Προς το περιεχόμενο

(Τρελά) Περιστατικά σε ελληνικούς δρόμους


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το διαμερισμα μου ειναι γωνιακο και ο ενας δρομος εχει στοπ.Καλοκαιρι καθομαι εξω και ξαφνικα ακουω φρεναρισματα και μπινελικια .Σαν κουτσομπολα σηκωνομαι να δω .

Αυτος που ειχε προτεραιοτητα λεω στον αλλον που παραβιασε το στοπ "δεν το βλεπεις το στοπ;"

Ακολουθει επικη απαντηση "το στοπ αυτο ειναι βαλμενο λαθος .Κανονικα εγω εχω προτεραιοτητα "

Αλλο κορυφαιο διανυω πεζος διαβαση πεζων και στο τσακ βλεπω ενα χαζο να ερχεται με φορα και τρεχω απεναντι στο πεζοδρομιο.Του λεω οι πεζοι εχουν προτεραιοτητα ,δε με βλεπεις Οχι μου λεει δε σε ειδα,αλλα ειναι δικια σου ευθυνη γιατι επρεπε να ειχες δει οτι δεν σε ειδα και να μην περναγες τη διαβαση.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Αν θέλετε να μείνει ανοιχτό (ή ορατό) το topic, μόνο posts με περιστατικά σε ελληνικούς δρόμους. 

Δεν θα υπάρξει δεύτερη σκούπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε φανάρι κόκκινο σταματημένος στη μεσαία λωρίδα που πάει ευθεία
και κλασικά έρχεται στην άδεια αριστερή λωρίδα που έχει και διαγράμμιση με αριστερό βέλος και φανάρι για αποκλειστική πορεία αριστερά.
Η αριστερή λωρίδα υπόψιν στη διασταύρωση απέναντι δεν έχει να συνεχίσει, είναι αντιμέτωπη με το κράσπεδο του διαζώματος.

Πράσινο φανάρι και ο οδηγάρας επιχειρεί με ελιγμούς (και κόρνες παρακαλώ) να κινηθεί ευθεία και να με κλείσει.
Άσχετα που δε χρειάστηκε να κινηθώ καν γρήγορα για να διεκδικήσω καμιά θέση στο οδόστρωμα, συνεχίζοντας απλά και ψύχραιμα στη λωρίδα μου σταθερή πορεία
το αποτέλεσμα μετά έχω για κανά χιλιόμετρο πίσω μου έναν ούγκανο και τον ούγκανο συνοδηγό του μισό έξω από το παράθυρο με φωνές, χειρονομίες, βρισιές, κόρνες και δε συμμαζεύεται.

Δεν αρκεί που ο άλλος δεν ξέρει τον ΚΟΚ, ή δεν έχει την αντίληψη ή δεν έχει την υπομονή ή δεν έχει την υπεθυνότητα
πρέπει να κάθεσαι να δίνεις εξηγήσεις ή να ανέχεσαι κάτι τέτοιους τύπους να σου κατεβάζουν τα καντήλια που θα έπρεπε να ακούσουν και δεν τα άκουσαν.
Τρελλάς.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Σε φανάρι κόκκινο σταματημένος στη μεσαία λωρίδα που πάει ευθεία
και κλασικά έρχεται στην άδεια αριστερή λωρίδα που έχει και διαγράμμιση με αριστερό βέλος και φανάρι για αποκλειστική πορεία αριστερά.
Η αριστερή λωρίδα υπόψιν στη διασταύρωση απέναντι δεν έχει να συνεχίσει, είναι αντιμέτωπη με το κράσπεδο του διαζώματος.

Πράσινο φανάρι και ο οδηγάρας επιχειρεί με ελιγμούς (και κόρνες παρακαλώ) να κινηθεί ευθεία και να με κλείσει.
Άσχετα που δε χρειάστηκε να κινηθώ καν γρήγορα για να διεκδικήσω καμιά θέση στο οδόστρωμα, συνεχίζοντας απλά και ψύχραιμα στη λωρίδα μου σταθερή πορεία
έχω για κανά χιλιόμετρο πίσω μου έναν ούγκανο και τον ούγκανο συνοδηγό του μισό έξω από το παράθυρο με χειρονομίες, βρισιές, κόρνες και δε συμμαζεύεται.

