Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Έχει αλλά είναι σφαίρα το boot του.

Εδω σου λεω οτι προτεινες διανομη με systemd και παιζεις την σωματικη σου ακεραιοτητα κορωνα γραμματα και αντι να συνετιστεις , τι κανεις ? Προκαλεις παραπανω λεγοντας οτι μπουταρει γρηγορα.. με systemd.

#thuglife ... στο αναγνωριζω.. θα πεσεις με το κεφαλι ψηλα :) 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

56 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Οι διαφορές χρόνου εκκίνησης σε systemd non systemd νομίζω είναι αμελητέες άσε δε που το πρώτο έχει αρκετά να φορτώσει.  Η κοινότητα λινουξ φημίζεται για την προσφορά της σε όλους δεν έχει νόημα το mylinux vs yourlinux. Δεν έχω δοκιμάσει slitaz. Από τις ελαφριές στον core2 μου πάει άριστα η bunsenlabs. 

 

 

εντάξει αλλά νομίζω δεν είναι μονο τα boot times
γιατί αυτό θα ήταν ψέμα είναι όλη η εμπειρία χρήσης πιο γρήγορη
όσοι έχουν δοκιμάσει void θα έχουν διαπιστώσει ποσο πιο γρήγορη είναι όλη η εμπειρία
τέσποα για μηχανάκια του 2002 θεωρώ πιο ιδανική μια διανομή όπως slitaz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Την gentoo την έχω χωρίς sysytemd η fedora μπαίνει πιο γρήγορα  :cry:

νομίζω gentoo και lfs είναι άλλη κατηγορία
όπως και να έχει, δοκίμασε void και περιμένω να μου πεις
και κάποτε systemD είχα και τώρα βλέπω τις διαφορές
runit και s6 είναι ferrari τώρα να κάποιοι προβοκάρουν με τα ssd και τα λοιπά οκ γελάω
ρίξε μια δοκιμή και όποτε μπορέσεις πες την εμπειρία σου
 

θα ήθελα και ο φίλος να δοκίμαζε slitaz να μας πει τι έγινε με το μασίνι του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω; άπαξ και μπουταρε το λειτουργικό με 80 100ΜΒ κομπλέ, μετά τι ακριβώς θα μπορεί κάνει; 

Σκέφτομαι ότι μπορεί να κοιτάει το γράφημα του εκάστοτε task manager, μπορεί και άλλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoc είπε

Να ρωτήσω; άπαξ και μπουταρε το λειτουργικό με 80 100ΜΒ κομπλέ, μετά τι ακριβώς θα μπορεί κάνει; 

Σκέφτομαι ότι μπορεί να κοιτάει το γράφημα του εκάστοτε task manager, μπορεί και άλλα; 

εγώ στα 160-180 mb ram usage με void linux και full desktop (lumina) έμπαινα και internet σε ένα παλιό pc

με τις ακόλουθες π.χ απαιτήσεις που έχει το void linux μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα
όχι πολλά αλλά αν θες να δεις ταινίες θα δεις ή θα ακούσεις μουσική


 

Opera Snapshot_2021-05-01_190243_docs.voidlinux.org.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rhtoras είπε

εγώ στα 160-180 mb ram usage με void linux και full desktop (lumina) έμπαινα και internet σε ένα παλιό pc

Μπαινω στο ιντερνετ μπορει να ειναι google.gr και να το κοιτας, ή να μπεις σε καμια αρχαια ελαφρια σελιδα ή bbs αφου περιεμενεις 5 λεπτα να φορτωσει.

Για τους περισσοτερους ομως internet einai  facebook/youtube, και αυτο δε το κανει.

Μόλις τώρα, rhtoras είπε

με τις ακόλουθες π.χ απαιτήσεις που έχει το void linux μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα
όχι πολλά αλλά αν θες να δεις ταινίες θα δεις ή θα ακούσεις μουσική


 

Opera Snapshot_2021-05-01_190243_docs.voidlinux.org.png

Ταινιες ?

σε υπολογιστη του 2002 ? streaming αποκλειεται γιατι απλα δε μπορει, καμια 640Χ480 στη καλυτερη.

μουσικη? απο τα επισης φανταστικα ηχεια του 2002 ?

Αστεια πραγματα οταν εχεις κινητο/tablet που ειναι απειρως πιο γρηγορο σε ολα.

Μονο για μαθησιακους λογους μπορει να το κανει καποιος. Προσωπικα μηχανημα του 2002 θα ημουν χαρουμενος να γινει retro-gaming pc παρα pc γενικης χρησης για σημερινα δεδομενα. Το τελευταιο ειναι απλα ανεκδοτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, rhtoras είπε

νομίζω gentoo και lfs είναι άλλη κατηγορία

Ειναι αλλη κατηγορια. Απο τις κατηγοριες που δεν σε συμφερει χαχαχα
 

22 λεπτά πριν, rhtoras είπε

τι έγινε με το μασίνι του

Οταν μιλας ετσι μαγκικα ... εναν οργασμο τον εχω... δεν ντρεπομαι να το πω!
 

