Προς το περιεχόμενο

(Τρελά) Περιστατικά σε ελληνικούς δρόμους


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ο μεσαιος καθρευτης εχει ενα πολυ χρησιμο διακοπτακι που οταν το γυρνας δεν παει ο πισω να εχει τους προβολεις του Batman δεν σε ενοχλουν.......

Εγω εστω αυτο κανω οταν εχω χαζους με μεγαλες σκαλες απο πισω, το μπροστα απο το αντιθετο ρευμα ειναι το θεμα.

Και με τους πλαινούς τι κάνεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Και με τους πλαινούς τι κάνεις;

Οι πλαινοι δεν κοιτανε πισω αλλα πλαγια, εκτος αν ο πισω ειναι διαγωνια η δεν ειναι ρυθμισμενοι σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Οι πλαινοι δεν κοιτανε πισω αλλα πλαγια, εκτος αν ο πισω ειναι διαγωνια η δεν ειναι ρυθμισμενοι σωστα.

Για να μην βλέπεις καθολου τα φωτα του πίσω απο τους πλαινούς σου τότε θα πρέπει να εχει μπει η μηχανή του στο πορτμπαγκάζ σου.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Salvation81 said:

Μην βαζεις το χερι σου στην φωτια.

μια και με ενημέρωσες για το διακοπτάκι,
να σου πω κ με τη σειρά μου πως δεν προτείνεις κάποια λύση αλλά ένα ημίμετρο που απλώς περιορίζει το πρόβλημα
όταν ο άλλος σου έχει κάνει το σαλόνι ολόλευκο με τους προβολείς,
και επίσης να σου πω ότι στα περισσότερα αυτοκίνητα οι εξωτερικοί καθρέφτες δεν έχουν αντιθαμβωτική λειτουργία

just saying 
ο βλάκας θα παραμείνει βλάκας κι επικίνδυνος για τους γύρω του
και ψευτόμαγκας για την πάρτη του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Για να μην βλέπεις καθολου τα φωτα του πίσω απο τους πλαινούς σου τότε θα πρέπει να εχει μπει η μηχανή του στο πορτμπαγκάζ του.

Εγω δεν εχω θεμα, οταν ο αλλος ειναι απο πισω και οδηγαει μεσα στην λωριδα δεν βλεπω τα φωτα απο τους πλαινους, απο τον μεσαιο ναι.

Μόλις τώρα, KoreanW είπε

μια και με ενημέρωσες για το διακοπτάκι,
να σου πω κ με τη σειρά μου πως δεν προτείνεις κάποια λύση αλλά ένα ημίμετρο που απλώς περιορίζει το πρόβλημα
όταν ο άλλος σου έχει κάνει το σαλόνι ολόλευκο με τους προβολείς,
και επίσης να σου πω ότι στα περισσότερα αυτοκίνητα οι εξωτερικοί καθρέφτες δεν έχουν αντιθαμβωτική λειτουργία

just saying 
ο βλάκας θα παραμείνει βλάκας κι επικίνδυνος για τους γύρω του
και ψευτόμαγκας για την πάρτη του

Δεν ενημερωσα εσενα, αλλα μην εισαι σιγουρος πως ΟΛΟΙ γνωριζουν για το διακοπτακι. Σε πληροφορω πως οσες φορες το εχω χρησιμοποιησει ειδικα οι γυναικες που ηταν διπλα μου δεν ηξεραν τι ηταν (με αντρα δεν εχει τυχει να οδηγαω βραδυ για να δω αντιδραση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Salvation81 said:

Εγω δεν εχω θεμα, οταν ο αλλος ειναι απο πισω και οδηγαει μεσα στην λωριδα δεν βλεπω τα φωτα απο τους πλαινους, απο τον μεσαιο ναι.

τα αυτοκίνητα που έχουν εξωτερικούς αντιθαμβωτικούς (φιμέ ή αυτόματους) καθρέφτες
για κάποιο λόγο τους έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

τα αυτοκίνητα που έχουν εξωτερικούς αντιθαμβωτικούς (φιμέ ή αυτόματους) καθρέφτες
για κάποιο λόγο τους έχουν

Δεν καταλαβαινω αυτο που κολαει, οι αντιθαμβωτικοι ειναι για να μην πιανουν παχνη να μην θολωνουν, δεν εχει να κανει με το φως των πισω.

ΥΓ: Βγηκαμε παλι εκτος και θα μας φαει ο αλλος :P

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως όταν μου ανάβουν μεγάλα απο πίσω ανάβω τα πίσω ομίχλης.Βαζω και κανένα αλάρμ και στην τελική τον αφήνω να περάσει.Και μετά που τον έχω μπροστά του παίζω τα μεγάλα.