Δεν αρκεί που ο άλλος δεν ξέρει τον ΚΟΚ, ή δεν έχει την αντίληψη ή δεν έχει την υπομονή ή δεν έχει την υπεθυνότητα
πρέπει να κάθεσαι να δίνεις εξηγήσεις ή να ανέχεσαι κάτι τέτοιους τύπους να σου κατεβάζουν τα καντήλια που θα έπρεπε να ακούσουν και δεν τα άκουσαν.
Τρελλάς.

Αυτο το κανουν παρα πολλοι που βιαζονται η που νομιζουν πως ειναι γρηγοροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, Salvation81 said:

Αυτο το κανουν παρα πολλοι που βιαζονται η που νομιζουν πως ειναι γρηγοροι.

τί να βιαζόταν,
άδειος κυριολεκτικά δρόμος (ζήτημα 2-3 αυτοκίνητα), άνετα με πολλαπλές λωριδες, ένα σαράβαλο (30 κυριολεκτικά χρόνων) είχε και στο κατόπι δεν έπιανε πάνω από 40
μοιάζαμε με ράλι χελώνας ένα πράγμα...

το θέμα όμως δεν είναι με τη σφήνα (στα τόσα χρόνια που οδηγώ οι σφήνες των άλλων έχουν γίνει μια κανονικότητα για να εκπλήσσομαι),
με την «ιερή αγανάκτηση» του τυπάρα είναι

δεν είμαι σίγουρος αν χαλάστηκε που δεν του είπανε «καλωσορίσατε» όταν έπιασε την αριστερή αδιέξοδη λωρίδα και «περάστε» όταν ο Θεός του χρωστούσε τη σφήνα
ή αν απλώς η ηλιθιότητα του ατόμου (των 2 νεαρών για την ακριβεία, οδηγού-συνοδηγού) ήταν τόση που ούτε αισθάνθηκε τη βλακεία του, ούτε που θα μπορούσε να προκαλέσει ατυχημα, ούτε που δεν του είπε κανείς τίποτε αλλά από πάνω θέλησε να διεκδικήσει το «δίκιο» του...

γι' αυτο λέω Τρελλάς!

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Πρώτες μέρες στην Αθήνα, μιας και είμαι από επαρχία) Επιστρέφω από την δουλειά μου (Ασπρόπυργο) προς κέντρο Αθήνας για να πάω στο σπίτι μου. Στο ύψος του σιντριβανιού στην Ομόνοια ο δρόμος κάνει μια κλίση και γίνεται μετά ευθεία(Στη Σταδίου. Έχει φανάρι αμέσως μόλις μπαίνεις στην ευθεία). Παίρνω εγώ την κλίση κινούμενος στην δεξιά λωρίδα, περνάω το φανάρι με πράσινο και συναντώ ταξί σταθμευμένο με αλάρμ, στη δεξιά λωρίδα, οπότε, βλέπω από τον καθρέφτη αλλά και με το μάτι γιατί γύρισα, ότι δεν έρχεται κανένα αυτοκίνητο, βγάζω φλας αριστερά και ξεκινάω να κάνω την προσπέραση για να συνεχίσω την πορεία μου. Ξαφνικά με περνάει ξυστά αυτοκίνητο με 70-80 χλμ α/ω ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε και ξεκινάει να πατάει το φρένο με μανία (Ο δρόμος άδειος εν τω μεταξύ), κόρνες, κακό, μου κάνει νοήματα σε φάση θα σου δείξω εγώ κλπ, εγώ τον αγνοώ και συνεχίζω, ο τυπάς με προσπερνάει και μπαίνει μπροστά μου για να με ακινητοποιήσει στη μέση του δρόμου και κατεβαίνει κάτω για τσαμπουκά, είναι Ρωσομπλιέτης από τη φάτσα και την ομιλία του, τον αφήνω να πλησιάσει και μόλις έφτασε κοντά, σηκώθηκα κι έφυγα. 

