Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Gataros είπε

Μόλις τώρα φάνηκαν σε Εθνική.

Και σε εμάς (μητέρα με 3 παιδιά, κληρονόμους), σε 2 λογαριασμούς Εθνικής αλλά και σε 1 λογαριασμό Eurobank, όχι όμως σε έναν λογαριασμό Alpha αν και ο αριθμός λογαριασμού είναι σωστός.

2 ώρες πριν, Gataros είπε

Να είσαι καλά φίλε, όχι ήταν κάπως λιγότερα (κρατούν και περίπου 10% ως εισφορά από το ποσό).

Όντως, γύρω στο 10% λιγότερα απ' όσα υπολογίζαμε είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν κάποιος ξέρει βάσει της ενημέρωσης.

Πως καταλάβατε οτι σας εγκρίνανε την αίτηση? Εγω βλέπω πχ την οριστικοποιημένη αιτηση και τον αριθμο πρωτοκόλλου αλλά δε ξέρω αν την έχουν επεξεργαστεί.

Να πω οτι λογω καθυστέρησης των δικαιολογητικων την οριστικοποίησα στις 10 Μαρτίου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά είδα μια απόδειξη συνταξης και έχει τις περικοπές που αναφερουν 4093_4051.λογικα πρέπει να τα δωσουν

Επεξ/σία από diver86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις μια απόδειξη από τη σύνταξη θα δεις κάτω αριστερά τις κρατήσεις.θα δεις εκεί να λέει ΚΡΑΤ Ν.4051_4093.προσθετεις τα ποσά και τα πολλαπλασιάζεις με το 11.αυτο είναι περίπου το ποσό μείον ένα 10%.αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, diver86 είπε

Αν έχεις μια απόδειξη από τη σύνταξη θα δεις κάτω αριστερά τις κρατήσεις.θα δεις εκεί να λέει ΚΡΑΤ Ν.4051_4093.προσθετεις τα ποσά και τα πολλαπλασιάζεις με το 11.αυτο είναι περίπου το ποσό μείον ένα 10%.αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

 

 

 

ΝΑΙ, αφορά αυτούς τους 2 νόμους αλλά κρατάνε 6% για υγειονομική περίθαλψη.

Δεν ξέρω γιατί κάποιοι (που τα πήραν) λένε για 10%.

ΥΓ. Υπάρχει και το θέμα της φορολόγησης των ποσών αυτών.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά, δεν κατατέθηκαν. Εγώ λογαριασμό alpha bank και ο αδερφός μου eurobank . Ξέρει κανείς εάν θα ενημερωθούμε για τους λόγους που δεν κατατέθηκαν; Κάπου διάβασα οτι υπάρχει περίπτωση λόγω πολυπλοκοτητας κάποιων αιτήσεων ή λόγω αντικρουμενων αιτήσεων συγγενών να καθυστερήσουν. Το ζήτημα είναι γιατί δεν ενημερωνουν ότι για λογους χψζ η αίτηση απορρίφθηκε ή θα καθυστερήσει ...

Παραθέτω το κείμενο κ την πηγή: 

Παράλληλα, στο πλαίσιο του προβλεπόμενου ελέγχου, αποστέλλονται στις τοπικές υπηρεσίες του e-ΕΦΚΑ 7.000 περιπτώσεις θανόντων που εμφανίζουν πολυπλοκότητα αναφορικά με το βαθμό συγγένειας ενός τουλάχιστον δικαιούχου και άλλες 6.384 περιπτώσεις θανόντων όπου οι κληρονόμοι έχουν δηλώσει αντικρουόμενα μεταξύ τους δικαιώματα.

Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση, για τις παραπάνω σύνθετες περιπτώσεις προγραμματίζονται δύο νέες έκτακτες πληρωμές - τη M. Δευτέρα 26 Απριλίου 2021 και τη Δευτέρα 17 Μαΐου 2021, ώστε να ενταχθούν οι δικαιούχοι, κατόπιν της αναγκαίας επεξεργασίας.

Πηγή: https://www.ieidiseis.gr/oikonomia/item/88516-anadromika-klironomon-plirothikan-20-4-ekat-evro-se-31-461-dikaioyxous

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ, αφορά αυτούς τους 2 νόμους αλλά κρατάνε 6% για υγειονομική περίθαλψη.

Δεν ξέρω γιατί κάποιοι (που τα πήραν) λένε για 10%.

ΥΓ. Υπάρχει και το θέμα της φορολόγησης των ποσών αυτών.

Αν διαβάσεις την δημοσίευση στην εφημερίδα της κυβέρνησης θα δεις την αναφορά για τις κρατήσεις.

https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2020-11/fek-4536-14102020.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alipkok είπε

Γεια χαρά, δεν κατατέθηκαν. Εγώ λογαριασμό alpha bank και ο αδερφός μου eurobank . Ξέρει κανείς εάν θα ενημερωθούμε για τους λόγους που δεν κατατέθηκαν; Κάπου διάβασα οτι υπάρχει περίπτωση λόγω πολυπλοκοτητας κάποιων αιτήσεων ή λόγω αντικρουμενων αιτήσεων συγγενών να καθυστερήσουν. Το ζήτημα είναι γιατί δεν ενημερωνουν ότι για λογους χψζ η αίτηση απορρίφθηκε ή θα καθυστερήσει ...

