Προς το περιεχόμενο

Διαχειριστής έβαλε κάμερα χωρίς να ρωτήσει!


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Bermudakias33 είπε

Υπάρχει και η λύση της «σακούλας» που πρότεινε ένας φίλος πριν.

Δηλαδή να βάλουμε μια μαύρη σακούλα με ταινία.  Σκέφτηκα από κάτω να επικολλήσουμε χαρτί και να γράφουμε για πoιο λόγο είναι παράνομος ο τρόπος που μπήκε η κάμερα, χωρίς την συγκατάθεση μας.

Άλλοι ένοικοι όμως θέλουν ο παραβάτης να πληρώσει, διότι μας φέρθηκε σαν να είμαστε ζώα.

Επαναλαμβάνω ότι αν απλά πάει κάποιος και του πει να βγάλει την κάμερα, η κατάσταση θα οδηγηθεί μάλλον σε χειροδικίες κτλ.

Αν απλά πάρουμε την αστυνομία να έρθει, αυτή τι ακριβώς θα κάνει; Συστάσεις; Θα καταγράψει απλά το περιστατικό και ua περιμένει να γίνουν μηνύσεις; Κάτι άλλο;

 

Εδώ θα σου πω κάτι που αναφέρθηκε και παραπάνω.

Όσοι ένοικοι είστε ενάντια στην αυθαιρεσία του διαχειριστή να κουμπώσει κάμερα χωρίς να ρωτήσει ζητάτε έκτακτη Γ.Σ.

Είναι υποχρεωμένος να συγκαλέσει και φυσικά να καταγραφεί και στο βιβλίο πρακτικών που κρατά ο λόγος που συγκαλείτε την συνέλευση.

Αν αρνηθεί μαζεύεις εκείνους που έχουν την ίδια θέληση με σένα και τον ενημερώνετε οτι αν δεν κατέβει η κάμερα θα προβείτε στις νόμιμες ενέργειες ενώ προσωρινά θα μπει σακούλα μαύρη να καλύψει την κάμερα. (ΔΕΝ συνιστα φθορά και ΜΠΟΡΕΙΤΕ να το πράξετε έως βρεθεί κοινός διάλογος)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

 

Δηλαδη αν εγω καθομαι ολη μερα σε μια καρεκλα εξω απο την πορτα του διαμερισματος μου και μπορω και βλεπω ποτε μπαινεις μεσα και ποτε βγαινεις (3-4 μερες μια χαρα φτιαχνεις το μοτιβο καποιου) θα σκεφτεις αυτα που λες τωρα; Εγω συνεχιζω να πιστευω πως οποιος εχει θεμα για καμερα που κοιταει στην εισοδο πολυκατοικιας οτι κατι κρυβει, τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο (βεβαια ο νομος ειναι ξεκαθαρος οκ αλλα μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλακι μας).

καμερα = αποδειξη //καρεκλα = ενδειξη-υποψια .το πρωτο ποινικα κολασιμο το δευτερο δεν ξερω δεν ειμαι δικηγορος .....παραδειγμα δικο μου ....πριν κανα 8 αρι μηνες  μου αφησαν εξω απο την πολυκατοικια ενα μπουφαν ,διπλα στην κολονα του δημου ....το ψιλιαστικα και το πεταξα .μετα πο κανα μηνα αφησαν κατι παιχνιδια  τα πεταξα και αυτα ....μετα πο κανα 3 μηνο 2 συγκεκρημενου χρωματος παιδακια περι των 10 ετων παιζαν μπαλα στο στενο μας για κανα 2 βδομαδες σερι ........το αποτελεσμα????κλεψαν τα παντα απο την διπλανη απο μενα πολυκατοικια .........αποδειξη οχι αλλα τον υπιαν οι διπλανοι .Τωρα οτι και να λεμε για δαχτυλα και μπλα μπλα μπλα ειναι για να γραφουμε και να περνα η ωρα μας  .αμα σου αδειασουν εσενα το διαμερισμα θα εγραφες τα αποπανω?

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ακουσει χειροτερα και απο αυτο.

Το πραγματικο σου προβλημα ειναι οτι εχετε δικτατορα διαχειριστη, και οχι η καμερα. 
και 2) οτι κανεις δεν του την λεει , βρισκει και τα κανει.

η καμερα τι σε ενοχλει; Για καλο ειναι. Αν εχει καταγραφικο αλλιως πρεπει να προστεθει κατα 95% γινεται.