Bonus, όπως έρχεσαι από Κηφισό (Ο δρόμος Αθηνών - Κορίνθου, αν δεν κάνω λάθος) και μπαίνεις στον κυκλικό κόμβο, μου σκάνε μηχανάκια και από δεξιά και από αριστερά ταυτόχρονη προσπέραση, έκανα μανούβρα, γιατί και φοβήθηκα, πρώτη φορά το συναντούσα και γιατί ο από δεξιά σχεδόν μου έγλειφε τον καθρέφτη, σταματάει ο τυπάς που έκανε την προσπέραση από αριστερά και η συνοδηγός μου κλώτσησε το αυτοκίνητο και με έβριζε. Εκεί ευχήθηκα να τους είχα ρίξει και τους δυο κάτω (Τα μηχανάκια).

Bonus2, την ίδια μέρα με τα μηχανάκια, πιο πριν, είχα κάνει χοντρή μαλακία και έκανα προσπέραση από αριστερά χωρίς να κοιτάξω σωστά με συνέπεια μια μηχανή που έκανε προσπέραση να με περάσει άνετα αλλά με ελιγμό. Επιτόπου "έπαιξα" φώτα και σήκωσα χέρια για να ζητήσω συγγνώμη γιατί αν και έκανα χοντρή μαλακία δεν είχαμε ατύχημα κι ευτυχώς ο μηχανόβιος το αποδέχτηκε.

#Πρώτες_Μέρες_Στην_Αθήνα #Δεν_Έχω_Φίλους_Μόνο_Γνωστούς #LiveYourMythInGreece

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ ολοι αυτοι οι "γρηγοροι" που κανουν σφηνες, περνουν απο αριστερα, προσπαθουν να βγουν πρωτοι στο φαναρι ποσο χρονο νομιζουν οτι κερδιζουν?

Οταν εισαι σε συνθηκες κινησης, οτι και να κανεις, ποσο να ειναι το "κερδος" σου? Αξιζει ολη την ταλαιπωρια της συνεχους προσοχης?

Ειμαι χαλαρος στην Κηφισιας με κινηση. Ειναι ενας τυπος πισω μου, σφηνες κακο, αριστερη, μετα μεσαια, δεξια, ξανα μπροστα στο επομενο φαναρι κολλαει η λωριδα του, παλι απο πισω μου😀

Αφου θα κολλησεις ρε μπουφε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Λευκάδα φέτος, πήγαινα για μπάνιο στο Πόρτο κατσίκι. Έχω ένα Νισσαν Μικρά. Σε κάποια φάση μου κολλάει στα δρομάκια του κωλου ένας μπάρμπας με ένα τζιπ. Με πήγε καροτσάκι πόσα χιλιόμετρα. Σε κάποια ευθεία κόβω εγώ περνάει αυτός ο σιφουνας. Με το που περνάει.... Τσουπ εγώ στο μισό μέτρο κολλημένος πίσω του. Τον πήγα καροτσάκι και ας πάταγε άσχετα φρενα για να με τρομάξει. Σε κάποια φάση κόβει κ πάω να τον περάσω κ σταματάει τελείως κ πάει να μου μιλήσει κ τον προλαβαίνω. "δεν σου αρέσει να σου κολλάει κάνεις στο μισό μέτρο ε;" "όχι μου σπάει τα νεύρα" λέει. "ε μην το κάνεις!" του λέω κ φεύγω... 

