Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Καριέρας (προγραμματιστής) στα 34 γίνεται?


Lewnidas1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Προσωπικα πιστευω οτι το καλυτερο portfolio ειναι κλωνοι μεγαλων sites καθως ειναι πολυπλοκα και αν τα δει καποιος που «ξερει» μπορει να καταλαβει ποσο καλος εισαι στο να διαχειριζεσαι τον κωδικα. 

Φυσικα αν εχεις καποιο project το οποιο να τρεχει live, ακομα καλυτερα.

Προσωπικά μέχρι στιγμής δεν προσπαθώ να φτιάξω κάτι το πολύπλοκο..Εννοω αυτά που φτιάχνω να μπορώ να τα εξηγήσω. Να πω ότι ρε παιδί μου με αυτά που ξέρω μέχρι στιγμής, φτιάχνω αυτά. 

Το να φτιάξω κάτι περίπλοκο/πολύπλοκο που να μην μπορώ να το υποστηριξω απλά για να το φτιάξω δεν με βοηθά σε κάτι αυτή την στιγμή.

 

Εντωμεταξύ, δεν ξέρω κ εταιρίες στην πόλη μου (Πατρα) να αρχίσω να στέλνω δειλά δειλά βιογραφικό..Για να φάω και 10-20 χυλόπιτες.. Κ να γίνομαι καλύτερος

 

Επεξ/σία από Lewnidas1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 χρονών είσαι μικρός ακόμη μπορείς να ξεκινήσεις ότι θες, εδώ εμένα με πήραν τηλ στα 44 για java, άλλο που δεν πήγα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lewnidas1986 είπε

Το να φτιάξω κάτι περίπλοκο/πολύπλοκο που να μην μπορώ να το υποστηριξω απλά για να το φτιάξω δεν με βοηθά σε κάτι αυτή την στιγμή.

Καλα δεν θα ξαναγραψεις τον αλγοριθμο του facebook feed απο την αρχη 🤪, μιλαμε για τις απλες λειτουργιες απλα να ειναι functional. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Καλα δεν θα ξαναγραψεις τον αλγοριθμο του facebook feed απο την αρχη 🤪, μιλαμε για τις απλες λειτουργιες απλα να ειναι functional. 

Ήθελα να το προσπαθήσω!! Χάχα! 

Εντάξει,ότι έχω φτιάξει μέχρι στιγμής είναι λειτουργικό (για Μένα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, Lewnidas1986 είπε

Ακολουθεί χαζή ερώτηση:

Το βιογραφικό πρέπει να είναι στα ελληνικά ή στα αγγλικά???

Θα μπορούσες να το γράψεις στη γλώσσα που είναι γραμμένη η αγγελία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση άκυρη ν2:

Ως πιο  έμπειροι και επειδή για μένα το όλο αυτό εγχείρημα είναι αλλαγή καριέρας στο βιογραφικό θα βάζατε αναλυτικά τι δουλειές κάνατε πριν ή κάτι τύπου 2011 - 2015  πωλητής σε διαφορες επιχειρήσεις κλπ κλπ και ΄όλα αυτά σε μια σελίδα βιογραφικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν τις βαλεις μπορει να σε ρωτησουν τι εκανες ολο αυτο το διαστημα.
 

Αν δεν τα βαλεις και πεις ψεμματα ισως οι λογιστες τους θα δουν οτι δουλευες πριν καπου. 
 

Εγω θα τις εβαζα και θα ελεγα οτι μ’αρεσει πολυ ο προγραμματισμος και διαβαζα παραλληλα μεχρι να νιωσω ετοιμος οτι μπορω να ανταποκριθω στις προσδοκιες μιας εταιριας. 
 

κατι παρομοιο με εσενα εκανα και εγω μεχρι πριν απο 3 χρονια, εστρωσα κωλο για κανα 10μηνο (ειχα προτερη επαφη) και επιασα δουλεια (ειμαι 39).

