλα μοιάζουν θετικά, μπαίνεις στα στοιχεία της αίτησης και έχει πλέον κάποιες καρτέλες που μπορείς να δεις κάποια στοιχεία

Και ανακαλύπτεις ότι την έχουν απορρίψει (μάλλον) λόγω ύψους καταθέσεων

Έχουν προσθέσει τις καταθέσεις όλων των λογαριασμών που είμαστε συνδικαιούχοι με την σύζυγο και βρήκαν ότι ξεπερνάμε τα όρια

Μιλάμε για κοινούς λογαριασμούς με γονείς, αδέρφια, παιδιά κτλ, προστέθηκαν όλα μαζί!!!

Άντε να βγάλεις άκρη τι θα γίνει τώρα

Πως ακριβως διαπιστωσες οτι σε κοψαν αφου η αίτηση προχώρησε

Και μενα εινα χωρίς ημερωμηνια ολοκληρωσης

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην αίτηση, στην καρτέλα Οφειλές, έχει το δάνειο μου και έχει ένα κόκκινο Χ στην ένδειξη Οφειλή Επιδεκτική Επιδότησης    

 

Αν πας πάνω στο Χ το ποντίκι, βγάζει τον λόγο που την απέρριψαν (καταθέσεις και επενδυτικά)

Από την άλλη, η κουκίδα είναι πράσινη και γράφει παρακολούθηση επιδότησης...

Επεξ/σία από petrosp_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...