Γενικώς οι επαρχιώτες την έχουν δει κάπως King of the road ένα πράγμα επειδή ξέρουν το δρόμο. Με κάτι σαραβαλα τρέχουν δίχως αύριο κ βέβαια πέφτουν σαν τις μύγες. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, topaz said:

Στη Λευκάδα φέτος, πήγαινα για μπάνιο στο Πόρτο κατσίκι. Έχω ένα Νισσαν Μικρά. Σε κάποια φάση μου κολλάει στα δρομάκια του κωλου ένας μπάρμπας με ένα τζιπ. Με πήγε καροτσάκι πόσα χιλιόμετρα. Σε κάποια ευθεία κόβω εγώ περνάει αυτός ο σιφουνας. Με το που περνάει.... Τσουπ εγώ στο μισό μέτρο κολλημένος πίσω του. Τον πήγα καροτσάκι και ας πάταγε άσχετα φρενα για να με τρομάξει. Σε κάποια φάση κόβει κ πάω να τον περάσω κ σταματάει τελείως κ πάει να μου μιλήσει κ τον προλαβαίνω. "δεν σου αρέσει να σου κολλάει κάνεις στο μισό μέτρο ε;" "όχι μου σπάει τα νεύρα" λέει. "ε μην το κάνεις!" του λέω κ φεύγω... 

Γενικώς οι επαρχιώτες την έχουν δει κάπως King of the road ένα πράγμα επειδή ξέρουν το δρόμο. Με κάτι σαραβαλα τρέχουν δίχως αύριο κ βέβαια πέφτουν σαν τις μύγες. 

μου θύμισες παρόμοιο περιστατικό στην εθνική λίγο έξω από τον Αλίαρτο,
που νύχτα ο άλλος από πίσω μου με είχε με τους προβολείς πόσο δρόμο,
κόβω με τα πολλά που κάνω υπομονή, για να περάσει και του ανάβω εγώ από πίσω
ε την αμέσως επόμενη στιγμή φρενάρει να τσαμπουκαλευτεί

έλεος δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, KoreanW είπε

μου θύμισες παρόμοιο περιστατικό στην εθνική λίγο έξω από τον Αλίαρτο,
που νύχτα ο άλλος από πίσω μου με είχε με τους προβολείς πόσο δρόμο,
κόβω με τα πολλά που κάνω υπομονή, για να περάσει και του ανάβω εγώ από πίσω
ε την αμέσως επόμενη στιγμή φρενάρει να τσαμπουκαλευτεί

έλεος δηλαδή...

Ο μεσαιος καθρευτης εχει ενα πολυ χρησιμο διακοπτακι που οταν το γυρνας δεν παει ο πισω να εχει τους προβολεις του Batman δεν σε ενοχλουν.......

Εγω εστω αυτο κανω οταν εχω χαζους με μεγαλες σκαλες απο πισω, το μπροστα απο το αντιθετο ρευμα ειναι το θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2020 στις 9:15 ΠΜ, Bitbit είπε

Φαντάζομαι όλοι θα έχουν κάποιες ιστορίες να διηγηθούν, οπότε ανοίγω αυτό το θέμα για να περιγράψουμε τρελά περιστατικά που έχουμε δει σε ελληνικούς δρόμους,

Ξεκινάω με ένα πρόσφατο στις διακοπές στο Πήλιο τον Αύγουστο. Όσοι έχετε πάει ξέρετε πως οι δρόμοι δεν είναι και οι καλύτεροι μιας και μιλάμε για βουνό, στενοί με αρκετές στροφές. Προσθέστε και την αυξημένη κίνηση το καλοκαίρι, καταλαβαίνετε τι γίνετε.

Βλέπω λοιπόν ένα αυτοκίνητο να κινείται με χαμηλή ταχύτητα, με αναμμένα αλαρμ και ανοιχτό το πορτ παγκαζ. Στο συγκεκριμένο δρόμο (Ν. Πήλιο) δεν είχε και πολύ κίνηση γιατί οδηγούσε σε κάτι απομακρυσμένες παραλίες αλλά ήταν όλο στροφές με ανηφόρες- κατηφόρες. Πλησιάζω το αυτοκίνητο και μαντέψτε τι είχε γίνει. Ο τύπος οδηγούσε με αυτόν τον τρόπο διότι μπροστά από το αυτοκίνητο είχε βάλει το παιδί του (προφανώς) να πηγαίνει με το ποδήλατο και αυτός ήταν από πίσω με τα αλάρμ για "κάλυψη". Τόσα μέρη να κάνει ποδήλατο το παιδί και έπρεπε να το βάλει σε αυτό το σημείο και μάλιστα Αύγουστο.