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2020 στις 5:19 ΜΜ, Lewnidas1986 είπε

 

Αλλά δεν ξέρω και αν οι εταιρίες παίρνουν κάποιον -της ηλικίας μου - στα σοβαρά.

μια χαρα θα σε παρουν στα σοβαρα, οταν μπεις μεσα και εισαι στοιχειωδεις σοβαρος, θα δεις μεσα τι πλεμπα και τι επιπεδο υπαρχει .και δεν μιλαω για επιπεδο κωδικα αλλα soft skills , επικοινωνιακος κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Αν δεν τις βαλεις μπορει να σε ρωτησουν τι εκανες ολο αυτο το διαστημα.
 

Αν δεν τα βαλεις και πεις ψεμματα ισως οι λογιστες τους θα δουν οτι δουλευες πριν καπου. 
 

Εγω θα τις εβαζα και θα ελεγα οτι μ’αρεσει πολυ ο προγραμματισμος και διαβαζα παραλληλα μεχρι να νιωσω ετοιμος οτι μπορω να ανταποκριθω στις προσδοκιες μιας εταιριας. 
 

κατι παρομοιο με εσενα εκανα και εγω μεχρι πριν απο 3 χρονια, εστρωσα κωλο για κανα 10μηνο (ειχα προτερη επαφη) και επιασα δουλεια (ειμαι 39).

Κοίταξε...Η μόνη δουλειά με ενσημα ας πουμε ειναι τα τελευταία 4 χρόνια.. Τα υπόλοιπα είναι μαύρα (δεν εβαζε κανένας ένσημα).Ωστόσο το τλευταίο εξάμηνο ειμαι ταμείο ανεργίας για να ασχοληθώ με αυτά κ με την Διπλωματική μου.

Οπότε όλο αυτό το διάστημα δεν κάνω κάτι από το να διαβάζω  και ήρθε η ώρα να στείλω τα cv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ αυτή τη μετάβαση σε καθαρά προγραμματισμό την έκανα στα 29 μου από τεχνικός δικτύων/PC και μόλις μπήκα στα 36.
Ξεκίνησα με php drupal/laravel και σταδιακά ασχολήθηκα στην τελευταία μου δουλειά με C#.net / python / nodejs / angular 7.
Backend development κυρίως(parsers/crawlers/site migrations).
Ότι θελήσεις και αν μπορώ φυσικά να βοηθήσω στείλε πμ.

Προτείνω να φτιάξεις δύο βιογραφικά ένα στα αγγλικά και ένα στα ελληνικά.
Απαντάς με το αντίστοιχο βιογραφικό στη γλώσσα της αγγελίας εκτός κι αν ρητά ζητούν σε συγκεκριμένη γλώσσα.
Στο βιογραφικό σου βάλε τις έως 5 δουλειές που έχεις κάνει τελευταία.
Συμπεριέλαβέ τα όλα, γράψε οτιδήποτε ξέρεις στο κομμάτι της πληροφορικής ή μη σε αυτό ακόμα και αν δεν έχεις πληρωθεί για αυτό,
σημασία έχει ότι ασχολήθηκες με αυτό. Επιπλέον τα hr τμήματα των εταιρειών δεν γνωρίζουν πολλά για αυτό που ψάχνουν οπότε κοιτάνε
keywords στο βιογραφικό σου, αν καλύπτεις τα keywords σε φωνάζουν για συνέντευξη είναι τόσο απλό.
Επίσης τσέκαρε και recruiters όπως itechscope που θα σκιστούν να σου βρούν δουλειά.

