Προς το περιεχόμενο

(Τρελά) Περιστατικά σε ελληνικούς δρόμους


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι όλοι θα έχουν κάποιες ιστορίες να διηγηθούν, οπότε ανοίγω αυτό το θέμα για να περιγράψουμε τρελά περιστατικά που έχουμε δει σε ελληνικούς δρόμους,

Ξεκινάω με ένα πρόσφατο στις διακοπές στο Πήλιο τον Αύγουστο. Όσοι έχετε πάει ξέρετε πως οι δρόμοι δεν είναι και οι καλύτεροι μιας και μιλάμε για βουνό, στενοί με αρκετές στροφές. Προσθέστε και την αυξημένη κίνηση το καλοκαίρι, καταλαβαίνετε τι γίνετε.

Βλέπω λοιπόν ένα αυτοκίνητο να κινείται με χαμηλή ταχύτητα, με αναμμένα αλαρμ και ανοιχτό το πορτ παγκαζ. Στο συγκεκριμένο δρόμο (Ν. Πήλιο) δεν είχε και πολύ κίνηση γιατί οδηγούσε σε κάτι απομακρυσμένες παραλίες αλλά ήταν όλο στροφές με ανηφόρες- κατηφόρες. Πλησιάζω το αυτοκίνητο και μαντέψτε τι είχε γίνει. Ο τύπος οδηγούσε με αυτόν τον τρόπο διότι μπροστά από το αυτοκίνητο είχε βάλει το παιδί του (προφανώς) να πηγαίνει με το ποδήλατο και αυτός ήταν από πίσω με τα αλάρμ για "κάλυψη". Τόσα μέρη να κάνει ποδήλατο το παιδί και έπρεπε να το βάλει σε αυτό το σημείο και μάλιστα Αύγουστο.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παπάκι σε κόκκινο φανάρι σε λεωφόρο. Εννοείται χωρίς κράνος. Περνάει με κόκκινο, αλλά δεν πάει αριστερα,κάνει αναστροφή. Στα δέκα μέτρα στα δεξιά του έχει εκκλησία. Τον βλέπω να πιάνει με το αριστερό χέρι το δεξί "χερούλι" γκάζι, και με το δεξί να κάνει τον σταυρό του.

Έχω κι άλλες ιστορίες

Επεξ/σία από JOHN ONLY
  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πριν κανα διμηνο, ακριβως πριν φτασω στα διοδια της Αττικής οδου στην περιφερειακη Υμηττου, πετυχα αμαξι να πηγαινει αναποδα στην αριστερη λωριδα κιολας! Ημουνα ευτυχως μεσαια αλλα και παλι δε φανταζεστε ποσο τρομακτικο ειναι να βλεπεις τον αλλον να πηγαινει αναποδα σε τετοιον δρομο. Δε ξερω πως δεν εγινε καποιο ατυχημα εκεινη την μερα και πως δεν γραφτηκε πουθενα αυτο.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν.Πηλιο νόμιζα κατεβαίνει ποδήλατο σφαίρα , αλλά ήταν αγροτικό χωρίς φώτα και η γυναίκα του είχε βγάλει το κινητό και έφεγγε το δρόμο 

Σε άλλο σημείο , σε μια πλαγιά από αριστερά κατρακύλησε αφηνιασμένο άλογο στα 5 μέτρα , ούτε φρένο δεν πρόλαβα , ευτυχώς (για μένα ) σηκώθηκε στο μπαμ , και βούτηξε δεξιά στη πλαγιά τρέχοντας και μετά το είδα πάλι με τούμπες να χάνεται 

Ενας πίτα , 8αρια στο δρόμο με 30/40 χλμ/ώρα , μια δεξιά , μια αριστερά , όταν το έκοψε δεξιά παίζω φώτα να τον περάσω και σκάει πεζοδρόμιο . Ανοίγω παράθυρο συνοδηγού να τον βρίσω και ήταν λιωωωωωμα . Έψαχνε να ανοίξει την πόρτα να βγει για μανούρα και αφού τα κατάφερε με το που βγαίνει έξω σκάει κάτω . Του πήρα τα κλειδιά και φεύγοντας έβλεπα που τα έψαχνε στο δρόμο στα τέσσερα , ακόμα μετανιώνω που δε φώναξα τροχαία .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεύτερη φορά μέσα σε ένα μήνα:

