Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Με τους δυο θα σε πετάξει εκτός, αλλά δυο παρά 1 ευρώ ναι θα συνεχιζεις κανονικά (Δεν εχω δει αναλυτικά την ΚΥΑ η αληθεια ειναι για το αν οι 2 ακριβως ειναι για εκτός ή μεχρι ΚΑΙ δυο παραμενεις εντός) Μην υπολογίζεις μόνο τους 3 μηνες όμως υπολόγισε και όλο το χρόνο παρακολούθησης μετά τη λήξη της επιδότησης (που είναι διαφορετικός ανα κατηγορία από τις 3) γιατι για αρκετούς μήνες πρέπει να είσαι εντάξει αλλιώς θα σου έρθει ένα ωραίο κουστουμάκι από την εφορία όσο είναι και η συνολική επιδότηση που έχεις λάβει ;)

Το δάνειο το έχω πληρώσει ολόκληρο και στην ώρα του,μια ζωή το έκανα απλά δεν έβαλα μια δόση εμπροθεσμα. Με καίει να δω αν θα ξαναμπώ στο πρόγραμμα, αν ισχύει για μένα η νέα διάταξη.

6 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Με τους δυο θα σε πετάξει εκτός, αλλά δυο παρά 1 ευρώ ναι θα συνεχιζεις κανονικά (Δεν εχω δει αναλυτικά την ΚΥΑ η αληθεια ειναι για το αν οι 2 ακριβως ειναι για εκτός ή μεχρι ΚΑΙ δυο παραμενεις εντός) Μην υπολογίζεις μόνο τους 3 μηνες όμως υπολόγισε και όλο το χρόνο παρακολούθησης μετά τη λήξη της επιδότησης (που είναι διαφορετικός ανα κατηγορία από τις 3) γιατι για αρκετούς μήνες πρέπει να είσαι εντάξει αλλιώς θα σου έρθει ένα ωραίο κουστουμάκι από την εφορία όσο είναι και η συνολική επιδότηση που έχεις λάβει ;)

Το δάνειο το έχω πληρώσει ολόκληρο και στην ώρα του,μια ζωή το έκανα απλά δεν έβαλα μια δόση εμπροθεσμα. Με καίει να δω αν θα ξαναμπώ στο πρόγραμμα, αν ισχύει για μένα η νέα διάταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ που σε λίγες μέρες θα πληρώσω και την τελευταία δόση του δανείου μου, 2η δόση χωρίς επιδότηση μετά από την 9μηνη επιδότηση, λέτε να πάρω τίποτα από την παράταση αναδρομικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Axillefs είπε

Το δάνειο το έχω πληρώσει ολόκληρο και στην ώρα του,μια ζωή το έκανα απλά δεν έβαλα μια δόση εμπροθεσμα. Με καίει να δω αν θα ξαναμπώ στο πρόγραμμα, αν ισχύει για μένα η νέα διάταξη.

Ειδα να βγαινουν εκτός δάνεια με 150,01 Ευρω ενω το όριο ήταν 150. Σε καταλαβαινω ότι είναι αδικο για σένα αλλά κόβονται από το σύστημα του υπουργείου με το που συμβαίνει.

Εγω θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με την πλατφόρμα και να ζητησεις αιτηση θεραπείας για να ξαναμπεις και αν γίνει αυτό τότε θα μπεις αναδρομικά από τότε που κόπηκες όπως έχει γίνει με πολλού ακόμα. Αν δε θες να κάνεις αυτό τουλάχιστο απήυθυνε ερώτημα για το αν θα μπεις και εσυ αναδρομικά στη ρύθμιση αυτή βάσει της νέας ΚΥΑ.

Δεν έχει έρθει καποια εξειδίκευση για αυτό το θέμα πάντως και οι τράπεζες θα συνεχίσουν να στέλνουν κάθε μήνα το ποσό που έχει ο καθένας απλήρωτο. Οπότε ανάλογα πως θα έχει ρυθμιστεί η πλατφόρμα θα κόβει αφού έχει και το ποσό δόσης του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ παιδιά έχασα την 9 δόση λόγο ληξηπροθεσμης δόσης του Ιουλίου. Έκανα αίτηση θεραπείας στις 4 Σεπτεμβρίου τις δόσεις Αυγούστου και Σεπτεμβρίου τις έβαλα ολόκληρες κανονικά. Το στεγαστικό είναι σε όλα οκ πλήρες ενήμερο. Ακόμα δεν μου έχει έρθει email από την γέφυρα το μόνο που βλέπω στη Ν καρτέλα που έχω από το ερώτημα της αίτησης θεραπείας στα σχόλια είναι (ολοκλήρωσης ερωτηματος προς τον πιστωτή eurobank για τραπεζικά δεδομένα) λέτε να με ξαναβάλουν στο πρόγραμμα  στο τέλος Οκτωβρίου που είναι η δόση μου η θα με απορρηψουν και θα μου ξαναζητησιυν πίσω και τις 8 δόσεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αποκλείστηκα από την 7η δόση και μετά και έκανα ένσταση στη πλατφόρμα. Το ερώτημα έγινε προς την Eurobank και μου στάλθηκε email το οποίο αναφέρει:Δεν υφίσταται σήμερα ληξιπροθεσμία. Αυτό τίποτα άλλο. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Δεν βλέπω κάποια αλλαγή στις πληρωμές μου, παραμένουν παγωμένες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους εχουν βγει εκτός επιδότησης υπάρχουν καλά νεα καθώς με πολύ μεγάλη πιθανότητα θα επανενταχθούν από τη στιγμή που έγινε η διακοπή + 3 μηνες παραταση αρκεί να είναι πλέον "ενήμεροι" σήμερα.

