Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, mecanomecano είπε

300 ευρω οχι 100

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:vanjkx-iAZUJ:https://www.laptopolis.gr/Refurbished/metaxeirismena-laptop/LENOVO-THINKPAD-220%3Flimit%3D25+&cd=7&hl=en&ct=clnk&gl=gr

https://www.tronic.gr/index.php?route=product/product&product_id=723

Οσο καλο και να ηταν στην εποχη του ειναι μηχανημα 10+ χρονων.Και θα εχει δει ποιος ξερει ποσες χιλιαδες ωρες χρησης.

Ρε παιδιά βρήκα από εδώ μέσα thinkpad x220 στα 100€!!! Το πήρα καπάκι για δεύτερο (είχα ήδη άλλο ένα που το είχα αγοράσει κάποτε καινουργιο) και το μηχάνημα πετάει! Σίγουρα έχει φάει χρήση δεν λέω... Αλλά στα benchmark και τα δύο που έχω βγάζουν όσο έβγαζαν και day one... 

Εγώ και πάλι το προτιμώ από κάτι σημερινά χρεπακια των 400€ με ενσωματωμένη ραμ και σκληρό. Ειδικά σε λαπτοπ μικρού μεγέθους. 

Δεν τα γουστάρω τα 15ιντσα και πάνω... 

5 ώρες πριν, rhtoras είπε

πήρα το x201 σε άριστη κατάσταση από κάποιον που είχε 5 λαπτοπ στα 65€ χωρίς σκληρό
μια καλή τιμή για το χ220 είναι τα 120-130€ όσο δηλαδή το βρίσκεις ανα καιρούς και στο insomnia 
παίζει σαφώς ρόλο και η χρήση αλλά εγώ με ένα artix xfce και runit έχω κατανάλωση full κάτω από 400 mb ram
μπορώ να ανοίξω 25+ καρτέλες στο web (όχι chrome) και έχω παίξει και κάποια πιο παλιά παιχνίδια + βλέπω κανονικά ταινίες, ακούω μουσική και έχω κάνει και stream σε δικό μου server

άρα θα συμφωνήσω σε αυτό που έλεγε ο steve πιο πάνω διαφωνώντας στην τιμή όπου 100€ αν το βρήκε ήταν ευκαιρία για τους λόγους που προανέφερα
Εννοείται πως ένα pc με ryzen και τα σχετικά θα τα πάει πολύ καλύτερα. Αλλά δε θα έχει και 120€

Ε προφανώς με ryzen τα κάνει καλύτερα... Και με σημερινό I3 όλα είναι ποιο γρήγορα... 

Αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν τέτοια λαπτοκακια μέχρι το πολύ 13ιντσες με λιγότερα των 500€... 😉

Αν ήταν να πάρω 15,6 ίντσες και πάνω, κάθομαι στον σταθερό... Δεν θέλω σπιτάκι σκύλου. Θέλω μικρό υπολογιστή να τον έχω στο αμάξι, στην βεράντα με τον καφέ, στο κραβατι και γενικά παντού... 

 

IMG_20201124_095752.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/5/2021 στις 1:48 ΠΜ, rhtoras είπε

αυτό είναι η πιο λογική κίνηση και την είχα σκεφτεί εφόσον πήρα το συγκεκριμένο laptop
είναι στα άμεσα πλάνα αν περισσέψει κανα €

Υπ 'οψιν πως αν λέμε για τη σειρά X στα thinkpad έχει soldered cpu , οπότε αλλαγή μόνο με mobo πακέτο παίζει. Η T σειρά έχει δυνατότητα αλλαγής cpu πάνω στο socket , όπως και η σειρά P (που είναι θηρία - ακόμη και πενταετίας P50 μηχάνημα θα βάλει κάτω πάρα πολλά σύγχρονα- αλλά είναι πανάκριβα και δύσχρηστα στις μετακινήσεις).

Για καθημερινές απλές εργασίες τα thinkpad σειρών x,t καλά είναι , όταν όμως αρχίσεις να ζητάς παραπάνω (πχ αν σηκώσεις ενα transcode) εκει θα δείξει τα χρόνια του ο επεξεργαστής ανεξαρτήτως διανομής.