Να κινούμαι σε μονόδρομο με μία λωρίδα κυκλοφορίας με χαμηλή ταχύτητα λόγω αυξημένης ροής, να βγάζω αριστερό φλας νωρίς (ας πούμε 20-30 μέτρα πριν τη διασταύρωση) και να με προσπερνάει δίκυκλο ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΣΤΡΙΒΩ. Το αμάξι να σβήνει από το κοκκάλωμα και το μηχανάκι να συνεχίζει ευθεία βρίζοντας κιόλας που του έσωσα την ζωή μετά το καφριλίκι που έκανε.

Γενικά τελευταία οι δικυκλιστές έχουν ξεφύγει στην Αθήνα, έχουν αυτοκτονικές τάσεις.

  • Like 26
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινούμαι σε μονόδρομο με χαμηλή ταχύτητα. Βλέπω στον επόμενο κάθετο δρόμο, στον οποίο υπάρχει STOP, να βγαίνει ένα αυτοκίνητο με μέτρια ταχύτητα. Υπολογίζω ότι θα κόψει λόγω του STOP οπότε δεν σταματάω αλλά κόβω λίγο.

Έλα όμως που η κυρία με το κινητό στο αυτί πέρασε αέρας και με βρήκε στην πίσω πόρτα από τη μεριά μου (του οδηγού). Μικρή ζημιά λόγω χαμηλών ταχυτήτων και επειδή έκανα μια στραβοτιμονιά μπας και το σώσω όταν κατάλαβα ότι δεν θα σταματήσει, αλλά το κορυφαίο ήταν ότι την βλέπω από τον καθρέφτη ατάραχη να συνεχίζει την συνομιλία στο κινητό και όταν κατέβηκα και πήγα στο παράθυρό της να μιλήσουμε, μου λέει: "Καλά αγόρι μου δεν βλέπεις ότι μιλάω? Έλεος πια με αυτά τα STOP, αυτός ο δρόμος έχει πάρα πολλά!!"

Το τι πέρασε από το μυαλό μου εκείνη την ώρα δεν λέγεται, αλλά ευτυχώς κράτησα την ψυχραιμία μου.

  • Like 8
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα αναφερθω στο πηλιο αλλα γενικα στον Βολο, δεν ξερω αν εχει τυχει μονο σε εμενα αλλα και τις 2 φορες που πηγα μετα το 2010 τα αγροτικα κολουσαν απο πισω μου με διαθεση για κοντρες. Δηλαδη οκ, ελεος.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι καθημερινά τα φαινόμενα , παππούς με κατεστραμμένο παπί να κάνει αναστροφή και να πηγαίνει ανάποδα στην Συγγρού επειδή έχασε την έξοδο.

Ντελιβερας με καφέ , σάντουιτς στο ένα χέρι, τσιγάρο στο άλλο , κινητό κολλημένο μεταξύ ώμου και αυτιού , και χωρίς κράνος.


Παππούς με σακαράκα να με προσπερνά και να τραβάει χειρόφρενο μπροστά μου για να με σκοτώσει (εγώ με μηχανή) επειδή δεν πρόλαβε το φανάρι γιατί αναγκαστικά περίμενα αμάξια που είχαν φύγει με κόκκινο από την διασταύρωση και να βγαίνει από το αμάξι να με κυνηγά με χριστοπαναγιές επειδή ευτυχώς τον απέφυγα το τελευταίο nanosecond.

 

Άτομα να σταματάνε μπροστά μου για να παρκάρουν πάνω στη Συγγρού.

Άτομα να περνάνε με κόκκινο ένω περνάω την διάβαση , με αποκορύφωμα μηχανή στην παραλιακή να κάνει filtering ανάμεσα από αμάξια με 200+ χιλιόμετρα την ώρα και να περνάει με κόκκινο χιλιοστά δίπλα μου ενώ πέρναγα την διάβαση.

 

Άτομα που σταματάνε στο STOP αλλά μετά πατάνε γκάζι ενώ ακόμα περνάω μπροστά τους πριν φύγω και να το σώζω με απότομο γκάζι.