Περισσότερα μολις γίνει απόλυτα σαφές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Για οσους εχουν βγει εκτός επιδότησης υπάρχουν καλά νεα καθώς με πολύ μεγάλη πιθανότητα θα επανενταχθούν από τη στιγμή που έγινε η διακοπή + 3 μηνες παραταση αρκεί να είναι πλέον "ενήμεροι" σήμερα.

Περισσότερα μολις γίνει απόλυτα σαφές :)

Που το είδες αυτό? Χτυπάει κόκκινο η αγωνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Axillefs είπε

Που το είδες αυτό? Χτυπάει κόκκινο η αγωνία...

Πληροφοριες εκ των εσω. Υπομονή λιγες μερες υποθετω.

Όσοι είναι σε αυτη την κατάσταση παντως εγω θα έλεγα να φροντισουν να πληρώσουν να είναι τουλάχιστο εως 1 μηνα καθυστέρηση και όχι παραπάνω αν όχι απόλυτα ενημεροι στις οφειλές. Εξάλλου αν δεν ειναι ενημεροι θα τους ζητηθούν όλα πίσω και μάλιστα όχι μεσω των τραπεζών αλλά της εφορίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα με ειδοποίησε η  Eurobank ότι από δω και στο εξής πρώτα θα αφαιρείται το ασφάλιστρο και μετά η επιδοτούμενη δόση που έχω καταθέσει. Απάντησα εφόσον χρεωστώ ασφάλιστρο 3 χιλιάδες και πληρώνω λιγα- λιγα κάθε μήνα πέραν της δόσης,  τι γίνεται, και μου απάντησαν, όσα και βάζεις θα τα κρατούν μέχρι να αποπληρωθεί το ασφάλιστρο(3800 ευρω). Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να με βγάλουν εκτός πλατφόρμας. Έχει γίνει σε κανέναν παρόμοια ενημέρωση; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε mail αποψε.Το παραθέτω όπως ήρθε. Το δάνειο είναι ενήμερο καθως και οι επιδοτουμενες δοσεις χωρις καμια καθυστερηση. 
0% τι μπορει να σημαίνει;; Αφου δωσαν παραταση...

17CD3FE1-BE89-4E6E-BF63-A8AE76981BBE.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lkthgr είπε

Ηρθε mail αποψε.Το παραθέτω όπως ήρθε. Το δάνειο είναι ενήμερο καθως και οι επιδοτουμενες δοσεις χωρις καμια καθυστερηση. 
0% τι μπορει να σημαίνει;; Αφου δωσαν παραταση...

17CD3FE1-BE89-4E6E-BF63-A8AE76981BBE.jpeg

Το ίδιο ακριβώς ήρθε και σε μένα 0%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοίνωση για την 3 μηνών παράταση
της κρατικής επιδότησης δανείων του προγράμματος «ΓΕΦΥΡΑ 1»
(ΦΕΚ Α’/190/13.10.2021)

Ανακοινώνεται η παράταση της κρατικής επιδότησης για 3 μήνες του προγράμματος κρατικής επιδότησης δόσεων δανείων «ΓΕΦΥΡΑ 1», το οποίο παρέχει στήριξη σε δανειολήπτες που πλήττονται από τις οικονομικές συνέπειες της πανδημίας του κορωνοϊού και έχουν δάνεια με υποθήκη στην Α΄ κατοικία.

Η 3 μηνών επιδότηση, θα αφορά στους υφιστάμενους δικαιούχους οι οποίοι είτε  λαμβάνουν είτε ήδη έλαβαν την επιδότηση για 9 μήνες και έτσι πλέον θα λάβουν την οικονομική στήριξη συνολικά για 12 μήνες. Υπενθυμίζεται ότι η Κρατική επιδότηση περιλαμβάνει τόσο το κεφάλαιο όσο και τους τόκους του δανείου.

