Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Είπαμε ειναι κουτοπονηρος γιαχωβας

Μου θυμισες δυο φασεις. Μπαινει πελατης στο μαγαζι (πριν χρονια) και το επαιζε πελατης ενω δεν ηταν. Δηλαδη εφερε πισι για φτιαξιμο , διαγνωση και τα σχετικα , αλλα μετα αρχισε το μπλα μπλα , και στο τελος κατεληξε να μας πιπιλαει το κεφαλι για να μας πουλησει εγκυκλοπαιδειες.
Φυσικα τον γειωσαμε , αναγκαστικα πληρωσε ο τυπος την διαγνωση (ναι την χρεωναμε :) ) , και φυσικα το πηρε μετα κακειν κακως γιατι αντι να βγαλει λεφτα , πληρωσε και απο πανω :) 

Η δευτερη φαση , ηταν φαση "βαζω το γκομενακι μπροστα να σπρωξει το εμπορευμα και εγω καθομαι παραεξω με το εμπορευμα". Μπαινει γκομενακι να σπρωξει εγκυκλοπαιδειες ιατρικου περιεχομενου. Και επεσε στην περιπτωση , σε εμενα δηλ , που πιο χεσμενη δεν την εχει αλλος ανθρωπος την υγεια του. :) Μου ελεγε ενα σωρο ιστοριες , για το πως θα με βοηθησουν οι εγκυκλοπαιδειες και μπλα μπλα...εγω ημουν σε φαση ... κοπελα μου εχω να πατησω σε γιατρο απο τοτε που γεννηθηκα που επρεπε καποιος να ξεγεννησει την μανα μου :) .... Γειωση και σε αυτη.

Και αφου εχουμε περασει ολα αυτα , ερχεται ο ρητορας με χιλιοπαιγμενες τακτικες να μας προμοταρει την μαλακια του... 
Ρε ρητορα ειμαστε χρονια στο κουρμπετι ..τι προσπαθεις πες μου !!!

Επεξ/σία από mphxths
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μου θυμισες δυο φασεις. Μπαινει πελατης στο μαγαζι (πριν χρονια) και το επαιζε πελατης ενω δεν ηταν. Δηλαδη εφερε πισι για φτιαξιμο , διαγνωση και τα σχετικα , αλλα μετα αρχισε το μπλα μπλα , και στο τελος κατεληξε να μας πιπιλαει το κεφαλι για να μας πουλησει εγκυκλοπαιδειες.
Φυσικα τον γειωσαμε , αναγκαστικα πληρωσε ο τυπος την διαγνωση (ναι την χρεωναμε :) ) , και φυσικα το πηρε μετα κακειν κακως γιατι αντι να βγαλει λεφτα , πληρωσε και απο πανω :) 

Η δευτερη φαση , ηταν φαση "βαζω το γκομενακι μπροστα να σπρωξει το εμπορευμα και εγω καθομαι παραεξω με το εμπορευμα". Μπαινει γκομενακι να σπρωξει εγκυκλοπαιδειες ιατρικου περιεχομενου. Και επεσε στην περιπτωση , σε εμενα δηλ , που πιο χεσμενη δεν την εχει αλλος ανθρωπος την υγεια του. :) Μου ελεγε ενα σωρο ιστοριες , για το πως θα με βοηθησουν οι εγκυκλοπαιδειες και μπλα μπλα...εγω ημουν σε φαση ... κοπελα μου εχω να πατησω σε γιατρο απο τοτε που γεννηθηκα που επρεπε καποιος να ξεγεννησει την μανα μου :) .... Γειωση και σε αυτη.

Και αφου εχουμε περασει ολα αυτα , ερχεται ο ρητορας με χιλιοπαιγμενες τακτικες να μας προμοταρει την μαλακια του... 
Ρε ρητορα ειμαστε χρονια στο κουρμπετι ..τι προσπαθεις πες μου !!!

