Προς το περιεχόμενο

(Τρελά) Περιστατικά σε ελληνικούς δρόμους


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 2 χρονια περιπου στην θηβων κοντα Λακιωτη. Μπαρμπας πισω μου με mercedes e200 να μου κολλαει γιατι βιαζοταν μαλλον. Δεν πηγενα αργα, ειχε και κινηση. Στα 50 μετρα ειχα φαναρι. Γινετε πορτοκαλι και κοβω σιγα σιγα, δεν γινοταν να το περασω γιατι μπροστα ειχε μπλοκαρει ο δρομος και θα εμενα στην μεση. Γυναικα με μωρακι στο καροτσι στο φαναρι περιμενε να περασει απεναντι. Οταν ο μπαρμπας με βλεπει να κοβω τσαντιζεται κορναρει μπαινει σφηνα δεξια μου να με προσπερασει και παραλιγο να πατησει το καροτσι με την γυναικα. Σταματαει μπροστα τους και γυριζει μου λεει αντε ρε γιατι δεν φευγεις μολις ειχε αναψει κοκκινο. Του λεω ρε πας καλα θα σκοτωσεις κοσμο. Μου λεει εγω κατι πιτσιρικαδες σαν εσενα τους θελω 2-2 για να με κανουν καλα. Ε μαλακια μου αλλα δεν κρατηθηκα κανω στην ακρη μπροστα του δεξια κατεβηκα απο το αμαξι και οταν εφτασα στο παραθυρο του γουρλωσε ματια και εφυγε σπασμενος αφου μολις ειχε αναψει το πρασσινο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειμαι σε μονοδρομο στην γειτονια οποτε ταχυτητες χαμηλες κλπ καπου 20 μετρα πριν βγω στην λεοφώρο ερχεται μια κυράτσα με το τζιπ της ανάποδα και μου κανει νοημα οτι εχει μπει αναποδα για να μπει στο γκαραζ  της λεω οτι εχει μπει ανάποδα και πισω έχω δυο άμαξια το ένα ήταν μπατσικό και δεν γινετε αυτο που ζητάει (προσπαθώ σε κάτι τέτοιους λαλάκες να μην μπλέκω γιατί έχουν μυαλά ...) εε με τα πολλά η τύπισα κολάει το χέρι στην κόρνα για να κάνω το θέλημα της.Έλα που όμως κατέβηκε το στρουμφάκι από πίσω και της πείρε τα πάντα και έλεγε την κλασική ατάκα οτι θα δειξει σε ολους μας ποια είναι αυτή και θα το πληρώσουμε ακριβά πινακίδες δίπλωμα τα έχασε όλα.

 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο σκινικό έχω πάει βόλτα στη γειτονία με τα πόδια κάποια στιγμή σε ένα πολυ περιεργο σημείο που έχουμε εδω ακούς ενα μπαμ τέρμα δυνατό κάνω μια πίσω να δω μια με ένα τζιπ είχε παραβιάσει το στοπ και είχε κολήσει ένα αμάξι κάμπριο απένατνι στην κυριολεξία σε κάτι κολωνάκια και τη μάντρα του σπιτιού το πέδι βγαίνει από το αμάξι λυποθυμάει επιτόπου αφού πρώτα ευτυχώς μου λέει με λένε τάδα το τηλέφωνο των γονιών μου είναι αυτό και πέφτει κάτω ταβλά η τύπισα βγαίνει από το τζιπ βρώμαγε τελέιως κρασιά μπύρες τα πάντα και έβριζε κει έμενα και το πέδι που προσπαθούσα ντο συνεφέρω γιατι δεν της εδωσε προτεραιότητα.Οταν ήρθαν οι γονείς των παιδιών πάλι καλά που ηρθαν την ίδια ώρα με την αστυνομία γιατί ο πατέρας του παιδιού που λυποθίμισε παραλίγο να τις δώσει άγρια στον πατέρα της κοπέλας που δεν της εμαθε τα βασικα.Οι γονείς του πεδιού την άλλη μέρα μονο αγαλμα δεν μου φτιαξανε του βοηθισα στην κατασταση

Επεξ/σία από soteras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη κίνηση, εθνική Μαλακάσα, 120χ/ω αριστερά με μηχανή....2 φώτα να με κοιτάνε κατάματα....ευτυχώς ψύχραιμα και ομάλα μπήκα μεσαία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tony81 είπε

