Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εδώ έκανε επίσημη παρουσίαση όμως και για το RT κουβέντα και απ' τα συνθετικά που διαρρέουν βγαίνει στα ίδια με 3070, δηλαδή κάνα 30άρι κάτω από 3080.

ΟΚ αν θέλεις να παίζεις συνθετικά είσαι ελεύθερος να βγάζεις συμπέρασμα από τώρα. Όλοι οι υπόλοιποι που παίζουμε συνήθως παιχνίδια θα περιμένουμε τα review  😉

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Aπο αυτο δεν φαινεται να πεφτει καμια φαπα  παντως , μενει να δουμε αν ειναι αληθεια φυσικα. 

https://videocardz.com/newz/alleged-amd-radeon-rx-6800-time-spy-and-tomb-raider-with-dxr-performance-leaks-out

Όλο το σκηνικό φέρνει de javu με διαφορές tessellation. Η ανακοίνωση του Dirt 5 με RX 6000 θυμίζουν έντονα τις 5800 με το Dirt 2. Γενικά όλα θυμίζουν το 2010-2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

To 80-20 έγινε γιατί είχε μόνο 4 καινούργιες κάρτες στην αγορά ( 5500ΧΤ, 5600ΧΤ, 5700 και 5700ΧΤ) και από αυτές η μικρή που έπρεπε να ανεβάζει τα ποσοστά είναι gtp. Από την άλλη η NV είχε από την 1650 μέχρι την 2080Ti, περισσότερες από 10 κάρτες καλύπτοντας όλα τα segment από τα 150$ μεχρι τα +999$.

Με το NAVI 2 θα έχει και η AMD καινούργια προϊόντα τουλάχιστον σε 3 segment οπότε πιστεύω το 60-40 μπορεί να το φτάσει στο Q3 2021 (Αν έχει wafers)

Το 80-20 εγινε και θα παραμείνει περίπου έτσι λογω laptops οπου η nvidia ειναι μεσα σε οποιοδήποτε laptop ανω των 500 ευρώ που εχει dedicated gpu, ενω η AMD ειναι ανύπαρκτη. 

Οταν στα 100 GPU sales πλέον τουλάχιστον τα 70 ειναι σε laptop, το 80-20 μπορεί να πάει με το ζορι σε 70-30 στον επόμενο χρόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει οι μεσαίες κάρτες να αποδίδουν καλύτερα σε αυτά που παίζει η πλειοψηφία, αυτές θα πουλήσουν περισσότερο. Fortnite, plebgG, Warzone κλπ..Από 'κει έρχονται οι πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

average of AMD's new benchmarks (10 games, 4K resolution, geometric mean)

113.0% — 6900XT (SAM)

110.0% — 3090

104.5% — 6800XT (SAM)

101.7% — 6800XT (no SAM)

100.0% — 3080

89.0% — 6800 (SAM)

77.3% — 2080Ti

SAM effect is +2.8%

Τούμπανο η 6800xt 50 ευρώ λιγότερα 6gb vram παραπάνω σε raster λίγο καλύτερη από 3080 και αν σηκώνει και καλό OC θα είναι ότι καλύτερο. Μαζί με το καλύτερο efficiency. Μπράβο στην amd το 700αρι θα της το δώσω φέτος και θα είμαι και πολύ ευχαριστημένος για το 2x performance που θα πάρω από την 5700xt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Υπάρχουν 4k τηλεοράσεις άνω των 40 ιντσών κάτω από τα 300ευρω . Μπορείς και να παίξεις και κάποιο παλιότερο single player τίτλο. Με το παραπάνω που γράφεις δεν καταλαβαίνω αν εννοείς για θέαση   να βλέπεις κάτι σε 4k ή επειδή το θέμα μας είναι οι κάρτες γραφικών να παίζεις σε 4k 

Αν εννοείς να παιζεις μην νιώθεις άσχημα γιατί από ampere & big navi είναι εφικτό πλέον το gaming και σε 4k. 

Είδα 4Κ υλικό σε 55αρα OLED πριν μέρες και μου έπεσε το στόμα από την αληθοφάνεια στα πάντα. Ειδικά στη πιστότητα των χρωμάτων, λεπτομέρειες στα αντικείμενα, κρυστάλλινη υφή.

