Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου


tasos30

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα Corsa/208 είναι άθλια για τους πίσω επιβάτες. Κοίτα Fiesta, Ibiza και ρίξε μια ματιά στο Mazda 2. Επιπλέον, αν ανέβεις κατηγορία το μπάτζετ σου πιάνει και ορισμένες μη υβριδικές εκδόσεις της Corolla hatch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Με αυτα το λεφτα που διαθέτεις, ειδικά τα 20χ, παίρνεις αμαξαρα μεταχειρισμένη, ενω με τα ίδια χρήματα καινούργια κουβαδάκια.

Πχ

https://www.car.gr/classifieds/cars/?fs=1&make=196&model=7995&model=3328&model=378&model=379&model=380&model=381&model=382&model=383&model=384&model=385&model=3326&model=3327&price-from=>15000&price-to=<20000&registration-from=>2015&mileage-to=<50000&sort=prd

Το ξέρεις ότι αν πάθει κάτι η μεταχειρισμένη αμαξάρα και πας για ανταλλακτικά η συνεργείο, δεν θα τους ενδιαφέρει αν το πήρες μισή τιμή η και τζάμπα... 

"Αυτοκίνητο που δεν σε παίρνει να το αγοράσεις καινούργιο μη το αγοράζεις ούτε μεταχειρισμένο".  Έλεγαν οι αρχαίοι "Έλληνες...

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το i20 άλλαξε, βγήκε το καινούργιο μοντέλο!! Νομίζω αναμένεται στις εκθέσεις μέσα στον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο!
Οι αντιπροσωπείες έχουν τιμοκατάλογο να ξέρεις!
Ρίξε του μια ματιά, έχει καλό εξοπλισμό, είναι στο μπάτζετ σου, από αξιοπιστία οι Κορεάτες καλά πάνε και νομίζω ότι το μεγάλωσαν κιόλας σχετικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφο φαίνεται και το καινούριο i20. Το mazda 2 δε το είχα υπ' οψιν και τιμολογιακά αρκετά νορμάλ ακόμα και στην "ακριβή" του έκδοση, λόγω ατμοσφαιρικού αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με 18κ παιρνεις κ Suv . Απ τη στιγμή που σε ενδιαφέρουν οι χωροι γιατι δεν κοιτας τα μικρά suv?? ford puma, ακομα και qasqai βενζίνη

 

ριξε μια ματια στο autotriti για τιμές

Επεξ/σία από poihths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poihths είπε

με 18κ παιρνεις κ Suv . Απ τη στιγμή που σε ενδιαφέρουν οι χωροι γιατι δεν κοιτας τα μικρά suv?? ford puma, ακομα και qasqai βενζίνη

ριξε μια ματια στο autotriti για τιμές

Supermini κυρίως κοιτάω και προσανατολίζομαι, όταν λέω ότι με ενδιαφέρουν οι χώροι εννοώ σε αυτή την κατηγορία όσο γίνεται να υπάρχει μια σχετική άνεση. Κοινώς να μη χτυπάνε γόνατα και κεφάλια, αλλά ως εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Όμορφο φαίνεται και το καινούριο i20. Το mazda 2 δε το είχα υπ' οψιν και τιμολογιακά αρκετά νορμάλ ακόμα και στην "ακριβή" του έκδοση, λόγω ατμοσφαιρικού αυτο?

Για το mazda 2 να υπολογίζεις περίπου ένα έξτρα 600-700αρι για μεταλλικό χρώμα και πινακίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο άνετα σε χώρους επιβατών είναι τα Ibiza και Polo.

Επίσης, διαθέτουν και καλό χώρο αποσκευών.

Μάλιστα, αν σκέφτεσαι να βάλεις δόσεις, το Ibiza έχει σχεδόν το μισό επιτοκιο από όλες τις άλλες επιλογές.

Από εκεί και πέρα καλό είναι να ξεκινήσεις επισκέψεις σε αντιπροσωπείες να τα δεις ιδίοις όμμασοι και να κρίνεις με βάση τις αναγκες σου

4 ώρες πριν, giorgos_di είπε

Tα Corsa/208 είναι άθλια για τους πίσω επιβάτες. Κοίτα Fiesta, Ibiza και ρίξε μια ματιά στο Mazda 2. Επιπλέον, αν ανέβεις κατηγορία το μπάτζετ σου πιάνει και ορισμένες μη υβριδικές εκδόσεις της Corolla hatch.

Δηλαδή τα Corsa και 208 είναι άθλια για τους πίσω και του προτείνεις το Fiesta;

NOPE!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Τα πιο άνετα σε χώρους επιβατών είναι τα Ibiza και Polo.

Επίσης, διαθέτουν και καλό χώρο αποσκευών.

Μάλιστα, αν σκέφτεσαι να βάλεις δόσεις, το Ibiza έχει σχεδόν το μισό επιτοκιο από όλες τις άλλες επιλογές.

Από εκεί και πέρα καλό είναι να ξεκινήσεις επισκέψεις σε αντιπροσωπείες να τα δεις ιδίοις όμμασοι και να κρίνεις με βάση τις αναγκες σου

Δηλαδή τα Corsa και 208 είναι άθλια για τους πίσω και του προτείνεις το Fiesta;

NOPE!

