Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

και να σου πει η εταιρεία που φτιάχνει το systemD: δωρεάν ΤΕΛΟΣ.

Το systemd ειναι open source. Δεν μπορει να στο πουλησει σε καμμια φαση η εταιρια που το φτιαχνει. Απλα παιρνεις τον κωδικα και τον συνεχιζεις...τζαμπα. Μην λες ασυναρτησιες , εκτειθεσαι.
 

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Επίσης έχει γίνει προσπάθεια για backdoors

Το systemd ειναι open source. Καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο ? Αν οχι , σταματα να γραφεις ασυναρτησιες.

Kωδικας εδω. Αν πρεπει να κανει ή οχι αυτα που κανει , ειναι μεγαλη κουβεντα. Προσωπικη μου αποψη ειναι , αν τα κανει σωστα και καλα , ας τα κανει. Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα ποιος θα τα κανει...αρκει να μην υπαρχουν δυσλειτουργιες.
Τα περι ταχυτητας τα ακουω βερεσε. Δεν λειτουργουμε ολοι με χρεπια την σημερον ημεραν. Ας σταματησει πια αυτη η νοοτροπια.
 

54 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Γενικότερα, η Corporate πλευρά πιέζει για universalization (systemd, containers/flatpaks, Gnome ως univeral περιβάλλον), ενώ η GNU κοινότητα πιέζει για ποικιλομορφία.

 

54 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

θέλουν ένα standardization, ίσως ενάντια στη "φιλοσοφία του Unix" όπως παραπονιούνται κάποιοι. Το ίδιο συμβαίνει και με τα flatpaks/snaps πακέτα.

Οταν ρωτησανε τον Λινους , γιατι το λινουξ δεν εχει την διεισδυτικοτητα που περιεμενε να εχει στο desktop κομματι , απαντησε οτι φταιει η κατακερματικοτητα. Εφτιαξε τον κερνελ/1η διανομη με σκοπο να γινει desktop διανομη , αλλα το οτι δεν συνεβη , τουλαχιστον να εχει μεγαλυτερο μεριδιο απο ο,τι εχει την σημερον ημεραν το εριξε στην κατακερματικοτητα (και τις προεγκαταστασεις στα μηχανηματα). Χιλιαδες προτζεκς , εκατονταδες DEs , init systems , καθε διανομη τα δικα της εκτελεσιμα , δικους τους package managers , και το χαος συνεχιζεται.

Ειπε , οτι καλο ειναι να μπουν στανταρς και universalization. Αν κατι δεν ειναι καλο θα παρατηθει. Αν το systemd , αποδειχτει ανεπαρκες , θα παρατηθει και κατι αλλο θα παρει την θεση του. Τα flatpaks/snaps αν βελτιωθουν λιγο ακομα , ειναι καλη εναλλακτικη στα παμπολλα διαφορετικα εκτελεσιμα που κυκλοφορουν.

Η Redhat και κατ'επεκταση η Fedora , προωθουν gnome/systemd (αρρηκτα συνδεδεμενα πλεον αυτα τα δυο). Κανουν σωστα την δουλεια τους ? Ναι. Το gnome ειναι σχεδον τον μοναδικο DE που παιζει αψεγαδιαστα με wayland και αν και δεν γουσταρω την λογικη της εμφανισης του , φερνει νεα κολπα και τεχνολογιες. Δεχεται πολλη αγαπη και εξελισσεται γρηγορα. Ολες οι εφαρμογες , ερχονται με systemd daemons. Θες να βαλεις π.χ. dropbox , open-vm-tools , ή οτιδηποτε ερχεται με systemd daemons σε διανομη χωρις systemd , θα υποφερει το κορμι σου...
Ας εχουμε 2-3 προτζεκτς σε καθε βασικο τομεα... ο τοσος πλουραρισμος δεν κανει και τοσο καλο , απο ο,τι φαινεται.