Μεχρι εκεί όμως γιατι δεν ξέρω τι τρέλα και όχι μονο κουβαλάει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Salvation81 said:

Δεν καταλαβαινω αυτο που κολαει, οι αντιθαμβωτικοι ειναι για να μην πιανουν παχνη να μην θολωνουν, δεν εχει να κανει με το φως των πισω.

ΥΓ: Βγηκαμε παλι εκτος και θα μας φαει ο αλλος :P

μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε

δεν είπα θερμανόμενοι
είπα αντιθαμβωτικοί εξωτερικοί καθρέφτες που είτε είναι φιμέ είτε είναι αυτόματοι και κάνουν τη λειτουργία που κάνεις με το διακοπτάκι στον εσωτερικό

και σε κάθε περίπτωση τους προβολείς τους σβήνουμε όταν στραβώνουμε
είτε στραβώνουμε τον απέναντι είτε τον μπροστινό

κάποιος που δεν έχει ρυθμίσει σωστά τους εξωτερικούς καθρέφτες, έχει προβλήματα ορατότητας αν δεν βλέπει την πίσω γωνία του
και ο πίσω με τους προβολείς δεν έχει κανένα λόγο να τυφλώνει τον μπροστά του

για να μην πω για τα matrix φανάρια που έχουν τη σχετική λειτουργία να μην στραβώνουν κ τον μπροστά

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν καταλαβαινω αυτο που κολαει, οι αντιθαμβωτικοι ειναι για να μην πιανουν παχνη να μην θολωνουν, δεν εχει να κανει με το φως των πισω.

ΥΓ: Βγηκαμε παλι εκτος και θα μας φαει ο αλλος :P

Θερμαινόμενοι είναι αυτό που λες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Θερμαινόμενοι είναι αυτό που λες. 

Μαλλον μπερδευετε τους ορισμους, υπαρχουν αυτοματοι ηλεκτροχρωματικοι καθρεφτες (τοσο μεσα οσο και εξω απο τα αυτοκινητα) και απλοι καθρευτες σκιασης (με το διακοπτακι).
Αντιθαμβωτικους τους λεμε επειδη δεν πιανουν παχνη, δεν θολωνουν. Παρτε ενα αντιθαμβωτικο σπρευ πχ που ριχνουμε στα τζαμια, καμια σχεση δε εχει με τα φωτα των αλλων.

Λεπτομερειες και οπως ειπα βγηκαμε εκτος.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Salvation81 said:

Μαλλον μπερδευετε τους ορισμους, υπαρχουν αυτοματοι ηλεκτροχρωματικοι καθρεφτες (τοσο μεσα οσο και εξω απο τα αυτοκινητα) και απλοι καθρευτες σκιασης (με το διακοπτακι).
Αντιθαμβωτικους τους λεμε επειδη δεν πιανουν παχνη, δεν θολωνουν. Παρτε ενα αντιθαμβωτικο σπρευ πχ που ριχνουμε στα τζαμια, καμια σχεση δε εχει με τα φωτα των αλλων.

Λεπτομερειες και οπως ειπα βγηκαμε εκτος.

https://www.mini.com.gr/el_GR/home/accessories/find-an-accessory.εσωτερικός-καθρέπτης-με-αυτόματη-αντιθαμβωτική-λειτουργία-mini.html

Quote

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΝΤΙΘΑΜΒΩΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

https://www.volvocars.com/gr/support/manuals/s90/2019-early/parathyra-krystallo-kai-kathreptes/esoterikos-kathreptis/rythmisi-tis-leitoyrgias-antithauvotikis-prostasias-toy-esoterikoy-kathrepti

Quote

Ρύθμιση της λειτουργίας αντιθαµβωτικής προστασίας του εσωτερικού καθρέπτη

 

όσο για το θάμβος γενικά, πρόκειται για ένα αίσθημα που μπορεί να έχει αιτίες διαφορετικής προέλευσης
 

περί ορισμών δηλαδή
που είναι το δευτερεύον

όταν το πρωτεύον είναι ότι οι εξωτερικοί καθρέφτες αντανακλούν το φως αυτού που στραβώνει με τους προβολείς του από πίσω

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 hours ago, Thresh said:

Αν θέλετε να μείνει ανοιχτό (ή ορατό) το topic, μόνο posts με περιστατικά σε ελληνικούς δρόμους. 

Δεν θα υπάρξει δεύτερη σκούπα...

Προειδοποίησα.

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...