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ρητορας είναι το γκονενακι της ιστορίας που μόλις είπες, για αυτό έχει πάρει σβάρνα τα φορουμ παντού τα ίδια λέει 🤣🤣

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ConstantineP είπε

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ρητορας είναι το γκονενακι της ιστορίας που μόλις είπες, για αυτό έχει πάρει σβάρνα τα φορουμ παντού τα ίδια λέει 🤣🤣

Παντως που ειπες γιαχωβας , μπορω να περηφανευομαι οτι εχω ζησει τις εποχες που τους πετυχαινες , να περνανε απο πορτα σε πορτα , να κρατανε κατι φυλλαδια στο χερι και να ειναι λες και βγηκαν απο το κατηχητικο.
Τωρα δεν τους βλεπεις πια... δεν ξερω τι εγινε... τους πεθυμησα λιγο η αληθεια ειναι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Παντως που ειπες γιαχωβας , μπορω να περηφανευομαι οτι εχω ζησει τις εποχες που τους πετυχαινες , να περνανε απο πορτα σε πορτα , να κρατανε κατι φυλλαδια στο χερι και να ειναι λες και βγηκαν απο το κατηχητικο.
Τωρα δεν τους βλεπεις πια... δεν ξερω τι εγινε... τους πεθυμησα λιγο η αληθεια ειναι :) 

Σίγουρα θα εξιχρονιστηκαν θα παίζουν μπάλα από Internet (blogs, fb κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Mporeis είπε

Τελικά λόγω της κάρτας γραφικών, τα Windows 7 δεν μου έτρεχαν τις εφαρμογές που ήθελα, έβαλα τελικα ξανα το MX Linux και δεν προκειται να το ξαναλλάξω

Ρε φίλε ακόμα παλεύεις με το χρεπακι;;; άστο να ξεκουραστεί το κακόμοιρο... 

Ρε μάγκες λέτε να δοκιμάσω και γω mx Linux σε 32bit c2d ??? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ανάβει το αγοράζω!!!!Ψάχνω ένα λαπτοπ παλιό κατα προτίμηση με 128-256MB RAM να παίζω με την αίσθηση του τότε...Diablo και Lords of the realm 2 και AMOK (Είχε βγεί demo σε δισκέτα μαζί με το demo Τomb Raider τότε το μακρινό 1994?Η κάπου εκεί δεν θυμάμαι ακριβώς....Αλλά ήταν ο λόγος που παράτησα την ζωγραφική στα windows!!! XD!!!

Υ.Γ. Μου χει μείνει ακόμα ο κρουστικός εκτυπωτής STAR-100!!!

Οι δεινόσαυροι τα θυμούνται....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TsoliasGR είπε

να παίζω με την αίσθηση του τότε...Diablo

Δεν ξεκινας να παιζεις το diablo 2 : ressurected (alpha προς το παρον) να σε πιασουν ριγη συγκινησης :)
Εχουν να κλεισουν σπιτια για ακομα μια φορα ... αυτο σου λεω μονο :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Δεν ξεκινας να παιζεις το diablo 2 : ressurected (alpha προς το παρον) να σε πιασουν ριγη συγκινησης :)
Εχουν να κλεισουν σπιτια για ακομα μια φορα ... αυτο σου λεω μονο :) 

Eίμαι σε φάση να αγοράσω απο το steam το RPG MAKER να φτιάξω κανα παιχνίδι α-λα Final Fantasy 2 οπότε το Diablo 2 είναι μάλλον πολύ νέο για μένα!!!Η να φτιάξω τίποτα σε στυλ Lula Wet attack?Πωπω ιδέες που μου δωκες!Μάλλον θα σε βάλω στα credits XD!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rhtoras είπε

Τέλος επειδή εγώ π.χ δεν ξέρω να μιλάω Ιταλικά δε σημαίνει οτι είναι δύσκολη γλώσσα. Μετάφραση: επειδή δεν ξέρει να δουλέψει κάποιος διανομές που δε βασίζονται στον apt ή το systemD δε σημαίνει οτι είναι τόοοοσο δύσκολες.

Κάνεις πολλές υποθέσεις. :) 
Και στην Ιαπωνία μιλάνε τη γλώσσα 200 εκατομμύρια άνθρωποι και όταν ξεκίνησα (υποθέτωντας λαθεμένα) τα βρήκα μπαστούνια. Αλλά πες εγώ είμαι κουτός και σε τελική ένα δημοτικό τελείωσα και αυτό "ζμπρώχνωντας"... Το θέμα είναι το αποτέλεσμα.

Και για να είμαι (λίγο) on-topic πες σε ενα υποθετικό σεναριο πως έχεις ένα χρήστη που μια ζωή πέρασε με win , από 95 σε 98 μετά σε xp και σε εφτάρια και τώρα σκέφτεται και το linux. Αυτός ο χρήστης δεν ξέρει καν πως υπάρχει terminal στα παράθυρα , και αμα δε το αντικρίσει σε linux διανομή θα πάθει κορώνα αυτοάνοσο και θα τρέχει για εμβόλιο.

