Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Eulogison είπε

Κοπέλια σορυ, προσπαθώ να βγάλω άκρη από αυτά που γράφεται για το δικό μου θέμα...αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει ...

Ο πατέρας μου πέθανε, είχε εγκριθεί σύνταξη και πήρε ένα μικρό ποσό για κάθε μήνα από τους 4 που πρόλαβε να πάρει. Επίσης δικαιούνταν και αναπηρική...έχω σκοπό να.κανω αποποίηση κληρονομιάς λόγω χρεών... Τα υπόλοιπομενα χρήματα από τη σύνταξη του που δε πρόλαβε να πάρει θα μπούνε στο λογαριασμό του? Τα δικαιούμαι εγώ παρόλο που θα κάνω αποποίηση? Και με την αναπηρική που δε πρόλαβε να.παρει καθόλου??

Υ.Γ ήταν χωρισμένος οπότε δεν υπάρχει σύζυγος

η αποποίηση κληρονομιάς δεν συσχετιζετια με τη συνταξη χηρειας. δεν παιζει ρολο

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αν σηκώσεις λεφτά ΜΕΤΑ τον θάνατο από το κοινό βιβλιάριο, την πάτησες

αν ειναι συνδικιουχος στο βιβλιαριο μια χαρα μπορει.. Επισης τι θα τον κανουν ντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, pavlovic είπε

η αποποίηση κληρονομιάς δεν συσχετιζετια με τη συνταξη χηρειας. δεν παιζει ρολο

 

Αυτό, ισχύει στην περίπτωση που υπάρχει σύζυγος !!!!!!!

Και εδώ δεν υπάρχει.

Δεν τα ξέρεις καλά αλλά επιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω του ότι είχε μείνει ανάπηρος, χρησιμοποιούσε ένα λογαριασμό που συνδικαιούχος ήταν η μητέρα μου-χωρισμενη- γιατί ο ίδιος δε μπορούσε προφανώς να τα διαχειριστεί...

Μίλησα με δικηγόρο η οποία μου είπε ότι αν γίνει αποποίηση δε δικαιούμαι αλλά αν του βάλουν λεφτά από τη σύνταξη που δικαιούνταν και δε πήρε ολόκληρη όσο ζούσε στο δικό του λογαριασμό τότε μπορώ να τα βγάλω από εκεί. Δε δικαιούμαι αν κάνω αποποίηση όλο το εγκεκριμένο ποσό της σύνταξης ως αναδρομικά που θα έπαιρνε τέλος του χρόνου,που θα πήγαινε στους κληρονόμους, σε δικό μου δηλαδή λογαριασμό. Οπότε αν είμαι τυχερή και βάλουν κάτι στο λογαριασμό του, τα παίρνω , αλλά δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Eulogison είπε

Λόγω του ότι είχε μείνει ανάπηρος, χρησιμοποιούσε ένα λογαριασμό που συνδικαιούχος ήταν η μητέρα μου-χωρισμενη- γιατί ο ίδιος δε μπορούσε προφανώς να τα διαχειριστεί...

Μίλησα με δικηγόρο η οποία μου είπε ότι αν γίνει αποποίηση δε δικαιούμαι αλλά αν του βάλουν λεφτά από τη σύνταξη που δικαιούνταν και δε πήρε ολόκληρη όσο ζούσε στο δικό του λογαριασμό τότε μπορώ να τα βγάλω από εκεί. Δε δικαιούμαι αν κάνω αποποίηση όλο το εγκεκριμένο ποσό της σύνταξης ως αναδρομικά που θα έπαιρνε τέλος του χρόνου,που θα πήγαινε στους κληρονόμους, σε δικό μου δηλαδή λογαριασμό. Οπότε αν είμαι τυχερή και βάλουν κάτι στο λογαριασμό του, τα παίρνω , αλλά δύσκολο...

Τι εννοείς ?

Θα τα πάρει η μητέρα σου και θα σου τα δώσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι συγνώμη, δεν ήμουν ξεκάθαρη. Αυτό εννοώ...θα τα πάρει η οικογένεια τέλος πάντων αφού έχουμε πρόσβαση στο λογαριασμό του θανόντος...