22 λεπτά πριν, panoc είπε

Να ρωτήσω; άπαξ και μπουταρε το λειτουργικό με 80 100ΜΒ κομπλέ, μετά τι ακριβώς θα μπορεί κάνει; 

Τιποτα. Να μπεις YT και facebook ? Αντε γεια μνημη. Να εγκαταστησεις κανα cloud ? Που τρεχει δαιμονα απο πισω ? Αντε γεια. Να δεις ταινια ? Σε τι αναλυση ? Και με τι codec ? Εγω ολες τις ταινιες μου τις εχω σε 1080p/h265. Αμα βαλω τετοια ταινια να παιξει σε χρεπι του προ Χριστου , θα κλαψουνε μανουλες.
Οταν μια διανομη καταλαμβανει τοση λιγη μνημη σημαινει ενα πραμα. Δεν εχει τιποτα. Εννοω απο υπηρεσιες. Αν μιλαμε σοβαρα , και ο χρηστης κατσει σοβαρα να δουλεψει , θα του λειπουν πραγματα. Και οταν τα προσθεσει , θα φτασουμε σε καταναλωσεις "κανονικες" και ανθρωπινες. Αρα μηδεν κερδος.
Α , ειπα ψεματα , δεν σημαινει ενα πραγμα. Σημαινει και ενα δευτερο. Οτι μιλαμε για γραφικα του περασμενου αιωνα. Γιατι οσο hardcore γκουρου και να ειναι καποιος , καποιο μινιμουμ γραφικο που δεν προσφερει μονο εμφανιση αλλα και λειτουργικοτητα θα το θελει. Και πλεον ολα τα γραφικα απο lxde/lxqt/xfce και πανω θελουν σοβαρο επεξεργαστη και καρτα γραφικων απο πισω.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εγω ολες τις ταινιες μου τις εχω σε 1080p/h265.

Φίλου μου ο intel 2500 έπιανε το 70% η cpu σε ταινία 1080p/h265 με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του. Φαντάζομαι σε παλιότερο επεξεργαστή θα πλαντάξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Φίλου μου ο intel 2500 έπιανε το 70% η cpu σε ταινία 1080p/h265 με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του. Φαντάζομαι σε παλιότερο επεξεργαστή θα πλαντάξει.

Αναλογως την ενσωματωμενη και αν εχει h264/h265 profiles στον driver. Φορητο με σαπιο επεξεργαστη και intel 4500m (που δεν εχει τα profiles*) και επεφτε το βαρος στον επεξεργαστη , μηδεν εις το πηλικον. Αλλο φορητο με την ιδια καρτα και τον ιδιο driver και επεξεργαστη core2duo 2GHz+ , την επαιζε νερακι (ανεβασμενο προφανως usage) . Ουσιαστικα η ταινια επαιζε με software decoding στον επεξεργαστη. Και οι δοκιμες ηταν με 1080p/h264 ταινια , οχι h265.
Oι ταινιες θελουν καρτα γραφικων , να ριξεις το decoding σε αυτες και να ξενοιασεις. Μην κοροιδευομαστε.

* Οταν εβαλα πειραγμενο driver , που προσθετε τα profiles , παλι σερνοταν η δουλεια γιατι ηθελε περισσοτερη vram στην καρτα.

Oποτε τα βαλε την ταδε διανομη ειναι ελαφρια και μαλακιες τα ακουω βερεσε. Αντε και την εβαλες. Μετα ? neofetch μεχρι να λιωσουν οι παγοι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Αυτή που έχει ο 2500 δεν νομίζω να έχει h265  decoder, το h264 το πάει νερό 

Για αυτον μιλαμε ? Για αυτην την καρτα ? Intel® HD Graphics 2000.
Για τιποτα δεν ειναι αυτη. Ολα πανω στον επεξεργαστη , που παιζει στα 3GHz+ ..ανετα τραβαει. Και h265 μπορει να παιζει αναλογως το compression που θα χει κανει οποιος εφτιαξε την ταινια.

Εκανα πριν λιγο δοκιμη. i7 7700hq (4/8) , intel 630 , nvidia gtx 1050.
Εβαλα μια ταινια 1080p/h265. Με την intel , ο επεξεργαστης επαιζε στο 10% (ολοι οι πυρηνες) και η intel 630 στο 10% και αυτη.
Με την nvidia , ο επεξεργαστης μια απο τα ιδια , η καρτα 15-20%.
Αυτο που ηταν αξιοσημειωτο ειναι οτι οταν επαιζε η ταινια με την nvidia , ο player (mpc-be) επιανε ~60-70mb ram , ενω οταν επαιζε με την intel (mpc-hc) , o player επιανε ~300mb ram.

Εν ολιγοις , τα χρεπια δεν ειναι για τετοιες δουλειες...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Εν ολιγοις , τα χρεπια δεν ειναι για τετοιες δουλειες...

Τα χρεπια είναι για ανακύκλωση... Απορώ γιατί ακόμα το συζητάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Για αυτον μιλαμε ? Για αυτην την καρτα ? Intel® HD Graphics 2000.
Για τιποτα δεν ειναι αυτη. Ολα πανω στον επεξεργαστη , που παιζει στα 3GHz+ ..ανετα τραβαει. Και h265 μπορει να παιζει αναλογως το compression που θα χει κανει οποιος εφτιαξε την ταινια.

Εκανα πριν λιγο δοκιμη. i7 7700hq (4/8) , intel 630 , nvidia gtx 1050.
Εβαλα μια ταινια 1080p/h265. Με την intel , ο επεξεργαστης επαιζε στο 10% (ολοι οι πυρηνες) και η intel 630 στο 10% και αυτη.
Με την nvidia , ο επεξεργαστης μια απο τα ιδια , η καρτα 15-20%.
Αυτο που ηταν αξιοσημειωτο ειναι οτι οταν επαιζε η ταινια με την nvidia , ο player (mpc-be) επιανε ~60-70mb ram , ενω οταν επαιζε με την intel (mpc-hc) , o player επιανε ~300mb ram.

Εν ολιγοις , τα χρεπια δεν ειναι για τετοιες δουλειες...

Ναι, αυτός είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...