Οι δικαιούχοι δεν χρειάζεται να προβούν σε κάποια ενέργεια καθώς η διαδικασία είναι πλήρως αυτοματοποιημένη. Για αυτούς που έχει ολοκληρωθεί η 9 μηνών επιδότηση, θα καταβάλουν το μέρος της δόσης που τους αναλογεί για ακόμα 3 μήνες, με έναρξη το μήνα Οκτώβριο και τους επόμενους 2 μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Για τους υπόλοιπους δικαιούχους που δεν έχει ολοκληρωθεί η 9μηνη επιδότηση, θα συνεχίσουν να καταβάλουν το μέρος της δόσης που τους αναλογεί για ακόμα 3 μήνες μετά το πέρας του 9μηνου.

Για τους 3 αυτούς μήνες, η συνεισφορά του Δημοσίου για την υποστήριξη των πληγέντων συμπολιτών μας που έχουν ενήμερα δάνεια ανέρχεται στο 40% της μηνιαίας δόσης.

Για όσους έχουν ρυθμίσει δάνεια που είχαν καθυστέρηση μικρότερη των 90 ημερών, η συνεισφορά ανέρχεται στο 35% της μηνιαίας δόσης.

Στα δάνεια που είχαν καθυστέρηση μεγαλύτερη των 90 ημερών και έχουν πλέον ρυθμιστεί, η επιδότηση ανέρχεται στο 20% της μηνιαίας δόσης.

Επίσης, το ποσό που κρίνει εφεξής, τη ληξιπροθεσμία του οφειλέτη στο πλαίσιο τήρησης των υποχρεώσεών του, διαμορφώνεται στο ύψος των δύο μηνιαίων δόσεων.

Μόλις τώρα, paolinio6 είπε

Ανακοίνωση για την 3 μηνών παράταση
της κρατικής επιδότησης δανείων του προγράμματος «ΓΕΦΥΡΑ 1»
(ΦΕΚ Α’/190/13.10.2021)

Ανακοινώνεται η παράταση της κρατικής επιδότησης για 3 μήνες του προγράμματος κρατικής επιδότησης δόσεων δανείων «ΓΕΦΥΡΑ 1», το οποίο παρέχει στήριξη σε δανειολήπτες που πλήττονται από τις οικονομικές συνέπειες της πανδημίας του κορωνοϊού και έχουν δάνεια με υποθήκη στην Α΄ κατοικία.

Η 3 μηνών επιδότηση, θα αφορά στους υφιστάμενους δικαιούχους οι οποίοι είτε  λαμβάνουν είτε ήδη έλαβαν την επιδότηση για 9 μήνες και έτσι πλέον θα λάβουν την οικονομική στήριξη συνολικά για 12 μήνες. Υπενθυμίζεται ότι η Κρατική επιδότηση περιλαμβάνει τόσο το κεφάλαιο όσο και τους τόκους του δανείου.

Οι δικαιούχοι δεν χρειάζεται να προβούν σε κάποια ενέργεια καθώς η διαδικασία είναι πλήρως αυτοματοποιημένη. Για αυτούς που έχει ολοκληρωθεί η 9 μηνών επιδότηση, θα καταβάλουν το μέρος της δόσης που τους αναλογεί για ακόμα 3 μήνες, με έναρξη το μήνα Οκτώβριο και τους επόμενους 2 μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Για τους υπόλοιπους δικαιούχους που δεν έχει ολοκληρωθεί η 9μηνη επιδότηση, θα συνεχίσουν να καταβάλουν το μέρος της δόσης που τους αναλογεί για ακόμα 3 μήνες μετά το πέρας του 9μηνου.

Για τους 3 αυτούς μήνες, η συνεισφορά του Δημοσίου για την υποστήριξη των πληγέντων συμπολιτών μας που έχουν ενήμερα δάνεια ανέρχεται στο 40% της μηνιαίας δόσης.

Για όσους έχουν ρυθμίσει δάνεια που είχαν καθυστέρηση μικρότερη των 90 ημερών, η συνεισφορά ανέρχεται στο 35% της μηνιαίας δόσης.

Στα δάνεια που είχαν καθυστέρηση μεγαλύτερη των 90 ημερών και έχουν πλέον ρυθμιστεί, η επιδότηση ανέρχεται στο 20% της μηνιαίας δόσης.

Επίσης, το ποσό που κρίνει εφεξής, τη ληξιπροθεσμία του οφειλέτη στο πλαίσιο τήρησης των υποχρεώσεών του, διαμορφώνεται στο ύψος των δύο μηνιαίων δόσεων.

Τα email όμως αλλά γραφουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...