συγκαλεστε εκτακτη γενικη συνελευση με συγκεκριμενη ημερομηνια με ανακοινωση. Κρατηστε πρακτικο και ξηλωστε τον απο διαχειριστη. θελετε και εναν δικηγορο μαλλον...
Χλωμους σας βλεπω.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Υπαρχει ο νομος και υπαρχει και η κοινη λογικη. Η κοινη λογικη λοιπον λεει πως σε μια πορτα πολυκατοικιας που μπαινοβγαινεις εσυ, η γυναικα σου, το παιδι σου και που η καμερα κυριολεκτικα σε καταγραφει να κανεις ακριβως αυτο (δηλαδη ποσο, 10-20 δευτερολεπτα καθε φορα;) δεν εχεις κανεναν λογο να μην θελεις να υπαρχει καμερα. Γιατι; Γιατι αυριο καποιος μπορει να μπει μεσα, να ρυμαξει τα παντα και να ψαχνεστε να δειτε ποιος και τι. Μπορει καποιος αλλος να σπασει το τζαμι της πορτας (που οι περισσοτερες ειναι με τζαμι στις πολυκατοικιες). Και η λιστα ειναι πολυ μεγαλη με πραγματα που μπορει να γινουν και να καταγραψει μια καμερα (ακομα και επιθεση οταν παει καποια ενοικος να μπει μπορει να καταγραψει).

Οποτε σορρυ αλλα κατεμε δεν υφισταται προσωπικο δεδομενο στο οτι εσυ μπαινοβγαινεις σε μια πολυκατοικια, εξαλλου αν ισχυε κατι τετοιο δεν θα υπηρχε ουτε ο νομος που λεει με υπογραφες των 2/3 εσυ δεν πας να χτυπας τα οπισθια σου κατω η καμερα θα μπει. Και ξαναλεω, εξωτερικο δεν θα βρεις πολυκατοικια χωρις καμερα στην εισοδο, τι να μας πουνε οι ξενοι ομως, εμεις ξερουμε παντα καλυτερα, ε;

τα παντα σε καθε χωρα εναρμονιζονται με τους εκαστοτε νομους και οχι με τους νομους της διπλανη χωρας ...ετσι δεν ειναι ?τωρα εγω προσωπικα γουσταρω καμεραρα να τραβαει οχι μονο την εισοδο αλλα και την ιμπιζαρα που εχω παρκαρισμενη μπροστα ...αλλα οι αλλοι θελουν?ο νομος επιτρεπει ?το κατ εσε η κατ εμε δεν υπαρχει αλλιως παμε  να μεινουμε  σε κανα βουνο  και οχι σε πολυκατοικια  οπου  υπαρχουν δημοκρατικες διαδικασιες  λειτουργειας συντηρησης και συνηπαρξης .αυτο με τα 2/3 που λες  δεν ακυρωνει το προσωπικο δεδομενο ..κοιτα καλυτερα το τροπο που βγαινουν τα κομματα για αρχη και μετα να το συζητησουμε .....μιας και ειμεθα και κοντα στην ηλικια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α' φάση: Σακούλα όπως πρωανεφερα

Β' φάση: Κολλάς χαρτί στο 1 μέτρο μπροστά από την κάμερα όπου γράφει 'Παράνομη Παρακολούθηση'

Γ φάση:Σε αστείο της υπόθεσης μπορείς να τοποθετήσεις και μια ψεύτικη κάμερά από τα τζάμπο (3-4€) έξω από την πόρτα του διαμερίσματος του (Νομίζω γίνεται τοποθέτηση και με αυτοκόλλητο). Ίσως συνέλθει

 

Επεξ/σία από johnnys4u
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αυτός βάζει μια κάμερα μόνος του χωρίς να ρωτήσει κανέναν, βάλε κ εσύ μια (dummy, εσύ θα λες ότι είναι ασύρματη) να τραβάει λίγο πιο δίπλα, χωρίς να ρωτήσεις κανέναν. Θα βλέπω εγώ θα λες, για ασφάλεια. 

Μίλα με έναν ένοικο ακόμα, βάλτε άλλη μια παραδίπλα, να έχει κ αυτός μια καταγραφή, για ασφάλεια. 

