Προς το περιεχόμενο

Asus Zenfone 7 Pro με ξεχωριστή Flip Camera και 90 Hz οθόνη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Zenfone 7 Pro της Asus επεκτείνει το ξεχωριστό σχεδιασμό του προκατόχου του με το κύριο σύστημα καμερών να αναλαμβάνει και τη λήψη των selfies σας με ένα Flip τρόπο.

 

Το κορυφαίο smartphone της Asus για φέτος, έρχεται με σημαντικές αλλαγές σε σχέση με το περσινό μοντέλο, αρχής γενομένης από την AMOLED οθόνη των 6,67 ιντσών, τεχνολογίας Samsung, η οποία αυτή τη φορά υποστηρίζει ρυθμό ανανέωσης 90 Hz για ομαλό scrolling. Στην εντυπωσιακή οθόνη η οποία έχει ελάχιστα bezel, δεν βρίσκουμε οποιαδήποτε οπή ή εγκοπή για selfie κάμερα εξαιτίας της τεχνολογίας Flip Camera.

Αυτή είναι άλλωστε που κάνει το Zenfone 7 Pro να ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό, με την Asus να βελτιστοποιεί το μηχανισμό που πλέον περιλαμβάνει πλέον τρεις κάμερες, και με το πάτημα ενός κουμπιού, αποχωρίζεται και ανυψώνεται από το υπόλοιπο σώμα της συσκευής, αναλαμβάνοντας και τις selfies σας. Σύμφωνα με την εταιρεία, ο μηχανισμός είναι πιο ανθεκτικός από την περσινή υλοποίηση, με αντοχή τουλάχιστον 5 ετών αν ο κάτοχος της συσκευής τον χρησιμοποιεί 100 φορές καθημερινά. Επιπλέον αντέχει και σε άσκηση πίεσης από αντικείμενο με βάρος έως 35 κιλά, ένα στοιχείο ακόμα που φανερώνει την αντοχή του σε δύσκολες καταστάσεις.

Πάνω του βρίσκουμε τρεις κάμερες, με την κύρια να διαθέτει ανάλυση 64MP (Sony IMX686, F/1.8, 1.6μm pixel size, OIS), ικανή ακόμα και για εγγραφή βίντεο στην 8K ανάλυση και στα 30 καρέ το δευτερόλεπτο, ενώ υποστηρίζεται ακόμα και 4K εγγραφή στα 120 καρέ το δευτερόλεπτο. Για τις υπερευρυγώνιες λήψεις, υπεύθυνη είναι μια κάμερα με ανάλυση 12MP που υποστηρίζει autofocus και διαθέτει λειτουργία HyperSteady κατά την εγγραφή βίντεο. Η ίδια αναλαμβάνει και τη μακροφωτογράφηση με το AF σύστημα να εστιάζει σε απόσταση 4 cm. Ο τηλεφακός είναι η νέα προσθήκη στο σύστημα καμερών παρέχοντας 3X οπτικό zoom και υβριδικό στα 12x. Σε συνδυασμό με την κύρια κάμερα, το Zenfone 7 Pro διαθέτει οπτική σταθεροποίηση 4 αξόνων, υποσχόμενο κορυφαία εγγραφή βίντεο κατά τη διάρκεια της οποίας ο χρήστης μπορεί να εναλλάσσεται μεταξύ κάμερας. 

zenfone_7_pro9.jpg

zenfone_7_pro7.jpg.0f581e09377d2a0d483025ba61822482.jpg zenfone_7_pro12.jpg.63570b48d9f16b11103fe8fde828b86d.jpg 

Αναμενόμενα, με το μηχανισμό Flip Camera όλα τα παραπάνω ισχύουν ίδια και απαράλλαχτα και για τις selfies σας, με την Asus να χαρίζει στην περίπτωση αυτή ίσως τα καλύτερα αποτελέσματα ανάμεσα σε όλα τα smartphones κυρίως στον τομέα του βίντεο αλλά και σε βραδινές λήψεις με τη βοήθεια του Dual LED Flash. Το μειονέκτημα είναι η έλλειψη αδιαβροχοποίησης αν και σε πολύ απλές περιπτώσεις, η εταιρεία αναφέρει ότι υπάρχει μια τυπική προστασία. 

Οι επιδόσεις του Zenfone 7 Pro αναμένονται κορυφαίες αφού η Asus έχει επιλέξει ως βάση το Snapdragon 865+ της Qualcomm, με υποστήριξη 5G, σε συνδυασμό με 8GB LPDDR5 RAM και 256GB  επεκτάσιμο αποθηκευτικό χώρο. Και για την αυτονομία δεν υπάρχει κάποια παραχώρηση αφού γι' αυτή υπεύθυνη είναι μια τεράστια μπαταρία με χωρητικότητα 5.000mAh, υποστηρίζοντας παράλληλα γρήγορη φόρτιση 30W. 

Η συσκευή τρέχει Android 10 με ελάχιστες προσθήκες από την Asus, μεταξύ των οποίων κάποια προγράμματα καλύτερης λειτουργίας της μπαταρίας για αντοχή της στο χρόνο και μεγαλύτερη αυτονομία κατά τη διάρκεια της ημέρας. Κυκλοφορεί παγκοσμίως την 1η Σεπτεμβρίου, με την εταιρεία να ανακοινώνει την ίδια ημέρα την τιμή που θα ισχύσει και στην Ευρώπη. Στην Ταιβάν πάντως, το Zenfone 7 Pro κυκλοφορεί με τιμή περίπου στα €820.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Poco όπως θα έπρεπε να είναι, ελπίζω αυτό να το βρούμε Ελλάδα αλλά δυστυχώς τα κινητά της Asus δεν τα έχουμε στα χέρια μας εμείς οι κοινοί θνητοί. 