Εσύ -για να καταλάβω πως το σκέφτεσαι- τι διανομή θα του πρότεινες και για ενα και συγκεκριμένο λόγο που θα είναι η ευκολία χρήσης ;
Artix; Antix; Arch; Bedrock; Puppy; Mx; Slack; Tiny Core; Void; ..... Win10 "ελαφρωμένα" ;(μιας και είσαι της αργκό και φλεξάρεις) . :) 

8 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Οι δεινόσαυροι τα θυμούνται....

Και θέλουμε να τα ξεχάσουμε εντελώς 😛 (μάλλον έχω τέτοιο χρέπι ibm laptop που ψάχνεις για ρετρίλες, αν το βρω και είναι οκ στο χαρίζω , θα στείλω πμ , μεγειές το τούμπανο 😛 )

8 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

το Diablo 2 είναι μάλλον πολύ νέο για μένα

Αυτό βγήκε το 99 αν θυμάμαι (και έγινε χαμός) και το θεωρείς νεό ; Δηλαδή wtf ; Σχολή Sierra On-Line και Kings quest ;

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν ξεκινας να παιζεις το diablo 2 : ressurected (alpha προς το παρον) να σε πιασουν ριγη συγκινησης :)
Εχουν να κλεισουν σπιτια για ακομα μια φορα ... αυτο σου λεω μονο :) 

Βάλανε χέρι οι "ρεστοράδες" και στο diablo 2 ; ωχ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, catmaster είπε

Βάλανε χέρι οι "ρεστοράδες" και στο diablo 2 ; ωχ...

Το απολυτο , εγινε πιο απολυτο. Αυτο σου λεω μονο. Θα εχουμε δουλεια για τον χειμωνα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, rhtoras είπε

οταν μαστεράρεις πας και σε άλλες χωρις systemD

Να ρωτήσω κάτι, τι ακριβώς είναι το SystemD, και γιατί πρέπει να το αποφύγω?

 

Επίσης, το MX linux έχει SystemD?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

Ρε φίλε ακόμα παλεύεις με το χρεπακι;;; άστο να ξεκουραστεί το κακόμοιρο... 

Ρε μάγκες λέτε να δοκιμάσω και γω mx Linux σε 32bit c2d ??? 

Κατα τη γνώμη μου αξίζει αν ήδη έχεις linux και δεν είναι η πρώτη σου φορά, δοκίμασε και void linux. Δεν το λέω για να το διαφημίσω αλλά φυσάει. Ειδικά σε τέτοια μηχανήματα κάνει παπάδες.

13 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Να ρωτήσω κάτι, τι ακριβώς είναι το SystemD, και γιατί πρέπει να το αποφύγω?

 

Επίσης, το MX linux έχει SystemD?

Το systemD ευτυχως δεν υπάρχει στο mx linux αμα θες το βάζεις αλλά καλύτερα να μην το βάλεις.
Το systemD είναι μια πονεμένη ιστορία. Είναι ένα init system που σημαίνει οτι είναι ένα process να στο πω μπακάλικα το πρώτο process δηλαδή όταν bootάρει ο υπολογιστής και είναι υπεύθυνο και για όλα τα services που τρέχουν στο παρασκήνιο κλπ Αν ας πούμε θελήσεις να συνδέσεις τον εκτυπωτή σου σίγουρα θα χρησιμοποιήσεις κάποιο service ή αν θέλεις να εγκαταστήσεις κάποια database ή να φτιάξεις ένα server κ.λ.π Εκεί λοιπόν σε κάθε init system (στο linux υπάρχουν διάφορα ένα από αυτά και το systemD) όλα γίνονται με διαφορετικό τρόπο. Επειδή μερικές γνωστές linux διανομές που προτιμούν έχουν το systemD και επειδή κάποιοι και εδώ είναι developers και τους διευκολύνει γιατί αφενός δεν ξέρουν να δουλέψουν άλλο init system και αφετέρου τους διευκολύνει σε κάποιες διαδικασίες. Το systemD σε αντίθεση όμως με τα άλλα init systems κάνει και πράγματα που δε θα έπρεπε να κάνει γιατί δεν είναι δουλειά του. Το έφτιαξε μια εταιρεία η red hat που έχει τη δικιά της έκδοση linux και θέλησε να κυριαρχήσει των άλλων. Αν ας πούμε όλα τα init ήταν αυτοκίνητα το systemD είναι θα ήταν το πιο αργό και δυσκίνητο από αυτά. Φαντάσου  ένα αμάξι που έχει απο πίσω τροχόσπιτο. Είναι δυνατόν να είναι πιο γρήγορο από ένα αμάξι χωρίς ? Όχι δεν είναι και το επιχείρημα οτι το αμάξι με τροχόσπιτο είναι καλό γιατί μπορείς να κοιμηθείς δε στέκει. Αν θέλω να κοιμηθώ πάω σπίτι μου ή σε ξενοδοχείο. Βέβαια μερικοί βολεύονται με το τροχόσπιτο.