Δώσε έμφαση στην όποια εκπαίδευση/εκμάθηση κάνεις στο να είσαι problem solver και όχι να γνωρίζεις 1-2 γλώσσες προγραμματισμού καλά.
Οι γλώσσες μαθαίνονται εύκολα από τον οποιονδήποτε αλλά το να κάνεις σωστό debugging ενός προβλήματος είναι κάτι που θα σου φάει χρόνο
και θα έρθει μόνο με την εμπειρία.
Στην αρχή τα προβλήματα μπορεί να σου παίρνουν 2-3 μέρες για να τα λύσεις αλλά όσο τα αντιμετωπίζεις
θα μειώνεται αυτός ο χρόνος.
Όταν φτάσεις στο σημείο να βάζεις 1-2 features στο κώδικα του προγράμματος σου και επιλύσεις όλα τα bugs
σε μια ημέρα τότε για μένα είσαι πανέτοιμος να ξεκινήσεις να δουλεύεις.

Κάνε commit τον κώδικά σου ανα feature. Μη φοβάσαι το git, για να χάσεις αρχεία από αυτό πρέπει να είσαι σε επίπεδο να μη ξέρεις να
ανοίγεις τον υπολογιστή σου.

Επειδή έχω βοηθήσει σε συνεντεύξεις παλιότερα, ένα πρόβλημα που υπάρχει στην αγορά λόγω της νέας γενιάς
προγραμματιστών είναι ότι εστιάζουν στο να μάθουν καλά γλώσσες προγραμματισμού συνήθως 1-2 αλλά δεν ασχολούνται πολύ με επίλυση bugs.
Κυριολεκτικά έχω δεί άτομα στη προηγούμενη δουλειά μου να παίρνουν τον κώδικα από το stackoverflow και να τον πετάνε στον δικό τους
ελπίζοντας να αλλάξει κάτι, δεν παίρνουν δλδ την ιδέα ή το approach για να λύσουν τον δικό τους κώδικα.

Αυτό το επάγγελμα απαιτεί υπομονή και επιμονή. Αν αυτό είναι κάτι που δεν είσαι διατεθειμένος να δώσεις καλύτερα μείνε εκεί που είσαι γιατί
ίσως να το μετανιώσεις αργότερα. Εγώ αυτό που μετάνιωσα είναι που δε ξεκίνησα γυμναστήριο τότε.

Είναι καθιστική δουλειά πολλών ωρών οπότε πάρε καλή καρέκλα για τη μέση σου και να είναι ο εξοπλισμός σου στο σωστό ύψος.

Στη συνέντευξη ρώτα τους αν θα σου δώσουν κωδικούς για κάποιο πληρωμένο IDE. Έτσι μπορείς να κόψεις και λίγο κατα πόσο επενδύουν
στο τμήμα των προγραμματιστών, αν επενδύουν σε αυτούς κλπ. Με άλλα λόγια ρώτα για το περιβάλλον πως είναι για να δείξεις κιόλας
ότι ενδιαφέρεσαι που θα δουλέψεις. Ρώτα και αν θα λάβεις κάποιου είδους εκπαίδευση.

Αν είναι μικρή εταιρεία κάτω των 15 ατόμων το πιθανότερο είναι ότι θα χρησιμοποιούν κάποια free IDE που υπάρχουν στην αγορά
ανάλογα τη γλώσσα που ασχολείσαι. Ένα καλό IDE σου δίνει τις κατευθυντήριες γραμμές για να γράφεις καλό και ποιοτικό κώδικα.
Είναι πάρα πολύ σημαντικό τα παραδείγματα που θα έχεις στο προσωπικό σου github/bitbucket account σου
για να δείξεις στους μελλοντικούς σου εργοδότες τι έχεις κάνει μέχρι στιγμής να έχουν περάσει από κάποιο καλό IDE για να βρείς πιθανά bugs.
Σαν IDE προτείνω για να μάθεις σωστά οτιδήποτε βασίζεται στα IDEs της Jetbrains πχ. Intellij IDEA για java(aka η βάση του Android Studio).