Κατι σαπια lxde/lxqt/xfce/openbox που απλα υπαρχουν επειδη υπαρχει χρεπολαπτης κοσμος , ας εκλειψουν , σε κανεναν δεν θα λειψουν :) 

1 ώρα πριν, TsoliasGR είπε

Diablo 2 κάτι άκουσα και εγώ και λένε είναι εξαιρετικό.Ακόμα δεν το χω δεί αλλά...το 3 ήταν χάλι....

Το Diablo 2 : ressurected στην ουσια ειναι το παλιο παιχνιδι με καινουργια γραφικα. Μεχρι και κουμπι εχει μεσα στο παιχνιδι που εναλλασει καινουργια με παλια γραφικα :) Ηταν closed alpha test phase και οποιος μπηκε , μπηκε. Το θεμα ειναι οτι κυκλοφορησε ονλαιν. Υπαρχει τροπος να το δοκιμασεις , οπως το δοκιμασα και εγω. Αν ενδιαφερεσαι σε πμ.
Ειναι 20 γιγα download παντως , σε προετοιμαζω. Ειναι μισοτελειωμενο παιχνιδι. Τα καινουργια γραφικα ειναι μονο στα 2-3 πρωτα acts . Στα υπολοιπα παιζουν μονο τα παλια γραφικα.

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ο ίδιος ο dev του Gnome μου είπε σε chat που είμασταν και οι 2

Χαχαχαχα , απο τους φιλους σου devs του Artix , πηγαμε στον dev του Gnome ? Ε ρε γλεντια !! χααχαχαχχα

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Mporeis είπε

Να ρωτήσω κάτι, τι ακριβώς είναι το SystemD, και γιατί πρέπει να το αποφύγω?

 

Επίσης, το MX linux έχει SystemD?

Πονεμένη ιστορία το systemd σε αυτό το φόρουμ νεαρέ μου.

Καθε φορά που αναφέρετε πάντα θα πεταχτεί σφήνα ο @rhtoras

Και θα λέει τα ίδια και τα ίδια, έχουν  ειπωθεί τόσες μα τοσες φορές και σαν άλλη Λουκα  να μας αναλύει θεωρίες συνομωσιας και φυσικά να παραπληροφορει τον κόσμο.

Αν έχεις όρεξη να γελάσεις και να καταλάβεις το ποσό απατεώνας είναι κάνε καφέ και καλή ανάγνωση 😉

Λέει ακριβώς τις ίδιες ακριβώς κατεβατες ασυναρτησίες και στο τέλος δεν μπορεί να τεκμηρίωσει τίποτα από αυτά.

*ακόμα περιμένουμε να μας αποδείξει τα περί NSA εκεί μέσα 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Το systemd ειναι open source. Δεν μπορει να στο πουλησει σε καμμια φαση η εταιρια που το φτιαχνει. Απλα παιρνεις τον κωδικα και τον συνεχιζεις...τζαμπα. Μην λες ασυναρτησιες , εκτειθεσαι.
 

Το systemd ειναι open source. Καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο ? Αν οχι , σταματα να γραφεις ασυναρτησιες.

Kωδικας εδω. Αν πρεπει να κανει ή οχι αυτα που κανει , ειναι μεγαλη κουβεντα. Προσωπικη μου αποψη ειναι , αν τα κανει σωστα και καλα , ας τα κανει. Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα ποιος θα τα κανει...αρκει να μην υπαρχουν δυσλειτουργιες.
Τα περι ταχυτητας τα ακουω βερεσε. Δεν λειτουργουμε ολοι με χρεπια την σημερον ημεραν. Ας σταματησει πια αυτη η νοοτροπια.
 