Λίγη κίνηση, εθνική Μαλακάσα, 120χ/ω αριστερά με μηχανή....2 φώτα να με κοιτάνε κατάματα....ευτυχώς ψύχραιμα και ομάλα μπήκα μεσαία

Το ειχα αναφερει και σε αλλο θεμα, Εθνικη οδος Αθηνων Λαμιας, νομιζω γυρω στις 9 το βραδυ.
Αριστερη λωριδα εγω, μπροστα μου ενα τζιπακι (νομιζω Cherokee ηταν), στην μεσαια αυτοκινητα, τερμα δεξια κλασσικα σχεδον αδεια (το τραγικο των Ελληνικων δρομων).
Ακουω μηχανη, κοιταω καθρευτη, street μηχανη ερχοταν απο την μεσαια λωριδα μαμιωντας (αναμεσα σε εμενα και σε αυτοκινητα στην μεσαια), κανει ζιγκ ζαγκ οταν φτανει πισω μου και ερχεται και χωνεται αριστερα, δηλαδη αναμεσα σε εμενα και στο δικλειδωμα (να ηταν 1 μετρο το κενο;).
Με περναει και χωνεται αναμεσα στο δικλειδωμα και στο τζιπ, το τζιπ οκ δεν πηγαινε ευθυγραμισμενο ως λογικο οποτε κανει λιγο προς τα αριστερα, ο τυπας με την Street κλανει μεντες, κορναρει, ο τυπος με το τζιπ κανει δεξια και μετα τι κανει ο αλλος ο καφρος; Μπουνια στον καθρευτη του οδηγου και κλωτσια στο μπροστινο φτερο και φευγει (εντωμεταξυ πινακιδα τσακισμενη προς τα πανω απο πισω ωστε να μην μπορει να δει κανεις τιποτα - αλλο ενα τραγικο των Ελληνικων δρομων αφου ολοι σχεδον τις εχουν ετσι).

Πραγματικα απορω πως κρατησε την ψυχραιμια του ο τυπος στο τζιπ και δεν εκανε το τιμονι λιγο προς τα αριστερα εστω ωστε να του βγαλει την μηχανη αχρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κινούμαι με 140-150 στην αριστερή λωρίδα στο ποτάμι προς Αθήνα και με περνάει μηχανή με 2 άτομα από ...αριστερά (δηλαδή στο κενό μεταξύ αυτοκινήτου και κάγκελου, 80-90 εκ) με το λιγότερο 200km/h. Τρώει μια κόρνα αφού κατάλαβα τι έγινε. Με περίμενε πιο κάτω και όταν συναντηθήκαμε μου λέει: τι θες ρε μ@λ@κ@, πας καλά?

ΥΓ Κυριακή πρωϊ χωρίς κανένα αμάξι στο δρόμο.

Επεξ/σία από lpff
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παγκράτι, βγαίνω από το σπίτι να πάω ποδαρέτο για καφέ. Βλέπω ασυνήθιστη ουρά με αυτοκίνητα σε μονόδρομο, κορναρίσματα, ένας χαμός. Περπατάω 100-200 μέτρα και προσπερνάω δεκάδες αυτοκίνητα, ώσπου καταλήγω σε μία κυρία που προσπαθούσε, μάταια, να παρκάρει το αυτοκίνητο σε χώρο που άνετα έμπαιναν και δύο. Είχε κλείσει τον δρόμο και απλά έκανε μανούβρες εμπρός πίσω, έχοντας χάσει την μπάλα με τον χαμό και τα κορναρίσματα.

Προσφέρομαι να τη βοηθήσω, μπαίνω στο αυτοκίνητο και της το παρκάρω. Μπαίνει η κυρία ξανά στο αμάξι, οπότε αρχίζει η ουρά να κινείται ξανά.