Για μαθήματα προτείνω το udemy, επίσης μη φανείς ανυπόμονος, φτιάξε account σε αυτό και βάλε στο καλάθι τα tutorials/μαθήματα που σε ενδιαφέρουν
και μετά από μία - δύο ημέρες θα σου στείλουν email με έκπτωση για εως και 90% για αυτά τα tutorials/μαθήματα, τότε αγόρασε τα. Μέχρι να σου στείλουν
το email μπορείς να βρείς tutorials/μαθήματα και στο youtube δωρεάν αλλά οτιδήποτε σε προγραμματισμό κατακλύζεται από Ινδούς, που ξέρεις μπορεί
να σου κάνουν.

Αφήνω το πιο σημαντικό για το τέλος επειδή μιλάμε για ελλάδα, ανάλογα την εταιρεία μπορεί να είσαι "λίγο από όλα" εκεί μέσα και να μιλάς πχ. με πελάτες
εκτός από τους managers, να σηκώνεις τηλέφωνα και άλλα τέτοια όμορφα. Είναι κατά 80% σίγουρο ότι στις 1-2 πρώτες προγραμματιστικές δουλειές
που θα πιάσεις θα πέσεις σε λαμόγια, δέξου δουλειά μόνο με ένσημα και σιγουρέψου μετά από 3 μήνες στο ΙΚΑ ότι σου βάζουν τα ένσημα.
Εταιρείες που δε βάζουν ένσημα ή δε πληρώνουν καλύτερα κόψε λάσπη, θα κλείσουν έτσι κι αλλιώς.
Θα ξεκινήσεις στάνταρ με βασικό μισθό και σταδιακά ανα 12 μήνες θα σε αυξάνουν, αν δε σε αυξάνουν τότε φύγε εκτός κι αν σου αρέσει το περιβάλλον
κάτσε όσο μπορείς μέχρι να νιώσεις έτοιμος να πας κάπου αλλού.
Αυξήσεις στην ελλάδα γενικότερα είναι πολύ σπάνιο και παίζει ανάλογα την εταιρεία οπότε φροντίζεις εξαρχής να κάνεις ένα καλό deal.

Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ, είναι όλα όσα θα ήθελα να μου πεί κάποιος όταν ξεκινούσα και εγώ.
ΥΓ. όταν νιώσεις έτοιμος και εαν ασχοληθείς με web development ρώτα με ίσως να γνωρίζω 1-2 εταιρείες(που θα σε εκπαιδεύσουν κιόλας) να σε συστήσω.

  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι οι παραπάνω πιστεύω ότι έχουν καλύψει με το παραπάνω αυτά που ρωτάς. Εγώ θα σου πώ απλά ότι μέχρι τα 30 δούλευα σε δουλειές της πλάκας, σε κωλοεταιρείες που όποτε θέλανε με πληρώνανε κάτι ψίχουλα. Ενώ ήμουν άνεργος απο τα 30-33, στα 33 μου αποφασίζω να το γυρίσω σε προγραμματισμό και στα 34 πιάνω δουλειά, με ικανοποιητικό μισθό, ενώ είχα και έξτρα side projects.

Στα 40 μου πλέον ο μισθός μου έχει ξεφύγει απο τα Ελληνικά δεδομένα, την τελευταία φορά μαζί με την αύξηση που πήρα εν μέσω COVID απαίτησα απο τον εργοδότη μου να είμαι 100% remote για πάντα (άσχετα απο COVID) το οποίο και πέτυχα. Kάθε μέρα με σπαμμάρουν στο LinkedIN για θέσεις απο εδώ και απο εκεί. Μιλάμε για 500+/μέρα μεικτά σε Ευρωπαϊκούς Οργανισμούς. Ενώ κανείς μέχρι τώρα Έλληνας εργοδότης δεν είναι διατεθειμένος να ξεπεράσει αυτά που ήδη παίρνω σε όσες συνεντεύξεις έχω πάει. Αν το έψαχνα και λίγο παραπάνω θα πετύχαινα και κάτι καλύτερο, αλλά έχω βολευτεί. Ναι το ξέρω ότι ακούγεται λίγο σαν την Herbalife, αλλά έτσι είναι.