Στο τέλος θα γίνει θέμα κ θα ξηλωθούν όλες

Να δείξεις το point σου δλδ, ότι δεν κάνει οποιοσδήποτε, οτιδήποτε θέλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Και δεν αποπροσανατολιζω, οταν σε κρατη που ειναι δεκαετιες μπροστα απο εμας σε ΟΛΕΣ τις πολυκατοικιες υπαρχουν καμερες ωστε να προστατευουν τους πολιτες 

 

Φίλε δε θα σου απαντούσα...αλλά επειδή το έγραψες δεύτερη φορά....ΗΡΕΜΗΣΕ ΛΙΓΟ ....

2 χρόνια Λονδίνο , 12 μήνες Κύπρο , μερικούς μήνες Λισαβόνα και Μάλτα και 1 χρόνο Άμστερνταμ πολύ σπάνια συνάντησα κάμερα σε πολυκατοικία...και μην αγχώνεσαι αν κάτι ήτανε τόσο mainstream θα το υιοθετούσαμε και εμείς που είμαστε followers...αλλά ακόμα και σε χλιδάτες καινούριες πολυκατοικίες σε Χαλάνδρι, Χολαργό , Αγία Παρασκευή , Γλυφάδα κλπ ΠΑΛΙ δεν υπάρχουν κάμερες.

Κάμερες υπάρχουν συνήθως σε πολυκατοικίες 3-4 οροφοδιαμερισμάτων που μπορεί να είναι και συγγενείς οι ένοικοι...

Γνώμη μου σε πολυκατοικία 35 ενοίκων πιο πολλά προβλήματα δημιουργεί παρά λύνει.

Υποθετικό σενάριο : ο διαχειριστής είναι και ένοικος , σε βλέπει που φεύγεις , ξέρει ότι είσαι μόνος σου και μπουκάρει στο διαμέρισμα.Η κάμερα είναι στην είσοδο κάτω οπότε δεν τον ενδιαφέρει.Μετά τι κάνετε ? Παίζετε cluedo 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Bermudakias33 said:

Υπάρχει και η λύση της «σακούλας» που πρότεινε ένας φίλος πριν. ...

υπάρχει και η λύση του laser pointer, Infrared, ή spray στο φακό, αν είναι ενσύρματη της πένσας, αν είναι ασύρματη του jamming όποτε θα μπαίνεις/βγαίνεις εσύ κλπ.
Σε όλα αυτά υπάρχει και αντίλογος, πχ ο ........ δεν θέλει κάμερες διότι είναι κλεπταποδόχος, διαρρήκτης, ηθικός αυτουργός, συνεργός τέτοια.
Ποιός θα άντεχε τέτοια ρετσινιά, ιδιαίτερα αν έχουν γίνει διαρρήξεις στην πολυκατοικία? Δύσκολα τα πράματα.
.
Οι κάμερες γενικά είναι καλή ιδέα, λειτουργεί σαν αποτρεπτικό και κάνει την διάρρηξη λίγο πιο δύσκολη.
.
Αν δεν γίνονται διαρρήξεις στην περιοχή ή δεν σας νοιάζει τότε μπορεί και να μην χρειάζεται κάμερα και καταγραφικό, πετάξτε την.
Συνεννοηθείτε και διευθετήστε το θέμα, η κάμερα από μόνη της δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό.
Σίγουρα είναι επικίνδυνη λόγω των 6,000€ πρόστιμο που θα βάλουν αν δεν είναι σύννομη και GDPR.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Σιγά την ιδιωτική ζωή που θα σου καταγράψει κάποιος στην είσοδο της πολυκατοικίας, την φάτσα σου ή τα ρούχα σου δηλαδή. Μην τρελαθούμε.

Το οτι χρειάζεται απόφαση της γενικής συνέλευσης, βεβαίως και χρειάζεται για το οτιδήποτε θέλεις να κάνεις γιατί ο χώρος είναι κοινόχρηστος και όχι ιδιωτικός.

Αν θέλει ο άλλος να δει οτι λείπεις να σε παρακολουθεί ποτέ μπαίνεις πότε φεύγεις, αυτά τα κάνει έτσι κι αλλιώς και νόμιμη ή τυπική με τον νόμο να είναι η κάμερα.

Επίσης σιγά μην βάζουμε και σήμανση οτι ο χώρος καταγράφεται αν έχω την κάμερα μέσα στο διαμέρισμά μου, για να το δει ο επίδοξος κλέφτης και να έρθει προετοιμασμένος να κόψει τα καλώδια, απορώ πως ψήφισαν τέτοια διάταξη.