Πάντως απο προτάσεις και αντιπαράθεση πάμε δυνατά στο linux subforum , μπαίνει ένας νέος χρήστης να ρωτήσει 2-3 βασικά πράγματα και η συζήτηση σχεδόν πάντα καταλήγει στο να βάλει κάτι πέραν των δυνατοτήτων του - άλλος λέει void , άλλος vanilla arch , σε λίγο θα λέμε και για gentoo και για linux from scratch ... πάει στο τέλος και αυτός ο χρήστης και περνάει ένα εφτάρι τριανταδυάμπιτο και ησυχάζει. :) 
 

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, catmaster είπε

σε λίγο θα λέμε και για gentoo

Γιατι οχι ? Με την σωστη παραμετροποιηση στα compile flags , θα πεταει το λειτουργικο στο χρεπι :) 

Αδελφε , το φαινομενο που παρατηρησες , το εχω εντοπισει και κραξει εδω και καιρο. Απλα σε καθε τετοιο θεμα , μπαινει ο καθενας και λεει το μακρυ και το κοντο του , με βαση τι χρησιμοποιει , τι αγαπαει , τι μισει. Δεν κοιταει τα δεδομενα και τα ζητουμενα της υποθεσης ωστε να εκφερει αντικειμενικη αποψη. Και εγω αγαπαω το debian και το arch. Δεν θα τα προτεινω σε καινουργιο χρηστη. Θα προτεινω ubuntu-based διανομες , οσο και αν δεν τις γουσταρω...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

Γιατι οχι ? Με την σωστη παραμετροποιηση στα compile flags , θα πεταει το λειτουργικο στο χρεπι :) 

 

lmao , επίσης ο αρχάριος μπορεί να δοκιμάσει -ανετότατα ,να περάσει Gentoo/LFS σε aarch64 αρχιτεκτονική (η οποιαδήποτε άλλη non-x86) .... και τράμπα το SysVinit με runit (για να είναι και ο ρήτορας ικανοποιημένος 😛 ) ... why not , αφού το linux είναι ανοιχτό για όλους πεδίο δόξης λαμπρό που λέμε :) 

20 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αδελφε , το φαινομενο που παρατηρησες , το εχω εντοπισει και κραξει εδω και καιρο. Απλα σε καθε τετοιο θεμα , μπαινει ο καθενας και λεει το μακρυ και το κοντο του , με βαση τι χρησιμοποιει , τι αγαπαει , τι μισει. Δεν κοιταει τα δεδομενα και τα ζητουμενα της υποθεσης ωστε να εκφερει αντικειμενικη αποψη.

Θα γεράσεις γρήγορα αν δίνεις σημασία , είκοσι και βάλε χρόνια πλέον η ίδια ιστορία , εγώ βαρέθηκα πια.

20 λεπτά πριν, mphxths είπε

Και εγω αγαπαω το debian και το arch. Δεν θα τα προτεινω σε καινουργιο χρηστη. Θα προτεινω ubuntu-based διανομες , οσο και αν δεν τις γουσταρω...

Συμφωνώ, ο νέος χρήστης δεν θέλει να μπεί σε παραπάνω φασαρία , για μένα οι διανομές που κερδίζουν κατά κράτος (για νέους users) είναι όποιες έχουν ένα απλό και σχετικά κατανοητό γραφικό installer και παράλληλα ένα γραφικό περιβάλλον που να μην σε μπερδεύει. Και πάλι όλα σχετικά είναι , μπορεί να πετύχεις άνθρωπο που δεν έχει ξαναπεράσει διανομή και σε δέκα μέρες με διάβασμα και προσοχή να την έχει φέρει στα μέτρα του , μπορεί και να βάλεις mint η zorin σε αρχάριο και να σε αρχίσει τα τηλέφωνα σε δέκα λεπτά.

Fun fact άσχετο-σχετικό μιας και λέμε για νέους χρήστες και πως αντιλαμβανόμαστε εμείς τη σπηλιά του Πλάτωνα...
Πριν λίγες μέρες πέρασα σε ενα φίλο solus (εγώ το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό σε ένα από τα laptop που έχω και είμαι οκ - σίγουρα έχω κάποια παράπονα αλλά πιο πολύ τα λέω "προσωπική γεροντική γκρίνια" - μια χαρά είναι το λειτουργικό σε τελική ανάλυση). Το solus είναι σχετικά "προσιτό" στην εμφάνιση σε σχέση με τα win , είναι γρήγορο και αρκετά σταθερό αν και rolling.
Καλό και σταθερό λοιπόν , όλα μια χαρά.Αρκεί να μην προσπαθήσεις να κάνεις update μέσω γραφικου (εγώ έτρεχα μόνο eopkg και το είχα ξεχάσει να το αναφέρω στο φιλαράκι) :P 
Του κόλλησε αρκετές φορές και με πήρε τηλέφωνο σκασμένος - ευτυχώς δεν ξενέρωσε να μου πει να περάσει δεκάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, catmaster είπε