Και σειρά έχει η αποποίηση κληρονομιάς των ανηλίκων παιδιών μου ..που από ότι μου είπε η δικηγόρος βγήκε φέτος νόμος πως μπορεί να γίνει όταν ενηλικιωθεί, αλλιώς είναι κάνα 500€ το κάθε παιδί...😱

Επεξ/σία από Eulogison
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Eulogison είπε

Ναι συγνώμη, δεν ήμουν ξεκάθαρη. Αυτό εννοώ...θα τα πάρει η οικογένεια τέλος πάντων αφού έχουμε πρόσβαση στο λογαριασμό του θανόντος...

Και σειρά έχει η αποποίηση κληρονομιάς των ανηλίκων παιδιών μου ..που από ότι μου είπε η δικηγόρος βγήκε φέτος νόμος πως μπορεί να γίνει όταν ενηλικιωθεί, αλλιώς είναι κάνα 500€ το κάθε παιδί...😱

Με τι τρόπο ?

Έχει σημασία.

Με κάρτα του θανόντα η έχει η μητέρα σου δική της κάρτα στο λογαριασμό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γνωρίζετε τι παρακράτηση θα γίνει, στις συντάξεις χηρείας, που έχουν υπερβεί τη τριετία, και χορηγούνταν με το 70% ενω έπρεπε να ειχαν χορηγηθεί με το 50%.

 

Πχ η μητέρα μου πήρε 2 μήνες παραπάνω τη σύνταξη στο 70% ενω επρεπε να την παρει στο 50%. Εμεις ειχαμε ειδοποιησει εγκαιρα τον ΕΦΚΑ και μας ειπε οτι θα επεξεργαστει το αιτημα μας για ληξη της τριετιας και μεταβαση του ποσου της συνταξης χηρειας στο 50%.

 

Τώρα που πήραμε 2 μήνες παραπανω το συνολο ποσο των 800 ευρώ, θα μας τα ζητήσουν πίσω, ή θα της τα κρατανε απο τη συνταξη χηρειας με το μήνα?

 

*Σημειωτέον, δεν τα ξοδέψαμε τα εν λογω λεφτα, τα έχουμε στην άκρη και περιμένουμε την ειδοποίηση του ΕΦΚΑ, να τα επιστρέψουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Γνωρίζετε τι παρακράτηση θα γίνει, στις συντάξεις χηρείας, που έχουν υπερβεί τη τριετία, και χορηγούνταν με το 70% ενω έπρεπε να ειχαν χορηγηθεί με το 50%.

 

Πχ η μητέρα μου πήρε 2 μήνες παραπάνω τη σύνταξη στο 70% ενω επρεπε να την παρει στο 50%. Εμεις ειχαμε ειδοποιησει εγκαιρα τον ΕΦΚΑ και μας ειπε οτι θα επεξεργαστει το αιτημα μας για ληξη της τριετιας και μεταβαση του ποσου της συνταξης χηρειας στο 50%.

 

Τώρα που πήραμε 2 μήνες παραπανω το συνολο ποσο των 800 ευρώ, θα μας τα ζητήσουν πίσω, ή θα της τα κρατανε απο τη συνταξη χηρειας με το μήνα?

 

*Σημειωτέον, δεν τα ξοδέψαμε τα εν λογω λεφτα, τα έχουμε στην άκρη και περιμένουμε την ειδοποίηση του ΕΦΚΑ, να τα επιστρέψουμε

Πότε έγιναν αυτά ?

Διότι, νομίζω ότι η 3ετια καταργήθηκε και η χήρα θα παίρνει το 70% (εφόσον δεν εργάζεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πότε έγιναν αυτά ?

Διότι, νομίζω ότι η 3ετια καταργήθηκε και η χήρα θα παίρνει το 70% (εφόσον δεν εργάζεται).

η μητερα μου εργαζεται και μετα τη 3ετια πρεπει να παιρνει το 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα ξαναγίνω το θρεντ για συγγενικό μου πρόσωπο.

Πρόσφατα η ξαδερφή μου έχασε το πατέρα της, δηλαδή το θείο μου.

Σκέφτεται με τη μητέρα της να κάνει αποποίηση κληρονομιάς.

Ταυτόχρονα, η ξαδέρφη μου ήταν και είναι σε κοινό βιβλιάριο καταθέσεων με το θανών πατέρα της, έχοντας ένα αξιοσέβαστο ποσό στο συγκεκριμένο λογαριασμό.

Η ερωτησή μου είναι η εξής: Αν η ξαδέρφη μου κάνει αποποίηση κληρονομιάς , θα χάσει και τις καταθέσεις που είχαν από κοινού με το μπαμπά της ή δεν παίζει ρόλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...