Όπως κι επίσης έπαιξα σε 1440p (2K) 27αρι 165Hz γνωστού μου (περίπου μια ώρα) και πάλι γουσταρα άσχημα που ΟΛΑ μα όλα ήταν τόσο crispy, απίστευτη ευκρίνεια! 

Ε μετά γύρισα σπίτι στο κατά τα άλλα τιμιο AOC 24G2 μου και ένιωσα ακριβώς το ίδιο συναίσθημα όπως τότε που είδα σε σύστημα φίλου την ταχύτητα και απόκριση ενός μηχανήματος με SSD! Κάπως έτσι θα το περιέγραφα. Ένα μικρό σοκ ομολογουμένως το είχα πάθει και τον Μάρτιο φέτος όταν πήγα από 1080p 60-> 144Hz.

Γενικά δε πα να ρίχνουμε χρήματα σε κάρτες γραφικών και επεξεργαστές; Αν δεν λαμβάνεις το απαραίτητο οπτικό feedback τζάμπα, κενά καρέ έχεις.

Πλέον έβαλα σκοπό για 1440p 27αρι 165Hz monitor και αργότερα αγορά μιας 4Κ τηλεόρασης 50-55 ιντσών να μη ξαναπάω σινεμά :P

Είχαν δίκιο άτομα από δω που μου είχαν πει τότε σκιπαρε τα 1080 144 και πήγαινε απευθείας σε 1440 144. Αλλά αν δε δεις κάτι με τα μάτια σου δε το πιστεύεις.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Είδα 4Κ υλικό σε 55αρα OLED και μου έπεσε το στόμα από την αληθοφάνεια στα πάντα. Ειδικά στη πιστότητα των χρημάτων, λεπτομέρειες στα αντικείμενα, κρυστάλλινη υφή.

Όπως κι επίσης έπαιξα σε 1440p (2K) 27αρι 165Hz γνωστού μου και πάλι γουσταρα άσχημα που ΟΛΑ μα όλα ήταν τόσο crispy, απίστευτη ευκρίνεια! 

Ε μετά γύρισα σπίτι στο κατά τα άλλα τιμιο AOC 24G2 μου και ένιωσα ακριβώς το ίδιο συναίσθημα όπως τότε που είδα σε σύστημα φίλου την ταχύτητα και απόκριση ενός μηχανήματος με SSD! Κάπως έτσι. Ένα μικρό σοκ πάντως το είχα πάθει και τον Μάρτιο φέτος όταν πήγα από 1080p 60-> 144Hz.

Γενικά δε πα να ρίχνουμε χρήματα σε κάρτες γραφικών και επεξεργαστές; Αν δεν λαμβάνεις το απαραίτητο οπτικό feedback σε τζάμπα, κενά καρέ. Πλέον έβαλα σκοπό για 1440p 27αρι 165Hz monitor και αργότερα αγορά μιας 4Κ τηλεόρασης 50-55 ιντσών να μη ξαναπάω σινεμά :P

Είχαν δίκιο άτομα από δω που μου είχαν πει τότε σκιπαρε τα 1080 144 και πήγαινε απευθείας σε 1440 144. Αλλά αν δε δεις κάτι με τα μάτια σου δε το πιστεύεις.

Έλα να δείς 5120x1440 να σου φύγει το κλαπέτο 😛 

 

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Έλα να δείς 5120x1440 να σου φύγει το κλαπέτο 😛 

image.jpg

1080ti , ultrawide 1440p και red dead redemption 2 . Τρομερος συνδιασμος :P 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως ειμαι ετοιμος και περιμενω διαθεσιμοτητα για να παω σε 6800 η 6800xt , βρηκα και ενα καλο φιλαρακι που θα του δωσω  την 5700 xt nitro μου ( 200  ευρω) .... ελπιζω να βρουμε καρτες παντως οποτε αναμονη...

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και ο πέτσινος είπε πόσο γα……ει το RTX στις Ampere αλλά η 3070 δεν ξεπερνά την 2080Ti.

Δεν λέω ότι θα έχει καλύτερο RT αλλά ας δούμε πρώτα reviews και μετά βγάζουμε συμπεράσματα.