Ένας-ενας, 100δες αυτοκίνητα, σταματούσε μπροστά της, της έβριζε ότι μπορεί κάποιος να φανταστεί και συνέχιζε. Δε νομίζω να ξαναέπιασε τιμόνι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

 Παγκράτι, βγαίνω από το σπίτι να πάω ποδαρέτο για καφέ. Βλέπω ασυνήθιστη ουρά με αυτοκίνητα σε μονόδρομο, κορναρίσματα, ένας χαμός. Περπατάω 100-200 μέτρα και προσπερνάω δεκάδες αυτοκίνητα, ώσπου καταλήγω σε μία κυρία που προσπαθούσε, μάταια, να παρκάρει το αυτοκίνητο σε χώρο που άνετα έμπαιναν και δύο. Είχε κλείσει τον δρόμο και απλά έκανε μανούβρες εμπρός πίσω, έχοντας χάσει την μπάλα με τον χαμό και τα κορναρίσματα.

Προσφέρομαι να τη βοηθήσω, μπαίνω στο αυτοκίνητο και της το παρκάρω. Μπαίνει η κυρία ξανά στο αμάξι, οπότε αρχίζει η ουρά να κινείται ξανά.

Ένας-ενας, 100δες αυτοκίνητα, σταματούσε μπροστά της, της έβριζε ότι μπορεί κάποιος να φανταστεί και συνέχιζε. Δε νομίζω να ξαναέπιασε τιμόνι.

Μπα, δεν κοβω να επιρεαστηκε καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σε φανάρι με 4 λωρίδες, 2 ευθεία, μια δεξιά και μια αριστερά για στροφές.. εγώ και ένας δίπλα μου περιμέναμε να πάμε ευθεία.. εγώ είχα σταματήσει λίγο πιο πίσω, αλλά επειδή ξεκίνησε να μαζεύεται ουρά λέω να κάνω λίγο πιο μπροστά να μην κρατάω κόσμο πίσω.. με βλέπει ο δίπλα κ ξεκινάει σφεντόνα με κόκκινο που είχαμε! Στη μέση της διασταύρωσης φρενάρει απότομα και κάνει όπισθεν να έρθει πάλι πριν το φανάρι! Πάλι καλά δεν περνούσε κανένας! 

Και ένα ακόμα αντίστοιχο σε φανάρι, ένας γρήγορος ήταν (υποθέτω) στον κόσμο του και μόλις άναψε το πράσινο για τους πεζούς έφυγε σφεντόνα! Ευτυχώς ούτε εκεί έγινε ατύχημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οδηγω και αμαξι και μηχανη...................

η δουλεια μου ειναι οδηγος...........

μακακες υπαρχουν σε ολες της κατηγοριες...............το κακο ειναι οτι προσθέτονται και αλλες κατηγοριες οδηγων..........ηλεκτρικα πατινια ποδηλατα.........

δεν υπαρχει σωτηρια............

δεν υπαρχει παιδεία,οχι μονο οδηγικη........γενικα..........

προσοχη παντα........

καλους δρομους σε ολους........

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο μου ταξίδι με αυτοκίνητο, Αθήνα - Κυπαρισσία, με το όχημα του πατέρα μου, ένα αθάνατο Toyota Corolla DX του 1981. Ο πατέρας συνοδηγός, κλασσικά όλη την ώρα να μου λέει σιγά σιγά, να δίνει οδηγίες και γενικά να κάνει ότι ένας φοβισμένος πατέρας στην πρώτη επαφή του γιου του με την εθνική οδό...

Λίγο πριν τα διόδια της Τρίπολης ο πατέρας μου είναι σκυμμένος στο ντουλαπάκι και μαζεύει τα ψιλά για την πληρωμή. Ένα BMW ξεκινάει να με προσπερνάει κανονικά από αριστερά. Ενώ μπαίνουμε σε μια παρατεταμένη αριστερή στροφή 90 μοιρών μαζί, εγώ, στην δεξιά λωρίδα, ως προπορευόμενος, βλέπω ένα κόκκινο FIESTA να έρχεται από το δικό μας ρεύμα στην αριστερή λωρίδα!

Κάποιος φύλακας άγγελος(!) παίρνει το τιμόνι και το φρένο και κολλάει το Corolla όσο πιο δεξιά γίνεται φρεναριστό! Ο BMW βρίσκει χώρο, με περνάει και χώνεται και αυτός στην δεξιά λωρίδα τελευταία στιγμή... Και πατάει ένα τρελό κορνάρισμα φόβου και διαμαρτυρίας, γιατί προφανώς ο άνθρωπος είδε το χάρο με τα μάτια του...

Ο πατέρας μου ακούει το κορνάρισμα, σηκώνει το κεφάλι του και βλέπει μπροστά μας τη BMW να προσπαθεί να βρει την ισορροπία της μετά τον απότομο ελιγμό!