Παραθέτω το κείμενο κ την πηγή: 

Παράλληλα, στο πλαίσιο του προβλεπόμενου ελέγχου, αποστέλλονται στις τοπικές υπηρεσίες του e-ΕΦΚΑ 7.000 περιπτώσεις θανόντων που εμφανίζουν πολυπλοκότητα αναφορικά με το βαθμό συγγένειας ενός τουλάχιστον δικαιούχου και άλλες 6.384 περιπτώσεις θανόντων όπου οι κληρονόμοι έχουν δηλώσει αντικρουόμενα μεταξύ τους δικαιώματα.

Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση, για τις παραπάνω σύνθετες περιπτώσεις προγραμματίζονται δύο νέες έκτακτες πληρωμές - τη M. Δευτέρα 26 Απριλίου 2021 και τη Δευτέρα 17 Μαΐου 2021, ώστε να ενταχθούν οι δικαιούχοι, κατόπιν της αναγκαίας επεξεργασίας.

Πηγή: https://www.ieidiseis.gr/oikonomia/item/88516-anadromika-klironomon-plirothikan-20-4-ekat-evro-se-31-461-dikaioyxous

Ούτε σε μένα μπήκαν ούτε στην αδερφή μου..δε ξέρω τι γίνεται και δε ξέρω αν χρειαστεί να γίνει ένσταση αν επιτραπεί η κλείσει το σύστημα και σου πούνε αυτά ήταν χαρηκαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Gataros είπε

Αν διαβάσεις την δημοσίευση στην εφημερίδα της κυβέρνησης θα δεις την αναφορά για τις κρατήσεις.

https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2020-11/fek-4536-14102020.pdf

Δεν κατάλαβα.

Μου ότι δεν είναι 6% (που έγραψα), αλλά 5,88% ?

8 ώρες πριν, alipkok είπε

Γεια χαρά, δεν κατατέθηκαν. Εγώ λογαριασμό alpha bank και ο αδερφός μου eurobank . Ξέρει κανείς εάν θα ενημερωθούμε για τους λόγους που δεν κατατέθηκαν; Κάπου διάβασα οτι υπάρχει περίπτωση λόγω πολυπλοκοτητας κάποιων αιτήσεων ή λόγω αντικρουμενων αιτήσεων συγγενών να καθυστερήσουν. Το ζήτημα είναι γιατί δεν ενημερωνουν ότι για λογους χψζ η αίτηση απορρίφθηκε ή θα καθυστερήσει ...

Παραθέτω το κείμενο κ την πηγή: 

Παράλληλα, στο πλαίσιο του προβλεπόμενου ελέγχου, αποστέλλονται στις τοπικές υπηρεσίες του e-ΕΦΚΑ 7.000 περιπτώσεις θανόντων που εμφανίζουν πολυπλοκότητα αναφορικά με το βαθμό συγγένειας ενός τουλάχιστον δικαιούχου και άλλες 6.384 περιπτώσεις θανόντων όπου οι κληρονόμοι έχουν δηλώσει αντικρουόμενα μεταξύ τους δικαιώματα.

Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση, για τις παραπάνω σύνθετες περιπτώσεις προγραμματίζονται δύο νέες έκτακτες πληρωμές - τη M. Δευτέρα 26 Απριλίου 2021 και τη Δευτέρα 17 Μαΐου 2021, ώστε να ενταχθούν οι δικαιούχοι, κατόπιν της αναγκαίας επεξεργασίας.

Πηγή: https://www.ieidiseis.gr/oikonomia/item/88516-anadromika-klironomon-plirothikan-20-4-ekat-evro-se-31-461-dikaioyxous

Είναι προφανές ότι όσοι είναι με διαθήκη πρέπει να συμφωνήσουν στο τι λέει.

Αν ο καθενας μεταφράζει την διαθήκη όπως τον βολεύει και δηλώσει πχ ότι τα δικαιούται όλα, τότε βέβαια δεν θα πληρωθει κάνεις μέχρι να ξεκαθαρίσει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξακολουθώ να μην μπορω να αντιληφθω με ποιον τροπο μπορουμε να ελεγξουμε αν έχει εγκριθει το αιτημα μας ή οχι. Μονο έναν αριθμο πρωτοκόλλου βλέπω στην πλατφόρμα και φυσικά την οριστικοποιημένη αίτηση.

Απλά περιμένει ο δικαιουχος να δει αν θα μπουν λεφτα? Δεν υπάρχει τροπος να ξέρουμε αν εγκρίθηκε το αιτημα ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...