 

Οταν ρωτησανε τον Λινους , γιατι το λινουξ δεν εχει την διεισδυτικοτητα που περιεμενε να εχει στο desktop κομματι , απαντησε οτι φταιει η κατακερματικοτητα. Εφτιαξε τον κερνελ/1η διανομη με σκοπο να γινει desktop διανομη , αλλα το οτι δεν συνεβη , τουλαχιστον να εχει μεγαλυτερο μεριδιο απο ο,τι εχει την σημερον ημεραν το εριξε στην κατακερματικοτητα (και τις προεγκαταστασεις στα μηχανηματα). Χιλιαδες προτζεκς , εκατονταδες DEs , init systems , καθε διανομη τα δικα της εκτελεσιμα , δικους τους package managers , και το χαος συνεχιζεται.

Ειπε , οτι καλο ειναι να μπουν στανταρς και universalization. Αν κατι δεν ειναι καλο θα παρατηθει. Αν το systemd , αποδειχτει ανεπαρκες , θα παρατηθει και κατι αλλο θα παρει την θεση του. Τα flatpaks/snaps αν βελτιωθουν λιγο ακομα , ειναι καλη εναλλακτικη στα παμπολλα διαφορετικα εκτελεσιμα που κυκλοφορουν.

Η Redhat και κατ'επεκταση η Fedora , προωθουν gnome/systemd (αρρηκτα συνδεδεμενα πλεον αυτα τα δυο). Κανουν σωστα την δουλεια τους ? Ναι. Το gnome ειναι σχεδον τον μοναδικο DE που παιζει αψεγαδιαστα με wayland και αν και δεν γουσταρω την λογικη της εμφανισης του , φερνει νεα κολπα και τεχνολογιες. Δεχεται πολλη αγαπη και εξελισσεται γρηγορα. Ολες οι εφαρμογες , ερχονται με systemd daemons. Θες να βαλεις π.χ. dropbox , open-vm-tools , ή οτιδηποτε ερχεται με systemd daemons σε διανομη χωρις systemd , θα υποφερει το κορμι σου...
Ας εχουμε 2-3 προτζεκτς σε καθε βασικο τομεα... ο τοσος πλουραρισμος δεν κανει και τοσο καλο , απο ο,τι φαινεται.

Κατι σαπια lxde/lxqt/xfce/openbox που απλα υπαρχουν επειδη υπαρχει χρεπολαπτης κοσμος , ας εκλειψουν , σε κανεναν δεν θα λειψουν :) 

 

 Νομίζω παρά φουσκώνουν οι έτοιμες διανομές και πρέπει να χώνεις λεφτά σε hardware να λειτουργήσουν, δεν το φανταζόμουν έτσι αλλά οκ.

Θα προτιμούσα κοινή βάση που να επέτρεπε να βάλω το σύστημα διαχείρισης πακέτων της αρεσκείας μου και όχι αυτός ο κατακερματισμός που υπάρχει τώρα με τα οπαδικά γκρουπάκια κάθε διανομής. 

 

16 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Πονεμένη ιστορία το systemd σε αυτό το φόρουμ νεαρέ μου.

Καθε φορά που αναφέρετε πάντα θα πεταχτεί σφήνα ο @rhtoras

Και θα λέει τα ίδια και τα ίδια, έχουν  ειπωθεί τόσες μα τοσες φορές και σαν άλλη Λουκα  να μας αναλύει θεωρίες συνομωσιας και φυσικά να παραπληροφορει τον κόσμο.

Αν έχεις όρεξη να γελάσεις και να καταλάβεις το ποσό απατεώνας είναι κάνε καφέ και καλή ανάγνωση 😉

Λέει ακριβώς τις ίδιες ακριβώς κατεβατες ασυναρτησίες και στο τέλος δεν μπορεί να τεκμηρίωσει τίποτα από αυτά.

*ακόμα περιμένουμε να μας αποδείξει τα περί NSA εκεί μέσα 🤣🤣

Το systemD περίμενε η nsa να μπει στους υπολογιστές κατά τον ρήτορα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Νομίζω παρά φουσκώνουν οι έτοιμες διανομές και πρέπει να χώνεις λεφτά σε hardware να λειτουργήσουν, δεν το φανταζόμουν έτσι αλλά οκ.