- Τι έκανες ρε κωλόπαιδο; Γιατί μας κορνάρει αυτός; Τι έγινε;

- Άσε πατέρα, ήταν ένας στο δικό μας ρεύμα στην αριστερή μας λωρίδα! Παραλίγο να σκοτωθούμε!

- ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ! ΑΣΕ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ!

- Μα το Χριστό, σου λέω αλήθεια!

Η μουρμούρα συνεχίστηκε μόνο για μερικά ακόμα δευτερόλεπτα, γιατί μόλις φτάσαμε στα διόδια ήταν δύο τυπάδες οι οποίοι έδειχναν προς το δρόμο και μονολογούσαν: "Ρε το μαλάκα, μπήκε ανάποδα, θα σκοτώσει κανά άνθρωπο..."

 

Το βλέμμα του πατέρα μου δε θα το ξεχάσω ποτέ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το θρυλικο alfa romeo 75 ημουν κηφισο προς πειραια βραδυ..
Πυκνη ροη ~80χμ/ω περιπου..
Μου κολλαει ενας μλκς με bmw απο πισω (καγκουρας φαση)
Λεω στον αδερφο μου ρε με εναν ηλιθιο που μπλεξαμε..κατσε θα δεις...χαχαχα.
Και επειδη το τοτε θρυλικο αμαξι αναβαν τα φωτα της οπισθεν οχι οταν κουμπωνε η ταχυτητα αλλα νωρις οταν "πηγαινες" να την βαλεις. Οποτε του "εβαζα" οπισθεν με 80χμ/ω πορεια 😅😅
Οταν με περασε απο δεξια και χωθηκε μπροστα μου (εννοειται δεν ειχε αλλου να παει) του αναψα προβολεις μονιμα για το υπολοιπο.



Και μια αλλη περιπτωση σε ταξιδι προς το εξοχικο μου, μετα την αναβαση του βουνου ανοιγουν οι δρομοι και ημουν ετοιμος να προσπερασω. (ηξερα οτι ειχα και εναν μλκ πισω μου που κολλουσε οοοολη την ωρα)
Ξεκιναω προσπεραση και ξεκιναει και αυτος. Μας προσπερναει και ριχνει αγκυρα λεμε.. Σταματαει στη μεση του δρομου,(εχουμε σταματησει και τα 3 αμαξια) εξαλλος μιλαμε και ερχεται προς τα μενα απο τη θεση του συνοδηγου. 
Ψυχραιμος εγω, κατεβαζω παραθυρο και βλεπω εναν γερο να φωναζει (να μη καταλαβαινω τι λεει) να πεταγονται σαλια και να τον κοιταζω ψυχραιμος.
Μεχρι που οταν τελειωσε τον ρωταω ψυχραιμα :
Να σε ρωτησω κατι; Γιατι φτυνεις στο αμαξι μου; 🤣
Ε ο ανθρωπος εγινε τουρμπο. 
Ανεβαζω παραθυρο και εφυγα.

Επεξ/σία από GoMaR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Με το θρυλικο alfa romeo 75 ημουν κηφισο προς πειραια βραδυ..
Πυκνη ροη ~80χμ/ω περιπου..
Μου κολλαει ενας μλκς με bmw απο πισω (καγκουρας φαση)
Λεω στον αδερφο μου ρε με εναν ηλιθιο που μπλεξαμε..κατσε θα δεις...χαχαχα.
Και επειδη το τοτε θρυλικο αμαξι αναβαν τα φωτα της οπισθεν οχι οταν κουμπωνε η ταχυτητα αλλα νωρις οταν "πηγαινες" να την βαλεις. Οποτε του "εβαζα" οπισθεν με 80χμ/ω πορεια 😅😅
Οταν με περασε απο δεξια και χωθηκε μπροστα μου (εννοειται δεν ειχε αλλου να παει) του αναψα προβολεις μονιμα για το υπολοιπο.