Αρκεί να μην προσπαθήσεις να κάνεις update μέσω γραφικου

Nαι ρε φιλε τι φαση με αυτο ? Οποτε εχω δοκιμασει σε solus ενημερωση απο την γραφικη μαλακια , πεταω βελακια στην φωτογραφια του @rhtoras ! Tετοια νευρα !
Λεω , τι ωραια , γραφικο εργαλειο , δεν θα μπλεξω με τερματικο μια φορα και γω στην ζωη μου . Μπραβο solus! Αμ δε!

Ωραιο το budgie , ευχαριστουμε την διανομη , αλλα μεχρι εκει :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι ένα από τα μείον του solus - και μόνιμο παράπονο προς τους devs.
Από την άλλη βέβαια σε μένα δεν έχει κολλήσει ποτέ σε update (μόνο cli όμως) ακόμα και στην αρχική εγκατάσταση με πακέτα και για budgie και για mate - που ήταν μπόλικα (υπερβολικά bloated δεν είναι , αλλά σίγουρα δεν το λες και arch).
Πάντως για να είμαι και on-topic , τελικά για αρχάριο θα συνιστούσα solus ; 
Δυστυχώς όχι- λάθος μου που το έστησα στο pc του φίλου ασχέτως αν τελικά βρήκαμε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Γιατι οχι ? Με την σωστη παραμετροποιηση στα compile flags , θα πεταει το λειτουργικο στο χρεπι :) 

Αδελφε , το φαινομενο που παρατηρησες , το εχω εντοπισει και κραξει εδω και καιρο. Απλα σε καθε τετοιο θεμα , μπαινει ο καθενας και λεει το μακρυ και το κοντο του , με βαση τι χρησιμοποιει , τι αγαπαει , τι μισει. Δεν κοιταει τα δεδομενα και τα ζητουμενα της υποθεσης ωστε να εκφερει αντικειμενικη αποψη. Και εγω αγαπαω το debian και το arch. Δεν θα τα προτεινω σε καινουργιο χρηστη. Θα προτεινω ubuntu-based διανομες , οσο και αν δεν τις γουσταρω...

Εγώ θα το πετούσα μαζί με την Τζεντου χαχαχα. Το διήμερο στο background το θες. Έχει κάτι παίχτες στο ρεντιτ με μόνο πυρήνα άτομ μια βδομάδα ... άσε δε την qtwebengine κοντεύει τον μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Εγώ θα το πετούσα μαζί με την Τζεντου χαχαχα. Το διήμερο στο background το θες. Έχει κάτι παίχτες στο ρεντιτ με μόνο πυρήνα άτομ μια βδομάδα ... άσε δε την qtwebengine κοντεύει τον μήνα.

Kοιτα , αν ημουν της φιλοσοφιας που πρεσβευει το gentoo , ισως και να ασχολιομουν. Αλλα εχω δηλωσει αντιθετος. Δεν βρισκω λογο να τραβας compile εν ετει 2021. Για το optimization ? Σε τουμπανα μηχανηματα δεν εχει νοημα , σε χρεπια , δεν σου φτανουν 2 ζωες για τα compiles :) Για τα flags σε πακετα που θες ενω ερχονται pre-compiled χωρις αυτα ? Ποσες ειναι αυτες οι περιπτωσεις ?

Εκτος και αν ειχα κανα threadripper και τραβαγε σε 10secs ολα τα compiles μαζι , ισως και να το εβαζα... ξερεις για την αιγλη :) 

Mονό πυρηνα compile..ρε φιλε κατανταει μαζοχισμος καπου :) Τωρα που πιασαμε τα compiles θυμαμαι καπου στα 90ς , με 80486 και τραβουσα kernel compiles με τις ωρες... σε tty..οποτε δεν ειχα τι αλλο να κανω οσο περιμενα , και συνηθως με επαιρνε ο υπνος. Οταν ξυπνουσα εβλεπα το compile να εχει παει κατα διαολου γιατι ειχα βαλει πολλα μεσα και οχι σε modules και σου πετουσε το κλασικο "Size too big" ... οποτε ξανα config και να μυρισεις τα νυχια σου , ποια πρεπει και μπορουν να μπουν σε modules και ποια οχι... ωραιες εποχες..να ζησουμε να τις θυμομαστε :) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Mονό πυρηνα compile..ρε φιλε κατανταει μαζοχισμος καπου

Μόνη περίπτωση (κατα τη γνώμη μου ) Gentoo είναι για να πάρεις κάποιο μεγάλο boost optimization performance απο kernel config σε γουρούνι server που δουλεύει "σκλαβάκι 24/7" σε high volume data processing. Εκεί ναι δουλεύει και αξίζει ο κόπος και το μαστίγωμα.