Και η λίστα συνεχίζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Malthador said:

Δεύτερη φορά μέσα σε ένα μήνα:

Να κινούμαι σε μονόδρομο με μία λωρίδα κυκλοφορίας με χαμηλή ταχύτητα λόγω αυξημένης ροής, να βγάζω αριστερό φλας νωρίς (ας πούμε 20-30 μέτρα πριν τη διασταύρωση) και να με προσπερνάει δίκυκλο ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΣΤΡΙΒΩ. Το αμάξι να σβήνει από το κοκκάλωμα και το μηχανάκι σαν συνεχίζει ευθεία βρίζοντας κιόλας που του έσωσα την ζωή μετά το καφριλίκι που έκανε.

Γενικά τελευταία οι δικυκλιστές έχουν ξεφύγει στην Αθήνα, έχουν αυτοκτονικές τάσεις.

Ακριβώς το ίδιο μου έκανε μηχανάκι στο κέντρο, Σόλωνος ενώ ετοιμαζόμουν να στρίψω. Κι αυτός έφυγε βρίζοντας και μάλιστα είχε και τη φαμίλια τρικάβαλο πάνω όπως ο τύπος στη φώτο του τουρμπάτου...

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JOHN ONLY είπε

Παπάκι σε κόκκινο φανάρι σε λεωφόρο. Εννοείται χωρίς κράνος. Περνάει με κόκκινο, αλλά δεν πάει αριστερα,κάνει αναστροφή. Στα δέκα μέτρα στα δεξιά του έχει εκκλησία. Τον βλέπω να πιάνει με το αριστερό χέρι το δεξί "χερούλι" γκάζι, και με το δεξί να κάνει τον σταυρό του.

Έχω κι άλλες ιστορίες

Ενταξει αφού έκανε σταυρό τον φιλάει ο Θεός :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το ένα χέρι τον σταυρό και με το αλλο ανάποδα το γκάζι. Όχι μόνο ο Θεός αλλά και η Παναγία να τον φυλάει. Αυτόν και τους γύρω του.

Επεξ/σία από JOHN ONLY
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινούμαι σε επαρχιακο δρόμο,παράλληλα με την θάλασσα.Εγω οδηγαω,η γυναίκα δίπλα και το παιδί πίσω στο παιδικό κάθισμα.Βλεπω ένα τύπο να βγαίνει από ένα μπιτσομπαρο με το αμάξι και να μπαίνει στο δρόμο.

Τον βλέπω μετά από λίγο να κάνει μια δεξιά και μια αριστερά.Περναει μέσα από ένα μικρό χωριό ξυστά από ένα σταθμευμένο αμάξι και μετα από λίγο παραλίγο να χτυπήσει ένα παιδί με ποδήλατο.Μολις το είδα αυτό τρελάθηκα.Ηξερα ότι σε απόσταση 5-6χλμ υπάρχει μεγάλο αστυνομικο τμήμα.

Παίρνω τηλεφωνο,τους λέω έτσι και έτσι,μου λένε πες μου πινακίδα,τους λέω πινακίδα και αμάξι και τους λέω ότι σε 30 δευτερόλεπτα από τώρα θα περάσουμε ακριβώς από μπροστά τους.Μου το κλείνει το τηλ και μόλις περνάμε από έξω βγαίνει με ένα Rav και τον σταματάει πριν μπει στο επόμενο χωριό,που είναι και τουριστικό με πολύ κόσμο.

Σκέφτηκα ότι θα παταγε κάνα παιδάκι και ίσως να ήταν και το δικό μου παιδί.

Μετά από κάνα 2ωρο που γυρναγα το αμάξι το είδα ακόμη εκεί.

  • Like 17
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρα 08.00 - παω για δουλειά κι αφήνω το γιο στο σχολείο. 

Σταματημένος σε φανάρι κόκκινο όπου όλοι στρίβουν παντού. Για το αριστερό ρεύμα υπάρχει ξεχωριστό φανάρι γξα να στρίψεις αριστερά (είναι σταματημένο ενα αμάξι κανονικά). 

Ξαφνικά, περνάει μαγκακος από δεξιά τον σταματημένο αριστερά μου για να σταματήσει... επειγόντως για... Cafe!!! 

Notepad_202009041752_00480.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...