Kοιτα σε ενα μηχανημα που τρεχει αξιοπρεπως τα 10αρια , τρεχεις αξιοπρεπως την πιο βαρια διανομη , δηλ με gnome/systemd. Ενα μηχανημα που τρεχει αξιοπρεπως 10αρια ειναι καποιο με καποιον σοβαρο core2duo (quad core) , 4gb , ssd , αξιοπρεπη gpu τουλαχιστον. Απο κει και περα ο καθενας αναλογα τις εργασιες του , προσθετει specs.
Oταν στραφηκα στα λαπτοπς , ηταν οταν σκεφτηκα ποσο αλογιστες ειναι οι αναβαθμισεις στα desktops. Σου ρουφανε τα λεφτα , με νεο hardware , που για δουλειες γραφειου/σπιτιου , ειναι αχρειαστες. Δεν μιλαμε για ειδικες περιπτωσεις προφανως.

Δηλαδη στο φορητο μου με i7 7ης γενιας δεν προκειται να εχω στο αμεσο μελλον προβλημα να μην μπορω να τρεξω το οποιοδηποτε λειτουργικο. Δεν αναφερω τα υπολοιπα specs , για να μην φλεξαρω το μασινι ( α ρε κολλησα ρητοριαση!!) αλλα και γιατι ειναι υπερβολικα για οποιοδηποτε λειτουργικο.

Ναι οκ εχουν βγει intel 10ης/11ης γενιας , αλλα περισσοτερο ειναι αναγκαιες οι αλλες τεχνολογιες σε θεματα θυρων/wifi/δισκους παρα στους επεξεργαστες , που απο ενα σημειο και περα για οικιακη χρηση , η παραπανω επεξεργαστικη ισχυ ειναι ... περιττη.

Το θεμα ειναι οτι η χρεπολαγνεια καλα κραττει. Ενα πολυ μικρο ποσοστο οφειλεται σε ελλειψη χρηματων. Το υπολοιπο ποσοστο ειναι "πηρα το iphone , σιγα μην ξοδεψω λεφτα για λαπτοπ...θα ψαξω στο παταρι για κανα παλιο , μου ειπαν και οτι το λινουξ θα το αναστησει..καλα θα την βγαλουμε... εμειναν λεφτα να παρω και φορτιστη στο iphone!!".

15 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Θα προτιμούσα κοινή βάση που να επέτρεπε να βάλω το σύστημα διαχείρισης πακέτων της αρεσκείας μου και όχι αυτός ο κατακερματισμός που υπάρχει τώρα με τα οπαδικά γκρουπάκια κάθε διανομής. 

Θα προτιμουσα λιγα και σοβαρα DEs ωστε και οι προγραμματιστες να ξερουν για τι x/wayland/qt/gtk/mesa/driver/blabla να φτιαξουν την εφαρμογη τους και universal πακετα , οπως προσπαθουν να κανουν τα flatpaks/snaps. Θελουν δουλεια ακομα. Διοτι οι προγραμματιστες θα φτιαξουν deb και rpm πακετα και απο κει περα το χαος. Αρα το πακετο τους δεν πηγε σε πολλες διανομες... Φτιαχνεις λοιπον το προγραμματακι σου σε flatpak/snap/appimage και καθαρισες... το χαιρεται ολος ο λινουξ κοσμος. ΟΛΟΣ.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και που πιασατε την φαγωμαρα για το systemd :P Σε τι επιμερους σημεια επεμβαινει, αν το ορισουμε ετσι, στο συστημα χωρις systemctl enable ταδε.service?  μεχρι και το network manager η και το bluetooth (bluez) χωρις systemctl δεν λειτουργει τιποτα μεχρι και login manager sddm lightdm, μιλαω για απο μηδενικης εγκαταστασης linux τυπου arch, debian stable-unstable, fedora raw και οχι προερχομενες live διανομες ubuntu-debian που στην ουσια ειναι προεγκατεστημενες ετοιμες διανομες με τα βασικα πακετα και προενεργοποιημενα services και απλα μετεγκαθιστανται σε καθε pc αυτο ειναι αλλο πραγμα και αλλο πραγμα το linux from scratch στο οποιο σε καθε υπηρεσια πακετου πρεπει να το ενεργοποιησεις εσυ στο systemd, αρα πως ακριβως κανει υπογεια πραγματα αν εσυ ο ιδιος δεν δωσεις το ok?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mecanomecano είπε

