Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Καριέρας (προγραμματιστής) στα 34 γίνεται?


Lewnidas1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, denz είπε

Σε έναν χρόνο ενασχόλησης με προγραμματισμό έπιασες δουλειά με ικανοποιητικό μισθό; Αν επιτρέπεται δουλεύοντας πάνω σε ποιες τεχνολογίες και σε ποια πόλη;

To "ενασχόλησης" δεν είναι τόσο ακριβές ότι ήταν 1 χρόνος, πάντα ήμουν στο επίπεδο του αρχάριου προγραμματιστή...ήξερα τι είναι η if και η for δηλαδή :D. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, but anyway.  
Στα 32,5 ξεκίνησα ένα μεταπτυχιακό με έμφαση στον προγραμματισμό και ήδη 6 μήνες πριν είχα ξεκινήσει να διαβάζω Java για να είμαι καλύτερα προετοιμασμένος. Στην διπλωματική έφτιαξα μια εφαρμογή σε Java EE και απο εκεί έμαθα αρκετά. Δεν ξέρω αν ήταν απαραίτητο το μεταπτυχιακό, αλλά ίσως μου έδωσε και μια αφορμή να οργανωθώ καλύτερα. 

Την πρώτη δουλειά την ξεκίνησα με μισθό 1200/μήνα, Αθήνα σε τεχνολογίες Java EE. Το οποίο για μένα ήταν super ικανοποιητικό μετα απο δουλειές στις οποίες δεν πληρωνόμουν, ήμουν μαύρα και κατα κανονα πολύ λιγότερα. Το πιο σημαντικό ήταν ότι σε 1 εξάμηνο στην δουλειά οι γνώσεις μου εκτοξεύτηκαν. Τώρα έχω ανέβει πάρα πολύ μισθολογικά, σε άλλο εργοδότη πλέον.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ZAKKWYLDE είπε

To "ενασχόλησης" δεν είναι τόσο ακριβές ότι ήταν 1 χρόνος, πάντα ήμουν στο επίπεδο του αρχάριου προγραμματιστή...ήξερα τι είναι η if και η for δηλαδή :D. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, but anyway.  
Στα 32,5 ξεκίνησα ένα μεταπτυχιακό με έμφαση στον προγραμματισμό και ήδη 6 μήνες πριν είχα ξεκινήσει να διαβάζω Java για να είμαι καλύτερα προετοιμασμένος. Στην διπλωματική έφτιαξα μια εφαρμογή σε Java EE και απο εκεί έμαθα αρκετά. Δεν ξέρω αν ήταν απαραίτητο το μεταπτυχιακό, αλλά ίσως μου έδωσε και μια αφορμή να οργανωθώ καλύτερα. 

Την πρώτη δουλειά την ξεκίνησα με μισθό 1200/μήνα, Αθήνα σε τεχνολογίες Java EE. Το οποίο για μένα ήταν super ικανοποιητικό μετα απο δουλειές στις οποίες δεν πληρωνόμουν, ήμουν μαύρα και κατα κανονα πολύ λιγότερα. Το πιο σημαντικό ήταν ότι σε 1 εξάμηνο στην δουλειά οι γνώσεις μου εκτοξεύτηκαν. Τώρα έχω ανέβει πάρα πολύ μισθολογικά, σε άλλο εργοδότη πλέον.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι για επίπεδο Junior προς Medior είναι άκρως ικανοποιητικός μισθός αν είναι καθαρά φυσικά.

Μια ερώτηση ακόμα, πότε ξεκίνησες την 1η δουλειά; Από τα γραφόμενα σου μαντεύω γύρω στο 2013-2014, σωστά;

Ρωτάω γιατί αν δεν έχεις προχωρήσει πλέον (εν έτει 2020) σε Spring, η γνώση JavaEE (JSP, Servlets κτλπ) θεωρώ δεν αρκεί... όχι ότι αν ξέρεις τα τελευταία είναι δύσκολο να μάθεις και το framework αλλά μέχρι στιγμής, όπου μιλάω, αν δεν έχει το βιογραφικό σου Spring δεν υπάρχει περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, denz είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι για επίπεδο Junior προς Medior είναι άκρως ικανοποιητικός μισθός αν είναι καθαρά φυσικά.

Μια ερώτηση ακόμα, πότε ξεκίνησες την 1η δουλειά; Από τα γραφόμενα σου μαντεύω γύρω στο 2013-2014, σωστά;

Ρωτάω γιατί αν δεν έχεις προχωρήσει πλέον (εν έτει 2020) σε Spring, η γνώση JavaEE (JSP, Servlets κτλπ) θεωρώ δεν αρκεί... όχι ότι αν ξέρεις τα τελευταία είναι δύσκολο να μάθεις και το framework αλλά μέχρι στιγμής, όπου μιλάω, αν δεν έχει το βιογραφικό σου Spring δεν υπάρχει περίπτωση.

2014 και όντως τότε ήταν στα ψιλο-τελευταία του το Java EE. Αλλά έμαθα Hibernate, SOAP, REST API's, Dependency Injection, Messaging (α και JSF :D) κτλ. Μετά απο κανέναν χρόνο το γύρισα σε Spring Framework με AngularJS και μετά Angular, λίγο αργότερα microservices με Spring Boot, βάλαμε και κανα ψιλο Docker,. Οπότε ναι αυτό που λες ισχύει σε μεγάλο βαθμό, και ούτως η άλλως πρέπει να επικαιροποιούμε τις γνώσεις μάς.