Επεξ/σία από valkon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, valkon είπε

Το Poco όπως θα έπρεπε να είναι, ελπίζω αυτό να το βρούμε Ελλάδα αλλά δυστυχώς τα κινητά της Asus δεν τα έχουμε στα χέρια μας εμείς οι κοινοί θνητοί. 

αυτο εδω λεει Ταιβάν στα 820 ευρω, ποσο κανει το ποκο ειπαμε?

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 6,67 στον λαιμό μου κάθετε.... Γενικά. Δλδ εμείς ο απλός λαός που δεν θέλουμε να πάρουμε tablet αλλά smartphone σε νορμάλ μέγεθος δεν έχουμε ψυχή και όλες οι εταιρείες έχουν κολλήσει στο 6+.. Ήμαρτον.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλό, όλες οι σέλφοκαμερες ως στιγμής είναι για πέταμα, ενώ εδώ με το flip μπορούμε να αξιοποιήσουμε την δυνατή κάμερα του κινητού για τις σελφι μας!!! Μου άρεσε πολύ ❤️

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, flogerakos είπε

Το 6,67 στον λαιμό μου κάθετε.... Γενικά. Δλδ εμείς ο απλός λαός που δεν θέλουμε να πάρουμε tablet αλλά smartphone σε νορμάλ μέγεθος δεν έχουμε ψυχή και όλες οι εταιρείες έχουν κολλήσει στο 6+.. Ήμαρτον.

Γι' αυτό υπάρχουν και τα Apple🍎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, flogerakos είπε

Το 6,67 στον λαιμό μου κάθετε.... Γενικά. Δλδ εμείς ο απλός λαός που δεν θέλουμε να πάρουμε tablet αλλά smartphone σε νορμάλ μέγεθος δεν έχουμε ψυχή και όλες οι εταιρείες έχουν κολλήσει στο 6+.. Ήμαρτον.

Pixel 4a :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, flogerakos είπε

Το 6,67 στον λαιμό μου κάθετε.... Γενικά. Δλδ εμείς ο απλός λαός που δεν θέλουμε να πάρουμε tablet αλλά smartphone σε νορμάλ μέγεθος δεν έχουμε ψυχή και όλες οι εταιρείες έχουν κολλήσει στο 6+.. Ήμαρτον.

Το πόσο με έχει βολέψει το p20 με τις 5.8" δεν λέγεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, flogerakos είπε

Το 6,67 στον λαιμό μου κάθετε.... Γενικά. Δλδ εμείς ο απλός λαός που δεν θέλουμε να πάρουμε tablet αλλά smartphone σε νορμάλ μέγεθος δεν έχουμε ψυχή και όλες οι εταιρείες έχουν κολλήσει στο 6+.. Ήμαρτον.

Και εγώ της ίδια άποψης είμαι και πήρα Samsung S10e 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Giorgos9004 είπε

Γι' αυτό υπάρχουν και τα Apple🍎

 

42 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Pixel 4a :)

Μακάρι να είχαμε όλοι για μισθούς 1000αρικα και να παίρναμε, αλλά δυστυχώς ο μέσος μισθός και το κόστος διαβίωσης στην χώρα που ζούμε, για τους περισσότερους είναι απαγορευτικά τα συγκεκριμένα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qonquer7gate είπε

Και εγώ της ίδια άποψης είμαι και πήρα Samsung S10e 

Παραδοξως τα iphone πουλανε και για αυτον το λόγο. Οπως επισης και αλλα μικρα τηλεφωνα αλλα αυτοί οι Κινέζοι εκει. Μόνο παντοφλες. Λες και δεν βγαζουν 5 κινητά το μηνα ουτως η αλλως. Ενα μικρο δεν χωραει στη γκάμα να φτιαξουν. 

 

820 για ασους? Ρε πανε καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, flogerakos είπε

Μακάρι να είχαμε όλοι για μισθούς 1000αρικα και να παίρναμε, αλλά δυστυχώς ο μέσος μισθός και το κόστος διαβίωσης στην χώρα που ζούμε, για τους περισσότερους είναι απαγορευτικά τα συγκεκριμένα μοντέλα.

Samsung galaxy J3 / J5 / J7 2017

Και τα 3 είναι οικονομικά, δεν κολλάνε καθόλου και έχουν μικρή οθόνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, flogerakos είπε

Μακάρι να είχαμε όλοι για μισθούς 1000αρικα και να παίρναμε, αλλά δυστυχώς ο μέσος μισθός και το κόστος διαβίωσης στην χώρα που ζούμε, για τους περισσότερους είναι απαγορευτικά τα συγκεκριμένα μοντέλα.

Γιατί το iPhone SE και το Pixel 4a έχουν 1000 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο χρονών είστε ρε παιδιά και την παλεύετε πλέον με κάτω από 6";;; εγώ σε λίγο κλείνω τα 46 και πραγματικά σε λιγότερες ίντσες με τη μορφή που έχει πάρει η χρήση του κινητού ζορίζομαι σε μικρότερη οθόνη. Μου βγαίνουν τα μάτια να διαβάσω ένα mail, καμιά είδηση και αν πω να διαβάσω κανένα e book απλά δεν παίζει. Όταν είχαν αρχίσει τα κινητά να γίνονται παντόφλες έκραζα. Τώρα πλέον λέω δώστε μεγάλη οθόνη στο λαό 😄

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...