Γιατί όμως δεν πρέπει να έχεις systemD. Καταρχήν δεν υπάρχει πρέπει και δεν πρέπει. Όλα τα άλλα init systems είναι πιο γρήγορα, τεχνικά πιο άρτια και κυρίως αδέσμευτα από συμφέροντα εταιρειών. Φαντάσου αύριο να έχουν όλες οι διανομές linux κομμάτια που εξαρτώνται από το systemD όπως ήδη υπάρχουν μερικά κομμάτια σε διανομές όπως mint, ubuntu κ.λ.π και να σου πει η εταιρεία που φτιάχνει το systemD: δωρεάν ΤΕΛΟΣ. Το θέλεις ? Δεν το θέλεις. Για την ιστορία η συγκεκριμένη εταιρεία έχει φερθεί σε άλλα κομμάτια κατα αυτόν τον τρόπο σε χρήστες linux που τους άφησε ξεκρέμαστους όπως με το centos linux που είναι η δεύτερη διανομή που έχει μαζί με το RHEL για servers. Επίσης έχει γίνει προσπάθεια για backdoors για να ελέγχουν τον υπολογιστή σου και να σε χακάρουν. Μπορείς να γράψεις στο google search: systemD vulenrabilities, systemd NSA ή systemd backdoor. Τώρα θα σου πουν όσοι το έχουν στις διανομές τους: "καλά κινδυνεύουμε τι είναι αυτά που λες rhtoras". Και στο facebook σε παρακολοθούν, και στο google και στα windows κ.λ.π Οπότε εγώ θέλω προσωπικά έναν πονοκέφαλο λιγότερο.

Μπορείς να διαβάσεις και στο: https://systemdexploit.wordpress.com ή το https://nosystemd.org που έχει πολύ υλικό.

 

Ελπίζω φίλε μου να σε κάλυψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, catmaster είπε

από 95 σε 98 μετά σε xp και σε εφτάρια και τώρα σκέφτεται και το linux.

Και θέλουμε να τα ξεχάσουμε εντελώς 😛 (μάλλον έχω τέτοιο χρέπι ibm laptop που ψάχνεις για ρετρίλες, αν το βρω και είναι οκ στο χαρίζω , θα στείλω πμ , μεγειές το τούμπανο 😛 )

Αυτό βγήκε το 99 αν θυμάμαι (και έγινε χαμός) και το θεωρείς νεό ; Δηλαδή wtf ; Σχολή Sierra On-Line και Kings quest ;

Βάλανε χέρι οι "ρεστοράδες" και στο diablo 2 ; ωχ...

Aπο παραθυρα εκδοση 2 παρακαλώ και με PC με TURBO στα 66MHz (ειχε κουμπάκι το θυμάμαι και μια οθόνη μικρούτσικη που αμα το πάταγες σε πήγαινε απο 33MHz στα 66!!!!).Και DOS με Prehistoric Island και το κλασσικό Prince of Persia παρακαλώ!Αμέ!Τι νόμιζες οτι τα ξεχνάμε όλοι; 🤪

Γιατί να τα ξεχάσεις;Ειναι η ιστορία της εξέλιξης του ανθρώπινου είδους.Απο homo sapiens γίναμε homo monitorius!

Kings Quest με αγαπημένο το V και ακόμα Broken Sword 1....

Diablo 2 κάτι άκουσα και εγώ και λένε είναι εξαιρετικό.Ακόμα δεν το χω δεί αλλά...το 3 ήταν χάλι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που πιάσαμε το systemd, εγώ (χωρίς ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις) θεωρώ το πρόβλημα του πιο πολύ "πολιτικό" απ'ότι πρακτικό. Το systemd όπως είπε κι ο ρήτορας ανακατεύεται σε πράγματα που δεν πρέπει, και υπάρχει μια ανησυχία ότι μπορεί να υπάρξει "καπέλωμα" του GNU/Linux από τους μεγάλους (IBM/RedHat, Google, Canonical, MS), και μια ομοιομορφοποίηση του λειτουργικού ώστε να λειτουργεί μόνο με τον τρόπο που θέλουν αυτοί (τον τρόπο του systemd). Η ίδια ανησυχία υπάρχει και για το Gnome by the way.