Πάντως έχω δει και συναδέλφους που κάνουν ακόμα συντήρηση σε Applets οπότε...εξαρτάται πάντα :).

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και απαντώ λίγο καθυστερημένα, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για τα κουράγια που μου δίνετε να συνεχίσω την προσπάθεια που κάνω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Lewnidas1986 είπε

Αν και απαντώ λίγο καθυστερημένα, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για τα κουράγια που μου δίνετε να συνεχίσω την προσπάθεια που κάνω!

Καλή τύχη και απο εμένα.

Και ένα σχόλιο για την ερώτηση περί git και των projects σου, το θέμα δεν είναι να φτιάξεις ένα project που είναι πρωτοπόρο για να το έχεις στο portfolio σου , αν μπορούσες εύκολα να βρείς κάτι τέτοιο , πολύ πιθανό να μην χρειαζόσουν και δουλεία απο τα λεφτά που θα σου έφερνε .

Το θέμα είναι να δεί ο εκάστοτε εργοδότης / προγραμματιστής που θα σου πάρει συνέντευξη πόσο ποιοτικό κώδικα γράφεις.

Μπορεί κάποιος να έχει στο git ένα calculator / quiz game όπως είπες σε μία μέθοδο μακαρόνι , και άλλος να έχει χρησιμοποιήσει patterns , inheritance , abstractions , unit tests κτλ κτλ και να έχει πετύχει ακριβός το ίδιο αποτέλεσμα αλλά να μην έχει καμία σχέση η υλοποίηση απο ποιότητα.

Οπότε συνέχισε να ανεβάζεις τα project σου κανονικά και η δική μου εμπειρία , μου έχει δείξει ότι όταν επιστρέφεις σε ένα απο αυτά μετά απο ένα 6μηνο πρέπει να βρίσκεις λάθη και να το κάνεις ακόμη καλύτερα. Αυτό θα σου δώσει να καταλάβεις ότι βελτιώνεσαι γιατί σίγουρα σχεδόν ποτέ δεν θα είναι τέλειο (μπορεί μετά απο αρκετά χρόνια εμπειρίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η ηλικία που αναφέρεις, αν έχεις μια παλαιότερη ενασχόληση με αλγοριθμική είναι αρκετά καλή. Το καλό με το επάγγελμα αυτό είναι ότι όλοι έχουν ίσες ευκαιρίες και η εκπαίδευση είναι δικής σου υπόθεση. Το κακο είναι ότι υπάρχουν παιδιά από την ανατολή 15 χρόνων που είναι έτη φωτός μπροστά και λίγο πολύ παίρνουν μεγάλο κομμάτι του freelancing. Αν θες για υπάλληλος θα πρέπει να κάνεις πρώτα ένα portfolio στο κομμάτι που σε ενδιαφέρει. Η python είναι ένα καλό μέρος να ξεκινήσεις, και θα πρότεινα να κοιτάξεις το game development με unity γιατί αφενός είναι πολύ αναπτυσσόμενο και αφετέρου κυκλοφορούν άπειρα tutorials. Να γνωρίζεις ότι αν ξεκινάς τώρα ίσως αργήσεις να κάνεις ταμείο, οπότε μην παρατήσεις την day job σου ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2020 στις 7:19 ΠΜ, Lewnidas1986 είπε

Αλλά δεν ξέρω και αν οι εταιρίες παίρνουν κάποιον -της ηλικίας μου - στα σοβαρά.

Εγω παντως ειμαι 56 και μια χαρα σοβαρα με παιρνουν :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 2/11/2020 στις 12:06 ΜΜ, ZAKKWYLDE είπε

To "ενασχόλησης" δεν είναι τόσο ακριβές ότι ήταν 1 χρόνος, πάντα ήμουν στο επίπεδο του αρχάριου προγραμματιστή...ήξερα τι είναι η if και η for δηλαδή :D. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, but anyway.  
Στα 32,5 ξεκίνησα ένα μεταπτυχιακό με έμφαση στον προγραμματισμό και ήδη 6 μήνες πριν είχα ξεκινήσει να διαβάζω Java για να είμαι καλύτερα προετοιμασμένος. Στην διπλωματική έφτιαξα μια εφαρμογή σε Java EE και απο εκεί έμαθα αρκετά. Δεν ξέρω αν ήταν απαραίτητο το μεταπτυχιακό, αλλά ίσως μου έδωσε και μια αφορμή να οργανωθώ καλύτερα. 

Την πρώτη δουλειά την ξεκίνησα με μισθό 1200/μήνα, Αθήνα σε τεχνολογίες Java EE. Το οποίο για μένα ήταν super ικανοποιητικό μετα απο δουλειές στις οποίες δεν πληρωνόμουν, ήμουν μαύρα και κατα κανονα πολύ λιγότερα. Το πιο σημαντικό ήταν ότι σε 1 εξάμηνο στην δουλειά οι γνώσεις μου εκτοξεύτηκαν. Τώρα έχω ανέβει πάρα πολύ μισθολογικά, σε άλλο εργοδότη πλέον.

 

@ZAKKWYLDE Θα μπορούσες να αναφέρεις το μεταπτυχιακό που έχεις κάνει, μιας και εγώ αυτήν τη στιγμή βρίσκομαι σε αλλαγή καριέρας(Πτυχίο Στατιστικής ΟΠΑ και εργάζομαι αυτήν τη στιγμή σαν Προγραμματιστής πάνω σε βάσεις δεδομένων(κυρίως PL/SQL developer));

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...