Σορού που θα στο πω αυτό συμβαίνει συνέχεια σε χώρες του εξωτερικού !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Salvation81 said:

Ο μεσαιος καθρευτης εχει ενα πολυ χρησιμο διακοπτακι που οταν το γυρνας δεν παει ο πισω να εχει τους προβολεις του Batman δεν σε ενοχλουν.......

Εγω εστω αυτο κανω οταν εχω χαζους με μεγαλες σκαλες απο πισω, το μπροστα απο το αντιθετο ρευμα ειναι το θεμα.

το διακοπτάκι που το ξέρει κάθε οδηγός,
είναι θέμα του κάθε οδηγού που πρέπει να αντιμετωπίσει το πρόβλημα που του φόρτωσε ένας βλάκας από πίσω
(το οποίο πρόβλημα είναι και ζήτημα οδικής επικινδυνότητας στην τελική, εξίσου σημαντικό με τον άλλο που έχεις αντίκρυ)

το ότι ο βλάκας από πίσω
λούζει τον μπροστινό του με τους προβολείς, 
δεν το κάνει επειδή δεν καταλαβαίνει ότι έχει κάνει τη νύχτα μέρα τον μπροστινό που τον έχει στους καθρέφτες του (εσωτερικό και εξωτερικούς)

και ο ίδιος βλάκας όταν έρχεται μπροστά
δεν τσαμπουκαλεύεται επειδή δεν κατάλαβε τί έκανε τόση ώρα

αυτά από μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάποια χρόνια ξεκίνησα βράδυ να επιστρέψω Αθήνα από το χωριό μου, κάπου κοντά στην Άρτα. Ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι του δρόμου δεν έχει φώτα, τίποτα, πίσσα σκοτάδι και είμαι μόνο εγώ και ένας πίσω μου. Εγώ τον ξέρω τον δρόμο γιατί πάω αρκετά συχνά χρόνια τώρα οπότε δεν με ενοχλεί κάτι. Ο πίσω μου έχει κολλήσει στο ένα μέτρο και δεν με περνάει ότι και αν κάνω. Κόβω, κόβει και αυτός, γκαζώνω και κάνει το ίδιο. Κάποια στιγμή λοιπόν άρχισα να σκέφτομαι διάφορα, με έπιασε ένας φόβος, λέω πάει εδώ πάνω θα αφήσω τα κοκκαλάκια μου...

Μετά από κάποια χιλιόμετρα που βγήκαμε στον επαρχιακό όπου είχε φώτα, σταματάω σε ένα ανοιχτό βενζινάδικο να δω τι θα κάνει. Μπαίνει και αυτός από πίσω μου και έρχεται δίπλα μου. Ένα παλικαράκι 18-20 χρονών, καταΐδρωμένος και αγχωμένος και μου λέει "Χίλια συγνώμη, δεν ξέρω καθόλου τον δρόμο και σε πήρα από πίσω μέχρι να βγούμε εθνική..."

Ακόμα γελάω όταν το σκέφτομαι. Κέρασε καφέ και γυρίσαμε παρέα μέχρι Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

το διακοπτάκι που το ξέρει κάθε οδηγός,
είναι θέμα του κάθε οδηγού που πρέπει να αντιμετωπίσει το πρόβλημα που του φόρτωσε ένας βλάκας από πίσω
(το οποίο πρόβλημα είναι και ζήτημα οδικής επικινδυνότητας στην τελική, εξίσου σημαντικό με τον άλλο που έχεις αντίκρυ)

το ότι ο βλάκας από πίσω
λούζει τον μπροστινό του με τους προβολείς, 
δεν το κάνει επειδή δεν καταλαβαίνει ότι έχει κάνει τη νύχτα μέρα τον μπροστινό που τον έχει στους καθρέφτες του (εσωτερικό και εξωτερικούς)

και ο ίδιος βλάκας όταν έρχεται μπροστά
δεν τσαμπουκαλεύεται επειδή δεν κατάλαβε τί έκανε τόση ώρα

αυτά από μένα

Μην βαζεις το χερι σου στην φωτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...