, (απορώ πως ψήφισαν τέτοια διάταξη) μιας και σε κοβω γνωστη  εδω σε εχω ..στο ινσομνια δεν μετραει.................https://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Katatethenta-Nomosxedia

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ryu_hadouken είπε

Φίλε δε θα σου απαντούσα...αλλά επειδή το έγραψες δεύτερη φορά....ΗΡΕΜΗΣΕ ΛΙΓΟ ....

2 χρόνια Λονδίνο , 12 μήνες Κύπρο , μερικούς μήνες Λισαβόνα και Μάλτα και 1 χρόνο Άμστερνταμ πολύ σπάνια συνάντησα κάμερα σε πολυκατοικία...και μην αγχώνεσαι αν κάτι ήτανε τόσο mainstream θα το υιοθετούσαμε και εμείς που είμαστε followers...αλλά ακόμα και σε χλιδάτες καινούριες πολυκατοικίες σε Χαλάνδρι, Χολαργό , Αγία Παρασκευή , Γλυφάδα κλπ ΠΑΛΙ δεν υπάρχουν κάμερες.

Κάμερες υπάρχουν συνήθως σε πολυκατοικίες 3-4 οροφοδιαμερισμάτων που μπορεί να είναι και συγγενείς οι ένοικοι...

Γνώμη μου σε πολυκατοικία 35 ενοίκων πιο πολλά προβλήματα δημιουργεί παρά λύνει.

Υποθετικό σενάριο : ο διαχειριστής είναι και ένοικος , σε βλέπει που φεύγεις , ξέρει ότι είσαι μόνος σου και μπουκάρει στο διαμέρισμα.Η κάμερα είναι στην είσοδο κάτω οπότε δεν τον ενδιαφέρει.Μετά τι κάνετε ? Παίζετε cluedo 😛

Αμερικη καμερες σχεδον σε οσες πολυκατοικιες πηγα (σε εμφανη σημεια, κρυφες ισως να υπηρχαν και σε αυτα που δεν ειδα), σε ολα τα ξενοδοχεια, και σχεδον σε ολα τα καταστηματα (βεβαια ολες οι καμερες κοιτουσαν στον δρομο και γενικα παντου).
Γερμανια μια απο τα ιδια, στις πολεις, στα περιχωρα οχι αλλα στα περιχωρα, ε ειναι περιχωρα (μικρα χωρια εγω τα ελεγα).
Κυπρο ειναι σαν εμας, δεν ξερουν τι εστι καμερα, και φυσικα δεν αναφερθηκα σε εκεινους.
Κινα (Χονγκ Κονγκ και Ταιβαν πιο συγκεκριμενα) μια απο τα ιδια, καμερες ακομα και σε κατι χρεπια κτηρια που μου θυμιζαν αυτα που εβλεπα σε ταινιες του 80. Καλα για μεγαλα high-tech κτηρια δεν το συζηταμε καν.
Το ιδιο και στο Dubai.

Μηπως αυτες οι χωρες δεν φτανουν επειδη Λονδινο, Λισαβονα, Μαλτα και Αμστερνταμ (που εδω αμφιβαλλω πολυ εκτος αν αναφερεσαι σε περιχωρα και οχι στο κεντρο) δεν ειδες καμερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τη θέλετε βρε την κάμερα; Βάλτε μια θεία άνω των 60 και είστε έτοιμοι. Είναι και δωρεάν

a775bmz_700b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, danaos7 είπε

, (απορώ πως ψήφισαν τέτοια διάταξη) μιας και σε κοβω γνωστη  εδω σε εχω ..στο ινσομνια δεν μετραει.................https://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Katatethenta-Nomosxedia

Σημανση πρεπει να υπαρχει αλλα σπανια βλεπεις.

1 λεπτό πριν, cacofonix-3 είπε

Τι τη θέλετε βρε την κάμερα; Βάλτε μια θεία άνω των 60 και είστε έτοιμοι. Είναι και δωρεάν

a775bmz_700b.jpg

Θα τις εκραζαν οσοι εχουν προβλημα μην αγχωνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Bermudakias33 είπε

Δεν θέλω να πιάσω κουβέντα μαζί του και να του πω να τη βγάλει. Το αποκλείω διότι μάλλον θα αρνηθεί και ίσως ακολουθήσει καβγάς...

Εισαι μαέστρος!Αμπάντο και βάλε..

Επεξ/σία από momotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε μια επιστολή, καρφιτσωσε την στον πίνακα ανακοινώσεων, η ρίξε την στα γραμματοκιβωτια των υπολοίπων και πες ότι για τις αυθαιρεσίες του διαχειριστή, θα κινηθείς νομικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...