Και μια αλλη περιπτωση σε ταξιδι προς το εξοχικο μου, μετα την αναβαση του βουνου ανοιγουν οι δρομοι και ημουν ετοιμος να προσπερασω. (ηξερα οτι ειχα και εναν μλκ πισω μου που κολλουσε οοοολη την ωρα)
Ξεκιναω προσπεραση και ξεκιναει και αυτος. Μας προσπερναει και ριχνει αγκυρα λεμε.. Σταματαει στη μεση του δρομου,(εχουμε σταματησει και τα 3 αμαξια) εξαλλος μιλαμε και ερχεται προς τα μενα απο τη θεση του συνοδηγου. 
Ψυχραιμος εγω, κατεβαζω παραθυρο και βλεπω εναν γερο να φωναζει (να μη καταλαβαινω τι λεει) να πεταγονται σαλια και να τον κοιταζω ψυχραιμος.
Μεχρι που οταν τελειωσε τον ρωταω ψυχραιμα :
Να σε ρωτησω κατι; Γιατι φτυνεις στο αμαξι μου; 🤣
Ε ο ανθρωπος εγινε τουρμπο. 
Ανεβαζω παραθυρο και εφυγα.

για το πρωτο (γνωμη μου,μη το παρεις στραβα) λαλακια αυτο που εκανες(φαντασου να πλακωνε τα φρενα και να ψοφαγαν 5-6 απο πισω,θα ειχες και τυψεις μετα)......................αστον να παει στην ευχη της Παναγιας(μην πω τπτ αλλο)

για το δευτερο με τον παππου που εφτυνε παλι καλα που δεν υπηρχε ο κορονα τοτες 🤣🤣🤣

θα ειχες κλασει πανω σου 🤣🤣🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexcrx είπε

για το πρωτο (γνωμη μου,μη το παρεις στραβα) λαλακια αυτο που εκανες(φαντασου να πλακωνε τα φρενα και να ψοφαγαν 5-6 απο πισω,θα ειχες και τυψεις μετα)......................αστον να παει στην ευχη της Παναγιας(μην πω τπτ αλλο)

για το δευτερο με τον παππου που εφτυνε παλι καλα που δεν υπηρχε ο κορονα τοτες 🤣🤣🤣

θα ειχες κλασει πανω σου 🤣🤣🤣


Ναι δε το σκεφτηκα τοτε αυτο που λες, αλλα δε πιστευω να συνειδητοποιησε οτι ηταν τα φωτα της οπισθεν ειδικα σε πορεια με τοσα χιλιομετρα.. lol 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και εγώ τη δική μου ιστορία:

Φοιτητής στην Πάτρα εγώ, πριν 10+ χρόνια, αμέσως μετά το Πάσχα αποφασίζω να πάω μία βόλτα Αθήνα. Η φοβερή αυτή εθνική Πατρών - Κορίνθου γεμάτη φυσικά με όλους που γυρίζουν προς Αθήνα. Ημουν νέος τότε, με ένα σχετικά γρήγορο αυτοκίνητο και την είχα δει "μάγκας" (μ@λ@κ@ς ήμουν βέβαια) και κοιτούσα όπου μπορούσα να προσπερνάω τους "αργούς". Κάποια στιγμή ανοίγει λίγο ο δρόμος, βλέπω ότι δεν έρχονται αμάξια από απέναντι και ετοιμάζομαι για προσπέραση. Ανάβω φλας, είμαι έτοιμος να στρίψω το τιμόνι και ρίχνω μία τελευταία ματιά στον καθρέφτη. Βλέπω λοιπόν να έρχεται ένα αμάξι ήδη για προσπέραση. Ακούω και άλλα αυτοκίνητα να γκαζώνουν και βλέπω μπροστά μου το πρώτο αυτοκίνητο να κάνει προσπέραση, ένα άλλο να έχει μπει στο αντίθετο ρεύμα και να προσπερνάει το πρώτο και ένα ακόμα να τα περνάει όλα μαζί! Για 1-2 δευτερόλεπτα μπροστά μου ήταν 4 αυτοκίνητα το ένα δίπλα στο άλλο, πηγαίνοντας με 90-100 σε έναν δρόμο που χωράει κανονικά 1,5 αμάξι με το ζόρι στην ίδια κατεύθυνση! Πραγματικά νομίζω στο τέταρτο αμάξι οι αριστερές ρόδες πρέπει να πάταγαν έξω από την άσφαλτο!

Αναψα δεξί φλας, πήγα όσο πιο δεξιά γίνεται, έβαλα τη μουσικούλα μου και πήγα σπίτι ασφαλής και σώος μαζί με τους αργούς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...