Οπως λεει και ο dedoimedo καλυτερα να ειχαμε 3 projects/distros που να δουλευουνε 100 ατομα στο καθενα παρα 100 με 3 ατομα το καθενα.

Όπως όμως λέει ο rhtoras καλύτερα να είχαμε 100 projects/distros που να δουλέυνα πάλι 100 άτομα
στην τελική υπάρχουν τόσα λειτουργικά από unix/bsd και macos μέχρι windows...
το linux έχει πολλές γεύσεις και για αυτό είναι #1 γιατί μπορεί ο καθένας να πάρει τον kernel και να κάνει ένα os όπως το φαντάζεται
 

 

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

πως και δεν έχεις πάει σε NetBSD με 24mb ξεκινά δουλεύει Bluetooth WiFi όλα τα de wm, Firefox κτλ. 

έχω το os108 στα υπόψιν αλλά γενικά είμαι πιο κοντά στη φιλοσοφία του linux σε σχέση με το bsd
υπάρχουν κι εδώ διανομές πούπουλο... δοκιμασες καθόλου void ? Περιμένω τις εντυπώσεις σου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Το systemD περίμενε η nsa να μπει στους υπολογιστές κατά τον ρήτορα ;

Υπάρχει και το SELinux που αναπτύσσεται επίσημα από την NSA (μαζί με τη RedHat) για να κάνουν τη δουλειά τους οι άνθρωποι 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Όπως όμως λέει ο rhtoras καλύτερα να είχαμε 100 projects/distros που να δουλέυνα πάλι 100 άτομα

Τα projects θέλουν και δωρεές για να συντηρούνται. Έχεις κάνει ποτέ δωρεά σε κάποια από τις διανομές που χρησιμοποιείς; Δεν είναι μόνο ο κόσμος αλλά και να έχει ο άλλος τα απαραίτητα resources. Η δουλειά που γίνεται σε όλα τα projects γίνεται κατά 99% από ανθρώπους που το κάνουν εθελοντικά.

Το systemd αναπτύσσεται από υπαλλήλους της redhat που πληρώνονται για αυτό. Όταν ένας προγραμματιστής που αναπτύσσει ένα εναλλακτικό init μένει μόνο με τα χειροκροτήματα και τα μπράβο κάποια στιγμή θα σταματήσει να ασχολείται τόσο ενεργά. To runit έχει τελευταία stable έκδοση το 2014.

Ο TS θέλει μια διανομή να μπει στο linux. Εγώ θα του πρότεινα να δοκιμάσει διανομές ΜΕ και ΧΩΡΙΣ systemd. Γιατί να περιοριστεί μόνο στη μια επιλογή; Το Linux δεν είναι πολυφωνία και ελευθερία επιλογών;

21 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

αρα πως ακριβως κανει υπογεια πραγματα αν εσυ ο ιδιος δεν δωσεις το ok?

για να είμαστε ακριβοδίκαιοι αναφέρθηκε ότι κάνει πράγματα που δεν είναι η δουλειά του να κάνει, όχι ότι τα κάνει υπογείως.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Το θεμα ειναι οτι η χρεπολαγνεια καλα κραττει.