Τώρα για τα υπόλοιπα λειψά μηχανήματα ούτε φυλακόβιος στον κορυδαλλό δεν το έκανα ... ούτε με την "προύνα" που λέμε.Σε μουτζώνει και η cpu στο τέλος ήμαρτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, catmaster είπε

σε γουρούνι server

Στα ματια μου , το φορητο μου ειναι γουρουνι...σερβερονι τρελο... καλυπτομαι σαν περιπτωση ? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Στα ματια μου , το φορητο μου ειναι γουρουνι...σερβερονι τρελο... καλυπτομαι σαν περιπτωση ? :) 

όχι , για δύο λόγους.
Ο πρώτος λόγος -στα δικά μου μάτια- server είναι μηχάνημα που μπορεί να εργαστεί σερί με minimum downtime και redudancy σε hardware. Και το δικό μου P50 με διπλο xeon θεωρείται workstation-server class αλλά δεν θα το έβαζα για τέτοια δουλειά :) 

Ο δευτερος λόγος είναι πως είσαι γέρος 😛 και αποτι κατάλαβα έχεις νταραβεριστεί και εσύ με παλιά θηρία (Proliant , Dec ,AS-400) , οπότε έχεις καλυτερη αίσθηση του τι σημαίνει "σοφή δαπάνη χρόνου"  , κοινώς "απο το να κάτσω να φάω τη ζωή μου με το Gentoo δεν πάω για κάνα ψάρεμα" 🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, catmaster είπε

Ο δευτερος λόγος είναι πως είσαι γέρος

Απο τους πρωτους που ανοιξαν τα εμβολια για την κλαση μου. Δεν πηγα να το κανω , γιατι τζαμπα θα πηγαινε . Λιγα τα ψωμια μου :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά λόγω της κάρτας γραφικών, τα Windows 7 δεν μου έτρεχαν τις εφαρμογές που ήθελα, έβαλα τελικα ξανα το MX Linux και δεν προκειται να το ξαναλλάξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mphxths είπε

Kοιτα , αν ημουν της φιλοσοφιας που πρεσβευει το gentoo , ισως και να ασχολιομουν. Αλλα εχω δηλωσει αντιθετος. Δεν βρισκω λογο να τραβας compile εν ετει 2021. Για το optimization ? Σε τουμπανα μηχανηματα δεν εχει νοημα , σε χρεπια , δεν σου φτανουν 2 ζωες για τα compiles :) Για τα flags σε πακετα που θες ενω ερχονται pre-compiled χωρις αυτα ? Ποσες ειναι αυτες οι περιπτωσεις ?

Εκτος και αν ειχα κανα threadripper και τραβαγε σε 10secs ολα τα compiles μαζι , ισως και να το εβαζα... ξερεις για την αιγλη :) 

Mονό πυρηνα compile..ρε φιλε κατανταει μαζοχισμος καπου :) Τωρα που πιασαμε τα compiles θυμαμαι καπου στα 90ς , με 80486 και τραβουσα kernel compiles με τις ωρες... σε tty..οποτε δεν ειχα τι αλλο να κανω οσο περιμενα , και συνηθως με επαιρνε ο υπνος. Οταν ξυπνουσα εβλεπα το compile να εχει παει κατα διαολου γιατι ειχα βαλει πολλα μεσα και οχι σε modules και σου πετουσε το κλασικο "Size too big" ... οποτε ξανα config και να μυρισεις τα νυχια σου , ποια πρεπει και μπορουν να μπουν σε modules και ποια οχι... ωραιες εποχες..να ζησουμε να τις θυμομαστε :) 

Προσωπικά θεωρώ το portage καλό εργαλείο, τα υπόλοιπα δεν διαφέρουν, όλες οι διανομές είναι φτιαγμένες με optimization πλέον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...