 

Όλα αυτά δεν είναι μακριά από την πραγματικότητα, υπάρχει όντως το κίνητρο από τις εταιρίες, και λογικό είναι να θέλουν ένα standardization, ίσως ενάντια στη "φιλοσοφία του Unix" όπως παραπονιούνται κάποιοι. Το ίδιο συμβαίνει και με τα flatpaks/snaps πακέτα. Και στις δύο περιπτώσεις, το τίμημα είναι στην ταχύτητα, αλλά κάποιες φορές δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας. Όσο εκσυγχρονίζονται τα λ/σ, τόσο πιο βαριά είναι. Κι όταν θες μια universal συμβατότητα, ε ναι, το containerized πακέτο είναι πιο αργό.

 

Γενικότερα, η Corporate πλευρά πιέζει για universalization (systemd, containers/flatpaks, Gnome ως univeral περιβάλλον), ενώ η GNU κοινότητα πιέζει για ποικιλομορφία. Η γνώμη μου είναι ότι η Corporate πλευρά έχει ήδη νικήσει, απλά κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει ακόμα. Εν έτει 2021 το Λινουξ είναι παντού (κινητά, λαπτοπ, μέχρι και κυριολεκτικά κομμάτι των Windows), και το τίμημα της εμπορικότητας είναι ότι πλέον τον έλεγχο έχουν οι εταιρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Μιας που πιάσαμε το systemd

Εγώ απάντησα σε μια ερώτηση. Η οποία εν τέλει έχει σχέση με αυτά που λέμε. Στο pc του 2002 δε μπορείς να βάλεις gnome και ubuntu γιατί και τα 2 είναι βαριά και αργά λόγω systemD. Οι διανομές χωρίς systemD θα π´'ανε πολύ καλύτερα. Το λες και εσύ όμως: 

 

49 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

το τίμημα είναι στην ταχύτητα

 

49 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

τόσο πιο βαριά είναι

 

49 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

το containerized πακέτο είναι πιο αργό

 

50 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Το ίδιο συμβαίνει και με τα flatpaks/snaps πακέτα

(για αυτό λέω: μην εγκαθιστάτε προγράμματα μέσω snap/flatpak) Καλύτερα και πιο ασφαλή τα προγράμματα από τα αποθετήρια της διανομής που ελέγχονται τι και πως, παρά από τρίτους.

50 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Η ίδια ανησυχία υπάρχει και για το Gnome

Ο ίδιος ο dev του Gnome μου είπε σε chat που είμασταν και οι 2 οτι "we don't care for older computers anyway"
Για τον Alan Pope λέω που είναι lead στο Gnome project. Προφανώς δε θα αναφέρω όλο το διάλογο. Αλλά εμένα με ενδιαφέρει να υπάρχει ένας παλιός υπολογιστής (ίσως όχι 20 ετών αλλά σίγουρα 10) και να λειτουργεί.
Μέσα σε όλα αυτά δηλάδη την απουσία επιδόσεων υπάρχει και έλευση των backdoors.

 

Όσο για το 

56 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Όσο εκσυγχρονίζονται τα λ/σ, τόσο πιο βαριά είναι

ΟΧΙ σε αυτό διαφωνώ κάθετα. Δηλαδή το void linux που με kde έπιασα κάτω από 300 bm ram είναι αρχαίο ? ΟΧΙ δεν είναι αρχαίο. Είναι μοντέρνο, γρήγορο και κάνει τα πάντα. Σαφέστατα πιο ελαφρύ και μοντέρνο από άλλες διανομές που έχουν systemD ΑΝ πρέπει να εστιάσουμε σε αυτά.

Χαίρομαι που όμως κάνουμε αυτη τη συζήτηση. Είναι ωραίος ο εποικοδομητικός διάλογος για να ακουστούν όλες οι απόψες. Μπράβο λοιπόν φίλε μου που απάντησες τεκμηριωμένα, χωρίς ειρωνίες και ας διαφωνώ σε αυτά που λες. Θα βοηθηθούν κι άλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...