Για μένα η χρεπολαγνεία είναι φετιχ. Όχι όμως δοκιμάζοντας διανομές αλλά παίρνοντας μια (πχ Arch) και προσπαθώντας να την κάνω όσο πιο ελαφριά γίνεται. Περισσότερο για να δω τι μπορεί να γίνει σε ένα παλιό PC ως case study παρά να το χρησιμοποιήσω ως daily driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Έχεις κάνει ποτέ δωρεά σε κάποια από τις διανομές που χρησιμοποιείς;

Ναι και συνιστώ να το κάνουμε εαν μπορούμε στις community driven διανομές. Και όσο/όπου μπορώ συνεισφέρω και στα projects.

 

44 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Ο TS θέλει μια διανομή να μπει στο linux.

 

44 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Γιατί να περιοριστεί μόνο στη μια επιλογή;

Θέλει μια διανομή για ένα παλιό pc. Ubuntu η mint σε παλιό pc δε συνίσταται γιατί τα γραφικά περιβάλλοντα + το systemD κάνουν τη φάση ανυπόφορη. Διανομές χωρις systemD μια χαρά κάνουν. Επιλογές να φαν και οι κότες...
Τυχαία όλοι προτείνουν σε παλιά pc antix, puppy, mx και tinycore ? Όχι και οι 4 δεν έχουν systemD. Εγώ απλά το πάω ένα βήμα παραπέρα και λέω ότι και το void ας πούμε θα έκανε για τέτοια μηχανήματα. Δεν είναι η πιο εύκολη διανομή μεν αλλά δεν είναι και πυρηνική φυσική δε.

Τα περι χρεπολαγνείας είναι σαν τα περι ορέξεως. Αλλά αν ας πούμε έχουμε ένα pc παλιό αντι να το πετάξουμε καλύτερα να το αναστήσουμε με ένα linux distro και να το δώσουμε σε κάποιον που δεν έχει. Θα το εκτιμήσει πιστεύω. Και εκεί έρχονται διανομές σαν το mx κ.λ.π

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, becoming_I είπε

για να είμαστε ακριβοδίκαιοι αναφέρθηκε ότι κάνει πράγματα που δεν είναι η δουλειά του να κάνει, όχι ότι τα κάνει υπογείως.

Αυτο ακριβως. Δεν μπορει αλλωστε να κανει κατι υπογειως , μιας και ειναι open source project. Απο κει και περα το τι πρεπει να κανει ή οχι ενα init system πιο φιλοσοφικο ειναι το θεμα παρα πρακτικο. Αν το systemd τα κανει σωστα τα πραγματα ... κλαιν.
 

43 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Για μένα η χρεπολαγνεία είναι φετιχ.

Εμενα να δεις. Εχω σκασει απειρα λεφτα για να αναβαθμισω χρεπια. Αλλα οπως λες και συ δεν θα τα χρησιμοποιησω ως daily driver. Πολλοι ομως το κανουν. Και αναζητουν ελαφρια διανομη... και εχει αρχισει ολη αυτη η φιλοσοφια που δημιουργησε ελαφριες διανομες και ποσο ελαφρυ ειναι το ταδε DE , ποσο ελαφρυ ειναι το δεινα init system , ποσο το ενα ποσο το αλλο. Ρε στα @@ μας τα χρεπια. Εχουμε δυνατα μασινια που λεει και ο ρητορας... και 2 gnome παραλληλα μπορω να τρεχω αμα λαχει...

Να πεθανουν ολα τα "ελαφρια" προτζεκτς , χτες κιολας :)

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

Ναι και συνιστώ να το κάνουμε εαν μπορούμε στις community driven διανομές. Και όσο/όπου μπορώ συνεισφέρω και στα projects.

σκρινσοτ αλλιως και εγω εχω δωσει 100.000 ευρω στις 10 πρωτες διανομες του distrowatch.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες, τι το ξεχωριστό έχει το MX Linux που το βλέπω μονίμως στη θέση #1 στο distro watch?

Εντυπωσιακό μου φάνηκε το garuda που είδα στο youtube πάντως και λέω να το εγκαταστήσω.

Επεξ/σία από teller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...