Από αυτό που έγραψες εγώ νόμιζα ότι είχες νούμερα για το RT και VCΝ3 των 6800ΧΤ σε σχέση με τις 3080.

Εντάξει βρε συ μην trigger-εσαι με όποιο σχόλιο δεν είναι υπέρ της AMD, κουβέντα κάνουμε. Άστο να περάσει, πες ότι είπα μια βλακεία. Ούτε εγώ δεν κάνω έτσι για την NVIDIA. Βασικά η 3070 έχει λιγότερα RT cores από την 2080Ti και ίδιο RT perf άρα οι RT Cores των Ampere είναι καλύτεροι πράγματι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Herald είπε

Έλα να δείς 5120x1440 να σου φύγει το κλαπέτο 😛 

image.jpg

Έχω πάθει ενα σοκ αυτή τη βδομάδα, άσε :P

Δεν πρότεινα έτσι κ αλλιώς σε γνωστούς να μείνουν σε 1080 σε μικρά 23-24αρια και κάτω από 144 καρε μόνιτορ με "μεγάλες" gpu ή για να παίζουν.ΑΑΑ. τίτλους, αλλά δεν είχα την ευκαιρία να δω από κοντά και να χρησιμοποιήσω αυτά που πρότεινα. Τι YouTube να δεις, τι να διαβάσεις. Εφόσον τα δεις και τρίβεις τα μάτια σου, ξύπνησε το μικρόβιο, τέλος, τη πατη$αμε!

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Είδα 4Κ υλικό σε 55αρα OLED πριν μέρες και μου έπεσε το στόμα από την αληθοφάνεια στα πάντα. Ειδικά στη πιστότητα των χρωμάτων, λεπτομέρειες στα αντικείμενα, κρυστάλλινη υφή.

Όπως κι επίσης έπαιξα σε 1440p (2K) 27αρι 165Hz γνωστού μου (περίπου μια ώρα) και πάλι γουσταρα άσχημα που ΟΛΑ μα όλα ήταν τόσο crispy, απίστευτη ευκρίνεια! 

Ε μετά γύρισα σπίτι στο κατά τα άλλα τιμιο AOC 24G2 μου και ένιωσα ακριβώς το ίδιο συναίσθημα όπως τότε που είδα σε σύστημα φίλου την ταχύτητα και απόκριση ενός μηχανήματος με SSD! Κάπως έτσι θα το περιέγραφα. Ένα μικρό σοκ ομολογουμένως το είχα πάθει και τον Μάρτιο φέτος όταν πήγα από 1080p 60-> 144Hz.

Γενικά δε πα να ρίχνουμε χρήματα σε κάρτες γραφικών και επεξεργαστές; Αν δεν λαμβάνεις το απαραίτητο οπτικό feedback τζάμπα, κενά καρέ έχεις.

Πλέον έβαλα σκοπό για 1440p 27αρι 165Hz monitor και αργότερα αγορά μιας 4Κ τηλεόρασης 50-55 ιντσών να μη ξαναπάω σινεμά :P

Είχαν δίκιο άτομα από δω που μου είχαν πει τότε σκιπαρε τα 1080 144 και πήγαινε απευθείας σε 1440 144. Αλλά αν δε δεις κάτι με τα μάτια σου δε το πιστεύεις.

Για τα υπόλοιπά θα σου κάνω κάποια άλλη στιγμή παράθεση .

Οσο αφορά όμως το μονιτορ θα σου πρότεινα να μην πας σε 1440p , την δεδομένη στιγμή που μιλάμε βγάλανε nvidia & AMD κάρτες που μπορούν να παίξουν σε 4k και σου το λεω γιατι μετά  απο 15 μήνες περίπου θα βγουν νεες κάρτες που θα το έχουν το 4k παιχνιδάκι και θα σκέφτεσαι πα΄λι για νεο μόνιτορ . 

Πάρε πιο άμεσα την 4κ τηλέοραση που θα μπορείς να παίξεις και κάποιο παιχνίδι και μετέπειτα πάρε ενα 4κ μονιτορ . Σου το λεω σαν συμβουλή να μην επενδυσεις χρήματα σε 1440p μονιτορ , δεν αξίζει , ηδη η AMD δουλευει για το RDNA 3

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...