Εμένα έτσι μου φάνηκε, όταν έκατσα σε αυτά. Αντιθέτως στο Fiesta ήταν καλύτερα. Βέβαια πιο άνετα από όλα ήταν στο Ibiza. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου να κάνω κάποιες ερωτήσεις κι να πω κάποια πραγματάκια:

- λες ότι ένα μικρο θα σε καλύψει για χρόνια.
μην το λες αυτό,  δεν ξέρεις πως στα φέρνει η ζωή. Το έχω πει αυτό για κάθε αμάξι που έδωσα τελικά μετά. Κατέληξα με εφταθεσιο λόγω τριτεκνιας.

 

- λες οχι μεταχειρισμένο. Λόγω του από πάνω, σε αυτή την ηλικία που εισαι θα ελεγα μεταχειρισμένο. Αν έβγαινες σύνταξη χώρις παιδιά να πας σε καινούργιο που θα το κρατήσεις μέχρι τέλους. Εγώ πήγα καινούργιο για την τριτεκνια μιας και απαλλασσόμουν από φόρους, διαφορετικά μόνο μεταχειρισμένο.

 

- δε φαίνεσαι πορωμένοσ  με την οδήγηση αλλά με την πρακτικότητα. Λίγο μεγαλύτερο από τα σούπερ-μίνι θα το εκτιμήσεις αργότερα. Μικρομεσαίο τουλάχιστον αν θες για χρόνια.

 

- πετρέλαιο: μπορεί να μην κανείς πολλά χιλιόμετρα, αλλά επειδή σε ενδιαφέρουν μίνι ταξιδάκια τα ΣΚ, η ροπή του πετρελαίου  κάνει διαφορά και βοηθάει ακόμα και τα μικρά αμάξια να πάνε δυνατά στην εθνική χωρίς Να μουγκρίζουν. Είχα fiat panda πετρέλαιο και είχα πάθει σοκ ποσό άνετα ανέβαινε και πήγαινε στα 140. Με αθόρυβα λάστιχα Michelin πήγαινε καλύτερα από το 1600αρι βενζίνης που είχα.

διαφορετικα αέριο όπως είπε ο φίλος που παίζουν αρκετά στα βόρεια. Είναι όντως πολύ οικονομικά και βγάζουν μια χαρά ροπή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Εμένα έτσι μου φάνηκε, όταν έκατσα σε αυτά. Αντιθέτως στο Fiesta ήταν καλύτερα. Βέβαια πιο άνετα από όλα ήταν στο Ibiza. 

Ειμαι 1,83 και δεν βρήκα καμια σημαντική διαφορα αναμεσα σε 208 και fiesta πισω.

Μια χαρά είναι για 4 άτομα, για 5 μόνο για μικρές αποστάσεις ως 70-80 km, με την προϋπόθεση ότι δεν είναι και οι 3 γεροδεμενοι. 

Για το Corsa έχεις απόλυτο δίκιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το υβριδικό Yaris: πας ψηλά αλλά παίρνεις δοκιμασμένο αυτοκίνητο, εγγύηση πολλών ετών, αν αλλάξουν οι ανάγκες σου το πουλάς αρκετά καλά και κυρίως πολύ γρήγορα, είναι αυτόματο, δεν καίει τίποτα και δεν πληρώνεις και τέλη κυκλοφορίας.

οι χώροι είναι ΟΚ, σε αυτήν την κατηγορία δεν περιμένεις ανέσεις, αλλά η πρακτικότητα του είναι τεράστια.

το χρησιμοποιώ σαν 2ο με ένα μωρό (και καρότσι) και μας έχει βγάλει ασπροπρόσωπους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου προτείνω να κάνεις μια λίστα με αυτά που σου αρέσουν εμφανισιακά και είναι εντός του προϋπολογισμού σου και να πας να τα οδηγήσεις. Αν σκέφτεσαι να το κρατήσεις χρόνια προτίμησε κάτι υβριδικό. Τώρα αν αυτό που σου αρέσει εσένα οδηγικά περισσότερο τύχει να μην είναι τόσο βολικό για τους πίσω να σκεφτείς πως την πλειοψηφία του χρόνου εσύ θα το οδηγείς και αν χρειαστεί να στριμωχθουν θα είναι για λίγο. Επίσης όταν σκέφτεσαι έξτρα εκδόσεις εξοπλισμού να έχεις σαν πρώτο γνώμονα τα συστήματα ενεργητικής και παθητικής ασφάλειας και σε δεύτερη μοίρα την εμφάνιση, άνεση και ψυχαγωγία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ όλα τα παιδιά που έχουν απαντήσει ως τώρα , με βοηθάνε αρκετά οι τοποθετήσεις σας. Ξεκάθαρα το no1 κριτήριο είναι να μου αρέσει αισθητικά το αυτοκίνητο, form factor και άνεση έρχονται δεύτερα. Ως τώρα με αυτά τα κριτήρια , ιεραρχικά βάζω: corsa>polo>208>i20>rio, που για να μαι ειλικρινής τα i20 & rio μου φαίνονται πολύ όμορφα και αν τους κότσαρα ένα "VW" μπροστα ίσως πήγαιναν και πρώτα, πείτε το και κόμπλεξ του άμπαλου.

Εννοείται ότι θα τα δω όλα από κοντά, απλά δημιουργώ μια shortlist για να μη πάρω σβάρα 20 αντιπροσωπείες (που στο τέλος θα το κάνω αλλά κουβέντα να γίνεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...