Αυτό στο λέω γιατί ναί, μπορείς να το κάνεις, και εφόσον είσαι συνειδητοποιημένος είναι μια αρκετά καλή ηλικία να το ξεκινήσεις.

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2020 στις 9:08 ΜΜ, Predatorkill είπε

Προσωπικα πιστευω οτι το καλυτερο portfolio ειναι κλωνοι μεγαλων sites καθως ειναι πολυπλοκα και αν τα δει καποιος που «ξερει» μπορει να καταλαβει ποσο καλος εισαι στο να διαχειριζεσαι τον κωδικα. 

Φυσικα αν εχεις καποιο project το οποιο να τρεχει live, ακομα καλυτερα.

The Clever Programmer way δηλαδή.

600 ευρώ συνδρομή νομίζω ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2020 στις 12:03 ΠΜ, ZAKKWYLDE είπε

Ενώ ήμουν άνεργος απο τα 30-33, στα 33 μου αποφασίζω να το γυρίσω σε προγραμματισμό και στα 34 πιάνω δουλειά, με ικανοποιητικό μισθό, ενώ είχα και έξτρα side projects.

Σε έναν χρόνο ενασχόλησης με προγραμματισμό έπιασες δουλειά με ικανοποιητικό μισθό; Αν επιτρέπεται δουλεύοντας πάνω σε ποιες τεχνολογίες και σε ποια πόλη;

Στις 31/10/2020 στις 12:03 ΠΜ, ZAKKWYLDE είπε

Στα 40 μου πλέον ο μισθός μου έχει ξεφύγει απο τα Ελληνικά δεδομένα, την τελευταία φορά μαζί με την αύξηση που πήρα εν μέσω COVID απαίτησα απο τον εργοδότη μου να είμαι 100% remote για πάντα (άσχετα απο COVID) το οποίο και πέτυχα. Kάθε μέρα με σπαμμάρουν στο LinkedIN για θέσεις απο εδώ και απο εκεί. Μιλάμε για 500+/μέρα μεικτά σε Ευρωπαϊκούς Οργανισμούς. Ενώ κανείς μέχρι τώρα Έλληνας εργοδότης δεν είναι διατεθειμένος να ξεπεράσει αυτά που ήδη παίρνω σε όσες συνεντεύξεις έχω πάει. Αν το έψαχνα και λίγο παραπάνω θα πετύχαινα και κάτι καλύτερο, αλλά έχω βολευτεί. Ναι το ξέρω ότι ακούγεται λίγο σαν την Herbalife, αλλά έτσι είναι.

Αυτό στο λέω γιατί ναί, μπορείς να το κάνεις, και εφόσον είσαι συνειδητοποιημένος είναι μια αρκετά καλή ηλικία να το ξεκινήσεις.

Αυτό ακριβώς. Η αλήθεια είναι ότι αν είσαι καλός problem solver και μπορείς να μαθαίνεις γρήγορα νέες τεχνολογίες, μέσα σε μια 5ετία η καριέρα και ο μισθός πηγαίνει σε επίπεδα που δύσκολα βρίσκουν άλλα επαγγέλματα στην Ελλάδα.

Και εγώ στα 30 έκανα την στροφή επαγγελματικά στο προγραμματισμό (γιατί τότε κατάφερα τις γνώσεις που πήρα από το Πανεπιστημίο να τις κάνω project ώστε να δείχνω σε συνεντεύξεις κτλπ) και τώρα σχεδόν 3 χρόνια μετά έχω την αυτοπεποίηθηση να ανέβω αρκετά μισθολογικά. Βέβαια αυτό θέλει να ψάχνεις συνέχεια και να μην ξενερώνεις με την απόρριψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...